Nejlepší žehlicí prkna 2024 – recenze, test, srovnání

Žehlení je pro většinu nepříjemnou činností, která se provádí pouze z povinnosti. Výběrem vhodné žehličky a žehlicího prkna však tato činnost vůbec nemusí být utrpením. Pokud kvalitní žehličku už vlastníte, je na čase pořídit si i kvalitní žehlicí prkno, které umí žehlení usnadnit. Navíc s takovým prknem vás nebudou bolet záda či krční páteř a žehlit můžete bez problémů vsedě i vestoje.

Jak vybrat žehlící prkno?

Ačkoliv se vám může zdát, že žehlicí prkno je jednoduchý výrobek a všechny prkna jsou stejné, jste na omylu. Každé prkno má svá specifika a existují i ​​takové, které vám kromě pohodlného a bezpečného žehlení poskytnou výhody navíc. Při výběru správné žehlícího prkna byste se proto neměli uspěchat a měli byste sledovat několik podstatných parametrů. K důležitým parametrům patří stabilita prkna, kvalitní konstrukce, velikost žehlící a odkládací plochy, variabilně nastavitelná výška prkna a další. My se na jednotlivé parametry podíváme blíže.

Ještě předtím, než se pustíte do výběru samotného žehlícího prkna, podívejte se do své skříně, jakou žehličku vlastníte. Existují totiž více typů, k těm hlavním patří běžné žehličky, napařovací žehličky a parní generátory. Žehličky mají různé velikosti i hmotnost a pokud máte parní generátor, bude pro vás vhodné žehlicí prkno větších rozměrů. Nezapomínejte ani na odkládací plochu, ta by měla být při použití s ​​parním generátorem také větší.

Nejlepší žehlící prkna

Názov Hodnotenie Detail
Braun IB 3001   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Siguro Big Board   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Sepio žehlící prkno   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Leifheit AirBoard Premium M   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Vileda Total Reflect Plus   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Vileda Park&Go Plus   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Žehlící prkna – recenze

Současné žehlící prkna nabízejí řadu praktických funkcí navíc, které usnadní a urychlí žehlení. Na trhu je mnoho produktů od jednoduchých desek na žehlení až po ty, které v sobě skrývají víceúčelovost. Abyste se v žehlicích prknech lépe zorientovali, přinášíme vám krátké recenze na vybrané produkty. Jak obstály jednotlivé modely v našem testu kvality? To se dočtete v následujících řádcích.

Jak vybrat žehlící prkno

V úvodu jsme naznačili, že při výběru správného žehlícího prkna třeba zohlednit několik podstatných parametrů. Aby prkno splňovalo svůj účel a pracovalo se vám s ním pohodlně, zaměřte se zejména na tyto parametry.

Stabilita a konstrukce žehlicího prkna

Kvalitní žehlicí prkno by mělo mít odolnou konstrukci a hlavně stabilitu. Díky tomu se vám žehlicí prkno během práce nepřevrátí, nebude se kývat ze strany na stranu či klouzat po podlaze. Stabilní prkno navíc zaručuje bezpečnost a pohodlnost při žehlení. Horší stabilitou trpí zejména levnější modely a prkna s nižší hmotností. Přestože je nízká hmotnost lákavá z hlediska lehkého přenášení prkna, raději vsaďte na to s větší hmotností, který má pevnou a stabilní konstrukci. Stabilitu prkna kromě jeho konstrukce zaručují i ​​nožičky opatřeny protiskluzovými krytkami. Některé dražší modely nabízejí funkci automatického přizpůsobení nerovnostem podlahy.

Hmotnost žehlícího prkna

Jak jsme již naznačili, hmotnost žehlicího prkna souvisí se stabilitou. Příliš těžké prkna se vám budou špatně přenášet, proto volte prkna střední hmotnosti. Kdysi byly žehlicí prkna vyráběné ze dřeva, ale dřevěné žehlicí prkno bylo příliš robustní, těžké a navíc se s ní nežehlilo efektivně. V současnosti se prkna vyrábějí z kovu, což zajišťuje nižší hmotnost i snadnější manipulaci a uskladnění. Ideální žehlicí prkno by proto mělo mít přiměřenou hmotnost, aby se zachovala jeho stabilita, ale zároveň jste ho mohli snadno přenášet z místa na místo.

Žehlící prkno s odkládacím prostorem na prádlo

Nastavení výšky žehlícího prkna

Každá žehlicí prkno by mělo disponovat nastavitelnou výškou. Pozor, ne při každém modelu to platí, proto se zaměřte na ty, které tuto možnost nabízejí. Při správně nastavené výšce předejdete bolestem zad či krční páteře a méně budou zatíženy i vaše ramena. Ať už rádi žehlíte vestoje nebo vsedě, žehlení by pro vás nemělo být utrpením a zejména byste se neměli hrbit. Díky modelům s variabilní výškou se navíc při žehlení může střídat více členů domácnosti. Žehlící prkna by měly být na úrovni boků (při žehlení vestoje), tehdy se nejsnáze používají a nezatěžují vaše záda. Některé modely nabízejí omezené nastavení výšky, kde můžete vybírat pouze ze tří předem určených výšek, jiné jsou mnohem flexibilnější. Při výběru sledujte rozmezí nastavení výšky, to většinou bývá od 70 do 100 centimetrů.

Mechanismus rozkládání a skládání prkna

Aby se vám s prknem snadno manipulovalo, měli byste se zaměřit na mechanismus rozkládání a skládání, který zároveň slouží i pro nastavení výšky. Na trhu se můžete setkat s třemi typy rozkládání, jde o ruční, automatické a automatické s omezením (poloautomatické).

  • Ruční rozkládání a skládání – patří k nejčastějším způsobem a disponují ním všechny levné modely. Manipulace není složitá, jen prkno zacvakněte do zubové držáku stojanu. To, kolik má stojan zubů, znamená také počet výškových poloh. Takový mechanismus nepatří k nejbezpečnějším, protože hrozí při náklonu prkna jeho rozložení.
  • Automatické rozkládání a skládání – je výsadou modelů střední a vyšší třídy. Tyto modely jsou vybaveny aretační páčkou, kterou jen jednoduše stisknete a prkno se díky tomu rozloží, složí nebo plynule nastaví do vámi požadované výšky. Jde o pohodlné, rychlé a oblíbené řešení.
  • Automatické rozkládání a skládání s omezením (poloautomatické) – i v tomto případě je prkno vybavené automatickým mechanismem s aretační páčkou. Rozdílem je to, že prkno můžete zaaretovat jen do předem daných poloh. Jde v podstatě o kombinaci mechanického a automatického způsobu.

Velikost žehlící plochy

Dalším důležitým parametrem při výběru vhodného žehlícího prkna je velikost žehlicí plochy. Ta by měla být dostatečně velká, aby se vám s ní pohodlně pracovalo. Platí, že čím větší je žehlicí plocha, tím pohodlněji se žehlí, protože oblečení nemusíte po desce často posouvat. Větší žehlící plochu oceníte zejména tehdy, když se ve vašem šatníku nacházejí rozměrné kusy oblečení. Od koupě žehlícího prkna s velkou plochou vás může odradit jedině to, pokud máte v domácnosti menší prostory a takové prkno by se vám špatně skladovalo. V rámci pracovní plochy zohledněte jak délku, tak i šířku prkna. Pokud často žehlíte šaty, ložní prádlo, případně záclony, širokou plochu rozhodně oceníte. Šířka žehlícího prkna by měla být minimálně 30 centimetrů.

Velikost žehlící plochy žehlícího prkna

Plocha na odkládání žehličky

Stejně důležitým parametrem je plocha určená k odkládání žehličky. Ta by měla být dostatečně velká a zejména stabilní, aby se vám z ní žehlička náhodně nesklouzla. Předejdete tak nechtěnému zranění či poškození žehličky nebo podlahy. Na trhu se setkáte s modely, které mají odkládací plochu pevně zabudovanou v konstrukci prkna, ale také s modely, jejichž odkládací plocha se vysouvá. Lepší volbou bude model s pevně zabudovanou odkládací plochou, protože výsuvná plocha je často nestabilní a hůře se s ní manipuluje. Při výběru prkna sledujte kromě velikosti odkládací plochy také její tvar a umístění. Předem si zjistěte, zda na plochu můžete kromě klasické žehličky odkládat i napařovací, případně parní generátor.

Výplň a potah žehlícího prkna

Optimální polstrování žehlícího prkna se pohybuje od 3 do 8 centimetrů. V levnějších modelech se jako výplň používá pěna, která však časem může ztratit svůj tvar. Ideálnější volbou je silná plsť nebo vlákno z kvalitní bavlny. Neméně podstatný je potah prkna, materiál by měl propouštět páru, měl by mít hladký povrch a odolnost vůči spálení. Potah byste měli vědět snadno čistit, tedy prát podle pokynů výrobce. Na trhu narazíte na reflexní potahy, které usnadňují žehlení, protože teplo a páru odvádějí zpět do oblečení. Oblíbenou volbou jsou potahy z bavlny potažené teflonem nebo silikonem, protože se snadno čistí a zabraňují přilepení oblečení.

Extra příslušenství a funkce navíc

Některé modely mají ve své výbavě extra příslušenství nebo disponují funkcemi navíc. Počítejte, že za takové žehlicí prkna zaplatíte vyšší částku, odměnou však bude rychlé a pohodlné žehlení. S jakými doplňky se můžete setkat?

  • Vodící anténa na kabel – šňůra se vám při žehlení nebude motat a nebude vám překážet na žehlicí ploše. Vodící antény zpravidla fungují pouze s tenčími šňůrami běžných žehliček, se šňůrami parních generátorů si už neporadí.
  • Integrovaná elektrická zásuvka – součástí je i prodlužovačka, proto máte zabezpečenou maximální flexibilitu, díky ní můžete žehlit prakticky kdekoliv. Vysoká mobilita potěší ty, kteří rádi žehlí uprostřed místnosti.
  • Dětská pojistka – brání samovolnému a náhodnému složení prkna při jejím přenášení. Díky zámku zůstane prkno zavřená, což oceníte, pokud máte v domácnosti malé děti.
  • Protiskluzové koncovky nožičky – většina žehlicích prken takovými koncovkami disponuje, avšak dají se dokoupit i samostatně. Nožičky opatřeny protiskluzovými koncovkami zaručí větší stabilitu prkna a také to, aby vám prkno nepoškodilo podlahu.
  • Rukávník na žehlení – součástí balení některých žehlicích prken je praktický rukávník. Ten využijete při žehlení rukávů a vhodný je zejména na žehlení košil, halenek a podobně. Pomocí něj se vám rukávy budou žehlit mnohem komfortněji.

Žehlící prkno s věžákem na odkládání věcí

Setkat se můžete také s odkládací poličkou na vyžehlené prádlo, závěsným stojanem, který pomáhá udržet oblečení bez záhybů či kolečky, které usnadní přenášení prkna. U dražších modelů patří k vymoženostem schůdky nebo židle.

Správná péče o žehlící prkno

Samotné žehlicí prkno nevyžaduje žádnou speciální péči. Po každém vyžehlení je ideální složit ho a odložit na vhodné místo. V bytě tak máte více prostoru, nepřekáží vám a nehrozí ani jeho pád nechtěným a nečekaným nárazům do něj. Starat byste se však měli o potah žehlícího prkna, protože ten přichází do neustálého kontaktu se žehličkou i s oblečením. Potahy, které jsou vyrobeny ze stoprocentní tkaniny, resp. bavlny, se mohou vložit do pračky a vyprat při nízké teplotě. Co se týče praní, vždy byste se měli řídit pokyny výrobce, předejdete tak případnému poškození. Odborníci doporučují, abyste potah žehlícího prkna pravidelně čistili nastříkáním jemného čisticího prostředku, následně vyčistili kartáčkem a pretreli navlhčeným hadříkem. Nezapomínejte, že žehlicí prkno má určitou nosnost, proto na něj nepokládejte těžší žehličku nebo parní generátor než je povoleno.

Oblíbené značky žehlicích prken

K najobľúbenejším modelom sa radia Vileda Total Reflect Plus, Leifheit AirBoard Premium M Plus NF či Lamart LT8039. V rámci prodejnosti i hodnocení spotřebitelů výborně obstálo i žehlicí prkno Brilanz Professional. Kromě výše zmíněných patří k velmi oblíbeným a osvědčeným značkám žehlicích prken i Philips, Braun, Kärcher či Bosch.

Plocha na odkládání žehličky na žehlicím prkně

Ceny žehlicích desek a kde je koupit

Nejlevnější žehlící prkna koupíte za cenu pod 500 Kč. Aktuálně patří k nejlevnější desce na trhu v rámci internetových obchodů dřevěné žehlicí prkno Brilanz, za ni zaplatíte jen 340 Kč. Jak jsme však v našem článku uvedli, dřevěné prkna nejsou příliš vhodným materiálem. Levné žehlící prkna mají zpravidla labilnější konstrukci.

Kvalitnější kovové žehlící prkna začínají na částce kolem 750 Kč. Prkna ze střední třídy seženete za ceny od 1 200 do 2 500 Kč. Při nich si můžete být jisti jejich kvalitou, stabilitou, velkou žehlící plochou i funkcemi a doplňky navíc. Cena nejdražšího žehlícího prkna se může vyšplhat až na 25 000 Kč, v tomto případě však jde o profesionální žehlící prkno, které by v domácnosti nemělo dostatečné využití.

Žehlící prkna nabízejí nejznámější kamenné i internetové obchody jako Alza, Datart, 4home a mnohé další. Kvalitní žehlící prkna si bez problémů pořídíte i v nábytkářském obchodě Ikea. Základní a cenově dostupné prkna seženete také v běžných obchodních řetězcích, jakými jsou Tesco, Kaufland nebo Lidl. Jelikož nabídka žehlicích prken je bohatá, určitě si vyberete takovou, která bude odpovídat vašim finančním možnostem i kvalitativním požadavkům.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pokud se ani po našem návodu, jak si vybrat správné žehlicí prkno, nevíte rozhodnout, zkuste si přečíst odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Možná vám právě ty napoví, po kterém modelu byste měli sáhnout.

Mohu pro parní generátor použít jakýkoliv typ žehlícího prkna?

Pro parní generátor se doporučuje použít takový typ desky, která má na to uzpůsobený držák. Jelikož parní generátor je těžší než klasická žehlička, odkládací plocha musí být pevná a stabilní. Většina výrobců při žehlicích deskách uvádí, zda je vhodná i na umístění parního generátoru.

Pokud žehlicí prkno nemá odkládací plochu, mohu žehličku položit na žehlící plochu?

Žehličku můžete položit na žehlící plochu, avšak vždy ji pokládejte kolmo na desku. Pamatujte si, že zapnutou žehličku nemůžete umístit žehlící plochou na desku, protože by mohla propálit potah, v tom horším případě, pokud byste ji nechali na ploše příliš dlouho, by mohlo dojít k požáru.

Jaká by měla být minimální šířka žehlící plochy?

Čím je žehlicí plocha delší a širší, tím se vám bude snadněji a pohodlněji žehlit. Pokud si však nemůžete kvůli menším prostorům pořídit velké žehlicí prkna, sáhněte po takovém, jehož šířka je minimálně 30 centimetrů.

Vyplatí se mi investovat do rukávníku?

Některé modely žehlicích prken mají rukávník v ceně, a tak nemusíte nic dokupovat. Pokud jste si vybrali model, který rukávník nemá, ale časem jste zjistili, že byste ho chtěli mít, není to problém. Rukávník se dá koupit od 200 Kč, proto není náročnou finanční investicí.

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 15.09.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek