Nejlepší zavařovací hrnce 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší zavařovací hrnce
- Zavařovací hrnce – recenze
- Hyundai PC 200
- Sencor SPP 2100
- Vigan ZH 27
- Domo DO 42325
- Klarstein Biggie Digital
- Jednoduchá konstrukce, nečekaně velké rozměry
- Smaltovaný nebo nerezový?
- Objem, kapacita a příkon
- Mechanický nebo digitální?
- Další parametry, funkce a příslušenství zavařovacích hrnců
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Zavařovací hrnce jsou velkoobjemové nádoby s elektrickým ohřevem, určené ke sterilizaci většího množství potravin. Kromě toho je však můžete použít i pro jiné účely, což z nich při jejich nízkých cenách dělá multifunkční pomocníky do každé domácnosti, ale i na oslavy či do prodejního stánku.
Poradíme vám, jak si zavařovací hrnec vybrat, co s ním v kuchyni dokážete a představíme oblíbené modely.
Nejlepší zavařovací hrnce
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Sencor SPP 2100WH ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Sencor SPP 3200SS ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Adler AD4496 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Vigan Mammoth ZH27DGB ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Klarstein KonfiStar ✔ VÝPRODEJ | Zobrazit produkt | |
Domo DO 42326PC ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt |
Zavařovací hrnce – recenze
Zavařování je časově náročnou záležitostí – umýt sklenice, ovoce či zeleninu, udělat nálev, naložit ovoce/zeleninu a zalít ji, uzavřít sklenice a následně je zavařit. Alespoň jednu z těchto věcí si můžete usnadnit. Zavařovací hrnec umožňuje nastavit teplotu a čas vaření, čímž vám odpadne povinnost sledovat tyto dvě veličiny. Který zavařovací hrnec si vybrat?
Jednoduchá konstrukce, nečekaně velké rozměry
Typický elektrický zavařovací hrnec se skládá ze základny, která je nejčastěji vyrobena z plastu a ve které je uložena řídicí elektronika. K základně je připevněna kovová vrchní část, do které se nalévá voda a ukládají zavařovací sklenice, případně v níž se připravuje pokrm.
Ke dnu vrchní části je nejčastěji ze spodní strany připevněno topné těleso, díky čemuž může být dno téměř ploché. Většina hrnců je ještě vybavena senzorem teploty, který může ze dna hrnce vyčnívat, aby měl kontakt s obsahem v hrnci. Výrobci z těchto důvodů k hrncům zvyknou přibalovat speciální mřížku, která vytvoří na dně rovnou plochu pro stabilní uložení zavařovacích sklenic.
Typický zavařovací hrnec má průměr 45 cm nebo více (v závislosti na objemu) a podobnou výšku. I když se to na fotografiích nezdá, je většina hrnců skutečně objemná a může se tedy stát, že na kuchyňskou linku se vám takové zařízení nevejde.
Součástí většiny zavařovacích hrnců je i výpustný ventil, díky kterému obsah jednoduše vypustíte, aniž byste museli těžký hrnec naklánět, což by určitě skončilo jeho rozlitím. Většina ventilů je poměrně křehké konstrukce z plastu, kovový najdete pouze výjimečně. Lepší je, pokud výrobce ventil umístí stranou a ne přímo nad ovládací panel, při nechtěném rozlití se tak nemusíte obávat poškození elektroniky. Ventil by měl být rozebíratelný pro snadnější čištění, není to však samozřejmostí.
Dobrý zavařovací hrnec by měl být vybaven robustními uchy pro snadné přenášení. Hrnec je totiž po naplnění velmi těžký. Většina značek přibaluje i pokličku (byť často pouze plastovou), s níž zabráníte únikům tepla a ušetříte el. energii.
Smaltovaný nebo nerezový?
Výrobci zavařovacích hrnců používají zpravidla 2 druhy materiálů:
- Smaltovaná ocel – přestože je smalt vhodný pro přímý styk s potravinami (v hrnci můžete vařit), je málo odolný a časem vám při čištění může popraskat a začít opadávat. Hrnec se tak stane nepoužitelným na vaření, protože začne rezavět až časem prorezaví. Pokud chcete v hrnci připravovat nápoje či pokrmy, smalt není dobrou volbou, protože se o něj mohou suroviny snadno připálit. Jeho výhodu je však nízká cena.
- Nerezová ocel – nazývá se také nerez a na rozdíl od smaltu se nepřipálí tak snadno. Můžete ji také čistit drátěnkami bez obav, že by se povrch poškodil. Výrobci ve snaze ušetřit často používají tenký plech, takže ani zavařovací hrnce z nerezavějící oceli nemusí být odolné vůči deformaci. Jejich dalšími nevýhodami jsou vyšší cena i vyšší hmotnost.
Objem, kapacita a příkon
Standardem je objem zavařovacího hrnce 27 l a z toho vyplývající kapacita 22 klasických zavařovacích sklenic (např. na okurky) o objemu 0,7 l, případně 14 ks sklenic o objemu 1 l.
V nabídce e-shopů však najdete i zavařovací hrnce s menším objemem (16 l), ale také s mnohem větším objemem (50 či dokonce 60 l).
Myslete však na to, že výrobci obvykle udávají maximální objem, využitelný objem je vždy o pár litrů menší. Pokud byste hrnec naplnili až po vrch, hrozilo by vytečení vody či kapaliny ven z hrnce.
Co se týče příkonu, resp. výkonu zavařovací hrnce, platí, že čím je vyšší, tím rychleji se obsah v hrnci ohřeje. Standardem při 27 l hrncích je 1 800 – 2 000 W, což je cca výkon rychlovarné konvice. V ní však ohříváte 20-násobně menší množství vody. Pokud naplníte celý zavařovací hrnec tekutinou, musíte počítat s desítkami minut na její ohřev. Větší hrnce o objemu 50 l mívají výkon 2 500 W, vzhledem k vyššímu množství vody však ohřev trvá i tak dlouho.
Mechanický nebo digitální?
Nejlevnější zavařovací hrnce jsou vybaveny pouze termostatem, který bude udržovat teplotu v hrnci. Tu nastavíte jedním ovládacím prvkem v rozsahu 50 – 100 °C, u některých modelů 30 – 100 °C. Dobrý hrnec by měl umožňovat i nastavení ohřevu na plný výkon bez udržování teploty.
Na dražších hrncích najdete i časovač. Pomocí něj si můžete nastavit čas (najčastejšte v rozsahu 0 – 120 min.), po který bude hrnec udržovat zvolenou teplotu po jejím dosažení. I časovač můžete vyřadit, přičemž zmíněné nastavení vám umožní používat zavařovací hrnec ve 4 režimech:
- Plný výkon, vypnutý časovač – v tomto případě hrnec ohřívá obsah "donekonečna", co se hodí, pokud potřebujete něco vařit ve vodě (noky, plněné těstoviny apod).
- Nastavená teplota, nastavený časovač - hrnec dosáhne zvolenou teplotu, a pak začne odpočítávat vámi nastavený čas. Takové nastavení se hodí na vaření džemů, guláše, dušení masa či jiných pokrmů.
- Plný výkon, zapnutý časovač – hrnec půjde na plný výkon po určitou dobu, pak se vypne. Tento režim použijte, pokud potřebujete spolehlivě převařit vodu či jinou tekutinu.
- Nastavená teplota, vypnutý časovač – hrnec bude bez časového omezení udržovat nastavenou teplotu. Tento režim využijete např. pokud chcete podávat horké nápoje většímu počtu lidí – např. čaj nebo punč či ohřívat větši množství párků na večírcích nebo v prodejním stánku.
Dosažení nastavené teploty či vypršení času může signalizovat zvuková signalizace (hrnec "zapípá"). Většina hrnců má tuto signalizaci vypínatelnou.
Jednoduché hrnce s analogovým ovládáním mají termostat i časovač nastavitelný pomocí otočných ovladačů. Jsou často vybaveny 1 či 2 světelnými kontrolkami které signalizují zapnutí hrnce, případně aktivní ohřev.
Dražší modely s digitálním ovládáním mají vestavěnou elektroniku a jsou také vybaveny displeji. Displej zobrazuje nastavenou teplotu, aktuální teplotu v hrnci a nastavený čas, přičemž může být i podsvícený. Pokud ovládací prvky mohou sloužit buď otočné ovladače, nebo tlačítka.
Další parametry, funkce a příslušenství zavařovacích hrnců
- Krytí – jde o parametr, který udává odolnost elektrospotřebičů vůči vniknutí cizích předmětů, prachu a vlhkosti. Většina zavařovacích hrnců má krytí alespoň IPX3, jsou tedy odolné vůči stříkající vodě. Pro některé hrnce však výrobci tento parametr neudávají.
- Odložený start – můžete si nastavit přesný čas, kdy začne hrnec obsah ohřívat a zavařovat tak např. s využitím levného nočního el. proudu.
- Ochrana proti přehřátí – zavařovací hrnec s touto funkcí je vybaven vratnou tepelnou pojistkou, která přeruší přívod el. energie do hrnce v případě, že dojde k jeho přehřátí. Hrnec tím zabrání poškození ohřívacího tělesa např. při odpaření veškeré vody. Pokud je pojistka vratná, budete moci hrnec po vychladnutí znovu použít.
- Odšťavňovací nástavec – umožňuje hrnec využít k odšťavňování ovoce.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Zavařovací hrnec je pohodlný způsob, jak sterilizovat větší množství potravin. Pokud máte rádi zavařené okurky, čalamádu či zavařené hrušky, takový hrnec se vám sejde. Parametry a technické údaje jsou při výběru podstatné, neměli byste však hledání nejlepšího zavařovací hrnce omezit pouze na ně. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky ohledně zavařovacích hrnců.
Jaký objem zavařovací hrnce potřebuji?
Jak využiji zavařovací hrnec na maximum?
Jaká je cena a oblíbené značky zavařovacích hrnců?
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek