Nejlepší zátěžové vesty 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší zátěžové vesty
- Zátěžové vesty – recenze
- inSPORTline Fitup 4 kg
- inSPORTline Klaper 5 kg
- Co je zátěžová vesta
- Jak vybrat zátěžovou vestu
- Pro koho je zátěžová vesta vhodná
- Jaké výhody mi zátěžová vesta přinese
- Jak zátěžovou vestu používat a jak s ní cvičit
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Domyos Zátěžová vesta 10 kg
- Capital Sports Monstervest 25 kg
Pokud pravidelně cvičíte a nabyly jste pocit, že tréninkům něco chybí, vyzkoušejte zátěžovou vestu. Jde o oblíbenou sportovní pomůcku, která každý trénink posune na vyšší level, protože cvičení se stane intenzivnějším. Díky vestě rychleji spálíte přebytečný tuk, vybudujete si svalovou hmotu, zlepšíte si koordinaci těla i celkovou kondici.
Dosud jste o zátěžové vestě neslyšeli? Nevadí. Prozradíme vám, na co tento skvělý cvičební pomocník slouží, jak si vestu vybrat, co před koupí zvážit, pro koho je tato pomůcka vhodná, či jaké výhody vám přinese její pravidelné používání. Nevynechali jsme ani tipy na tréninky se zátěžovou vestou a také jsme se podívali na vybrané produkty, které zaujmou dobrým poměrem ceny a kvality.
Nejlepší zátěžové vesty
Názov | Hodnotenie | Detail | |
---|---|---|---|
Bushido DBX 1-40 kg ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | ||
HMS KTO05 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | ||
Gorilla Sports 20 kg ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | ||
Corenght 6 až 10 kg ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | ||
Capital Sports Monstervest 30 kg ✔ VÝPRODEJ | Zobrazit produkt | ||
FitnessLine 10 kg ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Zátěžové vesty – recenze
Zátěžové vesty se perfektně uplatní při běhání, cvičení s vlastní váhou nebo při různých sportovních trénincích. Nejčastěji se vyrábějí z nylonu, ale v obchodech můžete narazit i na jiné materiály. Jejich hmotnost je různá, přičemž některé vesty mají pevně danou hmotnost a jiné dovolují upravovat váhu přidáním nebo odebráním závaží. V nabídce jsou vesty různých velikostí i barevných provedení. Aby bylo vaše vybírání snazší, přinášíme vám pár tipů na vhodný nákup. Toto jsou nejlepší zátěžové vesty, které zaujmou skvělým poměrem kvality a ceny.
Co je zátěžová vesta
Účelem zátěžové vesty je zvýšení hmotnosti vlastního těla během tréninku, chůze nebo dalších pohybových aktivit. Některé vesty jsou mohutné a máte je okolo celého hrudníku, jiné ponechají váš hrudník otevřený, díky čemuž se během cvičení cítíte volněji a komfortněji. Toto se týká především vést s menší váhou, které jsou určeny pro ženy nebo útlejší osoby.
Použití vesty s dodatečnou zátěží nutí při cvičení svaly dolní části těla vyvinout více síly. Důvodem je vliv zemské přitažlivosti a právě tím se zlepšuje vaše výbušnost, síla a celý trénink je efektivnější. Zvýšenou zátěž je vhodné kompenzovat bandážemi na zápěstí, které zpevní svaly a klouby. Jsou vhodným prostředkem pro předcházení zranění, ale poslouží i v rámci rekonvalescence.
Zátěžová vesta přináší mnoho užitku nejen profesionálním sportovcům, ale každému, kdo si chce zlepšit svou kondici. Můžete ji nosit vedle běžných denních aktivit. Dodatečná váha totiž dokáže výrazně zrychlit metabolismus, čímž spálíte více kalorií a za krátkou dobu se to odrazí na vaší postavě. Vesta zvyšuje intenzitu aktivit a cviků, protože bez ní by byly jednodušší. A tento faktor pozitivně ovlivňuje hustotu kostí. Hmotnosti jednotlivých závaží, které se vkládají do kapes vesty, se nejčastěji pohybují od 0,5 kg do 20 kg. Samozřejmě, v obchodech najdete i těžší vesty a výjimkou není ani zátěžová vesta 30 kg či dokonce o desítku kilogramů víc.
Jak vybrat zátěžovou vestu
Zátěže na cvičení, které se připevňují na tělo, patří k oblíbené výbavě mnoha sportovců, kteří chtějí zvýšit úroveň obtížnosti během tréninku. K zátěžím na tělo se řadí zátěžové vesty, ale i závaží na nohy a ruce. My jsme se zaměřili na zátěžové vesty, které jsou ideální na posilování vlastní hmotností a použijí se při cvičení v interiéru i exteriéru. Kromě toho jsou vhodné na běžnou chůzi nebo běh, protože napomáhají spalovat kalorie. Jak si však správnou zátěžovou vestu vybrat a na co se změřit před koupí? To se dozvíte v následujících řádcích.
Typy zátěžových vest
Zátěžové vesty na cvičení se dělí na několik druhů. Každá se od sebe liší použitým materiálem, hmotností či výplní. Při základním dělení můžeme vesty rozdělit na ty, které mají hmotnost pevně danou, a na ty, jejichž hmotnost si můžete podle potřeby upravovat.
Zátěžové vesty bez úpravy hmotnosti
Zátěžové vesty, které mají hmotnost pevně danou, jsou vyplněny pískem nebo kovem, nejčastěji to bývá ocel, případně železo. Tyto vesty mají většinou menší hmotnosti a jsou vhodné pro začátečníky nebo útlé ženy. Pokud budete chtít zvýšit hmotnost, musíte si pořídit novou vestu, případně využít zátěže na tělo v podobě těch, které se pomocí suchého zipu připínají na kotníky nebo zápěstí. Zátěžové vesty bez možnosti přizpůsobení hmotnosti mají závaží rovnoměrně rozložené po celém obvodu vesty, a proto se nemusíte obávat, že byste se během tréninku zranili. Výhodou těchto vest je, že si ji jednoduše obléknete a můžete se okamžitě pustit do tréninku, aniž abyste zdržovali vkládáním závaží do kapes.
Zátěžové vesty s úpravou hmotnosti
Populárnějším typem zátěžových vest jsou ty, které mají kapsy nebo panely. Hmotnost si můžete upravovat podle potřeby. Závaží přidáte nebo odeberete podle vaší aktuální kondice nebo podle toho, jaké cviky chcete cvičit. Závaží, které se vkládají do vesty, mohou být pískové nebo kovové. Často se používají ocelové kuličky či jiný odolný kov. Tyto vesty mohou při plném naplnění závažími vážit 10 kg, 20 kg, 30 kg, 40 kg nebo dokonce až 50 kg. Ty nejtěžší by měly využívat pouze zkušení sportovci, zatímco 10 kg vesta zcela postačí začátečníkům. Výsledky po cvičení se zátěžovou vestou se však dostavují velmi rychle, a tak vám po čase menší váha přestane vyhovovat. Pokud cítíte, že 10 kilogramů je pro vás málo, nebojte se přidat další závaží a posunout své cvičení opět o kousek dál. Typ zátěžové vesty s možností úpravy hmotnosti je variabilnější, neboť hmotnost si můžete kdykoliv změnit a nemusíte hned kupovat novou vestu.
Materiál zátěžové vesty
Výrobci se předhánějí v tom, kdo nabídne vestu vyrobenou z lepšího, kvalitnějšího a odolnějšího materiálu. I proto na trhu najdete vesty z různých materiálů, ale k nejčastějším patří nylon, neopren, polyester či polyamid. Někteří sportovci označují polyamid za nejpohodlnější, avšak každému vyhovuje něco jiného, proto dejte na svůj vlastní pocit. Důležitější, než údaj o výrobním materiálu, je to, jak se ve vestě cítíte. Zátěžová vesta by vám měla perfektně sedět, musíte se v ní cítit pohodlně a při cvičení nemůže pro vás představovat překážku. Pokud se ve vestě cítíte komfortně a neklouže vám z těla dolů, vězte, že jste natrefili na tu správnou. Vesta vás nesmí nikde tlačit a na to, aby se během cvičení neposouvala dolů, slouží přezky nebo popruhy se suchým zipem. Popruhy i přezky jsou univerzální a přizpůsobíte si je podle potřeby.
Hmotnost zátěžové vesty
Jak jsme naznačili, zátěžové vesty se vyrábějí v různých hmotnostech. Výrobci chtějí vyjít vstříc co největšímu počtu spotřebitelů, proto najdete v obchodech vesty s nízkou hmotností, které ocení začátečníci, vesty se střední hmotností, které využijí pokročilí sportovci, i extra těžké vesty pro profesionální sportovce s obrovskou kondicí a silou.
V nabídce sportovních obchodů najdete většinou vesty od 5 do 50 kg. No výjimkou již není ani extra lehká zátěžová vesta 2 kg, která se uplatní při více druzích cvičení, včetně běhání, boxu či fitness tréninku. Taková lehká vesta je navíc skvělá i pro běžné nošení během provádění každodenních aktivit. Připomínáme, že pokud s cvičením nemáte velké zkušenosti, je třeba začít s malými váhami a postupně je zvyšovat. Výběr správné hmotnosti závisí na vaší kondici a druhu cvičení, ale obecně se doporučuje, aby zátěžová vesta nepřekročila 5 až 10 % vaší tělesné hmotnosti.
Cena zátěžových vest a oblíbené značky
Pro některé spotřebitele je podstatným parametrem cena. Ta závisí na hmotnosti vesty, použitých materiálech nebo na tom, zda je možné závaží podle potřeby přidávat a ubírat. K nejprodávanějším patří zátěžové vesty v cenové kategorii od 750 do 2 500 Kč. Vhodnou vestu si zde najde začátečník i pokročilý. Na výběr jsou modely různých střihů i barevných provedení, přestože převládá černá barva. Některé vesty mají reflexní prvky, které se hodí, pokud cvičíte venku za zhoršených světelných podmínek.
Nejlevnější zátěžové vesty koupíte za částku mírně překračující 500 Kč. Jde o základní a jednoduché vesty s nižší hmotností okolo 5 kg. Tyto vesty mají hmotnost pevně danou a nelze ji měnit přidáním závaží navíc. Naopak, za nejdražší zátěžovou vestu zaplatíte okolo 5 000 Kč. Drahé vesty jsou vyrobeny z kvalitních a odolných materiálů, které zvládnou i náročný trénink. Samozřejmostí je úprava hmotnosti. Není však nutné sáhnout po nejdražší vestě, protože i ve střední cenové kategorii, která začíná kolem částky 750 Kč, najdete špičkové vesty vyrobené z odolných materiálů a s možností úpravy hmotnosti podle vašich aktuálních potřeb.
K oblíbeným značkám, které nabízejí zátěžové vesty, patří Spartan, inSPORTline, Bushido, DOMYOS, Capital Sports, GymBeam, Master nebo Svetlus. Tréninkové vesty si zakoupíte v každém lépe vybaveném sportovním obchodě. Prodávají je například Decathlon, inSPORTline, Sportisimo a další. Na zátěžové vesty můžete narazit i v obchodních řetězcích, jakými jsou Lidl nebo Tesco. Pokud se nemůžete rozhodnout, kde zátěžovou vestu koupit, nápomocná vám může být Heureka, která prozradí nejen ceny vest v jednotlivých prodejnách, ale podělí se s vámi i o recenze a hodnocení spotřebitelů.
Pro koho je zátěžová vesta vhodná
Zátěžová vesta je vhodná pro všechny, kteří chtějí své tréninky posunout na vyšší level. Pokud pravidelně cvičíte a máte pocit, že takové cvičení pro vás již není dostačující, zátěžová vesta vám i běžné cviky udělá o něco těžšími. Pokud začínáte cvičit s vlastní váhou, zpočátku vám dá zabrat i běžný trénink, protože ještě nemáte vybudovanou dostatečnou sílu a ani kondici. Po tréninku jste unavení a bolí vás každý sval v těle. No po jisté době jste vytrénovaní a klasické cvičení se pro vás stává málo efektivním. Právě tehdy může přijít na řadu zátěžová vesta.
Mnoho začínajících cvičenců dělá chybu, protože si natolik věří, že přecení své síly. Místo toho, aby nejprve cvičili s vlastní váhou, okamžitě sáhnou po zátěžové vestě. Takový přístup není správný, spíše je nevhodný a demotivující, protože výsledek se dostaví mnohem později. Důvodem je svalová horečka, která vás může od tréninků odstavit na několik dní a možná až týdnů. Proto se doporučuje cvičit nejdříve s vlastní váhou, abyste získali sílu a vytrvalost a až potom sáhnout po zátěžové vestě.
Zátěžovou vestu využijete při mnoha cvicích s vlastní váhou, ale hodí se i na další sporty, například běh, CrossFit, posilování, box a podobně. Uplatnění najde také při turistice či dokonce při obyčejné chůzi nebo během všedních každodenních činností. Nemusí po ní tedy sáhnout jen sportovci, ale kdokoli, kdo chce během dne spálit více kalorií.
Jaké výhody mi zátěžová vesta přinese
Kdy začít přemýšlet nad zátěžovou vestou, jsme vám už prozradili. Nyní se podíváme na to, jaké výhody vám přinese její pravidelné používání. Kromě toho, že používání zátěžové vesty zintenzivní váš trénink, rychleji spálíte přebytečný tuk. Tep bude během cvičení zrychlený, plíce a svaly dostanou pořádně zabrat. S tím souvisí zvýšení vaší dynamiky i hbitosti při pohybu.
Zátěžová vesta buduje vaši vytrvalost, koordinaci těla, celkovou kondici a posiluje svalstvo. Svalovou hmotu si tak vybudujete mnohem rychleji. Cvičení je namáhavější a vy musíte zapojit více energie, protože gravitační síla táhne závaží dolů a pořádně dostanou zabrat zejména vaše nohy. Používání zátěžové vesty přitom posiluje činnost srdce a kardiovaskulární systém, zrychluje metabolismus, zlepšuje soustředění, dynamiku i lehkost pohybu.
Zásadní výhodou používání zátěžové vesty je především její univerzální použití. Můžete ji zapojit do jakékoliv pohybové aktivity. Nejvíce se používá při běhu, rychlé chůzi, turistice, chůzi do schodů, ale skvěle se uplatní i při bojových sportech, CrossFitu, dřepech, výpadech, shybech, klicích, planku a podobně. V obchodech najdete i speciální taktickou zátěžovou vestu, která je vhodná na CrossFit a ocení ji také atleti, kteří chtějí ze svých tréninků vytěžit maximum.
Jak zátěžovou vestu používat a jak s ní cvičit
Používání zátěžové vesty je jednoduché. Většina se zapíná na suchý zip, případně na přezky, které zajišťují, aby se vesta během cvičení neposouvala dole. Pokud máte vestu vyplněnou kapslemi a bez možnosti regulace hmotnosti, po nasazení můžete začít cvičit. Pokud má vesta kapsy s vyjímatelnými závaží, je třeba do ní vložit potřebný počet závaží a nastavit si popruhy tak, aby vám vesta pevně držela na horní polovině těla. Pak se můžete pustit do cvičení či jakékoliv pohybové aktivity. Nezapomeňte, že před každým tréninkem je důležité zahřátí svalů. Zahřátí připraví vaše svaly na větší zátěž. Po tréninku si zas dopřejte důkladný strečink. Předejdete tak bolestem či nechtěným zraněním. Jak cvičit se zátěžovou vestou? Níže vám přinášíme tipy na konkrétní cviky.
Cvičení s vlastní vahou
Používání zátěžové vesty promění cviky s vlastní vahou na vyčerpávající silový trénink. Účinnost cviků tkví v tom, že veškerá váha je rovnoměrně rozložena kolem přirozeného těžiště lidského těla. Díky tomu pocítíte větší pohodlí, než kdybyste dělali například shyby na hrazdě s kotouči zavěšenými na zátěžovém opasku. Mnozí cvičenci snesou vyšší váhu, pokud je umístěna kolem trupu a ne když visí kolem pasu. Toto platí i při dřepech a výpadech, kdy většina není schopna správně a dostatečně dlouho udržet činku nebo kettlebell bez doprovodného nepohodlí či bolesti.
Příklad tréninku se zátěžovou vestou:
- 2 minuty běhu na rozehřátí
- 20 kliků s vestou
- 20 dřepů s vestou
- 20 get-upů s vestou
- 20 obrácených výpadů s vestou
Sérii uvedených pěti cviků opakujte šestkrát, pokud už nemůžete, postačí čtyřikrát. Trénink si můžete individuálně obměňovat a zařazovat do něj další prvky, například shyby, TRX, přítahy, plank, klasické výpady, výpady do stran a podobně.
Chůze a turistika
Zátěžovou vestu skvěle využijete během obyčejné chůze nebo turistiky. Z procházky v lese, parku či po městě se stane intenzivní trénink, protože 15- až 20-kilogramová zátěž, kterou budete mít na těle, donutí organizmus spalovat kalorie. Navíc dá taková procházka se zátěží pořádně zabrat vašim nohám. Chcete-li se zátěžovou vestou běhat, na místě je opatrnost, protože nesprávné používání v kombinaci s dodatečnou váhou může negativně ovlivnit techniku běhu. Pak jste už jen malý krok od toho, že si během běhu zraníte kotníky, kolena, kyčle nebo záda.
Cyklistika
Jízda na kole bývá většinou pohodová, ale pomocí zátěžové vesty si ji můžete ztížit. Perfektní výsledky dosáhnete na trasách se stoupáním a při časté změně pozice. To znamená, že během jízdy byste měli měnit pozici ze sedu do stoje a naopak a několikrát ji vystřídat. Je jedno, zda používáte klasický kolo nebo stacionární. Také v interiéru dosáhnete dobré výsledky.
Příklad tréninku se zátěžovou vestou:
- 1,5 km na zahřátí
- 10 opakování střídavého stání a sezení (30 sekund stát, 30 sekund sedět)
- 5 minut stát
- 1,5 km jízdy v sedě na maximální výkon
- 1,5 km dojetí
Posilování
Použitím zátěžové vesty dodáte jakémukoliv silovému tréninku intenzitu. Ať už děláte mrtvý tah, dřepy, přitahování velké činky v předklonu nebo bench press, donutíte efektivněji pracovat svaly středu těla spolu s ostatními procvičováním svalovými partiemi. Díky vestě spálíte více kalorií a potrápí se také často zanedbávané svaly, které jsou zodpovědné za správné držení horní části těla. Jako vhodná možnost využití zátěžové vesty na maximum se ukazuje kombinace žebřin s hrazdou. Toto vám v domácím prostředí vytvoří téměř plnohodnotnou náhradu za klasickou posilovnu.
Péče o domácnost
Některé to možná překvapí, ale zátěžová vesta je perfektní i při péči o domácnost. Nasadit si ji můžete při úklidu, práci v zahradě, chůzi po schodech či dalších činnostech prováděných doma nebo kolem domu. Tím, že si přidáte na tělo závaží, zlepšíte si fyzickou kondici a protože spálíte více kalorií, odrazí se to i na vaší tělesné hmotnosti, která půjde postupně dolů. Pokud tedy máte pár kilogramů navíc, nošením zátěžové vesty během běžných domácích prací se jich můžete zbavit. Pro ještě větší zátěž přidejte závaží na kotníky a viditelné výsledky se dostaví po velmi krátkém čase.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na většinu toho, co by vás ohledně zátěžových vest mohlo zajímat, jsme se snažili odpovědět v článku. Několik často kladených dotazů od spotřebitelů však zůstalo nezodpovězených, a proto vám přinášíme odpovědi i na ně. Dozvíte se, zda se můžete při cvičení se zátěžovou vestou zranit, jaké další závaží na tělo existují, zda se vám vyplatí koupit vestu z bazaru a také to, které cviky je vhodné cvičit pro maximální využití zátěžové vesty.
Mohu se při používání zátěžové vesty zranit?
Jaké další závaží na tělo existují?
Vyplatí se mi koupit zátěžovou vestu v bazaru?
Které cviky cvičit pro maximální využití vesty?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek