Nejlepší zahradní houpačky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší zahradní houpačky
- Typy a ceny zahradních houpaček
- Jak vybrat nejlepší zahradní houpačku – parametry
- Rozměry dřevěných a kovových zahradních houpaček
- Nosná konstrukce – materiál
- Dřevěné zahradní houpačky
- Kovové zahradní houpačky
- Závěsný systém zahradních houpaček
- Sedadlo zahradních houpaček
- Jak vybrat ideální podsedák
- Stříška zahradní houpačky
- Jak pečovat o zahradní houpačku, kam ji umístit a jak ji "zazimovat"
- Návod na výrobu zahradní houpačky
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Zahradní houpačka není nutností, pokud již však zahradu máte, byla by škoda ji nevlastnit.
Přečtěte si o tom, z jakých typů zahradních houpaček si můžete vybírat a podle čeho vybírat, jak se o ně starat, kde pro ně najít co nejlepší místo a kam s nimi během zimy.
Nejlepší zahradní houpačky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Rojaplast Vegas Lux ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Rojaplast Ravenna ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Mirpol Grafit ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Tectake 404599 ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Blumfeldt ZenGrove ✔ VÝPRODEJ | Zobrazit produkt | |
Happy Green Panama ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt |
Typy a ceny zahradních houpaček
Pod názvem zahradní houpačky se skrývají 2- nebo 3-místné modely s rámem, na kterých se můžete houpat, sedět i ležet. Někdo však možná přemýšlí spíše nad koupí houpacího nebo závěsného křesla. Než se dostanete k jednotlivým parametrům, byste si proto měli zvážit právě to, jaký typ houpačky chcete. My budeme věnovat pozornost zejména těm klasickým.
Klasické zahradní houpačky
Za klasické zahradní houpačky můžeme označit ty pro 2 – 3 osoby se stříškou, ale i bez ní, opěradlem a pevnou dřevěnou nebo kovovou konstrukcí, kterou položíte přímo na zem. Zahradní houpačky se vyznačují vyšší nosností, hmotností a cenou, která začíná na cca 5 000 a končí na 17 000 korunách. Modely, které by se daly označit za luxusní, však mohou stát i více než 25 000 Kč.
Rozkládací zahradní houpačky
Rozkládací zahradní houpačky se na první pohled neliší od těch klasických, dají se však rozložit na pohodlné lehátko, a to jednoduchým sklopením opěradla. Plocha na ležení zvykne být dlouhá od 170 do 200 cm a široká okolo 100 cm. Ostatní parametry zůstávají nezměněny samozřejmě liší se v závislosti na konkrétním modelu. Rozkládací houpačky jsou však často nižší, resp. níže se nachází jejich sedadlo. Rozdílná je většinou i cena, která začíná na přibližně 7 500 Kč.
Zahradní závěsné a houpací křesla
Zahradní houpací křesla nejsou houpačkami v pravém slova smyslu, proto jim v našem článku nebudeme věnovat samostatnou pozornost. Pro úplnost informací je však zmíníme. Zahradní houpací křesla mohou "stát na zemi" nebo být zavěšeny ve stojanu či na trámu v altánku.
Klasické modely se od těch interiérových rozměry neliší. Jsou široké cca 60 cm, hluboké 110 – 120 cm a vysoké 80 cm. Nosnost se pohybuje v rozmezí od 80 do 130 kg. Závěsná křesla jsou výjimkou, a to zejména tehdy, když jsou osazeny ve stojanu. Takové kousky mohou mít šířku a hloubku až kolem 120 cm a celkovou výšku přes 2 m. Jejich nosnost bývá podstatně vyšší, při kouscích za cenu kolem 7 500 Kč je to až přes 200 kg.
Konstrukce i sedadlo mohou být vyrobeny ze dřeva, kovu, ratanu nebo umělých materiálů. Levné závěsná křesla, které jsou upevněny pouze do několika dřevěných tyčí, jsou nejčastěji látkové. Na rozdíl od zahradních houpaček natrefíte i na křesla čalouněné, které jsou potaženy textilií, kůží, koženkou nebo ekokůží. Ty zároveň doporučujeme pouze pro použití v zahradních altánků nebo na terasách, kde nepřicházejí do přímého kontaktu s vodou a slunečním zářením. Na zimu byste je měli určitě odložit do interiéru.
Průměrná cena exteriérových houpacích křesel začíná na 2 500 a končí na 17 500 korunách. Závěsná křesla se stojanem jsou o něco dražší. Ty nejlevnější pořídíte za cca 4 000, dražší i za téměř 25 000 Kč. Výjimkou jsou pouze celolátkové modely bez výztuže, které se zavěšují na trám. Ty stojí od 750 Kč výše.
Zahradní houpačky pro děti
Zahradní houpačky pro děti jsou také samostatnou kategorií. Mluvíme o klasických houpačkách na houpání, ne na pohodlné sezení při grilování. Může jít o velké pletené koše, tradiční sedadlo s opěrkou a zábranami nebo obyčejnou desku na dvou lanech. Všechny typy sedadel se mohou věšet na strom, trám či starý kovový věšák na prádlo nebo na samostatnou áčkového konstrukci.
Některé dětské houpačky připomínají závěsná křesla pro dospělé. Ty pro děti bývají zakryty z horní i bočních stran v podstatě jsou to takové závěsné bunkry. Sem tam najdete i modely, které jsou prezentovány jako vhodné pro děti. Jde například o zahradní houpačky s níže umístěným sedadlem nebo síťkou, kterou můžete zakrýt celý vnitřní prostor konstrukce.
Jak vybrat nejlepší zahradní houpačku – parametry
Jak vybrat nejlepší zahradní houpačku? Na první pohled se drtivá většina z nich jeví velmi podobně. Působí elegantně, pevně, pohodlně, no a někdy není opravdovou kvalitu možné odhalit ani po krátkém vyzkoušení. Bez důkladnějšího prostudování konkrétních parametrů to tedy nepůjde. Všímejte si materiál, stabilitu, nosnost, ale i detaily, které se mohou jevit jako nepodstatné.
Rozměry dřevěných a kovových zahradních houpaček
Rozměry houpaček byste měli zvážit o něco preciznější, jak to zvyknete dělat při jiném nábytku. Musíte totiž počítat s rezervou na houpání. Vícemístné modely jsou navíc docela velké. Kovové i dřevěné houpačky pro 3 osoby zvyknou mít šířku min. 1,7 až 2 m, výšku cca 1,5 m a hloubku přes 1 metr. Dvoumístné houpačky jsou, logicky, užší. Jejich tradiční šířka se pohybuje okolo 150 cm.
Nosnost zahradních houpaček
Nosnost zahradních houpaček je také specifickým parametrem, protože na nich budou sedět 2 až 3 osoby. Nyní si představte, jak na rodinných oslavách spisech tabulku s váhou hosty a vypočítává, v jakých kombinacích si mohou sednout na vaši houpačku. Jinak řečeno, snažíme se vám naznačit, abyste počítali is rezervou. Třímístné modely unesou v průměru od 200 do 300, ty dražší však až 400 kg. Dvoumístné zas 170 – 200 kg.
Hmotnost zahradních židlí
Z hlediska váhy myslete hlavně na to, co vydrží vaše podlaha. Dvou- až třímístné zahradní houpačky, ale i některé závěsná křesla s kovovým stojanem, váží minimálně 17, průměrem je 40 kg, neobvyklými však nejsou ani 60 kg modely, což nemusí vydržet každá podlaha, zejména ta na vyvýšené terase nebo pódiu.
Zanedbatelné nejsou ani přesuny. Odložit do garáže 40 kg, to si vyžádá minimálně 2 statné chlapy. Nemluvě o tom, pokud byste chtěli houpačku přemísťovat pravidelně. Když se tedy rozhodnete pro těžší model, vyberte mu jedno stálé místo, na kterém může zůstat ideálně i během zimy.
Stabilita zahradních houpaček
S hmotností souvisí i stabilita, která je při houpačkách extrémně důležitým parametrem. Při výběru se tedy soustřeďte na to, jak daný model "stojí" na svém místě. Jistotou jsou robustní kovové konstrukce, ale i ty z masivního dřeva. Jejich nevýhodou je vyšší váha, což je však logické.
Tenké hliníkové trubky nebo dřevěné laťky, to už taková jistota není. Stačí se pouze trochu silněji rozhoupat a tragédie je na světě. Vlastnostem jednotlivých materiálů, s nimiž souvisí i stabilita houpaček, se budeme věnovat podrobněji v následujících řádcích.
Nosná konstrukce – materiál
Veškerý nábytek, který umístíte do exteriéru, musí být odolný vůči vlhkosti, slunci a povětrnostním vlivům. Nosné konstrukce zahradních houpaček, tedy jejich rám, ve kterém je zavěšené sedadlo a na jejich vrchu upevněna stříška, jsou vyráběny z různých slitin nebo dřeva. Pamatujte, že právě nosná konstrukce je tou částí, která drží celou váhu houpačky i sedících a která přichází do přímého kontaktu s vodou, sluncem a větrem nejvíce. Materiál, který je použit na její výrobu, proto hraje velmi důležitou roli.
Dřevěné zahradní houpačky
Celá problematika výběru dřevěných zahradních houpaček lze shrnout jednou větou, "není dřevo jako dřevo". Výrobci mají naštěstí a alespoň většinou, rozum a na jejich výrobu téměř vůbec nepoužívají dřevo smrkové (při našem pátrání jsme na ně nenarazili), které je měkké, má životnost jen kolem 5 až 10 let, velmi rychle mění barvu a je náchylné k napadení škůdci či plísněmi.
Nejčastěji používané dřevo pro výrobu nosné konstrukce:
- Borovicové dřevo: Borovice je naše domácí dřevina, navíc poměrně levná, houpačky z ní proto patří k cenově dostupnějším. Z hlediska vlastností však již nejde o tu největší výhru. Borovicové dřevo je měkké a má životnost pouze od 10 do 15 let. Ve srovnání se smrkem je na tom lépe, náchylnost na vznik houbových onemocnění, napadení škůdci a změnu barvy je však vysoce pravděpodobná. Borovicové dřevo si navíc vyžaduje více péče.
- Dřevo Shorea: Pochází z tropického stromu Damarovníka asijského. Vlastnostmi se podobá známému teaku nebo Ipe wood. Je odolné vůči škůdcům, houbám, slunci a povětrnostním vlivům. Jde o tvrdou dřevinu, která je pro použití v exteriéru jako stvořená. Nevyžaduje žádnou speciální péči a má dlouhou životnost.
- Dřevo Meranti: Jde o středně tvrdé dřevo z jihovýchodní Asie, které se dá odolností, kvalitou a životností zařadit někde mezi měkké a tvrdé dřeviny. Bílé Meranti dřevo je v porovnání s tím borovicovým asi 2krát dražší, je však obecně považováno za vhodné do exteriéru a snadné na údržbu.
Výhody a nevýhody dřevěné nosné konstrukce
Nosná konstrukce ze dřeva je riskem vždy. Pokud jí nebudete věnovat zvýšenou pozornost v podobě pravidelného moření a lakování, zkrátí se její životnost a zhorší její kvalitativní, ale i estetické vlastnosti. Houpačky jsou navíc nejednou umístěny přímo v trávě, což dřevěná konstrukce nepřežije určitě.
Pokud již sáhnete po tomto materiálu, nejlepší volbou jsou robustní a těžší dřevěné zahradní houpačky, které mají vyšší nosnost a lepší stabilitu. Ze zmíněných dřevin jsou nepochybně lepší ty tvrdé, exotické a dražší, které mohou životností překonat i kov. Za výhody dřevěných houpaček můžeme označit také estetickou a ekologickou stránku věci.
Kovové zahradní houpačky
Kovová je při houpačkách zásadně konstrukce a rám sedadla, které je vypletené různými umělými materiály, ke kterým se dostaneme za chvíli. I když se to tak může na první pohled jevit, ne každá kovová houpačka musí být automaticky lepší volbou. Levné slitiny a extrémně tenké trubky mohou mít právě naopak mnohem nižší životnost i nosnost a podstatně horší stabilitu.
Při jakýchkoli "kovových" zahradních houpačkách sledujte zejména průměr trubek, tedy jednotlivých "tyček" na konstrukci. Ty nosné, které tvoří jakoby rám houpačky, by měly mít průměr min. 50 mm, ideálně však i více, např. až 63 mm. Důležitá je i tloušťka jejich stěn, která by neměla být menší než 1 mm. 1,5 mm tloušťka je však jistota. Takové houpačky mohou mít nosnost klidně i kolem 400 kg.
Jak vybrat nejlepší kovovou konstrukci na houpačku
Houpačky jsou nejčastěji vyrobeny z kovu, oceli nebo hliníku. Nejprve je třeba říci, že slovo "kov" je velmi nepřesné, protože i hliník a ocel jsou kovy. Ani označení "železo" není přesné. Jde také o druh kovu. Při koupi zahradní houpačky proto dívejte zejména na konkrétní typ slitiny.
- Hliník je nepochybně velmi kvalitní slitina, která odolává korozi a je lehoučká. To však může při houpačce představovat problém. Jak jsme si řekli už několikrát, lehká konstrukce, rovná se špatná stabilita, a tedy i větší riziko její převrácení. Při hliníkových zahradních houpačkách proto zaměřte na tyto parametry.
- Ocel můžeme označit také za dobrou volbu, je však třeba rozlišovat ocel a ocel. V prapodstatě jde o slitinu uhlíku a železa, do které mohou být přidány také různé legující, tedy vylepšující příměsi. Díky ním se ocel stává odolnější vůči korozi, mechanickému poškození či deformaci.
V závislosti na konkrétním typu, resp. způsobu zpracování, může být i ocel vysloveně nerezavějící. Takovou je například chemicko-tepelně zpracovaná ocel, do které je při vysoké teplotě přidán dusík, uhlík nebo jejich směs. Dále rozlišujeme nelegované nebo tzv. uhlíkové oceli, které mají nižší kvalitu. O něco lépe jsou na tom nízkolegované, no a nejlepší, logicky, ty vysoce legované, které vlastnostmi nejednou přesahují hliník.
Závěsný systém zahradních houpaček
Závěsný systém je ta část houpačky, na níž je zavěšeno sedadlo. Na výběr máte 2 systémy, a to řetězy nebo pevný rám. Z hlediska stability a pohodlí vám doporučujeme sáhnout spíše po druhém řešení. Sedadlo zavěšené na řetězech sice vypadá docela romanticky, z hlediska pohodlí to však už tak růžové není. Pevný rám může být vyroben z kovu nebo dřeva, a to v závislosti na konstrukci zahradní houpačky.
Sedadlo zahradních houpaček
Sedadla mohou být vyrobeny ze dřeva nebo mít kovový rám vypleten umělým materiálem. Vždy se zaměřte hlavně na životnost a odolnost, ale i pohodlí a náročnost údržby. Dalšími důležitými parametry jsou možnosti polohování opěradla, rozdělení sedadla, jeho šířka, hloubka a "podsedák", tedy měkký materiál, na kterém budete sedět.
Dřevěné sedadla
Dřevěné sedadla vyžadují údržbu, no a když zmoknou, trvá poměrně dlouho, dokud dokonale vyschnou. Bohužel, otření hadrem vám nepomůže. Toto jsou zároveň 2 největší mínusy dřeva. V závislosti na uspořádání jednotlivých latěk na houpačce můžete nebo nemůžete sedět bez měkkého podsedáku, většinou je to však pohodlnější s ním. Sedadla připomínající klasický rošt, při kterém jsou jednotlivé laťky blízko sebe, jsou o něco lépe. Ty se širokými mezerami nemusí být pohodlné ani při použití měkké podušky, která se mezi ně může zarývat.
Kovové sedadla s výpletem
Sedadla tvořeny kovovým rámem, který je nejčastěji vypleten textilenem nebo umělým ratanem, jsou určitě velmi dobrou volbou. Oba materiály jsou vyrobeny z polyethylenu, který je nezmarem v pravém slova smyslu. Nedělá mu problém voda, slunce, vítr, dokonce ani mráz nebo prudké výkyvy teplot. Je odolný vůči mechanickému poškození (protržení, prořezání atd.), má dlouhou životnost a v neposlední řadě mluvíme o téměř bezúdržbovém řešení.
Když takové sedadlo zmokne, stačí ho otřít hadrem a můžete si ihned sednout. Textilen i umělý ratan můžete navíc mýt vodou i jakýmikoliv čistícími prostředky nebo jej vystříkat pomocí zahradní hadice. Výhodou těchto sedadel je také jejich pohodlnost. Jsou měkké, proto se na nich dá sedět i bez podsedáku. S ním je to však i v tomto případě o něco pohodlnější.
Samostatnou kategorií jsou modely s ratanovým výpletem na sedadle, střeše i bočních stranách houpačky. Ratanem je nejednou zakryta i celá konstrukce spolu s područkami. Vnitřek těchto houpaček je vyrobeno rovněž z kovu, ratan je jen povrchovou úpravou. Je však nutné říci, že jde o velmi kvalitní, estetické a pohodlné, i když dražší houpačky.
Rozložení sedací plochy
Tento parametr se může na první pohled jevit jako nepodstatný, věřte však, že není. Některé sedadla jsou "v jednom kuse", některé jsou předělené na 2 nebo 3 samostatné místa. Pamatujte, že na tato sedadla si nemůžete lehnout, a to většinou ani tehdy, když na ně dáte měkkou podušku. Nepohodlné může být i samotné sezení, při kterém jste obklopeni různými mezerami a štěrbinami. Proto doporučujeme sáhnout spíše po jednolitých sedadlech.
Rozměry sedáku a opěráku
Dvoumístné sedadla mají šířku kolem 150 cm, ty třímístné od 175 do 200 cm. Pro člověka s průměrnou výškou je vyhovující hloubka okolo 50 – 60 cm, což je zároveň běžným parametrem. Výška se určuje od země po sedadlo. Většinou jde také o 50 – 60 cm. Aby se vám sedělo pohodlně, vaše nohy by se měly nacházet v úhlu 90 °. Při houpačkách však mohou být i centimetr či dva na zemí, což vám usnadní samotné houpání se.
Polohovatelné opěradla jsou při zahradních houpačkách velmi neobvyklé. Pokud se dají nastavit, tak pouze do polohy vleže, nic mezi tím není většinu možné. Zvyknou mít výšku cca 60 cm, což lze považovat za ideální. Vyšší opěradlo vás může tlačit na zátylku, to nižší zas neposkytne dostatečnou oporu páteři.
Jak vybrat ideální podsedák
Podsedák může, ale i nemusí být součástí houpačky. K mnoha modelům si ho musíte dokoupit samostatně. Z hlediska materiálů si vybírejte nepochybně ty odolné vůči vodě a slunci. Ideální je polyester, PVC nebo různé druhy gumy, které však nemusí být příjemné při kontaktu s pokožkou. Výhodou je odnímatelný potah, který můžete prát v pračce. Zaměřte se také na tloušťku podsedáku, který může mít, a to zejména na levnějších houpačkách, pouze necelých 10 cm, což je málo. Pohodlnější jsou nepochybně tlustší, pevné, ale dostatečně měkké podsedáky.
Stříška zahradní houpačky
Stříšky se nejčastěji vyrábějí z PVC nebo polyesteru. Na kvalitních zahradních houpačkách musí být v zásadě nepromokavé, odnímatelné a pratelné v pračce. Představte si ruční praní tuhé plachty o rozměrech 1 x 2 m. To není příjemná představa.
Běžným řešením je stříška obdélníkového tvaru, sem-tam však narazíte i na zaoblené stříšky, po nichž o něco lépe stéká voda. Dražší houpačky mohou být zakryty také ze zadní i bočních stran. Tehdy připomínají spíše malý altán. Poměrně častým doplňkem bývá také ochranná síť proti hmyzu, kterou zaobalíte celou houpačku. Síť je určitě praktická, na druhé straně vám může bránit v houpání, proto si všimněte její rozměry.
Jak pečovat o zahradní houpačku, kam ji umístit a jak ji "zazimovat"
Vše podstatné jsme si, v podstatě, už řekli. Dřevo potřebuje pravidelné broušení, moření a lakování. Kovové houpačky je také dobré alespoň čas od času nalakovat ochrannou exteriérovou barvou proti korozi. No a textilen, umělý ratan, popřípadě i jiné syntetické výplety nevyžadují téměř žádnou péči.
Měkké části houpačky byste měli odkládat minimálně během deště. Přímé slunce jim také nedělá dobře, na druhé straně by jejich neustále odkládání asi nebylo pohodlné. V takovém případě se jednoduše smiřte s tím, že je bude nutné vyměnit alespoň jednou za 2 či 3 sezóny.
Zde se dostáváme zároveň k umístění zahradní houpačky. Některé modely mohou být vystaveny přímému dešti, některé by měly být pod střechou. Tento údaj si všimněte při nákupu. První možnost je samozřejmě praktičtější. Poměrně často narazíte i na houpačky, které jsou na umístění pod širým nebem vhodné až po patřičné úpravě. Vždy si u prodávajícího ověřte, co přesně je myšleno pod touto "patřičnou" úpravou.
Stejná pravidla platí i při zazimování houpačky. Modely s rámem z legované oceli, která je odolná vůči korozi a ocelovým sedadlem se syntetickým výpletem, mohou v exteriéru zůstat klidně i v zimě. Houpačky z měkkého dřeva byste měli určitě odložit do sucha a tepla. Naopak ty z exotických tvrdých dřevin by měly přežít i zimu pod širým nebem, avšak ne s nohama ve sněhu.
Návod na výrobu zahradní houpačky
Zahradní houpačku si můžete vyrobit i sami, a to na mnoho způsobů. My jsme pro vás vybrali návod na výrobu zahradní houpačky zavěšené na řetězech nebo lanech, při které využijete starý gauč. Nevýhodou je nutnost jejího připevnění na dostatečně pevný trám v altánku nebo hrubou a zdravou větev na stromě.
Materiál:
- Starý gauč s co nejnižší váhou (nebo postel s bočním čelem)
- Pevné lano nebo řetěz (24 m)
- Exteriérovou lazuru nebo barvu na dřevo
Nářadí:
- Přímočará pila
- Vrtačka
- Brusný papír (můžete použít i nástavce na vrtačku, podstatně urychlí práci)
- Plochý, široký štětec
Postup:
- Ze starého gauče odřízněte všechny nožičky.
- Skelet obruste a nalakujte – pokud použijete čalouněný gauč, lakovat ho, logicky, nebudete.
- Do gauče navrtejte díry, a to cca 8 cm od každého rohu – jejich průměr závisí na použitém laně nebo řetězech, které jimi protáhněte.
- Nyní stačí pro houpačku vybrat vhodné místo, vše pěkně vyvážit a popřípadě se pohrát s detaily.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Jak rozpoznat bezpečnou houpačku, jaká cena je přiměřená a co udělá mráz a sníh s její životností? Na závěr pro vás máme odpovědi na některé z často kladených otázek.
Které zahradní houpačky se dají považovat za bezpečné?
Zkracuje se životnost zahradní houpačky při jejím celoročním umístění v exteriéru?
Jaká je průměrná cena kvalitních zahradních houpaček?
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek