Nejlepší WiFi extendery/zesilovače 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší WiFi extendery
- WiFi extendery – recenze
- TP-Link TL-WA850RE
- Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro
- Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR
- TP-Link RE200
- Jak WiFi extender funguje?
- Kde má WiFi extender využití?
- Důležité parametry výběru
- Způsob napájení
- WiFi standard a frekvenční pásma
- WiFi extender s anténami
- LAN konektor
- Další vlastnosti a funkce
- Výrobci WiFi extenderů
- Zapojení WiFi extenderu
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Asus RP-AC66
Doba internetu, i tak by se daly charakterizovat první dekády 21. století. Ve spojení s internetem se nabízí i pojem související s bezdrátovým připojením na internet. Řeč je o WiFi připojení. Určitě jste už zažili moment, když jste potřebovali vyhledat něco důležité na internetu, data nebyly, LAN připojení také ne a WiFi signál nedosáhl tam, kam by měl. Běžná situace doma na terase, balkoně či na zahradě. WiFi extender je v tomto případě jedinečným řešením.
Pokud máte doma WiFi router, ale jeho dosah při šíření signálu je velmi malý a vy se ptáte jak zvýšit dosah WiFi, WiFi extender dokáže zajistit, že bezdrátové připojení můžete mít v celém domě a dokonce i mimo něj. A to je odpověď. Jde o velmi jednoduché zařízení, které slouží právě k rozšíření WiFi signálu, který jde z routeru. Jak WiFi extender funguje? Jak si vybrat? Co je při jeho výběru důležité? Jak WiFi extender zapojit? Vše podstatné včetně testu WiFi extenderů se dočtete v následujících odstavcích.
Nejlepší WiFi extendery
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
TP-Link RE550 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Ubiquiti AmpliFi HD ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
TP-Link WA860RE ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Xiaomi Mi AC1200 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
TP-Link RE315 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Mercusys ME30 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
WiFi extendery – recenze
Jak WiFi zesilovač funguje a jak jej nastavit, jsou při výběru důležité informace. Přestože o nich víte vše potřebné, máte ve WiFi extenderech hokej? Vyzkoušeli jsme několik oblíbených modelů a připravili pro vás recenze, které bý vám mohly být při rozhodování nápomocné.
Jak WiFi extender funguje?
Jinými slovy by se dal WiFi extender (repeater) pojmenovat i jako zesilovač bezdrátového signálu, který přebírá ze zdroje, nejčastěji jde v domácnosti, firmách či podnicích o WiFi router. WiFi extender tedy funguje na jednoduchém principu. Pokud je umístěn v ideální vzdálenosti od zdroje signálu, dokáže signál přebírat a vlny šířit dál. Pozor, WiFi extender není náhraodu WiFi routeru. Samotný extender dokáže signál jen přijímat a šířit, nedokáže vysílat signál sám o sobě.
Kde má WiFi extender využití?
Bezdrátová WiFi síť je dnes součástí téměř každé domácnosti, v níž se pracuje s internetem. Stejně tak je bezdrátové připojení stále více dostupné i ve veřejných budovách, kde si to návštěvníci či zákazníci vyžadují. Ne vždy se musí využívat širokopásmové WiFi routery. Právě extendery jako zesilovače signálu mohou v mnohém napomoci při šíření signálu na místech, jakými jsou restaurace, kavárny, hotely, muzea, hrady, zámky, kanceláře, výrobní haly nebo další veřejné budovy. V domácnosti dokážou signál rozšířit do celého domu či bytu, na terasu, balkon dokonce na další patra.
Důležité parametry výběru
Jednotlivé technické parametry si popíšeme detailně, ale nezaškodí si shrnout, které atributy jsou v případě výběru WiFi extenderů nejdůležitější. Existuje totiž několik typů, které se liší v různých vlastnostech.
- Způsob napájení
- Standardy bezdrátové sítě WiFi
- Frekvenční pásma
- Anténa a LAN konektor
- Další vlastnosti a funkce
Způsob napájení
Nejčastější a zároveň i nejpraktičtější způsob napájení WiFi extenderu je přímo ze zásuvky. K jeho připojení nepotřebujete žádné zbytečné kabely nebo redukce. WiFi extender disponuje klasickou koncovkou do zásuvky. Samozřejmě, nevýhodou může být, že tímto způsobem máte zásuvku plně obsazenou. Existuje však několik řešení. Jedním z nich je jednoduchá rozdvojovací zásuvka. Tím pádem tedy máte stále zásuvku energeticky přístupnou.
Méně časté jsou WiFi extendery s USB konektorem. Množství lidí však hledá například zesilovač WiFi do notebooku. Právě tyto zesilovače lze připojit například k počítači či notebooku. Můžete je zapojit i do powerbanky či do nabíječky od telefonu. Použít takový extender tedy můžete na více místech a se zařízením se můžete přesouvat. Pokud zachytíte signál WiFi za pomoci zesilovače, můžete mít internet i tam, kde běžná WiFi počítače není schopná signál přijímat. Mnohem častěji se však v domácnostech, kancelářích či ve veřejných budovách využívá napájení ze zásuvky.
WiFi standard a frekvenční pásma
Tyto dva parametry spolu úzce souvisí. Samotný WiFi standard ve své podstatě určuje přenosovou rychlost, maximální, kterou dokáže WiFi extender přenášet data. Standardy jsou označovány generačně, od první až po šestou generaci, samozřejmě, nejnovější generace dosahuje i nejvyšší rychlost přenosu.
První generace má označení 802.11a, dnes je již velmi vzácná. Je schopná vyvinout rychlost přenosu maximálně 2 Mbit/s. Poslouží k posílání a čtení emailů nebo surfování po internetu. Druhá generace má označení 802.11b s maximální přenosovou rychlostí 11 Mbit/s. Třetí generace už umožňuje i pohodlné hraní her online či streamování, označuje se jako 802.11g a dosahuje přenosovou rychlost maximálně 54 Mbit/s.
Čtvrtá generace s označením 802.11n dosahuje přenosovou rychlost až 600 Mbit/s, a pátá generace, 802.11ac dokonce 3 Gbit/s. Nejnovějším standardem je však WiFi šesté generace s označením 802.11ax, která dokáže přenášet data rychlostí až 9,6 Gbit/s. Všechny tyto rychlosti jsou maximální.
Právě frekvenční pásmo a standard musí sedět s frekvencí a pásmem vašeho routeru. Frekvenční pásmo WiFi extenderů může být na klasické frekvenci 2,4 Ghz nebo rychlejší frekvenci s vyšším dosahem 5 Ghz. Výhodou pomalejší frekvence 2,4 Ghz je, že lépe překonává překážky, stěny, příčky, patra, naopak extender s frekvencí 5 Ghz distribuuje data rychleji a stabilněji, ale ideálně na otevřeném prostoru. Před koupí WiFi extenderu zjistěte, jaké frekvence využívá váš router, následně si můžete pořídit dvoupásmový extender a zajistit tak nejen kvalitní, ale i rychlý přenos signálu WiFi.
WiFi extender s anténami
Mnoho modelů WiFi zesilovačů disponuje v rámci výbavy anténou nebo dokonce více směrovými či integrovanými anténami. Přirozeně platí, že čím více antén extender má, tím lépe dokáže signál řešit. Anténou je vybaven každý extender. U některých modelů je integrovaná v těle přístroje a tudíž ji není vidět.
Kvalitnější zesilovače bezdrátového WiFi signálu disponují dvěma a více anténami. Říká se jim i externí. Některé jsou pevné jiné směrové, ale za každých okolností pomáhají zlepšit dosah sítě. Nejmodernější WiFi extendery dokonce využívají technologii MIMO. Tato technologie, zjednodušeně, umožňuje vytvářet několik datových toků současně, díky rozšířenému systému antén. Zajímat vás může v případě antén i jejich zisk, resp. schopnost přijímat signál ze sítě (dBi).
LAN konektor
Jisté modely WiFi extenderů mají kromě schopnosti přijímat WiFi signál i možnost připojit k nim ethernetový kabel. Disponují totiž konektorem RJ-45 – LAN a můžete k nim připojit například notebook, počítač nebo třeba herní konzoli. Výhodou přímého napojení by měla být lepší stabilita signálu, jakož i stabilnější přenosovou rychlost. Praktické je toto připojení i v případě, že dosah signálu ze zdroje slabší a repeater již nedokáže signál příliš zesílit. Díky LAN vstupu se můžete napojit přímo na extender a dosáhnout tak maximum přenosové rychlosti.
Další vlastnosti a funkce
Pokud již víte, jaké frekvenční pásmo a WiFi standard pro váš WiFi router potřebujete, můžete se zaměřit i na další funkce, které WiFi extender uživatelům nabízí. Nejvíce vítáným je tlačítko WPS. Tato funkce je velmi nápomocná již při samotném zapínání. Jde totiž o to, že samotné WPS nastaví repeater a jeho signál podle signálu, který přebírá ze zdroje, a to zcela automaticky. Takové tlačítko musí však mít i váš router. Toto tlačítko stačí stisknout na samotném zesilovači a pak i na vašem routeru. Zařízení se automaticky spárují a dosah signálu je v okamžiku větší.
Druhou praktickou funkcí, která stojí za zmínku, je LED indikátor síly signálu. Jde o efektivní kontrolku, která má v podstatě informativní charakter. Nicméně, velmi důležitý, protože LED kontrolky informují uživatele o tom, zda je WiFi extender v adekvátní vzdálenosti od zdroje. Jinými slovy, kontrolky vám řeknou, zda je signál z routeru stabilní a dostatečně silný. Kontrolek je buď více, nebo jsou barevné a mění svou intenzitu. Pro WiFi repeater tak najdete ideální místo.
Velmi vzácnou, ale o to cennější funkcí je přístupový bod AP. Pokud repeater disponuje touto funkcí, klidně ním můžete částečně nahradit WiFi router. Do extenderu zapojíte ethernetový kabel (LAN), provedete potřebná nastavení sítě a získáte tak zařízení, které přebírá primární signál a nejen ho distribuuje bezdrátově ze zdroje.
Výrobci WiFi extenderů
Na trhu existují společnosti, které patří mezi přední a renomované výrobce WiFi extenderů, routerů a jiných zařízení, které souvisejí se šířením bezdrátového internetového signálu nebo s šířením signálu přes připojení LAN.
Zmínit můžeme nejznámější značku TP-Link, která v tomto segmentu nabízí komplexní vybavení pro síťové řešení od modemů až po WiFi extendery. V jejich nabídce najdete bohatý výběr v rozumné cenové hladině a zároveň jsou zákazníky hodnocení velmi pozitivně. Neméně populární jsou značky jako ZyXEL, D-Link, Xiaomi, Ubiquiti nebo Asus, který patří i mezi přední výrobce elektronických zařízení.
Zapojení WiFi extenderu
Jeden ze způsobů zapojení a zároveň tím nejjednodušším je zmiňovaná technologie – funkce WPS – WiFi Protected Setup. Tímto tlačítkem je vybavena většina routerů a rovněž velké množství WiFi extenderů. Jediné, co musíte pro správné zapojení udělat, je stisknout tlačítko WPS na routeru a následně i na WiFi zesilovači. Následně dokáží zařízení vzájemně komunikovat a odeslat všechna potřebná data pro instalaci.
V případě, že takové tlačítko váš router nebo extender nemají, poté, co zařízení zapojíte do zásuvky, začne zařízení signalizovat snahu o připojení. Router však automaticky nezpracuje jeho data. Postup je odlišný na základě routeru, ale v jeho nastaveních je třeba povolit možnost sdílení dat. V detailních nastaveních dokonce router dané zařízení zaregistruje a můžete tak provést instalaci. Jde o složitější proces, který je však velmi vzácný. Mnohem častěji jsou v takovém případě USB zesilovače, které strčíte do notebooku nebo počítače a jejich software se automaticky nainstaluje. Tím pádem můžete využívat rychlejší internet.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Rozhodli jste se pro WiFi extender, stále však máte ohledně výběru a instalace otázky? Na ty nejčastější smě se rozhodli odpovědět.
Dokáže WiFi repeater nahradit WiFi router?
Je možné, aby byl WiFi extender na zahradě (v exteriéru)?
Jaký WiFi repater si vybrat do domu či do zahrady?
Je nutné WiFi extender pro používáním vždy zapnout/vypnout?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek