Nejlepší vysokotlaké čističe 2024 – recenze, test, srovnání

Přestože měli kdysi vysokotlaké čističe místo spíše v průmyslu a profesionální sféře, mnozí výrobci zařadili do své nabídky i levnější modely, určené pro domácí použití. Pokud vás už nebaví namáhavé drhnutí dlažby na terase, chodnících nebo ruční mytí fasády či auta, čtěte dále.

Jak vybrat vysokotlaký čistič

Poradíme vám, jak si vybrat vhodný vysokotlaký čistič pro vaši domácnost, které parametry jsou důležité a představíme vám nejoblíbenější modely.

Nejlepší vysokotlaké čističe

Názov Hodnotenie Detail
Bosch UniversalAquatak 135   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Scheppach HCE 2600   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Michelin MPX25DTS   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Kärcher K 7 Premium   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Fieldmann FDW 201402-E   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Kärcher K 5 Power Control   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Vysokotlaké čističe – recenze

Akumulátorový, elektrický, hobby nebo profesionální vysokotlaký čistič? Na výběr máte množstí značek (Kärcher, Riwall, Nilfisk, Bosch či Scheppach) a modelů, jak si tedy z nich zvolit ten nejlepší? Podívali jsme se na několik oblíbených modelů a připravili pro vás recenze.

Základem je čerpadlo

Srdcem vysokotlakého čističe je výkonné čerpadlo, které nasaje vodu z vodovodu a stlačí ji na cca 100-násobek jejího původního tlaku (v závislosti na modelu). Silný proud vody pak prochází speciální odolnou vysokotlakou hadici do stříkací pistole, na které je umístěna tryska. Ta přizpůsobí proud vody vašim požadavkům (může být úzký, či široký v závislosti na čištěného povrchu).

Čerpadlo nemusí nasávat vodu pouze z vodovodu, mnohé modely mají funkci samonasávání. Vysokotlaký čistič s nasáváním vody si vodu dokáže vzít např. i ze sudu či jiné vodní nádrže – to se hodí např. v zahradě, kde nemáte dostupný vodovod. Při výběru takového čističe se však ujistěte, zda má v balení i příslušenství. K mnoha modelům si totiž musíte dokoupit samonasávací hadici se sítkem a zpětným ventilem, výrobci nezvyknou přibalovat ani hadici k vodovodu.

Výrobci čističů se pyšní různými technologiemi čerpadel (čtyřpístkové quad apod.), Jde však zpravidla o obchodní názvy, které nejsou až tak důležité. Důležitý je však materiál – kovové čerpadla mají delší životnost než plastové. Kvalitnější čističe mají také vodou chlazený elektromotor.

Vybírejte podle tlaku a průtoku

Vysokotlaké čističe se liší podle tlaku vody, který dokáží vyvinout. Čím je tento tlak vyšší, tím je čištění účinnější. Při výběru čističe se setkáte se specifikací tlaku v barech (bar), při některých najdete i hodnoty v megapascaloch (MPa), přičemž platí:

  • 1 MPa = 10 bar
  • 10 MPa = 100 bar

Výrobci udávají pro čističe 2 druhy tlaků – maximální, tj. největší, jaký dokáže zařízení vyvinout při použití rotační trysky. Kromě něj však v specifikaci najdete i trvalý, resp. pracovní tlak. Jde o hodnotu tlaku na výstupu čerpadla.

Čištění terasy pomocí vysokotlakého čističe

Tlak byste měli vybírat podle toho, na co chcete čistič používat:

  • Mytí auta, zahradního nábytku, fasády – postačí vám čistič s max. tlakem 120 barů, případně menším. Důležité však je, aby byl tlak regulovatelný – při silném tlaku se totiž lak auta, fasáda či dřevěný nábytek mohou poškodit.
  • Čištění dlažby, bazénu – v tomto případě budete potřebovat max. tlak 120 barů a více. Může jít např. o dlažbu na terase, chodníky kolem domu či v zahradě a pod.
  • Čištění povrchů s "pevně ulpívajících" nečistotami – čističe s max. tlakem 150 barů a vyšším můžete využít k čištění téměř jakýchkoliv nečistot a povrchů.

Jak jsme již zmínili, vysokotlaký čistič by měl mít regulovatelný tlak. Dražší modely v kategorii poloprofesionální a profesionální mají tlak regulovatelný přímo na zařízení. U levnějších čističů si musíte vystačit s regulací tlaku na trysce, zároveň s ním se však mění i tvar vodního proudu. Kromě toho můžete tlak snížit i oddálením trysky od čištěného předmětu.

Kromě tlaku je důležitým parametrem i průtok. Čistič s nízkým průtokem do 400 l/h je dobrý na odstranění nečistot ze spár, rohů a malých ploch. Pro čištění velkých ploch (bazény, terasy) však potřebujete velké množství vody a tím pádem i vysoký průtok alespoň cca 400 l/h (nejsilnější čističe poskytnou až 700 l/h).

Když čistá a studená voda nestačí

Tak jako u jiných úklidových prací, i při čištění vysokotlakým čističem platí, že na silné znečištění lépe účinkuje saponát jako čistá voda. Výrobci proto čističe vybavují různými systémy dávkování saponátu:

  • Nádržka na čističi – může mít objem cca 1 l a nachází se přímo na čističi. Z nádoby vede hadička, pomocí které si ji čerpadlo spolu s vodou odsává.
  • Nádržka na trysce – v tomto případě je saponát nasáván proudem vody z nádržky, která je umístěna ve spodní části trysky, přičemž v trysce se s vodou směšuje. Jelikož se nachází na konci mycí pistole, musí mít malý objem, jinak by byla těžká a práce s ní by byla namáhavá.
  • Systém Kärcher Plug 'n' Clean – jde o systém, který využívá v některých svých čističích firma Kärcher. Základem je speciální nádobka, která je z výroby naplněna originálním saponátem Kärcher. Nádobku musíte do přístroje zasunout do speciálního otvoru dnem vzhůru. Výhodou je, že saponát vyměníte jednou rukou. Nevýhoda však spočívá v tom, že musíte použít originální saponát Kärcher, popřípadě nádobku naplnit vhodným saponátem předem.

Co se týče saponátů, používejte vždy jen takové, jaké doporučuje samotný výrobce čističe v návodu k použití. Pokud použijete silné chemické prostředky, mohou se útroby čističe poškodit či začít korodovat.

Při čištění pomáhá kromě saponátu i teplá voda. Standardní čističe pro domácí použití jsou tzv. studenovodní, obvykle je můžete použít s max. 40 °C vodou (některé s 60 °C vodou).

Pokud však nemáte teplou vodu k dispozici, můžete sáhnout po horkovodních čističích. Ty dokáží vodu ohřát na 80 °C, některé dokonce až na 150 °C, čímž vytvoří tlakovou páru. Vysokotlaký čistič s ohřevem vody si poradí i s velmi mastnými nečistotami, zaschlými žvýkačkami, barvou či různými chemickými látkami. Častěji se s nimi setkáte v průmyslu.

Jde to i bez kabelu, ale...

Mobilita vysokotlakého čističe závisí zejména na délce vysokotlaké hadice. Standardem je 5 m a více, při výkonnějších modelech se setkáte i s 10 m hadicemi. Některé čističe se dodávají s 2 hadicemi, které můžete použít samostatně nebo navzájem propojit, čímž získáte 3 různé délky.

Neméně důležitá je i délka napájecího kabelu (obvykle kolem 5 m). Ta tvoří spolu s délkou hadice tzv. akční rádius, tj. poloměr, kam s čističem dosáhnete. Dlouhý akční rádius je důležitý zejména při velkých plochách (velké terasy, bazény, zahradní chodníky).

Vysokotlaký čistič na čištění auta

Napájecí kabel můžete prodloužit pomocí prodlužovačky, nikoli však donekonečna. El. příkon čističů totiž začíná na 1 400 W při těch slabších, výkonnější domácí čistič však může mít příkon přes 2 000 W, což je již velmi blízko limitu některých prodlužovacích bubnů. Výrobci proto v návodech k používání zvyknou specifikovat max. možnou délku prodlužovacího přívodu podle průřezu vodiče.

Při použití prodlužovaček si dejte také pozor na případný úraz el. proudem vlivem zvýšené vlhkosti. Zásuvku s čističem byste měli ochránit proudovým chráničem a při čisticích pracích byste měli použít uzavřenou obuv (nejlépe gumáky). Nikdy nepoužívejte pantofle a už vůbec nikdy nečistěte s vysokotlakým čističem naboso. Kromě toho, že vám hrozí poranění kůže silným proudem vody, je znám i případ, kdy uživatel poškodil při sečení napájecí kabel od el. sekačky. To jeho malou vnučku, která běhala po trávě naboso, stálo život.

Běžné hobby vysokotlaké čističe jsou napájeny napětím 230 V z běžné zásuvky (limit je 16 A, tj. 3 600 W). Při výkonnějších se můžete setkat také s 3-fázovým napájením a napětím 400 V. Na trhu najdete i akumulátorové čističe, které můžete snadno přenášet, jejich výkon je však oproti běžným poměrně slabý. Na místech bez el. přípojky vám pomohou benzinové nebo naftové čističe. Tyto výrobky však patří spíše do profesionální sféry.

Mobilita je také závislá na hmotnosti čističe, standardem je cca 12 kg, některé výkonné hobby čističe mohou vážit i 20 kg. Výrobci je proto vybavují kolečky a teleskopickými rukojeťmi pro snadnější přenášení.

Příslušenství vysokotlakých čističů

  • Vysokotlaká pistole – je základní součástí každého čističe, slouží k upevnění vysokotlakých trysek a ovládání proudu vody spouští.
  • Bodová tryska – poskytuje velmi tenký proud vody s velmi vysokým tlakem. Hodí se tedy na čištění rohů či spár.
  • Rotační tryska – účinně odstraňuje nečistoty díky rotačnímu pohybu vodního paprsku.
  • Vějířová tryska – vytváří široký proud vody, který vám urychlí mytí velkých ploch (terasy, bazén apod.).
  • Kartáče – ty s hrubšími štětinami se hodí na dlažbu, ty s tenčími na jemnější materiály, jako např. karoserie auta či plast. Kartáč může být i rotační.

Další parametry a funkce vysokotlakých čističů

  • Hlučnost – obvykle se pohybuje okolo 90 dB, rozdíly mezi modely však mohou být i 6 dB. Tento parametr je důležitý zejména pokud nechcete víkendu rušit prací sousedy.
  • Vodní filtr – zabraňuje poškození čerpadla a ostatních vnitřních součástí čističe. Je jím vybaven téměř každý model, přesto byste však měli na čištění používat pouze čistou vodu.

Čištění chodníku v zahradě pomocí vysokotlakého čističe

  • Autostop – čerpadlo čističe s touto funkcí se zastaví okamžitě poté, co uvolníte spoušť. Zařízení tak předejde nadměrnému namáhání nebo dokonce poškození čerpadla.
  • Navíjecí buben na hadici – najdete ho na čističi s delšími hadicemi. Navíjecí buben s klikou výrazně zjednodušuje skladování čističe.
  • Držáky na příslušenství – kvalitní čistič je vybaven také místy na odložení pistole, trysek, navinutí napájecího kabelu a dalšího příslušenství.

Oblíbené značky a ceny

Mezi tradiční výrobce vysokotlakých čističů hobby i profi tříd patří Kärcher a Nilfisk. Jejich čističe jsou kvalitní a výkonné, budete si však za ně muset připlatit.

Kvalitní čističe najdete také v nabídce výrobců nářadí jako např. Bosch, Makita či Stihl.

Cenově dostupné modely se slabšími parametry a méně kvalitním provedením nabízejí značky jako Riwall, Fieldmann či Güde.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Vysokotlaký čistič je užitečným pomocníkem při úklidu doma, v dílně i v zahradě. Pokud chcete, aby vám sloužit podle vašich představ, měli byste si ještě před jeho koupí odpovědět na několik otázek. A to zejména ohledně praktického využití čističe a jeho údržby.

Jsou všechny vysokotlaké čističe vhodné pro čištění fasády?

K čištění citlivých materiálů (fasáda, pneumatiky či dřevěná podlaha) je sice potřebný dostatečný výkon, měl by se však dát regulovat. S vysokotlakým čističem s regulací tlaku se nemusíte bát, že dojde k poškození materiálů. Protože příliš silný tlak může některé materiály poškodit, na čištění fasády se nehodí všechny čističe.

Vysokotlaký čistič s ohřevem vody – jaké jsou jeho výhody?

S teplejší vodou se myje o něco snadněji. Platí to především při nečistotách organického charakteru a s obsahem lepkavých složek. Na běžné čištění okolo domu vám však postačí i klasická wapka bez ohřevu vody.

Jak se třeba o vysoce tlakový čistič starat?

Před použitím přístroje po delším čase nečinnosti třeba čistič nejprve zavodnit. To znamená, že je třeba připojit vodu, spustit pistoli a nechat vodu, aby vytlačila z přístroje vzduch. Z vysokotlakého čističe byste měli (nejlépe po každém použití) vypustit vodu a skladovat jej v teplé místnosti.

Vaše hodnocení:
(86.4%)
Datum publikování: 02.03.2020
Datum poslední aktualizace: 20.12.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek