Nejlepší vrtačky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Každý kutil nebo většina řemeslníků dá nyní určitě za pravdu, že ruční elektrická vrtačka je nářadím, které by nemělo chybět v dílně žádného zručného kutila. Vyvrtat díru do zdi kvůli poličce, provrtat závit nebo vrtat do dřeva či plastu. To vše za pomoci jednoho nářadí, jakým je právě vrtačka. Jsou lepší elektrické vrtačky než aku vrtačky? Proč byste si měli obstarat vrtačku s příklepem? Jak si vybrat? Poradíme vám.

Jak vybrat vrtačku?

Věříme, že nepatříte mezi ty kutily, kteří by věšely poličku na stěnu půl roku. Nebo se chystáte smontovat kuchyňskou linku, ale chybí vám potřebné nářadí. A přitom by vše vyřešila jedna kvalitní elektrická vrtačka. Nebo jste fanoušky aku nářadí? Zvážit výběr vrtačky s ohledem na vaše potřeby se určitě vyplatí. Proto pro vás máme našeho průvodce, díky kterému si pořídíte kvalitní a spolehlivou vrtačku i vy.

Nejlepší vrtačky

Názov Hodnotenie Detail
DeWalt DCD796D2   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Metabo SB 18 L   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Stanley FatMax FMC627D2   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Makita HP1631K   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bosch 0.601.9F8.307   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Narex EVP 13 E-2H3   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Vrtačky – recenze

Aku, elektrická, příklepová nebo bez příklepu? Postačí vám malá hobby vrtačka nebo byste měli raději přemýšlet nad mohutnějším kouskem? Výběr vrtačky podle parametrů se vyplatí. Pokud se však navzdory našim radám v daných parametrech nevíte vyznat, možná vám při výběru pomohou naše recenze.

Vrtačka jako multifunkční pomocník

Někdo vidí ve vrtačce jen jednoduché zařízení, jehož úkolem je za pomoci jistého točivého momentu vrtat díry a maximálně utahovat šrouby. I to je už sama o sobě velmi dobrá služba. No kromě toho, vrtačka toho dokáže mnohem víc a své využití si najde v širším spektru domácích i řemeslných prací.

Možná se teď ptáte, co všechno s vrtačkou můžete vlastně dělat. Někomu se to možná bude zdát banální, ale vrtání či šroubování jsou pro vrtačky povinná jízda, kterou dnes zvládne každá elektrická nebo akumulátorová vrtačka. Kromě toho však můžete za pomoci vrtačky a správného nástavce, metly, míchat barvy či různé roztoky. Rovněž lze v některých případech použít vrtačku i na broušení. Pokud máte vrtačku s příklepem a výkonnějším motorem, můžete ji použít dokonce i na drobné bourací práce. Jednoduše, vrtačka v domácnosti či při práci kolem domu obsáhne širší spektrum úkonů.

Důležité parametry výběru

Na co budete vrtačku používat? Budete s ní pracovat denně nebo pouze během konkrétních pracovních činností z času na čas? Na jaký typ práce budete vrtačku používat? I na tyto otázky si je pro správný výběr zařízení správně odpovědět. Dále je samozřejmě třeba zvážit, jaký typ vrtačky vyžaduji. Existuje totiž několik typů vrtaček. Zapomínat netřeba na technické parametry, jako příkon, počet otáček, použité materiály, funkci příklepu nebo jiné podstatné parametry – ergonomie, hmotnost, systém upínání, ale i další zajímavé funkce.

  • Typy vrtaček
  • Výkon a otáčky vrtačky
  • Sklíčidlo – upínání
  • Maximální průměr vrtáku
  • Ergonomie, tvar a hmotnost
  • Další vlastnosti a funkce
  • Cena a oblíbení výrobci

Typy vrtaček – kategorie

Dělení vrtaček do více kategorií má svůj smysl. Především je třeba myslet na účel, pro který bude zařízení používáno. Přirozeně, na konkrétní úkon nemusí vyhovovat každá vrtačka. Univerzální model, kterým byste obsáhly všechny činnosti, nelze najít, ale rozhodně se můžete při výběru zaměřit na vaše potřeby a následně se seznámit s nabídkou.

Elektrické ruční vrtačky – s příklepem nebo bez

Tento typ vrtačky by možná ani nebylo nutné představovat, ale tvoří absolutní základ. V případě této kategorie by bylo vhodné vytvořit ještě další dvě podkategorie. V prvním případě by šlo o vrtačku s příklepem. Taková vrtačka dokáže materiál mnohem efektivněji narušovat a pronikat tak do hloubky. Nezáleží přitom, zda jde o pevnější, odolnější nebo křehký materiál. Příklep způsobuje, že kromě vrtání do materiálu, drobné nárazy zajišťují lepší průnik samotného vrtáku do dřeva, kovu, plastu či zdiva. Takové vrtačky jsou výkonnější a mnohem efektivněji při jakékoliv práci.

Elektrická vrtačka s nástavci

Elektrické vrtačky bez příklepu dokáží vrtat do stejných materiálů, ale nedokáží proniknout tak hluboko a rovněž se prodlužuje čas práce. V zásadě se tedy mnohem více vyplatí investovat do modelů, které disponují funkcí příklepu. Pokud se totiž v paneláku rozhodnete vrtat do panelu či do betonové podlahy, vězte, že vrtačka s příklepem by vám mohla chybět.

Elektrické vrtačky jsou běžně napájené ze zásuvky. Proto je třeba, aby byla v dosahu elektrická síť, jinak se s touto vrtačkou nikam nedostanete. Oproti akumulátorovým vrtačkám jsou těžší. Mají však vyšší výkon a neomezuje vás ani výdrž baterie. Obvykle jde o uhlíkové nebo bezuhlíkové elektromotory s odlišným výkonem. U výkonnějších modelech s vyššími otáčkami třeba počítat rovněž s vyšším hlukem. Moderní elektrické vrtačky však v drtivé většině disponují regulací otáček i zpětným chodem.

Akumulátorové vrtačky

Druhou a velmi známou alternativou jsou akumulátorové vrtačky. Aku vrtačky mají přirozeně jednu obrovskou výhodu. A to to, že pro svůj chod nepotřebují elektrickou síť. Ačkoliv, akumulátor musí být nabitý právě za pomoci elektrické energie. Pracovat však s takovým aku nářadím můžete i tam, kde elektrický proud k dispozici není. Zároveň, oproti elektrickým vrtačkám je zvukový projev elektromotoru doslova melodií.

Vyplatí se investovat do aku vrtačky? Záleží od vašich potřeb, na co budete vrtačku používat, jakou výdrž od vrtačky očekáváte, do čeho vlastně budete vrtat. Většina dnešních aku vrtaček využívá jako zdroj energie Li-Ion akumulátory, které disponují dostatečnou výdrží. Starší a obvykle i méně výkonné modely využívají starší typy akumulátorů – NiCd, jejichž nevýhoda je, že pokud se déle zařízení nepoužívá, dochází k samovybíjení. Druhým typem jsou NiMh, které sice disponují dostatečnou kapacitou a výdrž je slušná, ale samotným výkonem nemohou Li-ion akumulátorem konkurovat.

Slabší modely lze používat na vrtání do méně odolných materiálů – měkčí dřevo či plast nebo na šroubování. Využít můžete i zpětný chod při odšroubovávání. Samozřejmě, také existují modely aku vrtaček s příklepem a nejde o žádnou novinku. Usnadní vám vrtání do tvrdších materiálů. Rozhodně však nečekejte, že se výkonem či životností aku vrtačka vyrovná té elektrické.

Stolové – stojanové vrtačky

Jde nejčastěji o vrtačky, které patří do dílny kutila nebo zkušeného řemeslníka. Nejčastěji jsou takové vrtačky připevněny k pracovnímu stolu – ponku. I proto se jim říká stolní vrtačky. Jejich výhodou je vysoká přesnost vrtání. Přesný vrt je zajištěn díky stabilitě, která je u těchto modelů možná, protože jsou fixně připevněny k pevnému podkladu.

Při vrtání nehýbete samotnou vrtačkou, ale obráběným materiálem. Vrtat můžete do různých materiálů. Měnit lze také průměr vrtu či úhel, pod kterým je vrtaná díra vyhotovena. Opodstatnění má taková stojanová vrtačka hlavně v profesionálních řemeslných dílnách. Disponují dostatečným výkonem, je nutné jejich zapojení do elektrické sítě. Jejich hmotnost může dosahovat až 50 kg.

Nejlepší stojanové vrtačky 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší stojanové vrtačky 2024 – recenze, test, srovnání

O tom, že byste neznali klasickou elektrickou vrtačku nelze pochybovat, ale slyšeli jste už o stojanové vrtačce? Zpravidla bývala stojanová vrtačka součástí širšího řemeslného průmyslu a v dílnách hobby mistrů se vyskytovala jen zřídka. Dnes je však trh bohatý a pokud tomuto druhu nářadí najdete využití, proč ne. Poradíme vám, jak nejlépe vybrat. Která stojanová vrtačka je na trhu oblíbená?... Přečíst článek

Bourací kladiva

V rámci kategorií vrtaček sem řadíme rovněž bourací kladiva. Ty se využívají při provádění bouracích prací na stavbách či demolicích. Jde o masivní zařízení s vyšší hmotností. Využívat mohou rovněž stlačený vzduch – tehdy mluvíme o pneumatických vrtačkách nebo pneumatických bouracích kladivech. Cenově jde o dražší zařízení. Proto, pokud je neplánujete využívat pravidelně, investice do nich může být zbytečná.

Bourací kladivo – výběr

Magnetické vrtačky

Jde o profi nářadí, jehož úkolem je postarat se o přesné vrtání. Princip tohoto typu je v tom, že elektromagnet se při vrtání do kovu drží jedné stopy a nemůže se stát, že by se vrták pohyboval do stran. Rovněž je magnetická vrtačka připevněna do přenosného stojanu, který lze naklánět podle požadovaného úhlu vrtání. Využívají je například zámečníci. Jde o poměrně nákladné zařízení s cenovkou vyšší než 12 500 Kč.

Diamantové vrtačky

Už z názvu můžete tušit, že tento typ vrtaček je určen pro extrémně náročnou práci. Tyto vrtačky totiž využívají pro vrtání diamant. Jde o to, že tyto vrtačky využívají nižší otáčky, jsou velmi tiché, ale výkonné. Dokáží pronikat do extrémně odolných materiálů. V praxi je však potřebovat s určitostí nebudete, dokud nebudete vrtat do odolných skal nebo vzácných kovů. Jde o cenově velmi náročné modely.

Výkon a rychlost otáček

V souvislosti s výkonem si je třeba uvědomit, že v případě vrtaček obvykle platí, že čím je výkon elektromotoru vyšší, tím je vrtačka těžší a nejednou i hlučnější. Za zmínku stojí, že narazit můžete na vrtačky se stálým převodem nebo na vrtačky s dvourychlostní převodovkou.

Vrtačka se stálým převodem je určena pro méně časté používání a především pro vrtání do méně odolných materiálů. Využít se dá i na šroubování, je menší, kompaktnější a méně výkonná, stálý převod dosahuje v průměru maximálně 3 000 otáček za minutu (ot./min.).

Dvourychlostní vrtačka disponuje převodovkou, což navyšuje i hmotnost samotnou. Výhodou takovéto vrtačky je, že si lépe poradí s pevnými materiály. Platí, že méně otáček je při vrtání do tvrdších materiálů výhodou. Vrtat můžete větší průměry. V průměru se příkon vrtaček pohybuje na úrovni 600 až 1 500 W. Pohodlně si vystačíte s vrtačkami okolo 800 až 1 000 W.

Otáčky bývají u moderních elektrických i akumulátorových vrtaček regulovatelné. Modely, které mají dva převodové stupně umožňují vrtání v nižších i vyšších otáčkách. Při prvním stupni může jít o 0 až 1 200 ot./min. a v případě druhého převodu může počet otáček dosahovat 1 200 až 3 500 ot./min. Výhodou dvou převodů je fakt, že při častějším vrtání se převody zbytečně nepřehřívají.

Sklíčidlo – systém upínání vrtáku

Možnosti jsou v tomto případě dvě. Pro ty, kteří by úplně nevěděli, co to sklíčidlo je, jde o část samotné vrtačky. Právě sklíčidlo se stará o upevnění vřetena, do kterého už upevňujete samotný vrták.

  • Klasické mechanické sklíčidlo – mechanické sklíčidlo funguje na jednoduchém principu. Vrták dotahujete ručně za pomoci klíče s ozubeným kolečkem – vrták zatahujete do protisměru. Tento systém má své výhody i nevýhody. Po ruce musíte mít v případě výměny vrtáku neustále klíč, zatahovat musíte precizně a pevně. Na druhé straně je výhodou právě fakt, že za pomoci vlastní síly dokážete kontrolovat sílu utažení a případnou špatnou polohu i vůli vrtáku.

Vrtačka s rychloupínacím sklíčidlem

  • Rychloupínací sklíčidlo – vrták nasazujete do vřetena jednoduchým vsunutím a zacvaknutím. Nepotřebujete žádné dodatečné nářadí. Podobným způsobem probíhá i povolování vrtáku. Jde o velmi rychlý a praktický způsob nasazování vrtáku, ale při odolných materiálech se tak či tak doporučuje klasické mechanické sklíčidlo, protože při rychloupínacím sklíčidle může vrták sklouznout, protože ani náhodou ho nelze dotáhnout tak pevně jako v případě mechanického sklíčidla.

Maximální průměr vrtáku

Proč má tento parametr význam? Zda jste kutil nebo profesionální řemeslník a plánujete kupovat vrtačku, zřejmě již víte, k jakému účelu ji budete používat. Maximální průměr vrtáku vám určuje, jaký průměr vrtáku bude do sklíčidla pasovat. Výrobce vždy doporučuje průměr vrtáku pro konkrétní materiál. Při vrtání do zdiva může jít o maximální průměr 13 či 16 mm. Do dřeva či plastu může být průměr vrtáku až 25 mm. Je třeba si všímat tzv. upínací rozsah vrtáku.

Ergonomie, hmotnost a použité materiály

Poté, co strávíte s vrtačkou v ruce půl dne jistě oceníte, pokud výrobce dbá i na takové detaily. Ergonomie je velmi důležitá, aby se vám vrtačka držela dobře a komfortně. Zaměřte se proto na ergonomicky tvarovaná držadla. Tyto části by měly být pogumované nebo potažené silikonovou vrstvou. Takové části rovněž pomáhají eliminovat vibrace a nárazy. Tvar vrtačky by měl vyhovovat vašemu úchopu.

Co se týče hmotnosti, čím vyšší výkon od vrtačky očekáváte, tím bude hmotnost přímo úměrně stoupat. Aku vrtačky mají v tomto směru poměrně výhodu, protože jsou lehčí a práce s nimi je pohodlnější, stejně vás neomezuje žádný přívodní kabel. Elektrické ruční vrtačky disponují vyšší hmotností a rozhodně váží nějaký ten kilogram. Pokud nepotřebujete tedy velkou příklepovou vrtačku a nechcete, aby vás zbytečně bolely ruce, sáhněte po menší elektrické vrtačce bez příklepu nebo po akumulátorové alternativě.

Hmotnost rovněž závisí i na tom, jaké materiály jsou při výrobě použity. Nejčastěji jde o odolné tvrzené plasty, ocel a různé slitiny jiných kovů.

Další vlastnosti a funkce

Vrtačka dnes může disponovat několika vychytávkami či praktickými funkcemi, které může její uživatel při práci využít. Některé funkce mohou práci usnadnit a jiné dokonce rozšiřují možnosti použití samotného modelu. Které to jsou?

  • LED osvětlení – běžně se může stát, že budete pracovat při horších světelných podmínkách a nedokážete zcela přesně zasvítit na místo, kde potřebujete vrtat. LED osvětlení tedy může být velmi vítanou pomocí. Obvykle však jde o doménu aku vrtaček.
  • Regulace otáček – regulovat rychlost otáček při vrtání do různých materiálů je velmi dobrou funkcí. Rozhodně je tedy tato funkce vítaná vzhledem k tomu, že různé materiály vyžadují odlišnou rychlost otáček.
  • Zpětný chod – jde o standardní funkci – při šroubování nebo vrtání můžete šroub povolit nebo vyprostit vrták v případě, že to prostě jinak nejde, protože uvízl.

Vrtačka s regulací otáček

  • Odsávání prachu – inovativní modely disponují vývodem pro připojení odsávací hadice. Díky odsávání můžete nečistoty sesbírat do sběrného vaku a tím pádem nenaděláte v prostoru takový nepořádek. Samozřejmě, je nutné, aby byl vývod kompatibilní s vaším vysavačem.
  • Horizontální rukojeť – velmi praktické příslušenství, které umožňuje vytvářet při vrtání rovnoměrný tlak a také udržovat lepší stabilitu během vrtání.
  • Přenosný kufřík – velmi potěší, pokud je součástí výbavy i přenosný kufřík, do kterého můžete vaše nářadí uložit a následně s ním manipulovat a přenášet jej.
  • Sada vrtáků – pokud je součástí balení přenosný kufřík, nejednou výrobce spolu s ním dodává i sadu základních vrtáků do různých materiálů.
  • Spona na opasek – jde opět o výhradu aku nářadí. Taková možnost upnutí vrtačky na opasek je velmi vítaná, jestliže při práci musíte mít volné ruce. Například pracujete ve výškách.

Cena a oblíbení výrobci

Vybrat si dnes na trhu s vrtačkami na základě toho, jaký máte cenový strop není vůbec náročné. Vždyť jednoduché elektrické nebo akumulátorové vrtačky koupíte už od 500 Kč. Pochopitelně nejde o úplnou top kvalitu s ohledem na výkon i materiály. Někomu však takové zařízení může stačit. Nejčastěji v této třídě natrefíte na modely výrobce Parkside.

Pokud to však s vrtačkou do vaší dílny myslíte vážně, poohlédněte se po modelech od 1 200 do 3 000 Kč. Za tuto cenu už koupíte schopnou elektrickou nebo akumulátorovou vrtačku s příklepem a také nějakým tím příslušenstvím. Pokud je vaší požadavkem vyšší výkon, cena se bude pohybovat od 3 000 do 6 200 Kč. V této cenové kategorii je již vše, co by běžný kutil, ale i řemeslník potřeboval, rovněž včetně příslušenství. Na vyšší částku přes 7 500 Kč se už pohybují i ​​stojanové vrtačky či bourací kladiva. Specifické magnetické nebo diamantové vrtačky se pohybují s cenou na úrovni 25 000 Kč.

Nejlepší výrobci? Na trhu je konkurence velmi silná a většina zákazníků sází na ověřené značky. Jejich výhodou je, že dané modely jsou prověřeny časem a množství zákazníků poskytlo své reference. Za kvalitní produkty se dají považovat ty od výrobců, jako Metabo, Makita, Bosch či Narex. Cenově dostupné a poměrně kvalitní modely má v nabídce i výrobce DeWalt, Extol nebo Black & Decker.

Používání vrtačky a péče o ni

Práce s vrtačkou není jen o tom, jaký model používáte. Rovněž jde o to, jestli víte vrtačku správně používat. Samozřejmě, používání vrtačky rovněž závisí také na tom, jaký typ vrtačky vlastníte. No jisté zásady při používání vrtačky platí vždy. Stejně tak nelze zapomínat na to, abyste se o vrtačku i dobře starali a nezapomínali na její údržbu.

  • Používejte ochranné prostředky – rukavice, ochranné brýle a rovněž sluchátka nebo špunty do uší.
  • Vždy zkontrolujte, zda je vrták ve sklíčidle nasazen správně a nemá vůli.
  • Vybírejte správný vrták podle toho, do jakého materiálu se chystáte vrtat.
  • Při zvýšené zátěži dbejte na to, aby měla vrtačka čas se ochlazovat. Nepřeceňujte schopnosti vrtačky, především pokud jde o levnější hobby modely. Pokud se vrtačka přehřívá, dopřejte jí odpočinek nebo ji naprázdno pusťte při vysokých otáčkách.
  • Nikdy při vertikálním či horizontálním vrtání nevytvářejte na vrták přílišný tlak. Pro efektivní vrtání slouží především funkce příklepu. Tlak musí být optimální, jinak hrozí velké tření, přehřívání či dokonce poškození vrtáku.
  • V případě elektrické vrtačky dbejte na to, aby nedošlo k přerušení přívodního kabelu.

Vrtačka je zařízení, které vyžaduje alespoň částečnou údržbu. Jde o poměrně nenáročné zařízení, no minimum, co můžete pro vrtačku udělat je, že budete pravidelně promazávat její části speciální vazelínou. Pokud máte podezření, že vrtačka se nepříjemně chvěje, více vibruje nebo vydává netypický zvuk, raději pracovní činnost ukončete a obraťte se na autorizovaný servis.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Rozhodli jste se do své dílny pořídit vrtačku? Pak by vám mohly být při výběru nápomocné odpovědi na časté otázky spotřebitelů týkající se tohoto nářadí.

Potřebuji vrtačku s příklepem?

Záleží na tom, jakou činnost plánujete s vrtačkou vykonávat. Pokud vám jde pouze o vrtání děr a závitů v truhlářské dílně, příklep určitě není nutný. Zároveň však vrtačka s příklepem umožňuje provádět řadu dalších činností – vrtání, šroubování či broušení. A to právě díky funkci příklepu. Ten umožňuje efektivnější vrtání i do křehčích či odolnějších materiálů. Princip je ten, že v převodovce je ozubené kolečko, které hýbe s hřídelí do stran a tím dochází k drobným "příklepem".

Dokáže každá vrtačka vrtat do kovu?

Otázkou je, o jaký kov jde. Většina modelů elektrických či akumulátorových si dnes poradí s většinou materiálů. Pochopitelně zohlednit třeba výkon, rychlost otáček a také je nutné správně zvolit vrták. Netřeba vrtačku přeceňovat. Levnější hobby modely lze provrtají plech, ale s plným kovovým panelem si poradí jen těžko. Zohledněte proto technické parametry daného modelu.

Je možné s vrtačkou i brousit?

Ano, je. Vrtačku s potřebným příslušenstvím lze použít i jako brusku. Nicméně, myslete na to, že nejde o plnohodnotnou brusku či hoblík. Ať chcete brousit železo nebo dřevo, je lepší zvolit si specifické nářadí.

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 12.11.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek