Nejlepší úzké chladničky 2024 – recenze, test, srovnání

Žádná domácnost se neobejde bez kvalitní chladničky. Některé byty jsou však dispozičně navrženy tak, že v kuchyni je málo prostoru. Právě v těchto případech je vhodné sáhnout po úzké kombinované chladničce s mrazničkou, která dokáže ušetřit několik centimetrů. Aby byla zajištěna přiměřená vnitřní kapacita, je třeba počítat s tím, že chladnička bude vyšší.

Jak vybrat úzkou lednici?

K výhodám tohoto typu chladniček patří, že navzdory kompaktním rozměrům si zachovávají energetickou účinnost, dobré a přehledné vnitřní členění či různé přídavné funkce. Co by nemělo chybět kvalitní úzké chladničce s mrazničkou se dozvíte níže.

Nejlepší úzké chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux LNS5LE18S   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Samsung BRB30705EWW/EF   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Beko BCSA285K4SN   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Beko RCSA300K30WN   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Siguro TF-J140W   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Bosch KIS86AFE0   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Úzké chladničky – recenze

Pokud hľadéte úzké chladničky kombinované s mrazničkou, jste na správném místě. Bliže jsme se podívali na několik modelů, které zaujmou dobrým poměrem ceny a kvality i přídavnými funkcemi. Otestovali jsme za vás několik oblíbených modelů, které vedou v žebříčcích popularity. Jak obstály jednotlivé chladničky? To se dozvíte v našich recenzích.

Kam se hodí úzké chladničky

Šířka standardních chladniček je 65 cm a více. Úzké modely se pohybují v rozmezí 45 až 55 cm. Rozdíl je tedy patrný na první pohled. Chladničky užší než standard se hodí tam, kde záleží na každém volném centimetru. Menší šířka je kompenzována větší výškou, ta se při kombinovaných modelech s mrazničkou pohybuje od 150 do 185 cm, ale ve výjimečných případech může být spotřebič vysoký kolem 195 cm. Při samostatných mini chladničkách výška obvykle nepřesáhne 1 metr.

Tento typ chladničky je vhodné zvolit tehdy, když v domácnosti zápasíte s nedostatkem prostoru, uplatnění proto najde v garsonce či menším bytě. Samozřejmě, můžete po ní sáhnout i v případě, pokud bydlíte v domě, ale chcete ušetřit volné místo pro jiné spotřebiče či kuchyňské vybavení. Jsou vhodné také do domácnosti, které tvoří jednotlivec, pár nebo tří- až čtyřčlenná rodina. Kapacita úzkých chladniček je v tomto případě dostačující a větší chladnička by byla zbytečná. Při volbě třeba myslet i na to, jak často pořádáte rodinné oslavy nebo posezení s přáteli. Pokud máte rádi společnost a návštěvy většího počtu lidí jsou ve vaší domácnosti pravidlem, objem takové chladničky by vám nemusel stačit. Většina modelů s malou šířkou je volně stojících, ale některé modely jsou určeny k zabudování. Tyto chladničky jsou přizpůsobeny standardním kuchyňským linkám.

Jak vybrat úzkou chladničku

Při výběru chladničky užší než je standard třeba sledovat podobné parametry a funkce, s jakými se setkáte i u modelů s klasickými rozměry. Tento typ chladničky má však vzhledem ke svým rozměrům několik specifik. Na co myslet před koupí? Nabízíme vám tipy, jak vybrat takový druh chladničky.

Samostatná nebo kombinovaná

Úzké chladničky mohou být bez mrazáku nebo kombinované, přičemž při těchto typech se mraznička nejčastěji nachází ve spodní části. Samozřejmě, na trhu se setkáte i s horním umístěním, které mnozí spotřebitelé považují za praktičtější. V tomto případě jde o preference konkrétního spotřebitele. Promyslete si proto, která alternativa vám více vyhovuje, ale v první řadě myslete na to, kam spotřebič nainstalujete. Od toho se bude odvíjet, které umístění mrazničky bude pro vás pohodlnější. Je žádoucí, pokud má chladnička i mrazák samostatné dveře, abyste zbytečně nemuseli otevírat tu část, kterou právě nepotřebujete. Pokud sáhnete po samostatné lednici, v kuchyni si budete muset vyhradit další prostor pro mrazničku, což z hlediska úspory místa není efektivní.

Otevřená úzká chladnička v kuchyni

Možnosti organizace

Je dobré, pokud i chladničky vhodné do malých kuchyní disponují přehledným členěním vnitřního prostoru. V chladničce by se mělo nacházet několik vyjímatelných polic, které dovolují vlastní uspořádání a chybět by neměla minimálně jedna zásuvka na uskladnění ovoce a zeleniny. Další odkládací prostor je na dveřích. Tam jsou zpravidla poličky na odkládání vajíček, mléčných výrobků či různých drobných potravin. Pro ty, kteří mají rádi osvěžující nápoje, přijde vhod i výrobník ledu. Lépe vybavené chladničky s šířkou do 55 cm disponují také prostorem pro láhve či plechovky. V rámci mrazící části spotřebiče jsou vhodné dva až tři mrazicí boxy s transparentní úpravou pro snadnější orientaci, které se jednoduše zasouvají a vysouvají. Dražší modely nabízejí tzv. BigBox na zamrazení nadrozměrných potravin.

Otočné dveře

Reverzibilní dveře vám dávají větší flexibilitu při instalaci tohoto typu chladničky. Na rozdíl od modelů, které se otevírají vpravo nebo vlevo, chladnička s otočnými dveřmi má těsnění na obou okrajích dveří, což dává spotřebiči vysokou míru funkčnosti a zejména přizpůsobitelnosti. Pokud se po čase rozhodnete spotřebič umístit na jiné místo, jen jednoduše přehodíte dveře na správnou stranu a můžete jej nadále komfortně využívat.

Design pro použití v garáži

Některé mini chladničky jsou přizpůsobeny pro použití v garáži. Tímto modelem nepřekážejí nerovnoměrné teploty a vědí správně pracovat, zda je v garáži příliš horko, nebo naopak příliš chladno. Konstantně udržují vámi nastavenou vnitřní teplotu, proto nemusíte mít strach, že by se uskladněné potraviny znehodnotily. Takový typ chladničky dává spotřebitelům možnost nainstalovat chladničku téměř kamkoliv.

Barva chladničky

V malých kuchyních je důležité myslet i na to, jak bude vypadat celý prostor, proto je vhodné zvolit si správnou kombinaci barev. Bledé tóny prostor opticky zvětšují a naopak, tmavé tóny zas zmenšují. Chladničky se vyrábějí v mnoha barevných provedeních, proto byste neměli mít problém s výběrem. Pokud máte vybavení kuchyně v jednom tónu, zkuste trochu experimentovat a právě chladnička se v tomto případě může stát výrazným dekoračním prvkem. Úzké chladničky jsou nejčastěji dostupné v klasických neutrálních barvách, jakými je bílá, šedá, stříbrná nebo krémová.

Smetanová úzká retro chladnička

Co další zohlednit před koupí

Před koupí je důležité sledovat i další parametry či funkce. Zaměřte se na kapacitu, energetickou třídu či způsob odmrazování spotřebiče. Pozornost byste měli věnovat také ovládání, bezpečnosti povrchů nebo hlučnosti během chodu.

  • Celková využitelná kapacita – objem se uvádí v litrech a při kombinovaných spotřebičích se setkáte se dvěma hodnotami. Kapacita chladící části zpravidla nepřesahuje 200 l a kapacita mrazáku se drží pod hodnotou 100 l. Jde o dostatečný prostor na uskladnění potravin vícečlenné rodiny.
  • Energetická třída – do které energetické třídy spotřebič patří, zjistíte podle energetického štítku. Díky němu se snadno dozvíte, jakou spotřebu má konkrétní model. Někteří výrobci uvádějí i přibližnou roční spotřebu energií.
  • Pohodlné ovládání – chladnička se může ovládat digitálně pomocí dotykových tlačítek nebo mechanicky přes otočný volič. Regulace teploty by měla být jednoduchá a intuitivní.
  • Bezpečnost povrchů – vnitřní povrchy musí být vyrobeny z ověřených materiálů, které neobsahují žádné škodlivé sloučeniny. Někteří výrobci přidávají antibakteriální vrstvu, která zabraňuje množení bakterií, plísní či dalších choroboplodných zárodků.
  • Možnosti chlazení – propracované modely chladniček s menší šířkou mají senzory, které neustále kontrolují vnitřní teplotu. Při zjištění odchylek se tuto odchylku snaží okamžitě napravit, čímž se v chladničce udržuje konstantní teplota. Potraviny vydrží déle čerstvé, zachovávají si svoji vůni i živiny.
  • Způsob odmrazování – levnější chladničky je nutné v pravidelných intervalech odmrazovat ručně, ty dražší mají systém, který zabraňuje tvorbě námrazy. Na trhu jsou dostupné takzvané beznámrazové chladničky s technologií NoFrost i ledničky, které tvorbu námrazy pouze minimalizují (LowFrost, MinFrost). V tom druhém případě se ručního rozmrazování nezbavíte úplně, avšak nemusíte ho provádět tak často.
  • Hladina hluku – úzké chladničky jsou poměrně tiché a hladina hluku nepřesahuje 40 dB. Jde o hodnoty, které jsou téměř neslyšitelné, proto vás spotřebič nebude rušit ani v případě, pokud jej umístíte do malé garsonky nebo do bytu, ve kterém je kuchyň propojená s obývákem.

K dalším praktickým funkcím patří LED osvětlení vnitřního prostoru, super chlazení a super mrazení nově přidaných potravin, regulace vlhkosti v zóně určené pro skladování ovoce a zeleniny, režim "prázdniny" na úsporu elektrické energie, zvukové a světelné alarmy otevřených dveří nebo poruchy a dostatečně dlouhá akumulační doba.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr přinášíme odpovědi na otázky, které často zaznívají ze strany spotřebitelů. Pokud ještě chladničku vhodnou do malých prostor nevlastníte, ale přemýšlíte nad ní, odpovědi vám možná dopomohou defenitívne se rozhodnout.

Jaká je nejužší chladnička?

Nejužší chladnička má 45 cm a pokud sáhnete po menším modelu bez mrazáku, výška zpravidla nepřesáhne 1 metr. Při kombinovaných spotřebičích se výška pohybuje od 150 do 185 cm, ale může se vyšplhat až na necelých 195 cm.

Kolik volného místa musím nechat kolem chladničky?

Každý typ chladničky potřebuje pro správné fungování dostatek volného místa kolem sebe. Kolik volného prostoru je vhodné vyhradit, se dozvíte v instalační příručce konkrétního modelu. Obecně však platí, že po stranách by měl být volný prostor alespoň 1,5 cm, za spotřebičem cca 5 cm a nad chladničkou minimálně 2,5 cm.

Jak efektivně využít prostor v úzké chladničce?

Chladničky s menší šířkou než je standard mají omezenou kapacitu, proto při vkládání potravin musíte přemýšlet, jak je uskladnit tak, aby se vám tam vešlo vše, co potřebujete. V pravém řadě do chladničky nevkládejte potraviny, které si chlazení nevyžadují, k takovým potravinám patří například rajčata, cibule, česnek, chléb a pečivo, kečup, arašídové máslo, džem, brambory, med, olej a podobně. Pak nezapomeňte použít dostupné poličky, zásuvky či držáky. Pokud do chladničky vkládáte potraviny v nádobách, zvolte optimální velikost.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91.2%)
Datum publikování: 02.06.2021
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek