Nejlepší USB huby 2024 – recenze, test, srovnání

USB huby nemají nic společného s ústní dutinou ani rostlinou faunou a flórou. Jde o doplňkové příslušenství, které se sejde především uživatelům notebooků. A zvláště tehdy, pokud notebook nedisponuje dostatečným počtem USB portů. Protože, jak víme, USB portů nikdy není dost. V zásadě můžeme USB hub pojmenovat i jako USB rozbočovač. Kdy se vám může USB rozbočovač hodit? Dá se použít i v autě? Podle čeho vybírat?

Jak vybrat USB hub?

Potřebuji ho? V první řadě je třeba si ujasnit, zda vlastně takové doplňkové příslušenství opravdu potřebujete. Ačkoliv, pokud hledáte způsob, jakým mít k notebooku připojenou drátovou myš, externí drátovou klávesnici, externí reproduktory, sluchátka, chladicí podložku, USB klíče, flash disk současně, nepochybně USB rozbočovač potřebujete. Možná přijdete na to, že těch USB portů budete opravdu potřebovat více, než nabízí váš notebook. Právě tehdy přichází na scénu USB hub s napájením. I při jeho výběru si však je třeba všímat několik parametrů.

Nejlepší USB huby

Názov Hodnotenie Detail
Axagon HUE-SA7BP   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
AlzaPower FlatCore USB-C   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Aptel AK244B   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Vention TNDHB   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
I-TEC USB-C Metal   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Satechi ST-ABHFS (Macbook)   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

USB huby – recenze

USB hub s napájením, USB hub do auta nebo USB hub C? Rozbočovač je skvělou volbou pro všechny, kteří mají nedostatek USB portů na počítači, případně jim chybí Ethernet port nebo jack vstup. Podívali jsme se na několik oblíbených modelů a připravili pro vás krátké recenze.

Jak USB hub vybrat?

Co je primárním kritériem? No samozřejmě počet portů, které budete potřebovat, tedy množství portů, které využijete a možná budete mít ještě nějakou tu rezervu. Cena USB hubu není nijak závratná, ačkoli najdou se i unikátní profesionální USB rozbočovače, které dokáží cenou překvapit, ale v zásadě ty jsou určeny pro IT techniky, grafiky, které často disponují i ​​jiným než USB rozhraním.

Existují USB rozbočovače s klasickým USB rozhraním, ale na trhu jsou i multifunkční USB huby, které disponují audio, video vstupy či čtečkou paměťových karet, ale v tomto směru již mnohé závisí na vašich potřebách. Dalším parametrem je i napájení a roli může hrát i velikost a kompaktnost USB hubu.

Rozhraní – typy portů

Dříve, než začnete hledat USB hub s největším množstvím USB portů, si uvědomte, jaký typ portu má váš notebook nebo stolní počítač, tablet či smartphone. V tomto případě je třeba si všímat vstupní rozhraní, a tedy zda jde o USB 2.0, USB 3.0 nebo jdete USB hub připojovat k zařízení s USB-C rozhraním.

USB hub k notebooku

Následně musíte při výběru dávat pozor i na výstupní USB konektory. Není totiž jistotou, že zařízení bude vybaveno pouze nejrychlejším USB vstupem – USB 3.2, USB 3.0/3.1. Někdy máte na výběr i starší standard USB 2.0. Hlavní rozdíl je v rychlosti přenosu dat. USB 3.0 je až 10x rychlejší než jeho předchůdce. USB 2.0 je vhodné pro připojení například reproduktorů, počítačové myši nebo klávesnice. Naopak, pokud chcete mít k USB hubu připojeny hlavně USB klíče či externí HDD, tehdy rozhodně neváhejte a investujte do hubů s nejnovějším USB rozhraním.

Pokud vyžadujete, abyste rozhraní vašeho zařízení rozšířily, v takovém případě nebudete potřebovat klasický USB rozbočovač, ale multifunkční USB hub, který může kromě USB portů obsahovat HDMI konektor, 3,5 mm jack, slot na paměťové SD a micro SD karty. Vzácností jsou multifunkční USB huby s Ethernet rozhraním. Pokud potřebujete využívat USB rozbočovač v autě, vystačíte si s klasickým a levnějším. Zapojit ho můžete do USB portu v autě a následně můžete využívat další porty pro nabíjení.

Způsob napájení

Některých lze tento fakt překvapí, ale je pravda, že USB hub nemusí energeticky zásobovat právě zařízení, na kterém jeho funkce využíváte. Řeč je o USB hubech, které tedy na svou aktivní činnost využívají právě napětí z daného zařízení. Jsou levnější, praktičtější i kompaktnější, protože pro ně nepotřebujete připojení přímo do elektrické sítě či z externí nabíječky.

Avšak potřeby zákazníků jsou různé a dnes jsou na trhu také USB rozbočovače, které jsou energeticky nezávislé na daného zařízení a připojují se například přímo do elektrické sítě. Jaká je jejich výhoda? Úzce souvisí s výstupním napětím, jehož podstatu si vysvětlíme v dalším odstavci. Podstatné však je, že USB huby s externím zdrojem energie můžete využívat i mimo použití počítače a podobně.

Multifunkční USB hub

Zároveň mají výhodu, že nehrozí přetížení rozbočovače ani zařízení. Proto je třeba si uvědomit, že každé zařízení, které je připojeno k zařízení skrz rozbočovač a nemá externí zdroj napájení, provádí jistý odběr a při energeticky náročnějších zařízeních může dojít k přetížení a rozbočovač přestane fungovat.

Výstupní napětí rozbočovače

Jak jsme již výše psali, vybrat si při koupi můžete mezi rozbočovači, které fungují mimo původního zdroje nebo mezi rozbočovači s externím zdrojem napájení (elektrická síť nebo baterie). V drtivé většině je to první možnost, ale co třeba zvážit?

Každé zařízení připojené například k notebooku čerpá z USB portu určité množství energie, počítač tak přerozděluje to USB portů jisté množství napětí, aby připojená zařízení mohly fungovat. Při daném USB hubu můžete sledovat údaj, který vám prozradí, jaké je jeho výstupní napětí. Pokud je výstupní napětí například 500 mA a počítačová myš má odběr 100 mA a reproduktory 400 mA, rozbočovač je plně vytížen a další připojení zařízení s vyšším odběrem může způsobit jeho přetížení.

Proto uvažujte i o tom, co budete k USB hubu připojovat. Pokud chcete, aby váš rozbočovač zařízení nabíjel například i když je počítač vypnutý, USB hub a jeho externí zdroj energie je ideální řešení. Samozřejmě, při určité zátěži to zvládne i klasický USB rozbočovač. Takové USB rozbočovače (externí zdroj energie) využívají nejčastěji grafici, IT technici nebo profesionální grafické či akustické studia.

Počet portů

Počet výstupů je především otázkou na samotného kupujícího. Musíte si tedy zhruba spočítat, kolik zařízení budete mít připojených k počítači. Jak jsme již jmenovali dříve – počítačová myš, klávesnice, reproduktory, flash disky, smartphone, tiskárna, externí disk nebo jiné. Vždy při počtu portů počítejte s určitou rezervou navíc, plus – mínus dva porty.

USB hub se 4 USB porty

Dnes zakoupíte od USB rozdvojky se dvěma USB porty až USB huby s 4 či 10 porty. Pokud potřebujete multifunkční rozbočovač, zřejmě se nedočkáte takového počtu USB portů, ale na druhé straně budete mít rozbočovač se širokospektrálním využitím.

Kompaktnost

Ve své podstatě jsou USB huby malým příslušenstvím, které se vejde do kabelky, váží málo a zároveň nejde ani o nějaké neforemné konstrukce. Pokud plánujete USB rozbočovače používat na cestách, vybírejte z kompaktních USB hubů, které se vám pohodlně vejdou i do kapsy. Zpravidla však vždy jde o kompaktní a skladné modely. Pokud budete mít naopak USB rozbočovač doma na stole, kde bude mít převážně stálé místo, zřejmě vás až tak jeho rozměry zajímat nebudou, ale i tak nepotřebujete mít na stole žádnou velkou krabici. Také si všímejte délku kabelu tak, aby vám vyhovovala. To platí i v případě USB hubu s externím zdrojem energie.

Oblíbení výrobci

A že jich není málo. V zásadě těžko vybírat, protože v rámci tohoto segmentu naleznete množství výrobců, z nichž můžete narazit jen na nekvalitní nebo kvalitní. Při USB hubech není příliš o čem polemizovat. Z hlediska poměru ceny a kvality rozhodně doporučujeme výrobců jako Axago, Hama, I-Tec či LogiLink. Chybu neuděláte ani když se porozhlédnete po USB hubech značky Trust, TP-Link nebo Akasa.

Cena

A jak je na tom cena takového příslušenství? Vůbec se nemusíte obávat. USB rozbočovače koupíte řádově i pod 250 Kč. Pokud vám stačí USB hub se 4 porty, nemáte ani co řešit a svou roli buď zvládne, nebo vás jeho ztráta nebude nijak výrazně bolet.

Z nižší cenové kategorie bychom pak mohli udělat hranici někde mezi 370 až 1 000 Kč. V této cenové kategorii již najdete vše, co běžný uživatel vyžaduje. K dispozici je rychlé USB 3.0/3.1 rozhraní a pohodlně natrefíte i na multifunkční USB houby. Dražší splní požadavky i náročnějších uživatelů.

Ano, investovat můžete do USB rozbočovače i více než 1 000 Kč, ale v tomto případě se už člověk možná zaměřuje na design a hledá multifunkční rozbočovač s vyšším počtem USB portů, jakož i různým jiným typem rozhraní. Rovněž požaduje externí zdroj napájení s vysokým výstupním napětím. Například napájení monitorů přes HDMI porty, připojení externích hard disků a podobně.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výběr USB portu není náročný. Stačí si všímat zejména způsob napájení, počet a typy portů a výstupní napětí rozbočovače. Pokud se stále nemůžete rozhodnout pro ten správný model, možná vám pomohou odpovědi na často kladené otázky ohledně tohoto elektronického zařízení.

Kde koupit USB hub?

USB huby najdete v každé prodejně s elektronikou – a to v kamenné i internetové. Doporučujeme vám např. e-shopy Alza, Mall nebo Okay.

Mohu si USB hub koupit i z druhé ruky?

Samozřejmě, i tato možnost je dostupná, při elektronických zařízeních vám ji velmi nedoporučujeme. Přece jen na první pohled nezjistíte, jak bylo s USB hubem zacházeno a kolik už má toho "odžité".

Na co všechno využiji multifunkční USB hub?

Nachází se na něm slot na paměťové karty SD a microSD, čili si lehce přenesete videa či fotografie z telefonu do počítače. HDMI vstup využijete např. pro připojení monitoru a Ethernet rozhraní pro připojení internetového kabelu. Některé mají jack vstup, takže můžete pomocí USB rozbočovače poslouchat i hudbu.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 14.08.2020
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek