Nejlepší ultrazvukové čističky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší ultrazvukové čističky
- VGT-800
- Co to ultrazvuková čistička je?
- Jak ultrazvuková čistička funguje?
- Kde se nejčastěji taková čistička využívá?
- Na co dávat při používání pozor?
- Vybíráme ultrazvukovou čističku
- Účel užívání
- Objem nádoby
- Frekvence ultrazvuku
- Časovač a ohřev
- Příslušenství
- Cena
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Ultrasonic CD-7910
- AEG USR 5659
Víte, co za zařízení ultrazvuková čistička je? Pokud uvažujete nad její koupí, zřejmě víte, k čemu slouží, ale pokud chcete vědět více a potřebujete pomoci s výběrem, v našem článku vám poradíme. Ultrazvuková čistička je velmi šikovné zařízení, které dokáže velmi efektivně čistit malé a často používané předměty – hodinky, šperky, brýle, kosmetické nářadí a mnoho jiného. V čem jsou její výhody? Jak postupovat při výběru?
Moderní technologie šetří čas a ultrazvuková čistička je přesně takovým druhem technologie. Jejich princip je přitom vskutku jednoduchý. Pravdou je, že nejde o nějaký průlomový vynález, který by se objevil právě teď nebo před rokem. V jistých odvětvích se ultrazvuková čistička používá již několik let. A přestože v domácnostech není tento šikovný pomocník ještě příliš rozšířen, vězte, že pokud ho budete mít doma, rádi jeho funkci využijete. Co rozhoduje o výběru kvalitní a spolehlivé ultrazvukové čističky?
Nejlepší ultrazvukové čističky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Guzzanti GZ 075 ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Laboratory 2 Dual ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Ultrasonix Proclean 1.3MS ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Geti GUC 801 800 ml ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Nedis JECL110WT ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Ultrasonic Laboratory 0,8 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Co to ultrazvuková čistička je?
Ultrazvuková čistička je na první pohled malá nádoba s několika tlačítky. Co je však ultrazvuková čistička ve skutečnosti?
Skutečně je to nádoba, která je však velmi praktickým pomocníkem i v domácnosti. Používá se k čištění předmětů, které se poměrně náročně a často čistí. Nebo u předmětů, které potřebujete udržovat čisté. Řeč je například o brýlích, špercích, kosmetickém nářadí, zubních protézách, razítkach, příborech, starých mincích, klíčenkách, klíčích, odznacích, ventilech, tryskách, kovových součástkách apod.
Jak ultrazvuková čistička funguje?
Zřejmě vás nepřekvapí, že hlavní roli při čištění sehrává ultrazvuk. Jde však o kombinaci fyzikálně-chemických procesů. Důležitý je ultrazvukový měnič, který přeměňuje vysokofrekvenční tóny z elektrického generátoru na kmity.
Druhou podstatnou částí je kapalina, resp. voda umístěna v nádobě. Množství závisí na kapacitě zařízení. Ultrazvuk prochází touto kapalinou a tvoří miliony mikrobublinek. Právě aktivita těchto bublinek se stará o proces čištění daných předmětů. Tyto bublinky jsou maximálně šetrné a nijak neohrožují vlastnosti daného předmětu. Vlivem změn akustického tlaku a podtlaku v uzavřené nádobě tak dochází k efektivnímu čištění. Nebojte se, proces čištění probíhá v téměř absolutní tichosti.
Kde se nejčastěji taková čistička využívá?
V úvodu jsme zmínili, že ultrazvuková čistička není žádným průlomovým objevem, ke kterému došlo před pár lety. Již delší dobu se využívá v určitých oblastech, kde je čistota některých předmětů velmi důležitá. Například ultrazvukové čističky využívají i ve finančním sektoru na čištění mincí nebo v kadeřnictvích, kosmetických salonech či v IT sektoru na čištění CD, DVD a různých součástek. Nejčastěji to však je:
- farmaceutický průmysl,
- zdravotnictví,
- chemické laboratoře,
- hodinářství,
- dílny,
- domácnosti,
- ušetří množství času,
- proces čištění je jednoduchý a slouží i jako prevence proti znečištění,
- kvalitní výsledek čištění,
- ekologické čištění,
- cenově dostupná,
- víceúčelové využití.
Na co dávat při používání pozor?
Do ultrazvukové čističky by nikdy neměly jít předměty, které nejsou vodotěsné nebo případně obsahují další kapalinu. Mobilní telefony, sluchátka, mp3 přehrávače, nevodotěsné hodinky nebo jiná drobná elektronika. Právě takové předměty mohou změny akustického tlaku a podtlaku fatálně poškodit. Stejně tak kapalinu vylévejte a nalévejte do zařízení v době, kdy není připojeno do elektrické sítě.
Doporučujeme použití demineralizované vody. Pokud takovou nekoupíte, stačí pustit čističku a dvěma či třemi cykly vodu demineralizujete. Zbytečně však čističku bez účelu nepouštějte. Pozor také dávejte na to, aby předměty nebyly v nádobě příliš dlouhou dobu.
Vybíráme ultrazvukovou čističku
Už víte, co ultrazvuková čistička je, na co se používá, kde se používá nejčastěji, jaké jsou její výhody a víte i to, na co si dávat při jejím používání pozor. Nyní je však důležité vědět, podle čeho si ultrazvukovou čističku vybrat.
Podstatné je mít přehled o parametrech, které nám o kvalitách čističky říkají. Kritérií je více, ale mezi nejdůležitější rozhodně patří účel využití čističky, a tedy, kde ji budete využívat. Roli hraje i cena, následně je důležitý i objem a z hlediska efektivity čištění je velmi podstatná frekvence ultrazvuku. Dále jsou to například funkce jako časovač či nastavení ohřevu kapaliny.
Účel užívání
Jste hodinář? Pracujete v kanceláři? Opravujete počítače? Nebo chcete ultrazvukovou čističku pro vaši farmaceutickou firmu? Skutečně, ultrazvuková čistička si své místo najde na mnoha frontách. Abychom vám výběr, co možná nejvíce usnadnili, vytvoříme dvě hlavní kategorie.
- Pro domácnosti – jde o využívání ultrazvukové čističky doma na občasné čištění brýlí, klíčů, klíčenek, příborů a možná nějakých těch kovových drobností. Takové čističky jsou obvykle kombinací plastového těla a nerezové nádoby. Předpokládá se používání do 4 hodin denně.
- Průmysl – zde je výběr mnohem pestřejší a taková čistička bývá zpravidla větší, odolnější (nerezová ocel se svary) a vydrží v provozu nepřetržitě. Pochopitelně takové ultrazvukové čističky jsou i dražší, ale pro využití v domácnostech víceméně zbytečné.
Objem nádoby
Toto kritérium souvisí právě s účelem, na který budete čističku používat. Pokud chcete čistit šperky, občas hodinky nebo brýle, doporučujeme objem nádoby alespoň od 0,6 litru výše. Menší objemy mohou být problematické z pohledu vkládání předmětů. Nebo nemusí být dostatečná hloubka a předmět tak není ponořen v kapalině. Mezi ty větší patří čističky s objemem nádoby od 3 do 6 litrů a více. Větší objem znamená i větší výšku a tím pádem lepší možnost ponoru. V nabídce naleznete i čističky s objemem více než 15 či 20 litrů.
Frekvence ultrazvuku
Při výběru jde o nejdůležitější parametr vůbec. Právě od něj závisí to, do jaké míry budete s čištěním spokojeni. Rozhodně si nemyslete, že čím více, tím lépe. V případě ultrazvukové frekvence to tak úplně není. Zde v zásadě platí, čím nižší frekvence je, tím důkladněji je daný předmět vyčištěn.
V případě vysoké frekvence ultrazvuku, využijete její funkci například na celokovové díly, ale i brýle a běžné předměty v domácnosti. Čištění při nízké frekvenci si poradí s pořádně zašlými nečistotami i mastnotou. Při střední frekvenci je využití flexibilní. V podstatě jde o univerzální frekvenci čištění ultrazvukem a je poměrně šetrná. Poradí si s nečistotou u většiny předmětů. Vysoká frekvence čištění je nejšetrnější a používá se hlavně při čištění některých počítačových komponentů či křehkých součástek.
Na výběr jsou jednofrekvenční nebo dvoufrekvenční čističky. Ty umožňují změnu frekvenčního rozsahu v širším pásmu do 20 do 40 kHz. Průmyslové mají dokonce tři frekvence.
- Nízká frekvence od 20 – 28 kHz
- Střední frekvence od 35 – 40 kHz
- Vysoká frekvence od 45 – 180 kHz
Časovač a ohřev
Většina ultrazvukových čističek má nastavitelné tři parametry. Výkon, resp. frekvenci ultrazvuku jsme již zmínili. Těmi zbývajícími je čas čištění a ohřev vody. Čas čištění daného předmětu v čističce závisí na stupni znečištění a druhu znečištění. Délka mycího cyklu je model od modelu jiná. Některé ultrazvukové čističky nabízejí několik cyklů, které nastavujete časovačem od 1 až po 10 minut a více. Předmět po cyklu vždy zkontrolujte. Pokud je čistý, netřeba ho zbytečně v čističce držet.
Ultrazvukové čističky, které mají topné těleso, umožňují ohřívat samotnou kapalinu. Většinou však jde o průmyslové ultrazvukové čističky. Teplota kapaliny by měla dosahovat maximálně 50 – 60 °C. Úkolem zahřátí kapaliny je odmaštění předmětů. Vyšší teplota nemá při ultrazvukovém čištění smysl. Účinnost čištění tím nenarůstá.
Příslušenství
Podstatné je, abyste při výběru sáhli po zařízení, které bude mít vše, co budete potřebovat. Co by ultrazvukové čističce nemělo chybět?
- Krycí víko – praktický doplněk, kterým většina ultrazvukových čističek vybavená je. Díky věku je kapalina chráněna a zároveň i během procesu čištění je účinnost při uzavřené nádobě vyšší. Víko bývá obvykle průhledné, což vám umožňuje sledovat čistící proces.
- Vnitřní koš – slouží pro vkládání předmětů do čističky. Předměty tak nedocházejí do kontaktu přímo s povrchem nádoby.
- Chemický koncentrát – hlavním a nejúčinnějším prostředkem na čištění je voda, a to platí i v případě ultrazvukové čističky. Do samotné vody se však doporučují přidávat čisticí koncentráty, které proces mytí a jeho výsledek zkvalitňují. Ideální je ředit poměr vody a čistícího prostředku 1:5 a při silnějším znečištění 1:3.
Cena
Při koupi ultrazvukové čističky se dnes pohodlně vejdete do 800 Kč. Pro běžné použití v domácnosti jsou její funkce dostačující. Frekvence čištění je většinou vyšší (40 kHz a více). Zašlé nečistoty může tedy odstraňovat déle, no rovněž efektivně. Objem se pohybuje od 0,6 do 1 litru.
Od 800 do 3 000 Kč už seženete ultrazvukové čističky s větším objemem (i okolo 3 litrů) a nižší frekvencí. Od 3 000 do 8 000 Kč seženete profesionální průmyslové ultrazvukové čističky s velkým objemem okolo 3 až 15 litrů. Většinou jde o celonerezové zařízení. No a dražší jsou určeny pro segment zdravotnictví a farmacie. Jde v zásadě o medicínské ultrazvukové čističky. Nejdražší ultrazvukové čističky mohou stát i více než 60 000 Kč.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Hodinky, šperky, brýle, kosmetické nářadí, klíče – to jsou jen některé z předmětů, které můžete pomocí ultrazvukové čističky udržovat dokonale čisté. Jak postupovat při výběru tohoto praktického pomocníka, už víte. Ještě před jeho samotnou koupí byste si měli položit několik otázek týkajících se praktického využití stroje. Na ty nejčastější vám odpovíme:
Kolik předmětů můžeme najednou vložit do čističky?
Které materiály jsou vyslovené vhodné na ultrazvukové čištění?
Kolik vydrží čistička v provozu?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek