Nejlepší úhlové brusky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Věděli jste, že úhlová bruska nám svou existencí pomáhá už více než 100 let? V roce 1922 si dal ve Stuttgartu svůj vynález patentovat Němec Herman Schmitt. Pokud patříte mezi kutily, kteří doma stále něco kutí, díky za tento vynález.
Tzv. flexa je nářadím, které řeže, brousí či řeže. Prioritně bruska slouží k broušení dřeva či kovu za pomoci brusného kotouče. Nicméně běžně se jí řežou plechy, kovové profily nebo dokonce dlaždice, cihly či betonové panely.
Nejlepší úhlové brusky
Názov
Hodnotenie
Detail
Narex EBU 150-16 ✔ VÍTĚZ TESTU Zobrazit produkt Extol Craft 403126 ✔ LIDOVÁ VOLBA Zobrazit produkt Milwaukee AG 800-125E ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA Zobrazit produkt Makita GA9050R ✔ DOBRÉ RECENZE Zobrazit produkt Bosch GWS 9-125 S ✔ NÁŠ TIP Zobrazit produkt DeWalt DCG405NT ✔ PRO NÁROČNÉ Zobrazit produkt
Úhlové brusky 125 mm – recenze
Využití úhlové brusky tedy známe, ale její výběr dokáže způsobit zmatek. Desítky výrobců a stovky modelů, různé parametry, údaje, zkratky, funkce, ale jednoduše vyznat může být problém. Opět jsme se tomu však podívali blíže na zoubek. Vybrali jsme ty nejlepší úhlové brusky dvou kategorií. Vybírali jsme je na základě hodnocení uživatelů, testů a recenzí. Zde jsou nejlepší úhlové brusky na trhu.
Úhlové brusky 230 mm – recenze
Vybrali jsme pro vás i trojici těch nejlepších 230 mm úhlových brusek. Nechte se inspirovat a vhodný produkt si zakupte.
Jak vybrat úhlovou brusku
Úhlová bruska patří mezi pracovní nástroje univerzálního charakteru. Jde o elektrické nářadí, které po připojení do elektrické site řeže, brousí, řeže, leští či dokonce ostří. Vertikální rotace osy motoru zajišťuje rotaci kotouče. Běžně se pro ně používá název flexy. Vybírat z nich však vyžaduje alespoň základní poznatky. Co si při výběru všímat?
Průměr kotouče
Při používání úhlové brusky je tento parametr velmi důležitým. Především podle toho, jak často a pro jaké účely úhlovou brusku využíváte. Na trhu najdete zastoupení především brusek s průměrem kotouče 125 nebo 230 mm.
Úhlové brusky s průměrem kotouče do 125 mm jsou ideální pro kutily. Řezání plechů, broušení laku, řezání menších kovových profilů či obkladů tyto úhlové brusky pohodlně zvládnou. rovněž jsou lehčí a menší.
Úhlové brusky s průměrem kotouče do 230 mm jsou již větší i výkonnější. Jejich hmotnost je tedy větší, ale to i možnosti využití. Řezání velkých kovových profilů, broušení větších ploch (jde rychleji), řezání dlažby, dřeva či betonu.
Výkon motoru a otáčky motoru
Při menších bruskách s menším průměrem kotouče je výkon motoru menší, ale pro změnu pracuje s vyššími otáčkami. Úhlové brusky s průměrem kotouče 125 mm disponují výkonem od 600 do 1 000 W a pracují s otáčkami okolo 10 500 - 11 000 otáček za minutu.
Naproti tomu úhlové brusky s průměrem kotouče 230 mm dosahují výkon kolem 2 000 až 2 500 W při otáčkách přibližně 6 000 - 6 500 otáček za minutu. Skvělé je-li v obou případech přítomna regulace výkonu.
Bezpečnostní prvky
Při práci s řezným nářadím je rozhodně opatrnost na místě. Bezpečnostní prvky jsou tedy vítaným asistentem. Především jde o kryty samotných kotoučů před případným roztříštěním. Dalším bezpečnostním prvkem jsou ergonomické rukojeti, které pomáhají tlumit nárazy a vibrace. No a především je zde ochrana proti náhodnému zapnutí a ochrana před přetížením zda případným zkratem brusky.
Hmotnost úhlové brusky
Práce s úhlovou bruskou rozhodně není pro "slabochy". Při práci je třeba používat tlakovou sílu a dokázat držet i stabilitu. Hmotnost brusky se liší vzhledem k výkonu, materiál či použité příslušenství. Při menších bruskách se hmotnost pohybuje do 2 kg. U výkonnějších brusek dosahuje hmotnost hodnotu i 6 kg.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Plánujete si zakoupit úhlovou brusku, avšak stále o jejím výběru a údržbě nevíte všechno? Poslední důležité info, které je třeba zvážit před koupí úhlové brusky, vám nabízíme na závěr.
Jaké typy kotoučů jsou dostupné?
Na co všechno je úhlová bruska vhodná?
Jak úhlovou brusku správně používat?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 19.11.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek