Nejlepší turistické vařiče 2024 – recenze, test, srovnání

Při delším pobytu v přírodě se bez teplého jídla obejde jen málokdo. Na mnoha místech je zakládání ohně zakázáno, a tak vás před hladem může zachránit turistický vařič. Pokud rádi trávíte svůj volný čas venku a zároveň máte v oblibě čerstvě uvařené jídlo, outdoorový vařič by neměl chybět ve vaší výbavě.

Jak vybrat turistický vařič?

Na trhu se nachází několik druhů kempinkových vařičů, každý z nich má své výhody i nevýhody. K běžně používaným patří plynové a benzínové, ale v obchodech najdeme i lihové, solární či jednorázové turistické vařiče.

Nejlepší turistické vařiče

Názov Hodnotenie Detail
Jetboil Minimo   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Meva Thunder   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Meva KP06010P   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Yate Camping K620   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
MSR PocketRocket 2   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
VAR 2   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Turistické vařiče – recenze

V záplavě nabízených vařičů se snadno můžete ztratit, a to zvláště tehdy, pokud s outdoorovými vařiči nemáte dosud zkušenost. Proto jsme pro vás připravili pár tipů na vařiče, které by se mohly stát vhodnou volbou ke koupi. Jde o plynové vařiče, protože ty jsou ideální i pro úplné začátečníky.

Plynové turistické vařiče

K nejprodávanějším vařičům patří plynové. Mají nízkou hmotnost, snadné ovládání a přijatelnou cenu. Plynové vařiče se namontují na kartuši, která je naplněna propan-butanovou směsí. V minulosti se také vyráběly typy, které poháněl jen propan a byly vhodné do velmi nízkých teplot. Jejich nevýhodou však bylo nebezpečí exploze, a proto se od jejich výroby upustilo.

Plynový vařič získal svou popularitu i díky tomu, že ho umí ovládat úplný začátečník. Vařič stačí nasadit na kartuši, otočit kohoutkem a škrtnout zápalkou nebo použít zapalovač. Kvalitnější modely mají v hořáku zabudovanou jiskru a při nich stačí zmáčknout příslušné tlačítko.

Benefitem plynových vařičů je, že většina z nich se propojuje s kartuší stejným principem přes šroubovací závit. Plynové kempingové vařiče a kartuše tak nemusí být od stejného výrobce. Výjimku tvoří jen bajonetové vařiče od Campingaz, protože ty fungují pouze s kartušemi stejné značky.

Kartuše k plynovým vařičům

Plynové outdoorové vařiče se v posledních letech těší oblibě i kvůli rostoucímu výběru kartuší. Kromě klasických jsou v nabídce zimní, které se plní plynovou směsí odolnou vůči nízkým teplotám. Podle údajů výrobců vědí takové kartuše odolat teplotám až do minus 20 stupňů Celsia. I přesto, že se výrobci pyšní bezproblémovým vařením venku, na základě testů uživatelů je plynový vařič spolehlivý při teplotách, které nejsou výrazně pod nulou.

Plynový kempingový vařič

Plynové vařiče tedy mají teplotní limity a jejich nevýhodou může být i to, že se špatně odhaduje, kolik plynu ještě zůstalo v kartuši. Problémy může rovněž způsobit nedostupnost kartuší v některých částech světa. Těžko je seženete například v Africe, Asii či Střední Americe a pokud cestuje letadlem, z bezpečnostních důvodů si kartuše nemůžete vzít s sebou. Podle zkušeností se kartuše nedoporučuje plnit a tudíž jsou jednorázové, což vede k jejich neekologických využití.

Výhody a nevýhody plynových vařičů

Každý vařič je osobitý a má své výhody i nevýhody. U plynových vařičích, které budete používat hlavně ve venkovním prostředí, je třeba zvážit tyto parametry.

Výhody plynových vařičů:

  • nízká pořizovací cena,
  • široká nabídka na trhu,
  • snadná údržba,
  • jednoduché ovládání,
  • nižší hmotnost,
  • jednoduchá manipulace,
  • regulace plamene,
  • dostupnost náhradních dílů.

Nevýhody plynových vařičů:

  • horší stabilita kvůli nízké hmotnosti,
  • nespolehlivost při nízkých teplotách,
  • nižší výkon oproti benzínovým vařičům,
  • nedostupnost kartuší v zahraničí,
  • neekologické využití.

Benzínové turistické vařiče

K dalším populárním vařičům, které používají outdooroví nadšenci, patří benzínové. Ty jsou vhodné na hory v zimním období, protože jejich výkon nekolísá ani s minusovou teplotou. Benzínový vařič je však těžší a jeho pořizovací cena je vyšší, na druhé straně provozní náklady nejsou velké. Zacházení s kempingovým vařičem na benzín vyžaduje trochu cviku. Plusem benzínu je, že nikdy nezamrzne a palivo seženete prakticky kdekoliv.

Benzínový outdoorový vařič

Problémem při benzínových vařičích může být tryska, a to v případech, kdy si pořídíte nekvalitní palivo. Ani filtrování přes jemnou látku totiž nevyřeší všechny nečistoty. Výrobci proto do dražších modelů přidávají samočisticí mechanismus, který využívá například otřesy batohu při chůzi. V trysce je kulička, která při pohybu prostor sama vyčistí.

Složitější ovládání benzínových vařičů

Jak jsme zmínili výše, benzinové turistické vařiče mají o něco složitější ovládání než plynové. Vařič je třeba nastartovat přeměnou kapalného paliva na plynné skupenství. K zranitelným místům vařiče patří kromě trysky i tlaková pumpička. Občas je třeba zkontrolovat její těsnění a promazat ji.

Benzínový vařič je složen z láhve na palivo, tlakové pumpy a hadice s hořákem, který má různé provedení. Benzínový hořák je třeba nahřát a na zplyňování paliva stačí použít pevný líh nebo hořlavou pastu. Pokud má vařič tlakovou pumpu, postačí kapka jakéhokoliv paliva. Následně pomocí pumpičky zvýšíte tlak v nádržce, čímž dojde ke zvýšení výkonu vařiče.

Výhody a nevýhody benzínových vařičů

Benzínové kempingové vařiče ocení zejména ti, kteří putují delší dobu a po různých koutech světa. Níže najdete shrnutí nejpodstatnějších kladů i záporů takových vařičů.

Výhody benzínových vařičů:

  • nízké provozní náklady,
  • dostupnost paliva,
  • funkčnost při velmi nízkých teplotách.

Nevýhody benzínových vařičů:

  • vyšší pořizovací cena,
  • náročnější manipulace,
  • vyšší hmotnost,
  • omezená možnost regulace plamene,
  • nutné čištění a servis.

Lihové, solární a jiné vařiče

K dalším typům turistických vařičů patří lihové outdoorové vařiče, které byly kdysi velmi oblíbené, ale v dnešní době mají už jen hrstku příznivců. Jde spíše o nouzové řešení. Lihový vařič funguje na tekutý líh a konstrukčně je podobný benzínovému vařiči, skládá se tedy z láhve a hořáku. Nevýhodou lihových vařičů je omezené použití v nepříznivém počasí, slabý výkon a také nepříjemný zápach během používání. K výhodám patří nízká pořizovací cena i provozní náklady, skladnost a jednoduchost obsluhy.

Vaření kávy na turistickém vařiči

Známe i turistické vařiče na pevná paliva, které se hodí pro příležitostné použití a k ohřevu musíme použít drobné kousky dřeva nebo dřevěné uhlí. Solární kempingové vařiče zas fungují na principu parabolického zrcadla, které soustředí sluneční paprsky na jedno místo. Takový vařič má však velmi omezené použití.

Turistický vařič Lidl, Tesco, Decathlon

Kdo uvažuje nad koupí vařiče, zřejmě v první řadě zamíří do specializovaných outdoor obchodů. Kvalitní kempingové vařiče však můžete najít i v běžných obchodních řetězcích, jakými jsou například Lidl nebo Tesco. Stačí sledovat nabídky a letáky těchto řetězců a během turistické sezóny v nich vařiče naleznete za dostupné ceny.

Vařiče vhodné do venkovního prostředí seženete i v běžných sportovních obchodech. Vařiče, které jsou kvalitní a zároveň si je můžete koupit za přijatelnou cenu, nabízí například sportovní obchod Decathlon. Kromě kempinkových turistických vařičů má ve stálé nabídce také kartuše a další příslušenství vhodné k plynovým i benzínovým vařičům.

Jak si vybrat vhodný outdoorový vařič?

Pokud se už rozhodnete koupit si turistický vařič, při výběru je důležité sledovat určité parametry a funkce. Jelikož je vařič určen především na použijte venku, rozhodující je stabilita. Nožičky vařiče by měly být pevné a zároveň od sebe v dostatečných rozestupech, aby udržely v případě potřeby i větší nádobu.

Dále je třeba pozornost věnovat samotnému hořáku. Ideální je, pokud je hořák umístěn do roviny s malým prstencem nebo do jamky, čímž je plamen méně vystaven větru.

Plynový kempingový vařič

Neméně důležitým prvkem při výběru vařiče je jeho výkon, spotřeba a skladnost. Pokud ho chcete mít neustále s sebou na cestách po přírodě, snadněji se vám do batohu vejde, pokud je vařič rozdělen do dvou kusů (samotný hořák + nožičky). Vařič byste si měli před koupí vyzkoušet, zda se vám dostatečně jednoduše ovládá a zda vám na vařiči sedí vámi používané nádobí.

Pokud výletů zejména po Evropě a za příznivého počasí, ideální volbou je plynový vařič díky své jednoduchosti a nízké hmotnosti. Pokud vás čeká náročnější a několikaměsíční cesta, případně máte v plánu zimní túry, vhodnějším je benzínový vařič, který vás nezklame ani při nízkých teplotách.

Značky vařičů a jejich cena

Na trhu existuje mnoho značek kempinkových vařičů. V obchodech se setkáte s neznámými výrobci i s těmi, kteří si ve své kategorii vybudovali prestižní jméno. K populárním značkám patří například Campingaz. Tyto vařiče však mají jednu nevýhodu, a sice, že k vařiči připojíte jen kartuše stejné značky. Kvůli nízké ceně se oblibě těší i vařiče značky Meva. K dalším známým výrobcům vařičů patří Coleman, Pingiun, Forclaz, Mar-Pol nebo Geko.

Nejlevnější vařič seženete za cenu těsně pod hranicí 250 Kč. Počítejte však s tím, že vám poskytne jen základní funkce a jeho výkon bude slabší. K vařiči si navíc musíte dokoupit kartuši, a tak se jeho cena ještě o něco zvedne. V této cenové kategorii najdete jen plynové vařiče, benzínové jsou dražší.

Plynové vařiče dostačující svým výkonem a funkcemi, které vyhovují většině uživatelů, se pohybují v cenách od 750 do 2 500 Kč. V této cenové kategorii potěší elektrické piezo zapalování, vyšší výkon, a tedy i rychlejší uvaření jídla či praktický kufřík, ve kterém můžete vařič bez problémů přenášet.

Ceny benzínových vařičů začínají těsně pod hranicí 2 500 Kč a pohybují se až do výše 5 000 Kč. Za tuto částku získáte kvalitní, stabilní, výkonný a spolehlivý vařič, který je funkční i v horších přírodních podmínkách a zejména v zimě. Benzínový vařič je však zpravidla těžší než plynový, a tak při cestách pocítíte těžší váhu ve svém batohu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při výběru vhodného vařiče vám mohou dopomoci odpovědi na nejčastěji kladené otázky spotřebitelů, kteří uvažují nad koupí turistického vařiče.

Pro koho jsou určeny turistické vařiče?

Turistické vařiče jsou vhodné pro všechny, kteří cestují a pobývají se v přírodě. Chcete-li při svých několikadenních výletech teplou stravu, turistický vařič ji nezbytností. Vařič lze používat i v interiéru, například na chatě.

Kolik potrvá ohřátí vařiče?

Rychlost ohřevu závisí od konkrétního vařiče a od jeho výkonu. Nejvýkonnější plynové vařiče, ke kterým patří Coleman či MSR, dokáží 1 litr vody (v laboratorních podmínkách) ohřát do 3 minut.

Produkuje vařič při používání zápach?

Se zápachem se musíte smířit v případě, pokud používáte benzínové vařiče. Protože vařiče používají venku, zápach není natolik intenzivní, aby vás obtěžoval.

Kolik paliva budu potřebovat?

Odhadnout potřebné množství paliva není jednoduché. Kapalinové vařiče spotřebují za normálního počasí při přípravě teplého nápoje či rychlého jídla přibližně 120 ml paliva. Plynový vařič se středně velkou kartuší s náplní okolo 250 g vydrží pro dvě osoby 3 dny v letním počasí. Ve vyšších nadmořských výškách a v zimě třeba počítat s rezervou, protože palivo se spotřebuje rychleji.

Vyžaduje kempinkový vařič speciální údržbu?

Plynový vařič nepotřebuje téměř žádnou údržbu, funguje podobně jako domácí kuchyňské sporáky. Stačí otočit ventilem a zapálit. Naopak, o benzinové vařiče je třeba starat se o něco více. Při nepoužívání předepsaného paliva se ve ventilech usadí saze a malé dírky se ucpou. Ve vařiči je proto vhodné předehřát palivo, ze kterého nevznikají saze. Po dokončení vaření je dobré vařič "vypálit" při vysokém tlaku.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 23.07.2020
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek