Nejlepší turistické nosiče 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší turistické nosiče
- Dětské turistické nosiče – recenze
- Deuter Kid Comfort Midnight
- Corazon Panda
- Deuter Kid Comfort Active SL Denim
- Jak vybrat dětský turistický nosič
- Dětský turistický nosič – nejdůležitější parametry
- Cena turistických nosičů
- Jak správně používat turistický nosič pro děti
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Několikahodinová turistika s malým dítětem, to je pro některé rodiče absolutně nepředstavitelný scénář. Pokud se však nehodláte vzdát vysokohorských dobrodružství s vaším prckem, existuje jedno velmi chytré řešení, kterým je turistický nosič.
V následujících řádcích vám prozradíme, jak a podle čeho tuto sportovní pomůcku vybírat.
Nejlepší turistické nosiče
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Corazon Panda ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Deuter Kid Comfort Active ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Deuter Kid Comfort Pro ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Osprey Poco Plus II ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Thule Sapling Child Carrier ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Fillikid Elite ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Dětské turistické nosiče – recenze
Rozhodli jste se pro koupi turistického nosiče, ale máte problém s konečným výběrem a nevíte se zorientovat v množství údajů? Tak se podívejte na naše recenze několika oblíbených produktů. Pokusíme se vám přiblížit všechny důležité parametry, zkušenosti zákazníků a také náš vlastní pohled.
Jak vybrat dětský turistický nosič
Než se dostaneme k jednotlivým parametrům, se podíváme na základní otázky, které byste si měli položit před výběrem a nákupem dětského turistického nosiče. Jde o velmi individuální kritéria, při kterých je těžké zobecnit, co se dá považovat za pozitivní a co za negativní. V tomto směru se proto musíte rozhodnout zejména podle vašich osobních požadavků.
- Odkdy je vhodné používat turistický nosič?
Od jakého věku dítěte je vhodné využívat turistický nosič? Toto je otázka, kterou si položí každý zodpovědný rodič a o níž diskutuje i mnoho pediatrů. Přesný věk vám však neprozradí nikdo, protože je individuální. Rozhodujícím faktorem je to, když vaše dítě udrží vzpřímenou hlavičku bez opory.
U většiny dětí se tak začíná dít koncem 4. měsíce, tehdy je však držení hlavičky ještě velmi nejisté. Za obecně vhodný věk, když jsou krční svaly dostatečně silné, je považováno 6 měsíců. Turistické nosiče proto nevyužívejte určitě dříve. Někteří však zastávají názor, že jejich pořízení je vhodné až kolem věku 9 měsíců.
- S konstrukcí, či bez konstrukce?
Dětské turistické nosiče se v zásadě nosí na zádech, mají výztuž, konstrukci, zádový a nosný systém, což je v prazákladu právě to, co je odlišuje od jiných typů nosičů. V nabídce obchodů však narazíte i na modely, které jsou prezentovány jako vhodné na turistiku a ve kterých dítě nosíte na hrudi, přičemž většinou disponují opěrkou hlavy i výztuží, avšak ne vlastní konstrukcí.
Toto řešení je vhodné spíše pro kojence do věku kolem 6 měsíců, které nemůžete nosit na zádech, protože nedokáží samy udržet hlavičku. Dítě máte takto navíc neustále pod kontrolou, ovšem pozor, vysokohorská turistika s prckem na hrudi není nejbezpečnější. Člověk totiž spadne určitě spíše dopředu než na záda. Takto nás to vždy učili a zčásti je to i pud sebezáchovy. Hrudní nosiče jsou tedy vhodné spíše na kratší a hlavně nenáročné trasy s dítětem. Na klasickou turistiku doporučujeme určitě modely s konstrukcí.
- Jak často budete nosič využívat?
Klasický turistický nosič s výztuží, který budete nosit na zádech, může vypadat různě. Existují modely s množstvím doplňků, ale i takové, které slouží opravdu pouze na nošení dítěte a nemají mnoho úložného prostoru. Před koupí si proto určitě položte otázku, co přesně od nosiče čekáte. Na občasné a krátké túry si vystačíte i s zcela základním a levnějším modelem. Pokud je turistika vaším životním stylem, doporučujeme se vám poohlédnout po něčem propracovanějším, kvalitnějším a dražším.
Dětský turistický nosič – nejdůležitější parametry
Rozměry, váha, nosnost, úložný prostor, praktické doplňky a funkce, pohodlí dítěte, ale i to vaše. Takto by se daly ve zkratce shrnout parametry, které si při výběru turistického nosiče zaslouží vaši pozornost. Abyste v tom měli co nejjasnější, v následujících řádcích si podrobně přiblížíme všechno důležité.
Rozměry
Klasická výška turistických nosičů se pohybuje v rozmezí od 65 do 75 cm, šířka mezi 26 až 35 cm a hloubka je většinou totožná, resp. o něco větší než šířka. Rozměry jsou důležité hlavně z hlediska pohodlí. Širší a hlubší modely nabízejí dítěti více prostoru, proto mu mohou vyhovovat o něco více. Může se zdát, že rozměrnější nosič je lepší nosič. Takto to však nemusí být vždy.
Pokud na turistiku hodláte chodit s opravdu maličkým miminkem, v příliš prostorném modelu může "létat" do stran, což není pohodlné ani bezpečné. Velikost turistického nosiče byste proto měli přizpůsobit velikosti vašeho dítěte, ale i vám. Pokud jste nižší a útlejší, oceníte něco menší. Statnější tatínkové však zvládnou i nošení robustnějších kousků.
Nosnost a hmotnost
Turistické nosiče mají většinou nosnost do 20 nebo 22 kg, což znamená, že v nich dítě můžete nosit do věku kolem 4 až 5 let. Když při nákupu budete hledat tento parametr, nezapomeňte si všimnout, zda se díváte na celkovou nosnost nebo maximální hmotnost dítěte. Jinak řečeno, pokud bude celková nosnost turistického nosiče do 25 kg, jde o váhu vašeho dítěte i zavazadel.
Drtivá většina turistických nosičů váží minimálně 2 a maximálně něco okolo 3 kg. Není však vůbec vyloučeno, že natrefíte i na podstatně těžší kousky. V tomto směru vám poradíme jen jedno, a to, že lehčí modely jsou určitě lepší volbou. Na zádech totiž budete nosit nosič, dítě a ještě nějakou tu nezbytnou dětskou výbavičku.
Materiály
Kvalitní turistický nosič by měl být prodyšný, nepromokavý a zároveň dítěti poskytovat teplé útočiště. Z materiálů nejčastěji natrefíte na polyamid a polyester, výjimečněji i na speciální patentované materiály, jako je například Nylon Ripstop, který se používá na výrobu těch nejkvalitnějších spacáků.
Polyamid (PA)
Ve skutečnosti mluvíme o celé skupině syntetických materiálů. Polyamid je lehoučký, elastický a odolný vůči mechanickému poškození. Tento materiál je nesmírně jednoduchý na údržbu. Můžete ho prát, je nepromokavý, a pokud zmokne, velmi rychle vyschne. Jeho dalším pozitivem je odolnost vůči UV záření, vysokým i nízkým teplotám a chemikáliím. Navíc polyamid ani pod vlivem vnějších vlivů neztrácí na kvalitě a životnosti. Mezi nevýhody patří produkce statické energie a také to, že polyamid není nejpříjemnější při přímém kontaktu s pokožkou.
Polyester
I název polyester označuje celou skupinu syntetických polymerových vláken. Při sportovním vybavení, a tedy i při dětských nosičích, je běžně využíván například polyethylentereftalát, v překladu PET, ze kterého se vyrábějí i obyčejné plastové láhve. Polyester je pružný, odolný, rychle schne, vydrží vysokou zátěž, nedeformuje se a nemačká, je levný, odolný vůči slunečnímu záření a ani časté praní a následné sušení mu nedělají problémy. Negativní stránkou polyesteru je zejména jeho horší schopnost vsakovat pot. Zároveň jde o zcela neprodyšný materiál.
Výztuž a konstrukce
Pozor, výztuž a konstrukce turistického nosiče není totéž. Konstrukce je důležitá hlavně pro vás. Jde o pevnou část, která takříkajíc drží tvar nosiče. Výztuž odpovídá za správné držení těla dítěte a také za jeho pohodlí.
Konstrukce na turistickém nosiči musí být stabilní, robustní, pevná, ale lehká. Ideálním materiálem je takzvaný trubkový hliník, který disponuje všemi zmíněnými vlastnostmi. Výztuž je nejčastěji vyrobena z materiálu cordura. Jde o polyamidovou tkaninu, která je pevná a odolná v tahu i střihu a velmi dobře odolává oděrem.
Samozřejmě, můžete narazit i na jiné materiály, ty však nejsou v konečném důsledku tím nejdůležitějším parametrem, který souvisí s výběrem vhodné výztuže. Základem je, aby byla pevná a tělo dítěte podpírala na těch správných místech, tedy pod zády a krkem. Zároveň musí být měkká a pohodlná.
Bezpečnostní popruhy
Bezpečnostní popruhy jsou alfou a omegou, pokud byste tedy čirou náhodou natrefili na nosič bez nich, určitě pokračujte v hledání. Při popruzích si nejprve všimněte možnosti jejich výškového nastavení. Ne každé dítě má stejnou výšku a aby tento bezpečnostní prvek splnil svou funkci, musí být upevněn správně a na správném místě.
Na výběr máte z popruhů 3-bodových, 4-bodových a 5-bodových. Logicky, poslední možnost je nejlepší volbou, a to zejména při menších dětech. Další detail, který si všimněte, je přítomnost bezpečnostní pojistky, která je určena k tomu, aby se popruhy svévolně, popřípadě i za pomoci vašeho dítěte, během túry neuvolnily. No a v neposlední řadě nezapomeňte na měkký potah, který zabrání nepříjemným oděrům.
Sedadlo a opěrka zad
Sedadlo na dětském turistickém nosiči by mělo být výškově nastavitelné, pohodlné a ergonomicky tvarované. Při opěrkách se setkáte s 2 řešeními, a to pevným nebo stavitelným zádovým systémem. První možnost není o nic horší. Při výběru se však musíte více soustředit na to, aby se mezi sedákem a opěrkou nacházel správný úhel – dítě má sedět pěkně, s rovnými zády a mírně pokrčenými nožičkami.
Celá vnitřní část nosiče musí být měkká, ideálně čalouněná. Velmi praktické jsou odnímatelné polštáře a podsedáky vyrobené z prodyšného materiálu. Stojí za jednodušší údržbou, lepší prodyšností a zabraňují nadměrnému pocení dítěte.
Nosný a zádový systém, bederní pás, hrudní a ramenní popruhy
Doposud jsme se dívali zejména na pohodlí a bezpečnost dítěte. Protože však nosič budete na zádech nosit vy, nesmíte zapomínat ani na váš komfort. Nosný systém je při nosičích řešen podobně jako u klasických turistických batohů. Musí být pohodlný, tedy měkký, zároveň dostatečně pevný a v neposlední řadě prodyšný. Velmi dobrou alternativou jsou zádové systémy vyrobené ze síťoviny s výztuží.
Nezbytností jsou bederní a náprsní popruhy, pomocí kterých nosič upevníte o vaše tělo. Základem je také pohodlí, a to zejména v případě bederního popruhu, který by měl být ergonomicky tvarovaný a samozřejmě nastavitelný. Ramenní popruhy by měly být rovněž měkké – čalouněné a jednoduše nastavitelné.
Úložný prostor
Na všech turistických nosičích se nachází úložný prostor pro odložení nezbytné výbavy. Nemůžeme vám poradit, zda je lepší sáhnout po modelech s množstvím kapes nebo po takových, na kterých je pouze 1 kapsa na láhev s vodou a mobil. Více úložného prostoru je určitě plusem, nezapomeňte však, že naložený nosič bude podstatně těžší. Dá se říci, že pokud na túru budete chodit ve dvojici, není nutné v nosiči přenášet příliš mnoho zavazadel. Plusem jsou boční síťové kapsy na láhev a speciální vaky s vývodem na hydrovak.
Doplňky a funkce
Každý dobrý turistický nosič by měl obsahovat několik praktických doplňků a funkcí. Pokud i nebudou jeho součástí, měli byste mít možnost dokoupit je samostatně. Některé drobnosti, které se vám v začátcích mohou zdát jako absolutně nepodstatné, se totiž mohou časem ukázat jako nezbytnost.
- Stříška: Slouží jako ochrana proti větru, slunci a slabému dešti. Stříška by měla být určitě odnímatelná, ideálně i výškově nastavitelná.
- Sluneční clona: Mnohokrát je zaměňována se stříškou, clona je však ve skutečnosti o něco menší, proto nezakrývá tak velkou plochu.
- Rozkládací podložka: Tuto podložku připevníte k nosiči. Slouží jako alternativní sezení během přestávek.
- Opěrka hlavy: Hlavně u menších dětí je nezbytností. Ani při těch větších však není k zahození. Kvalitní opěrka slouží hlavně k tomu, aby dítěti nepadala hlavička při případném usnutí během túry. Podobně jako stříška by měla být jednoduše odnímatelná.
- Stupačky: Opěrky na nohy jsou určitě velmi vhodným doplňkem nosičů. Většinou jsou vyrobeny z látky. To, na co slouží, je jasné.
- Pláštěnka: Doplněk, který je při túře nezbytností. Jde o nepromokavý plášť, který přetáhnete přes celý nosič. Pozor, pokud se na něm nachází i stříška, pláštěnka musí překrýt i ji, ideálně i po bocích, na kterých by měla být vyrobena z průhledného materiálu.
- Kickstand: Jde o výsuvné nožky na spodní části konstrukce. Pomocí nich nosič proměníte na židli. Pokud se kickstand na nosiči nachází, všimněte si zejména jeho stabilitu a bezpečnostní zarážky.
- Kojenecká vložka: Touto vložkou, v podstatě, zmenšíte vnitřní rozměry nosiče, takže v něm bude pohodlně sedět i menší miminko.
- Úchyty: Oblíbené hračky, láhev nebo dudlík není rozumné nechávat dítěti jen tak v rukách. K tomuto účelu slouží různé úchyty a poutka, o které je bezpečně připevníte.
- Zpětné zrcátko: Většinou je připnuté na předních popruzích a je určeno k tomu, abyste mohli dítě během túry pohodlně kontrolovat.
Cena turistických nosičů
Cena turistických nosičů začíná na přibližně 2 500 a končí na 6 500 Kč. Jak jsme zmínili v úvodu tohoto článku, narazíte i na produkty za necelých 1 250 korun, které však nemají výztuž, a proto nejsou vhodné pro turistiku. Co se kvality týče, tak při turistických nosičích platí jedno zlaté pravidlo, a to, že dražší jsou skutečně lepší. Je to podobné jako při turistických botách. V těch levnějších se vám bude chodit pohodlně, avšak pouze 2 sezóny. Dražší modely budou pohodlné a zároveň téměř nezničitelné.
Jak správně používat turistický nosič pro děti
Když se na túru s dítětem v nosiči vyberete poprvé, klíčem k úspěchu je jeho správné nasazení, upevnění a nošení. Po velmi krátké chvilce přijdete na to, co je nejlepší pro vás i vaše dítě zcela sami. Do té doby se však řiďte následujícími radami.
Jak přizpůsobit turistický nosič rodiči
Před první túrou doporučujeme nosič vyzkoušet v pohodlí domova a bez dítěte. Naložte ho těžkými předměty, které mají podobnou hmotnost jako váš mrňous. Před túrou takto nebudete muset nastavovat kyčelní a náprsní popruhy. Do nosiče pouze naložíte dítě a můžete se vydat na cestu.
- Naložený nosič si dejte na záda
- Začněte nastavením bederního pásu – umístěte ho tak, aby obepínal vaše kyčelní kosti, ne pás
- Ramenní popruhy mají nacházet přesně uprostřed vašich ramen, nosič musí být rovněž pěkně uprostřed zad
- Nyní můžete utáhnout bederní pás tak, aby se přibližně 80 % z hmotnosti nosiče nacházelo na vašich bocích
- Zbývajících 20 % hmotnosti zůstává na vašich ramenou, a to doslovně – tento poměr dosáhnete správným utažením ramenních popruhů, čímž zároveň nosič vycentrovat a stabilizujete
- Náprsní popruh stačí utáhnout tak, aby vás nikde netlačil a abyste mohli normálně dýchat
Jak přizpůsobit turistický nosič dítěti
I nácvik této části vám doporučujeme nejprve absolvovat v pohodlí domova. Vyhnete se neustálému zastavování, překládání vaší ratolesti a dotahování popruhů přímo na turistické trase.
- Než dítě v nosiči připoutáte, ho položte dovnitř, zkontrolujte, že sedí ve správné poloze a jeho nohy trčí venku, pak nastavte sedadlo do správné výšky
- Zapněte všechny popruhy, kterými je nosič vybaven
- Zkontrolujte, zda jste sedadlo nastavili do správné výšky – hlavička dítěte by měla být v rovině s opěrkou hlavy
- Zkontrolujte všechny popruhy, soustřeďte se zejména na ramenní, které by měly co nejlépe přiléhat k tělu dítěte
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Předtím, než se pustíte do vybírání a nákupů, se ještě podívejte na několik odpovědí na časté otázky o dětských turistických nosičích, které souvisí zejména s jejich používáním.
Jak dlouho by mělo dítě sedět v nosiči?
Existují speciální nosiče na léto a na zimu?
Do jakého věku dítěte mohu využívat turistický nosič?
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek