Nejlepší trekingové hole – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Stále hezčí počasí láká do přírody více a více lidí. Především turistické chodníčky v horách se začínají pomaličku, ale jistě zaplňovat. Zájem o turistiku vzrůstá stále více a s tím souvisí i výbava pro turisty, kteří se na túry chystají. Mezi výbavu lze zařadit i teleskopické trekingové hole, které jsou při několikahodinových túrách skvělou pomůckou. Jak si vybrat trekingové hole? Které parametry si všímat? Co je to Nordic Walking? Dozvíte se v článku.

Teleskopické trekingové hole

Horská turistika si získává každoročně množství nových příznivců a desetitisíce turistů při pochůzkách po turistických stezkách hledají relax, klid či zajímavá místa. Chůze na čerstvém horském vzduchu je mj. prospěšná pro vaše zdraví. Lze říci, že jde o prospěšnou aktivitu pro celé tělo i mysl. Pokud patříte mezi milovníky turistiky a plánujete si dlouhé a zajímavé túry, chybět by ve vaší výbavě neměli ani trekingové hole či hole na Nordic Walking, tzv. severskou chůzi.

Oblíbené trekingové hole a hole na Nordic Walking

Názov Hodnotenie Detail
Acra 05-LTH130   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Leki Cross Trail Lite Carbon   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
BeonFold Carbon Black   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Leki Ultratrail FX.One   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Camp Backcountry Carbon   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Leki Voyager   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Trekingové hole – recenze

Pokud je chození pro vás formou relaxu, odpočinku a zároveň cvičení, měli byste uvažovat nad trekingovými holemi. Několik modelů jsme vyzkoušeli za vás a sepsali jejich hlavní plusy a mínusy, abychom vám výběr co nejvíce usnadnili.

Klasická chůze vs. Nordic Walking

Klasická chůze, kterou využíváme na přesun z bodu A do bodu B. Díky hůlkám zároveň zapojujete i svaly rukou, protože kromě nohou zapojujete i horní končetiny. Tímto způsobem zvyšujete aktivitu a zapojujete větší množství svalů. Klasickou chůzi lze za pomoci trekingových holí provádět v jakémkoliv terénu.

Nordic Walking nebo severská chůze, jak se jí zvykne říkat, by se dala označit za sportovní disciplínu pro všechny věkové kategorie. Zapojujete při ní horní i dolní končetiny, včetně zad. Není vůbec důležité, zda kráčíte po rovince v parku nebo šlapete do kopce v lese. Důležitý je pohyb, který provádíte. Severská chůze by měla ideálně realizovat na rovinatých plochách, přičemž dodržujete specifickou techniku.

Nordic walking

Důraz se klade i na délku hole, která by měla mít 2/3 z vaší tělesné výšky. Díky tomu totiž adekvátně stabilizujete tělo a rovnoměrně vytáčíte během chůze pánev bez zbytečného krčení. Vykračujete vždy z paty na prsty (houpavý pohyb, pozn. red.). V momentě přepnutí ruce za tělem otevíráte dlaň. Správnou techniku ​​se je třeba naučit postupně, abyste si následně uvědomili, jak má každá část těla pracovat. Nordic Walking hole pro severskou chůzi jsou alfou a omegou. Nordic Walking je nenáročný sport vhodný opravdu pro každého, kdo má rád pohyb.

Hlavní výhody Nordic Walking

  • Oproti klasické chůzi zvyšuje tělesnou aktivitu o 40 až 50 procent, tělo spaluje vyšší procento kalorií,
  • zapojuje až 90 procent všech svalů na těle,
  • vhodná pro všechny věkové kategorie či pro lidi s onemocněním pohybového aparátu,
  • snižuje zátěž pro kotníky, kolenní a kyčelní klouby,
  • zvyšuje kondici a napomáhá k efektivnějšímu hubnutí,
  • zabezpečuje okysličení celého organismu a zvyšuje kapacitu srdce i plic.

Proč používat trekingové hole?

Pro sportovní či turistickou chůzi jsou trekingové hole velmi důležitou a vítanou součástí vybavení. Nejenže díky nim spálíte více kalorií, ale získáte perfektního pomocníka, který zajišťuje správný pohyb a chrání vaše končetiny od zbytečné námahy. Používáním správné techniky zapojujete i svaly horních končetin. Kyslíková kapacita se při pravidelné chůzi zvýší a vaše kondice narůstá. Vaše srdce přitom pracuje při téměř totožné tepové frekvenci. Při výběru jsou nejdůležitější parametry jako materiál holí, hmotnost hole, délka hole, odpružení, skladateľnosť nebo cena.

Nordic walking hole

Použité materiály

  • Hliník – poměrně těžký, navíc hliník nemá příliš dobrou schopnost tlumení nárazů a otřesy se tak přenášejí do vašich rukou. Dnes však existují specifické odlehčené verze hliníku. Pro klasickou chůzi jsou však dostačující. V případě seniorů poslouží jako opora, protože nejsou určeny pro zcela dynamický typ chůze. Hliník je nejpoužívanějším materiálem.
  • Sklolaminát – jde o kompozitní materiál, který je lehčí. Tlumení nárazů není také nejlepší, taktéž je sklolaminát křehčím a nemá takovou výdrž. Pro nenáročné turisty či pro starší lidi, kteří potřebují hole pro udržení stability jsou určitě vhodnou alternativou. Potěší jistě i nízká cena.
  • Karbon – jde o hole vyrobené z uhlíkového vlákna. Patří mezi nejkvalitnější trekingové hole. Jsou lehké, odolné a kvalitně tlumí i nárazy. Rovněž jsou cenově náročnější samozřejmě najdete i hole, které obsahují určité procento karbonu (uhlíku) a zbytek je kompozit. Potřebné je znát tzv. CI – Carbon index. Takové hole jsou ideální i pro několikahodinové a náročné túry.

Konstrukce hole – skladateľnosť

Třeba rozlišovat hole na Nordic Walking a klasické trekingové hole. V případě Nordic Walking holí může jít i o jednodílné hole, které nelze rozložit, rovněž však najdete dvoudílné nebo třídílné hole, které lze výškově nastavovat a přizpůsobit vaší postavě. Odlišné je hlavně poutko. V případě holí na Nordic Walking jde o poutko podobné rukavici nebo je v něm otvor na palec, což vám při otevření dlaně zajistí, že hůl zůstane ve vašich rukou.

Klasické trekingové hole

Trekingové hole jsou vždy teleskopické, abyste mohli regulovat jejich délku v poměru k vašemu tělu. Jejich konstrukce se reguluje za pomoci regulačního šroubu, která je buď z plastu, nebo z kovu. Kovové šrouby jsou pevnější a spolehlivější než plastové, které jsou sice z odolného plastu, ale postupem času se oslabují. Poutko je v případě trekingových holí klasická smyčka.

Rukojeť holí

Pro dlouhé a pohodlné turistické procházky při chůzi určitě potěší, pokud budou rukojeti holí z kvalitního materiálu a budou ergonomicky tvarované. Gumové madla jsou praktické, protože nekloužou a tlumí nárazy, ale zároveň nejsou také pohodlné na dotek. V případě pěnových madel (EVA pěna) máte úchop měkčí, avšak pěna na rozdíl od gumových madel absorbuje pot, což může být v horkém počasí nepříjemné. Rovněž najdete i madla z přírodního korku, které pot neabsorbují, jsou příjemné na dotek, ale na druhé straně jsou takové hole dražší. Dobrý úchop je nutný pro správnou techniku ​​chůze a v neposlední řadě jde i o pohodlí.

Tlumení nárazů

Jde funkci anti-shock, která napomáhá absorbování nárazů, což zvýší pohodlí a zabrání přenášení otřesů do vašich končetin a kloubů. Pokud patříte k občasným turistům, kterí hole využívají sporadicky, možná tuto funkci se zkratkou AS, vyhledávat nebudete. Pokud je však vaše chůze dynamičtější a chůzi s holemi praktikujete pravidelně, anti-shock systém by vašim hůlkám chybět neměl.

Madla trekingových holí

Koncový hrot hole je vyroben nejčastěji z karbidového kovu (oceli), kompozitu nebo uhlíkového vlákna. Některé hroty jsou dokonce vyměnitelné a lze je jednoduše vyšroubovat a vyměnit.

Botička a sněhový talíř

Botička je název pro násadu na hrot hole. Ta je vhodná při procházkách v případě tvrdého podkladu. Opět pomáhá tlumit nárazy a eliminuje zvuk klepání hole. Botičky bývají plastové nebo gumové.

Sněhové talířky logicky poslouží v případě, že se plánujete procházet v zasněženém terénu. Plastový talířek nad hrotem zabrání hlubokému zaboření ve sněhu, ale i v písku nebo mezi kameny.

Délka a hmotnost trekingových holí

Klasické teleskopické trekingové hole jsou obvykle výškově nastavitelné, proto není problém přizpůsobit rozměr hole právě výšce vaší postavy. Přirozeně, délka hole tedy souvisí právě s vaší tělesnou výškou. Pro postavu s výškou okolo 180 cm je vhodná hůl s délkou přibližně 120 cm.

Nastavitelné trekingové hole

Hmotnost hole hraje roli především v případě, že hole využíváte na dlouhé túry či dlouhé procházky, trvající několik hodin a dlouhé několik kilometrů. V takovém případě každý gram sehraje roli. Hliníkové hole mohou vážit i 450 g. Ideální by však jedna hůl měla vážit přibližně okolo 250 až 300 g. Ty dražší a kvalitnější ještě méně.

Cena

Při výběru určitě zohledňujte vaše potřeby a parametry, které jsme si představili. Pokud bychom o ceně mluvili obecně, hole určené na Nordic Walking najdeme levnější i dražší. Podobně je to i s klasickými trekingovými holemi. Nejlevnější mohou stát kolem 300 Kč. Od takových holí příliš očekávání nemějte. Zlatá střední cesta je někde při cenovce 1 500 Kč. Pokud plánujete hole využívat ve vysoké frekvenci, Nordic Walking či turistické hole, investujte do holí v hodnotě 2 500 – 4 000 Kč. V této kategorii už najdete i kvalitní karbonové hole a masivní konstrukci.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na otázky "Jak si vybrat trekingové hole?" a "Které parametry si všímat?" jsme vám už odpověděli. Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik informací, které by vás před konečnou koupí mohly zajímat.

Jaké hroty jsou nejkvalitnější?

Nejlepší jsou karbidové hroty, které jsou oproti ocelovým tvrdší a mají vyšší životnost.

Proč používat trekingové hole?

Díky používání trekingových holí si šetříte kolena, klouby i spodní část zad. Hole pomáhají udržovat stabilitu během turistiky, když máte na zádech 20-kilogramový batoh.

Jak správně používat trekingové hole?

Při chůzi s trekingovými holemi je důležité chodit vzpřímeně. Pohyb by měl být uvolněn a ne křečovitý.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 16.01.2020
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek