Nejlepší teplovzdušné ventilátory 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší teplovzdušné ventilátory
- Teplovzdušné ventilátory – recenze
- Klarstein Hightower Heat Deluxe
- Sencor SFH 7017WH
- ETA 0622.90000
- Sencor SFH 7601BK
- Elíz EWH 220 ERP
- Elíz EBF 8 Hot & Cool
- Vyhřejí rovnoměrně, ale teplo neudrží
- Základem je topné těleso
- Teplotu nastavíte termostatem
- Pozor na vlhké prostory
- Další parametry a funkce ohřívačů
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Rovus Handy Heater
- Otočný keramický ohřívač Rovus
- Klarstein Sahara Storm
- Keramický ohřívač Rovus
- Rovus Personal Handy heater
Teplovzdušné ventilátory jsou zajímavým způsobem vytápění, který vám pomůže vytopit menší místnost, jestli o něco zvýšit teplotu v té středně velké. Oproti jiným způsobem vytápění však mají i několik nevýhod.
Prozradíme vám více o jejich vlastnostech, poradíme, jak si teplovzdušný ventilátor vybrat a představíme vám pár oblíbených modelů.
Nejlepší teplovzdušné ventilátory
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Clatronic HL 3762 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Lauben Smart 1800BB ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Rohnson R-8063 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Sencor SFH 7017WH ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Klarstein Hightower Heat ✔ VÝPRODEJ | Zobrazit produkt | |
Siguro HS-K500W ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Teplovzdušné ventilátory – recenze
Teplovzdušný ventilátor vám poskytne rychlé teplo vždy, když se potřebujete zahřát. Vyzkoušeli jsme za vás několik modelů. Který z nich obstál v našem testu nejlépe?
Vyhřejí rovnoměrně, ale teplo neudrží
Teplovzdušné ventilátory se skládají z ohřívacího tělesa a ventilátoru, který rozfoukal ohřátý vzduch po místnosti. Díky tomu dokáží místnost vyhřát rovnoměrně, jelikož se však ohřátý vzduch mísí se studeným, na dosažení tepelné pohody v místnosti musíte poměrně dlouho čekat.
Teplovzdušné ventilátory nedokáží vyrobené teplo akumulovat – jakmile je vypnete, teplota v místnosti začne rychle klesat. Jejich nevýhodou také je, že víří prach, takže s nimi mohou mít problém alergici a astmatici.
Alternativou k nim jsou sálavé ohřívače, které teplo vyzařují v podobě infračerveného záření. To absorbují těla lidí, živočichů či okolní předměty, a až z nich se následně ohřívá okolní vzduch. Sálavé ohřívače proto dokáží vyvolat okamžitý pocit tepla, k dosažení tepelné pohody jim stačí menší výkon a jsou tím pádem o něco účinnější.
Teplovzdušné ventilátory se tedy hodí spíše na vyhřívání malých místností, případně jako doplňkový zdroj vytápění do středně velkých či velkých místností.
Základem je topné těleso
V teplovzdušných ventilátorech využívají výrobci dva druhy topných těles:
- Odporové – je tvořeno spirálou z odporového drátu, která se zahřívá na velmi vysokou teplotu. Teplo z drátu je následně rozfukované ventilátorem. Kvůli vysoké teplotě se může z ohřívače šířit nepříjemný zápach, který vzniká propalováním prachu. Tyto ohřívače také intenzivně víří prach, protože těleso musí být ochlazovány intenzivním proudem vzduchu.
- Keramické – pracuje s nižší teplotou jako odporové topné těleso. Zabírá větší plochu, nemusí tedy být ofukovány tak intenzivně, díky čemuž ohřívače s keramickým tělesem nevíří tolik prachu jako ty s odporovým drátem a jsou zpravidla o něco tišší.
Co se týče výkonu teplovzdušného ventilátoru, ten se obvykle pohybuje v rozmezí 1 000 – 2 000 W. Na trhu najdete i topidla s nižším výkonem (např. i 600 W), ty jsou však prakticky nepoužitelné, snad s výjimkou velmi malých místností, jako např. WC.
Volba výkonu závisí na velikosti místnosti a také od úrovně její tepelné izolace. V případě nezateplených místností se staršími okny sáhněte po nejsilnějším dostupném ohřívači. Do menších místností (např. koupelna) vám postačí výkon cca 1 000 W.
Teplotu nastavíte termostatem
Mnohé teplovzdušné ventilátory jsou vybaveny termostaty, které dokáží v místnosti udržet nastavenou teplotu. Termostat může být mechanický (ovládán otočným kolečkem) případně elektronický (ovládaný tlačítky). Mnohé modely s termostatem jsou vybaveny tzv. ochranou proti zamrznutí. Ta bude v místnosti udržovat teplotu cca 5 °C, díky čemuž ochrání předměty v místnosti před mrazem při minimální spotřebě energie.
I pro ty nejlevnější modely zpravidla platí, že mají výkon nastavitelný alespoň mechanickými tlačítky, kterými můžete zapínat a vypínat jednotlivé topná tělesa (čímž se výkon sníží nebo zvýší).
Ty lepší ohřívače jsou vybaveny i tlačítky pro nastavení rychlosti proudění vzduchu či ovládání dalších funkcí, nebo dokonce displejem, který zobrazuje aktuální teplotu nebo provozní stavy.
Některé teplovzdušné ventilátory mají ohřev vypínatelný, takže je můžete použít jako ventilátory i v létě, kdy vám pomohou rozproudit vzduch v místnosti bez jeho ohřívání.
Pozor na vlhké prostory
Pokud uvažujete o ohřívání koupelny pomocí teplovzdušného ventilátoru, dejte si pozor na jeho tzv. krytí a také umístění. Ne každý je totiž vhodný do vlhkých prostorů. Odolnost vůči vlhkosti vyjadřuje tzv. stupeň krytí elektrospotřebičů, který se skládá ze zkratky IP a dvouciferného čísla.
Do 60 cm od vany nebo nekrytého sprchového koutu byste měli umístit teplovzdušný ventilátor nejméně s krytím IP 34. Při umístění dále se už zvýšené krytí nevyžaduje, každopádně si vhodnost do vlhkých prostorů ověřte v návodu k použití.
Pokud máte starou elektroinstalaci bez proudových chráničů, pro zvýšení bezpečnosti byste měli zásuvku s ohřívačem ochránit doplňkovým proudovým chráničem v podobě adaptéru nebo zásuvky, ve které je zabudován.
Další parametry a funkce ohřívačů
- Oscilace – po aktivaci této funkce se bude ventilátor otáčet zleva doprava a zpět, aby tak rovnoměrně rozložil ohřátý vzduch v místnosti.
- Časovač – umožní vám na ventilátoru nastavit čas, po jehož uplynutí se zařízení automaticky vypne. To se hodí např. v noci, protože při spánku nepotřebujete tak vysokou teplotu jako během dne.
- Vzduchový filtr – některé teplovzdušné ventilátory jsou vybaveny vzduchovými filtry, které zachytí prach a nečistoty ve vzduchu. Oproti ohřívačům bez filtru znepříjemňují život alergikům a astmatikům v minimální míře.
- Ochrana proti přehřátí – má podobu tepelné pojistky, která teplovzdušný ventilátor vypne v případě jeho přehřátí a zabrání tím propálení ohřívacího tělesa, popřípadě roztavení okolních materiálů – což může způsobit požár. Ventilátor se může přehřát např. pokud jej omylem přikryjete nebo umístníte do těsného prostoru, kde vzduch nemá možnost proudit.
- Ochrana proti převrhnutí – zabezpečuje ji náklonový spínač, který zařízení vypne, pokud se příliš nakloní nebo převrhne. V tom případě by ventilátor mohl způsobit požár nadměrným působením tepla např. na koberec či podlahu.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Teplovzdušný ventilátor je vhodný pro vytápění menších místností či zvýšení teploty ve středně velkých pokojích. Na plnohodnotné topení ho asi nepoužijete, jako doplňkové topení však postačí. Ještě před jeho koupí byste si měli odpovědět na několik otázek.
Je teplovzdušný ventilátor hlučný?
Teplovzdušný ventilátor s topným tělesem nebo s keramickými články? Který je lepší?
Mají všechny teplovzdušné ventilátory vzduchový filtr?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek