Nejlepší tavné lepící pistole 2024 – recenze, test, srovnání

Tavné pistole se oprávněně těší velké popularitě. Využijí je kutilové i milovníci ručních prací. Odhodláváte se pro koupi vaší první pistole? Na trhu najdete kousky za 150, ale i za 5 000 Kč. Jaký je mezi nimi rozdíl, vyplatí se zainvestovat do dražšího produktu a na co všechno můžete pistoli využít?

Jak vybrat tavnou pistoli?

Připravili jsme si pro vás praktického průvodce výběrem tavných pistolí, díky kterému vám vaše rozhodování usnadníme.

Nejlepší tavné pistole

Názov Hodnotenie Detail
Ryobi R18GLU-0   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Pattex Tavná pistole   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Yato YT-82401   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bosch PKP 18 E   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Dremel 940   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Extol Lady 422003   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Tavné pistole – recenze

Kvalitní tavná pistole vám poslouží roky, a pokud budete její výběru věnovat dostatek pozornosti, nemusíte za ni zbytečně vyhazovat "velké peníze". Parametry, kterým se věnujeme, jsou sice velmi nápomocné. Reálné zkušenosti těch, kteří konkrétní pistole vyzkoušeli, jsou však v něčem o něco cennější. Proto vám doporučujeme, abyste si před koupí udělali vždy i malý průzkum mezi recenzemi. Několik vám jich nabízíme i my.

Tavná pistole – nápady na její použití pro mistry i kreativce

Pokud jste s tavnou pistolí ještě nikdy nepracovali, možná vám není zcela jasné, na co přesně tato pomůcka slouží. Dalo by se říci, že skoro na všechno. Tavnou pistoli využijete při hand made výrobcích (šperky, věnce, ikebany, hračky atd.) i různých menších domácích pracích. Kvalitně nahřáté lepidlo nahradí i slabší tmel na kachličky, někteří mistři ho dokonce využívají i jako náhradu za spárovací hmotu na opravu malých prasklin ve stěně či dlažbě.

Tavná pistole funguje na jednoduchém principu. Topné těleso nahřeje lepidlo v tyčince, pomocí mechanismu ho vytisknete a slepíte, co potřebujete. Horké lepidlo lepí mnohem rychleji a pevněji. Proto práci zásadně urychluje a zjednodušuje.

Co můžete lepit pomocí tavné pistole:

  • Dřevo a jiné přírodní materiály
  • Korek
  • Karton, papír
  • Textil, kůže
  • Kov
  • Kámen
  • Sklo, keramika
  • Plast

Druhy tavných pistolí a jejich použití

Pro laika se může zdát, že tavná pistole je jen jedna. Asi už tušíte, že to tak není. Známe několik druhů tavných pistolí, přičemž rozdíly mezi nimi nespočívají jen v ceně a kvalitě, ale i způsobu jejich využití, bezpečnosti a také v tom, jak se vám s nimi bude pracovat. V následujících řádcích se dozvíte, který z typů pistolí padne do ruky právě vám a na jaké činnosti se hodí nejlépe.

Malá tavná pistole

Elektrická tavná pistole

Elektrické tavné pistole jsou nejběžnějším typem tohoto nářadí. Při práci je musíte mít prostřednictvím kabelu připojené v elektrické zásuvce, což může být trochu otravné, při chvilce nepozornosti i nebezpečné. Každý, kdo s tavnou pistolí pracoval ví, že v zápalu tvořivosti člověk snadno ztratí pojem o rozložení věcí na stole, proto není nemožné horkým hrotem kabel poškodit. Elektrické pistole patří k cenově dostupnějším, výhodou je i to, že s nimi lze pracovat bez časového omezení. Na hand made projekty jsou naprosto dostačující, stačí si jen dávat pozor na to, abyste náhodou nepoškodili kabel.

Tavná pistole bezdrátová – s akumulátorem

Bezdrátové tavné pistole mají vlastní akumulátor, který nabijete, takže při práci nemusí být zapojen do zásuvky. Jsou přirozeně o něco větší a těžší, proto někomu nemusí vyhovovat hlavně při prplavějších činnostech. Při práci s nimi nejste omezeni rozmístěním elektrických zásuvek, nehrozí riziko přepálení kabelu, ten se vám navíc nikde nemotá. Menší nevýhodou je, že s nimi nemůžete pracovat donekonečna. Mínusem je také vyšší cena, která začíná někde kolem 1 200 Kč.

Nízkoteplotní tavící pistole

Nízkoteplotní pistole patří k levnějším a dostupnějším produktům. Jejich pracovní teplota se pohybuje v rozmezí od 100 do cca 120 °C, přičemž lepicí tyčinky se zahřívají vždy o něco méně. Většinou jde o přibližně 40 – 50 °C. Méně nahřáté lepidlo se do materiálu, který chcete spojit, "zažere" o něco méně, proto i po ztuhnutí drží trochu slabší. To se může zdát jako nevýhoda, což však není pravda.

Nízkoteplotní tavící pistole

Pokud budete chtít přilepit například dekorativní ubrousek na plastový květináč, příliš vysoká teplota hrotu i lepidla by plast propálila. Nízkoteplotní pistole jsou proto vhodné pro práci se všemi materiály, které jsou náchylné na teplo. Bohatě vám postačí i na tvorbu různých dekorací. Nedoporučujeme je však na výrobu šperků, které by se během nošení neměli rozpadnout.

Vysokoteplotní tavící pistole

Vysokoteplotní tavné pistole se zahřívají na teplotu kolem 180 °C a více. Silněji nahřátým lepidlem proto můžete vytvářet pevnější spoje. Tyto pistole jsou zčásti i zástupcem univerzálního tmelu na různé menší práce v domácnosti, například na upevnění menší poličky či obrázku na stěnu. Hodí se také na větší hand made projekty, jako jsou mozaiky z kachliček na stěnách. Bezpečně s nimi můžete lepit všechny materiály, které nejsou náchylné na vysokou teplotu (např. dřevo, kov, odolný plast). Jsou velmi dobrou volbou i na tvorbu šperků.

Tavná pistole s regulací teploty

Na těchto pistolích si umíte nastavit příslušnou teplotu podle potřeby. Na běžných a levnějších pistolích máte většinou na výběr 2, maximálně 3 různé možnosti. Druhou alternativou je kolečko nebo digitální displej. Na profesionálních kouscích, které však stojí i kolem 5 000 Kč, si umíte teplotu regulovat klidně i po stupních, například od 40 do 230. Ze všeho, co jsme si dosud řekli, nám logicky vyplývá, že pistole s regulací teploty můžete využít k lepení všech materiálů a při jakýchkoliv hand made i domácích pracích.

Co si všímat při výběru tavné pistole

Přehled různých typů pistolí máme za sebou, nyní nám zbývá rozebrat jednotlivé parametry. Pamatujte, že tavná pistole patří k elektrickým zařízením, které se nahřívají na vysokou teplotu. Proto i naoko drobnost, může být ve skutečnosti velmi důležitým parametrem.

Velikost, váha a tvar

Tavná pistole by vám měla padnout do ruky. Výběr podle velikosti a tvaru je proto jen věcí vkusu. Elektrické pistole bývají velmi lehounké a rozdíl v jejich váze je minimální. Jiné je to v případě modelů s akumulátorem, které mohou vážit i více než 1 kg. Váha pistole by měla být taková, aby vás po chvilce nezačala bolet ruka, její třes totiž není dobrý.

Výroba dekoračních věnců s tavnou pistolí

Výkon elektrické pistole

Výkon pistole rozhoduje hlavně o tom, jak dlouho se bude nahřívat. U základních modelů to trvá klasicky kolem 5 až 8 minut. Kvalitnější elektrické pistole se zahřejí v průměru za 3, levnější zas za cca 10 minut. Pro lepší představu, elektrická pistole s výkonem 500 W se nahřeje do 5 minut, pistole s výkonem 60 W do deseti. To je zároveň jeden z důvodů, proč se vyplatí popřemýšlet nad dražším, ale výkonnějším produktem.

Napětí akumulátoru při bezdrátových pistolí

Při bezdrátových pistolích s akumulátorem si všímejte jeho napětí. To rozhoduje o době, po kterou vydrží pistoli pracovat bez nabíjení a také o rychlosti její nahřátí. Např. dražší pistole (za cca 1 500 Kč) s akumulátorem s napětím 3,6 V vydrží asi půl hodinku, což odpovídá přibližně 6 lepicím tyčinkám s průměrem 7 mm. Nahřátí je také extrémně rychlé, pracovat můžete během 20 sekund.

Délka kabelu

Délka kabelu je velmi důležitým parametrem. Jakýmsi průměrem jsou kabely s délkou 1,5 metru. Ty můžeme zároveň označit za dostačující. Samozřejmě, pokud víte, že je vaše pracovní místo od nejbližší zástrčky vzdáleno více, poohlédněte se po delším kabelu. Na druhé straně by neměl být až extrémně dlouhý, protože vám může při práci překážet. Pomoci si můžete samozřejmě i použitím prodlužovacího kabelu.

Trysky

Trysky nebo hrot, tedy část pistole, z níž vytéká nahřáté lepidlo, mohou mít různý tvar a průměr. Tenčí jsou ideální na drobnou práci, při které je důležitá přesnost, např. na lepení šperků nebo drobných dekorací. Větší trysky zas oceníte tehdy, když potřebujete najednou vytisknout více lepidla, ale detaily nejsou až tak rozhodující.

Lepící/tavná pistole pro děti

Na některých, hlavně na dražších modelech můžete trysky i vyměňovat. Tato funkce je velmi praktická, z pistole dělá multifunkčnější pomůcku a také prodlužuje její životnost. Pokud by se vám nějakým zázrakem podařilo trysku poškodit, můžete ji jednoduše vyměnit.

Bezpečnostní prvky

  • Alfou a omegou bezpečné práce s tavnou pistolí je funkční a kvalitní termostat, který zabrání její přehřívání. S tavnými pistolemi pracuji poměrně často i já. Měla jsem tu čest s kouskem, který stál snad méně než 150 Kč. Pistole fungovala parádně, ovšem asi po 4 minutách se nahřála tak, že se z ní kouřilo. O tom, jaký horký byl její povrch, vám ani nebudu říkat. Pokud tedy kupujete pistoli, určitě si ověřte, zda má funkční termostat.
  • Automatické vypnutí pistole je další důležitou funkcí, která zvyšuje bezpečnost, ale také prodlužuje životnost samotného výrobku. Rozpálená pistole zapomenuta na kousku papíru není opravdu bezpečná záležitost.
  • Kovový hrot (tryska) je první část pistole, která se nahřeje. Pokud se chcete vyhnout malým popáleninám na prstech a spodní části zápěstí, pořiďte si takový model, který mě na hrotu gumovou chráničku. Je to detail, uvidíte však, že velmi důležitý.

Stojan na tavnou pistoli

Součástí většiny produktů je pouze pevný drátek ve tvaru trojúhelníku, který připnete na přední část pistole a opřete ji o něj. Pevný a dostatečně stabilní držák bohužel není samozřejmostí, zároveň jde o velmi důležitý doplněk. Nahřátá pistole, která je vždy na některých místech okapaná zbytky lepidla, se přilepí na všechno a vše se přilepí na ni. Velmi praktické jsou také tzv. dokovací stojany. Akumulátorové pistole jsou prostřednictvím nich dobíjeny průběžně, elektrické zas můžete využít i bez kabelu na různé krátké úkony.

Druhy tavných tyčinek a tavného lepidla

Nejběžnější používanými jsou tyčinky o průměru 7 nebo 11 mm. Sem tam však narazíte i na netradiční rozměry, například na průměr 8 mm. Tloušťka tyčinek musí vždy korespondovat s vaší pistolí. Menší mechanismus neposune, větší do něj nenacpete. Délka tyčinek může být různá, jakási klasika je 10 nebo 20 cm. Jejich celková velikost rozhoduje hlavně o tom, jak často je budete muset měnit.

Lepicí pistole s tavnými tyčinkami

Lepidlo může být čiré nebo dekorativní (barevné, s třpytkami atd.). Sem tam narazíte na informaci, že existují i ​​průmyslové tavné tyčinky, které by měly lepit "více". Upřímně, tyčinky nakupuji v klasických kreativních potřebách, levných čínských prodejnách i stavebninách, no nemohu potvrdit, že některé z nich lepí více nebo méně. Z mého pohledu to závisí spíše na tom, jak moc pistoli lepidlo nahřeje.

Jak vybrat lepicí pistole pro děti

Při výběru lepicí pistole pro děti byste se měli přihlížet hlavně na bezpečnost. Ideálním modelem pro mrňouse je nízkoteplotní, popřípadě nastavitelná, bezdrátová tavící pistole menších rozměrů. Nepochybně by měla být vybavena termostatem, který zabrání její přehřívání, a funkcí automatického vypnutí. Ze stejného důvodu pro děti vybírejte takové pistole, které se nenahřívájí po celé ploše. Tryska by měla být zakryta plastovou chráničkou a pevný stojan na odložení pistole je také jen plusem. Určitě nezapomeňte ani na správnou velikost. Tak jako v případě dospělých, by měla pistole padnout do ruky i dětem.

Jak vyčistit tavnou pistoli

Tavné pistole nepotřebují extrémně velkou údržbu. Základem je, abyste je při práci nikdy neukládaly tak, aby se samovolně vytékající lepidlo (trošku lepidla vyteče vždy i z kvalitnějších výrobků) dostávalo na jejich povrch. Tento problém vyřeší samozřejmě držák. Na druhé straně, ani při maximální opatrnosti nezabráníte tomu, že se pistole mírně zalepí a zašpiní.

  • Před jakýmkoli čištěním pistole ji nezapomeňte vytáhnout z elektrické zásuvky.
  • Trysku na ještě horké pistoli můžete utřít hrubší tkaninou, dejte si však obrovský pozor, abyste se jí nedotkli.
  • Čištění vychladlé pistole je určitě bezpečnější, pomocí menší špachtličky odstraňte větší zaschlé kapky lepidla, zbavte se i přilepených nečistot.
  • Na vyčištění lepidla, které není možné seškrábat, použijte přípravky na bázi isopropyl alkoholu.

POZOR: V internetových diskusích narazíte na různé tipy, že pistoli po skončení práce třeba omýt vodou. To bych vám z osobních zkušeností určitě nedoporučovala. V první řadě jde o elektrická zařízení, které by nemělo přicházet do kontaktu s čímkoliv vlhkým, ne to s vodou samotnou. Lepidlo navíc takto neodstraníte, naopak, nalepí se na něj ještě více prachu, vlasů a jiných drobných nečistot.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jak můžete vidět, i taková drobnost, jako výběr tavné pistole, může být vědou. Na závěr vám odpovíme ještě na pár častých otázek, které vám mohou pomoci při rozhodování a i samotné koupi.

Jaké pevné spoje vytvořím pomocí tavné pistole?

Celkom pevné, i když ve srovnání profesionálním montážním tmelem je srovnávat nemůžeme. Z osobních zkušeností mohu říci, že kvalita spojů závisí na materiálu, který lepíte. Například plast, látku, papír, dřevo a jiné přírodní materiály slepíte pistolí velmi dobře. Kov je na tom už trošku hůř. Pevnost spojů závisí také na tom, s jak horkým lepidlem pracujete.

Je práce s tavnou pistolí bezpečná?

Ak budete opatrní, tak ano, nelze však popřít, že rozpálené lepidlo a kov umí pěkně popálit. Při práci si dávejte určitě pozor i na zmíněné propálení kabelu nebo zapomenutou pistoli, která může v tom nejhorším případě způsobit i požár.

Jaké poruchy se na pistolích objevují nejčastěji?

Pistole jsou velmi jednoduchými přístroji, proto nepatří k poruchovým zařízením. Pokud již k nějakému problému dojde, tak je to většinou tzv. odpálení, které způsobuje časté přetěžování – přehřívání pistole. Časem může dojít také k přirozené únavě materiálu.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 29.05.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek