Nejlepší švihadla 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší švihadla
- Švihadla – recenze
- GymBeam CrossFit
- Domyos JR100
- Power System Crossfit Jump Rope
- HMS SK52
- Co je švihadlo a jak funguje
- Jak vybrat švihadlo
- Kvalita rukojetí
- Výhody švihadla
- Jak správně používat švihadlo
- Trénink se švihadlem
- Cena švihadla a oblíbené značky
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Švihadlo s počítadlem Spartan
Švihadlo je jednoduché sportovní nářadí, se kterým si dokážete procvičit celé tělo. Pokud máte rádi pohybové aktivity, nemělo by chybět ve vaší výbavě. Za málo peněz získáte účinný nástroj, díky kterému si zlepšíte kondici i držení těla, posílíte své svalstvo či pozitivně ovlivníte váš kardiovaskulární systém. Švihadlo je navíc skvělým prostředkem pro spalování kalorií, ale zde jeho benefity nekončí.
Podle jakých kritérií vybrat švihadlo tak, abyste s ním byli maximálně spokojeni? Švihadlo je vhodné pro děti, mládež i dospělé, využijí ho ženy i muži a přestože se jeho výběr může zdát jednoduchý, před koupí třeba zohlednit několik důležitých kritérií. Provedeme vás výběrem správného švihadla, které se stane vaší oblíbenou sportovní pomůckou využitelnou kdekoliv a kdykoliv.
Nejlepší švihadla
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
GymBeam Metal Jumping Rope ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Bezdrátové švihadlo ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
HMS SK12 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
GymBeam Smart ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Kine-MAX Professional ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
PS Crossfit Jump Rope ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Švihadla – recenze
Na trhu najdete množství švihadel od levných, které jsou určeny pro děti na zábavu, až po profesionální, které zas využijí zkušení sportovci. Nejbohatší zastoupení má takzvaná střední kategorie. Z té mohou vybírat začátečníci, ale i ti, kteří se sportovním aktivitám věnují o něco déle. Jaké švihadlo je nejlepší? Každému vyhovuje něco jiného, a proto jsme pro vás vybrali pět rozdílných produktů, které se mohou stát vhodnými kandidáty na koupi.
Co je švihadlo a jak funguje
Jistě si pamatujete švihadlo z dětských dob, když jste se s ním hrávali na dvoře nebo na hodinách tělesné výchovy ve škole. Tato pomůcka však neslouží pouze dětem, ale skvěle ji využijí i dospělí na procvičení si celého těla.
Švihadlo je praktické sportovní nářadí, jehož nejjednodušší verzi tvoří libovolně dlouhé lano s rukojeťmi na obou koncích. Podobně jako lano, i rukojeti mohou být vyrobeny z různých materiálů, např. plast, dřevo či dokonce kov. Švihadlo se díky kroužení rukama dostává do vertikálního pohybu a úkolem sportovce je rotující lano přeskakovat, aniž se ho dotkl nohama.
V současnosti existuje množství alternativních cviků, které můžete se švihadlem cvičit. K nim patří kombinování rychlostí a skoků, střídání různých směrů a podobně. Ti zdatnější se švihadlem zvládnou i gymnastické prvky. Švihadlo se skvěle uplatní při redukci hmotnosti, protože skákáním spálíte množství kalorií. Je oblíbenou pomůckou při rozmanitých individuálních nebo skupinových sportovních aktivitách a své uplatnění nachází i při boxu či dalších bojových sportech. Vhodné je také na strečink po ukončení tréninku na protažení svalů.
Švihadla, které si pamatujete z minulosti, nahradily moderní a propracované cvičební pomůcky vyrobené z plastu, textilu, kovu, nylonu nebo kůže. Některé mají na rukojeti LCD displej a integrované počítadlo, které počítá např. počet přeskoků, spálené kalorie, čas cvičení a podobně. Existují také zátěžové švihadla, které udělají trénink náročnějším a efektivnějším. Při skákání přes švihadlo si zdokonalujete koordinaci nohou, ale posilujete si i svaly kolem kotníků, čímž se snižuje riziko jejich poranění. Kromě toho si zlepšujete svou celkovou kondici a podporujete funkci srdce i plic. Při skákání se naučíte správně dýchat, co můžete později využít při jiných sportovních aktivitách.
Začátečníci by měli vsadit na švihadlo, které je o něco těžší, protože takové švihadlo se dá snadněji kontrolovat a je pomalejší. Jakmile máte osvojenou správnou techniku skákání, můžete přejít na švihadla vyrobené z lehkých materiálů, které jsou velmi rychlé a vyžadují stoprocentní koordinaci všech pohybů.
Jak vybrat švihadlo
Někdo si řekne, že švihadlo je jen kus lana, které má na koncích rukojeti, a tak výběr nebude těžký. Není to však pravda, protože na trhu se setkáte s více typy švihadel a každé je vhodné pro jiný druh tréninku. Vybírat můžete z různých délek, materiálů i barevných provedení. V nabídce nechybí ani švihadla s nastavitelnou délkou, s počítadlem přeskoků nebo spálených kalorií či zátěžové švihadla, které ještě více zefektivní váš trénink.
Výběr správného švihadla je předpokladem toho, že se vám s ním bude cvičit pohodlně, nezpůsobíte si nečekané a bolestivé zranění a zejména se dostaví výsledky, které zaznamenáte na svém těle. Špatný výběr švihadla má za následek neefektivnost cvičení a zbytečně vyvinutou energii.
Skákání přes švihadlo patří podle světových statistik k jedním z nejbezpečnějších cviků co se týče počtu úrazů. Například ve srovnání s během je skákání přes švihadlo při správném provádění pohybů méně zatěžující na klouby. Navíc vás cvičení se švihadlem nutí udržovat vzpřímený postoj, protože přes švihadlo skáčete s mírně pokrčenými koleny a dopadá na střední část chodidla, čímž se energie rovnoměrně rozkládá do obou nohou.
Před koupí švihadla sledujete materiál, ze kterého bylo vyrobeno. Kromě samotného lanka se podívejte i na rukojeti. Ty by se vám měly pohodlně držet a neměly by se vám klouzat z rukou. Sledujte délku švihadla, resp. možnosti úpravy délky. Podívejte se také na tloušťku lana, rychlost švihadla a na jeho celkovou hmotnost. Jednotlivými parametry vás postupně provedeme, abyste měli při koupi nového švihadla jasno.
Typy švihadiel
Existuje několik druhů švihadiel, ty se liší použitým materiálem a s tím související rychlostí. Některé švihadla jsou vhodné pro děti na hraní se, jiné pro ty, kteří chtějí začít s cvičením, a další pro profesionální sportovce.
Začátečníkům se nejvíce hodí plastová švihadla, které jsou tlustší a případné švihnutí není natolik bolestivé. Zkušenější cvičenci zas ocení ocelové nebo kožené švihadla. Pro ty, kteří by rádi zvýšili intenzitu tréninku, jsou ideální švihadla se závažími v rukojetích. Ty je možné vybírat, a tak si švihadlo přizpůsobovat podle aktuální potřeby.
Anglickým spojením "speed ropes" se označují švihadla, které jsou schopny vyvinout nejrychlejší přeskok. Takové švihadla jsou vyrobeny z oceli a u některých modelů může být vrch potažen tenkou vrstvou PVC.
Boxeři mají v oblibě kožené švihadla, protože i kůže dokáže vyvinout dostatečnou rychlost pro intenzivní trénink. Kožené švihadla mají často dřevěné nebo plastové rukojeti a jsou ideální volbou pro kondiční cvičení. Postupně si ke každému typu švihadla řekneme něco blíže.
Textilní švihadlo
Textilní švihadla patří ke klasickým typům. Často je můžete vidět u školou povinných dětí. Přestože byly kdysi populární, dnes se používají už pomálu. Lanko je textilní nebo nylonové a rukojeti jsou zpravidla z plastu nebo dřeva. Tyto švihadla jsou velmi levné, ale jejich kvalita a životnost je nízká. Samozřejmě, na trhu najdete i kvalitní textilní švihadla, které jsou určeny pro soutěže nebo rychlostní tréninky, počítejte však s tím, že za takové švihadla si připlatíte. K nevýhodám textilních švihadiel patří vyšší hmotnost a pomalost. Vy tak musíte vynaložit větší energii. Nehodí se pro venkovní používaní za deštivého počasí, protože při použití na mokrém podkladu textil absorbuje vlhkost a švihadlo se stane ještě těžším. Textilní švihadlo využije začátečník, pro kterého je pomalejší rychlost výhodou, dokud si osvojí správnou techniku skákání.
Jutové švihadlo
Jutové švihadla patří také ke klasice, kterou vytlačují modernější materiály. Takový typ švihadla si můžete pamatovat například z hodin tělesné výchovy na základní škole. Jutové švihadlo je vyrobeno ze šedého spleteného vlákna, které je zpravidla uprostřed zesílené. Obvyklé má dřevěné rukojeti, které jsou o něco prodloužené, aby bylo vhodné pro širší i užší dlaně. Skákání přes jutové švihadlo je náročnější kvůli pomalosti materiálu a vyšší váze. Takové švihadlo se navíc zvykne velmi brzy opotřebovat. Je vhodné, pokud chcete účinně zpevňovat vaše svalstvo.
Plastové nebo PVC švihadlo
Nejoblíbenějším typem švihadel je plastové, resp. PVC. Cena švihadla se pohybuje od několika korun až po stovky korun v závislosti na kvalitě zpracování. Plastové švihadla se vyrábějí v různých délkách, barevných provedeních, povrchových úpravách i tloušťkách lan. Jejich oblíbenost tkví v tom, že jsou vhodné pro začátečníky i pokročilejší sportovce. Nedoporučují se však tím cvičencům, kterým záleží na rychlosti švihadla. PVC švihadla jsou totiž pomalejší ve srovnání s ocelovými nebo koženými. PVC je lehké a tím pádem i pomalé, některé rychlé cviky proto bude obtížné provést s takovým typem švihadla. Aby švihadlo fungovalo svižně, je nutné vynaložit dostatek energie. Rukojeti bývají nejčastěji z umělé hmoty a tloušťka lana je optimálně vyvážena. K jejich výhodám patří použití v exteriéru, protože jsou do jisté míry odolné i proti tvrdému podkladu a navíc jim nepřekáží vlhkost. Plastové švihadla jsou vhodné na kondiční cvičení.
Švihadlo s plastovými korálky
Jde o jakousi neobvyklou podkategorii plastových švihadel, která zaujme svým netradičním designem. Švihadla s korálky jsou oblíbené u dětí nebo také je můžete pozorovat na soutěžích. Jsou vhodné pro začátečníky, protože zvuk vznikající při tření o podlahu pomáhá najít správný rytmus a rychlost. Hmotnost švihadla poskytuje větší svalovou zpětnou vazbu a umožňuje, aby i začátečník zvládl každý trénink. K nevýhodám patří samotné plastové korále, které se při používání mohou zlomit.
Kožené švihadlo
Kožené švihadla mají v oblibě špičkoví boxeři, kteří je využívají k zlepšení koordinace a rychlosti pohybu nohou, což je důležité při tomto druhu sportu a pomáhá získat potřebnou důvěru v boxerském ringu. Právě zde je pohyblivost jedním z podstatných faktorů úspěchu. Kožené švihadla mají dřevěné nebo plastové rukojeti a ve srovnání s textilními nebo plastovými modely jsou rychlejší. Jelikož kůže je organický materiál, nehodí se příliš do vnějšího prostředí a překáží ji vlhkost. Při neopatrném zacházení s koženým švihadlem vás švih může pořádně zabolet. Kožené švihadla jsou těžší a zapojují do pohybu více svalů, čímž se staví náročnějšími na cvičení.
Ocelové švihadlo
Ocelové švihadlo patří k nejrychlejším, i proto si získalo popularitu na trhu se sportovními potřebami. Využívá se na CrossFit, kde je nutné provést co nejrychleji dvojité skoky. Existují dva typy ocelových švihadel, které se od sebe liší tloušťkou lana. 2,5 mm lana nejsou vhodné pro začátečníky, protože dostatečně nepocítí otočení švihadla, čímž se pro ně stává obtížnější zachytit techniku potřebnou pro dvojité skoky. Tenčí lana jsou však méně náročné pro svaly, a proto jsou ideální na soutěže. Cvičení s ocelovým švihadlem, které má 4 mm lano, umožňuje sportovcům lepší procítění švihadla, pokud se věnujete boxu či jinému bojovému sportu, bude pro vás toto švihadlo správnou volbou. 4 mm lana potažené plastem umožňují vysokou rychlost, ale zároveň účinněji trénují váš odpor.
Co se týče odolnosti ocelových švihadiel, 4 mm lano má vyšší životnost, protože plastový nebo PVC povrch je silnější. Jelikož jsou oba typy švihadel velmi rychlé a vyrobené z pevného kovového kabelu, každá chyba při skákání bude bolestivá. Švihadla s plastovým povrchem se nedoporučuje používat na betonu, protože tvrdý povrch může opotřebovat plast. Jsou vhodnější pro použití v parcích s gumovou podlahou nebo v tělocvičně, kde je gumová či parketová podlaha.
Švihadlo s počítadlem
Inteligentní švihadlo má zabudované počítadlo, které se nachází na jedné z rukojetí. Takové švihadlo vám v závislosti na modelu dokáže počítat počet přeskoků, spálené kalorie, čas strávený cvičením nebo redukci indexu váhy udávanou v gramech. Nejlevnější švihadla s počítadlem dokáží počítat alespoň počet přeskoků, ty dražší i další zmíněné hodnoty. Díky počitadlu si můžete sestavit efektivní a účinný trénink a shodit pár přebytečných kilogramů nebo si udržet či zvýšit kondici. Švihadlo má univerzální použití a lze jej používat v exteriéru i interiéru. Pod displejem, který je na rukojeti a zobrazuje vám potřebné informace, se nachází tlačítko určené k vynulování naměřených hodnot.
Švihadlo se závažím
Na trhu se setkáte i se švihadlem, které má v rukojetích zátěž, díky čemuž se efektivně posilují vaše ramena. Zátěžové švihadlo není vhodné pro úplné začátečníky, protože ti mohou mít problém i s obyčejným švihadlem, dokud si neosvojí správnou techniku švihu a skákání. V rukojetích jsou vloženy zátěže, které zkvalitní trénink, ale v případě potřeby si je z rukojetí můžete vybrat. Švihadla se závažím se uplatní při budování rychlosti, síly a vytrvalosti. Používat by je měli jen zkušení cvičenci, kteří už co to "naskákali" a umí dokonale koordinovat své pohyby.
Délka švihadla
Délka švihadla patří k nejpodstatnějším parametrům, protože pokud je zvolena správně, bude se vám s ním pohodlně cvičit a navíc snadněji předejdete nechtěnému zranění. Výběr správné délky se odvíjí od výšky vaší postavy a délky končetin. Obecně platí, že švihadlo by mělo být přibližně o 90 až 100 cm delší než vaše výška. Pokud například měříte 160 cm, vhodné bude švihadlo s délkou okolo 250 až 260 cm. Mnohé švihadla mají nastavitelnou délku, což usnadňuje výběr, pak si délku stačí už jen jednoduše upravit podle sebe.
Optimální délka švihla se určuje snadno. Složte ho na polovinu a střed zatižte vlastními nohami. Oba volné konce uchopte za rukojeti a vytáhněte nahoru. Švihadlo by vám mělo sahat po úroveň podpaží. Mírná odchylka není problém, ale výrazných rozdílů se raději vyvarujte. Není žádoucí, aby bylo švihadlo výrazně delší ani kratší.
Pokud jste začátečník, délku lanka můžete prodloužit o 2 až 5 cm, to vám dá v začátcích volnost a umožní vnímat bouchání lanka o zem, díky čemuž snadněji naberete správné tempo a rytmus. Nikdy však švihadlo neprodlužujte více, než je to nutné, protože byste zcela změnily mechaniku pohybu při skocích, což není dobré pro váš trénink a navíc hrozí riziko zakopnutí a následného pádu. Když už budete v technice obratní, můžete si švihadlo zkrátit na ideální délku.
Přehledná tabulka délky švihadla:
Výška postavy | Délka švihadla |
pod 150 cm | 210 cm |
160 – 170 cm | 250 cm |
170 – 180 cm | 275 cm |
180 – 190 cm | 285 cm |
nad 190 cm | 300 cm |
Kvalita rukojetí
Kromě délky švihadla je důležitá i kvalita rukojetí. Ty by měly být pohodlné a ergonomicky tvarované, aby se vám švihadlo dobře drželo. Dbejte na robustnost a rozměr rukojetí, který by měl odpovídat vaší dlani. Pokud máte mohutnou ruku nebo dlouhé prsty, zvolte širší a delší rukojeť. V tom opačném případě, pokud máte malé dlaně či krátké prsty, se vám bude pohodlněji držet menší a užší rukojeť. Rukojeti švihadla mají být co nejlépe uchopitelné a kvalitně zpracované pro lepší a komfortnější zážitek z cvičení. Většinou se vyrábějí z plastu v kombinaci s pogumovaným povrchem, ale můžete se setkat i s dřevěnými nebo kovovými rukojeťmi.
Materiál a tloušťka lana
Levnější švihadla mají lanko vyrobené z plastu. To se dokáže velmi rychle opotřebovat, proto je nízká cena na úkor životnosti švihadla. Začátečníci mohou upřednostnit textilní lanko, které ve srovnání s plastem vydrží déle a při nesprávném zacházení nehrozí natolik bolestivé švihnutí. Materiál a tloušťka lanka ovlivňuje váhu celého švihadla. Lehké švihadla se hodí na kondiční tréninky, těžší jsou zase skvělou volbou pro budování svalové hmoty. Na trhu se můžete setkat i s jutovými, ocelovými či koženými lanky. Každé má své plusy i mínusy a je jen na vás, co vám víc vyhovuje.
Výhody švihadla
Používání švihadla s sebou přináší několik výhod. Kromě toho, že jde o velmi levné cvičební nářadí, k jeho hlavním benefitům patří to, že s ním absolvujete kvalitní trénink, který procvičí všechny části vašeho těla. Švihadlo je navíc skladné a můžete ho s sebou nosit kamkoli a používat v interiéru i exteriéru. Oceníte ho, pokud chcete zredukovat vaši tělesnou hmotnost, zlepšit si kondici, výbušnost, výdrž či koordinaci celého těla. K dalším výhodám patří procvičování všech svalů současně. Skákání přes švihadlo má mnohé pozitivní účinky. Přehledně jsme pro vás sepsali nejpodstatnější výhody švihadla. Které to jsou?
- Nízká pořizovací cena,
- možnost použití venku i uvnitř,
- je skladné, nezabere mnoho místa,
- dokážete si ním procvičit celé tělo,
- vhodné pro začátečníky i pokročilé,
- široký výběr délek, materiálů i barev,
- víte ním nahradit intervalový trénink,
- zbavíte se přebytečných kilogramů,
- zlepšuje kondici, výdrž i koordinaci celého těla,
- při náročných skocích si budujete svaly,
- menší zátěž na klouby, šlachy a svaly oproti jiným druhům cvičení,
- pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.
Jak správně používat švihadlo
Přestože se skákání přes švihadlo může zdát jednoduchou činností, není to tak. Abyste předešli nechtěným úrazům, je nutné zvolit správnou techniku skákání. Správnou technikou navíc docílíte požadovaný efekt, například snížení tělesné hmotnosti, zpevnění svalové hmoty, zlepšení kondice i koordinace a podobně.
Správná technika skákání přes švihadlo začíná v postoji. Tělo byste měli držet vzpřímeně, ramena a lokty mají být uvolněny a v těsné blízkosti trupu. Síla, která uvede švihadlo do pohybu, by měla být udávána pohybem vašich zápěstí. Při skákání je doporučeno mít mírně pokrčená kolena a odraz i dopad by se měl realizovat na bříškách chodidel.
Ze začátku je vhodné skákat v mírném tempu a zvolit takovou výšku skoků, kterou dokážete dlouhodobě udržet na přibližně stejné úrovni. Pokud jste v skákání přes švihadlo úplný začátečník nebo jste tuto činnost nevykonávali mnoho let, osvojte si nejprve základní techniku pohybů.
Vyzkoušejte si točení švihadla, následně párkrát vyskočte a v závěru spojte oba tyto pohyby dohromady. Výskoky by měly být nízké, ideální je, pokud nejsou vaše chodidla více než 5 centimetrů nad zemí. Postupem času a pravidelným tréninkem si osvojíte správnou techniku skákání a můžete přidávat do cvičení náročnější prvky a skoky. Pokud cvičíte nesprávně, zbytečně si zatěžujete a poškozujete klouby a šlachy.
Pokud nevíte, jak začít skákat, na internetu najdete mnoho instruktážních videí, ve kterých se s vámi zkušení sportovci podělí o cenné rady a zkušenosti, jak co nejefektivněji skákat přes švihadlo.
Cvičení se švihadlem si naplánujte
Pokud chcete vidět výsledky cvičení se švihadlem, je třeba, abyste trénovali pravidelně. Na začátku si vytvořte plán, jak často budete cvičit a co chcete dosáhnout, může to být redukce tělesné hmotnosti, zlepšení fyzické kondice nebo tvarování svalů.
Švihadlo je skvělou a levnou pomůckou na hubnutí, v začátcích si proto můžete pořídit švihadlo s počítadlem kalorií. Po každém tréninku tak budete vědět, kolik kalorií jste spálili. Podle odborníků skákáním přes švihadlo spálíte minimálně 10 kalorií za jednu minutu. Někteří sportovní experti dokonce tvrdí, že při správné technice je to až 20 kalorií za minutu. Během půlhodinového tréninku při průměrném tempu proto spálíte okolo 300 kalorií, což vůbec není zanedbatelné množství a výsledky na vaší postavě byste si měli brzy všimnout.
Cvičením se švihadlem si výrazně zlepšíte celkovou fyzickou kondici a výdrž. Projeví se to na vašem kardiovaskulárním systému, který bude silnější. Zaznamenáte to během cvičení, ale i při běžně prováděných činnostech. Nebudete tak rychle ztrácet dech a během dne budete mít mnohem více energie.
Skákání přes švihadlo má navíc výrazný vliv na vaše svaly. Svaly se díky pravidelným tréninkům stávají silnější, zdravější a pěkně se formují. Nelekněte se jemné bolesti při prvních trénincích. Pokud budete vytrvalí, svalová slabost brzy pomine. Samozřejmě, s délkou cvičení to netřeba příliš přehánět a při výraznější bolesti svalů třeba přestat a dát si na pár dní přestávku či zmírnit tempo cvičení.
Povrch vhodný na skákání přes švihadlo
Povrch, na který skáče přes švihadlo, je stejně důležitý jako i při jiných sportech. Jen tak zajistíte, že klouby a kosti nebudou trpět a navíc snížíte riziko zranění. Výhodou tréninků se švihadlem je to, že nepotřebujete velkou plochu, a tak můžete skákat prakticky kdekoliv (v interiéru i exteriéru).
Na skákání přes švihadlo se doporučují povrchy, které alespoň zčásti dokáží tlumit tlak, patří k nim dřevo, fitnes podložka, tenisový kurt, pěnový povrch nebo gumový povrch (podobný jako je na atletických stadionech). Za nevhodné povrchy se označují beton, koberec nebo tráva. Beton je příliš tvrdý a po čase by si to odnesli vaše klouby a kosti. Koberec a tráva jsou sice měkčí povrchy, ale tu zas hrozí zranění, například podvrtnutí kotníku nebo vykloubení.
Jak jsme naznačili, cvičení se švihadlem nevyžaduje velký prostor, ale pro dosažení dobrých výsledků je vhodné, abyste měli dostatek prostranství na volný pohyb. Dvě metry čtvereční by měly být zcela dostačující a pokud cvičíte ve vnitřních prostorách, dbejte i na výšku místnosti. Ta by měla být tak vysoká, abyste měli nad hlavou minimálně 30 cm volného prostoru. Pokud by měla místnost nižší strop, trénink by se stal nepohodlným.
Trénink se švihadlem
Začátečníkům se nedoporučuje dělat žádné krkolomné přeskoky přes švihadlo ani se věnovat tréninku půlhodinu v kuse. Nejdříve si musíte osvojit správnou techniku a vaše tělo si musí zvyknout na zátěž. V začátcích proto postačí jednoduchý 10 minutový trénink.
Připravte si švihadlo, zvolte vhodnou obuv a nezapomeňte se před tréninkem zahřát, abyste předešli zranění. Cvičit můžete venku nebo uvnitř, je jen na vás, co vám víc vyhovuje. Zkuste jednoduché a snadné přeskoky přes švihadlo, které budete provádět ve stejném tempu. Po cvičení absolvujte důkladný strečink, aby se natáhli vaše svaly.
Cvičení se švihadlem je velmi intenzivní, v začátcích byste proto nevydržely dlouhý trénink v stejně intenzivním tempu. Toto se dá vyřešit cvičením v intervalech. To vám poskytne dostatečný odpočinek, abyste pak zefektivnily skákání během cvičení. Můžete začít kratšími intervaly, například 20 sekund skáčete a 20 sekund odpočíváte. Kratší intervaly jsou zároveň prevencí pádů a zranění z důvodu snížené koncentrace či vyčerpanosti.
Když vidíte, že cvičení přináší první výsledky a vaše kondice i zručnost jsou na tom lépe, začněte intervaly prodlužovat. Jedna nebo dvě minuty skákání a pak 30 sekund odpočinku jsou vhodné pro zkušenější cvičence. Nejvhodnější je přizpůsobovat si intervaly podle vašich schopností a fyzické kondici. Níže vám přinášíme tipy na jednoduchý i složitější trénink se švihadlem.
Tip na krátký trénink
Během několika minut se zahřejte, pak si vezměte švihadlo. Zatočte ním nejdříve v jedné ruce a potom v druhé, abyste si zvykli na jeho váhu a na to, jak reaguje na rotační pohyb rukou. Potom skákejte přes švihadlo 30 sekund a dalších 30 sekund skákejte mimo švihadla. Takto pokračujete 10 minut, ovšem s tím, že postupně budete prodlužovat dobu skákání přes švihadlo z 30 sekund na jednu minutu. Po docvičení se uvolněte a nezapomeňte na strečink.
Tip na intervalový trénink
Pokud jste již zkušenější a základní skákání přes švihadlo vám nedělá žádný problém, můžete přejít na náročnější intervalový trénink. Ten by měl trvat půlhodinu. I před tímto tréninkem je důležité zahřátí se. Pak si vezměte švihadlo a začněte tím, že budete skákat v normálním tempu, které postupně zrychlujte na maximum. V nejvyšším tempu se pokuste vydržet 30 sekund a pak se na 90 sekund uvolněte tak, že budete skákat co nejpomaleji. Následně znovu přejděte na 30 sekund do maximálního tempa a takto se snažte střídat tempo vašeho cvičení osmkrát. K závěru cvičení se na pár minut vraťte do normálního tempa a na úplný konec se uvolněte a svědomitě absolvujte strečink.
Cena švihadla a oblíbené značky
Základní švihadlo si můžete pořídit za velmi nízkou cenu. Nejlevnější si koupíte za částku okolo 30 Kč. Jde o jednoduché plastové nebo textilní švihadlo bez možnosti úpravy délky. Takové švihadla jsou vhodné spíše pro děti, které se chtějí s nimi hrát. Na seriózní trénink je nutné pár korun si připlatit.
K oblíbeným švihadlám, které vedou v žebříčcích prodejnosti, patří švihadla za ceny od 120 do 700 Kč. V této cenové kategorii máte široký výběr různých délek, materiálů i barevných provedení. Mnohé ze švihadiel mají lehce nastavitelnou délku, vyrobené jsou z plastu, nylonu nebo kovu. Najdete zde také digitální švihadlo, které dokáže počítat počet přeskoků či spálené kalorie.
Cena nejdražších švihadiel je více než 750 Kč a může se vyšplhat až k částce 1 500 Kč. Zde najdete kvalitní švihadla, které ocení profesionální sportovci. Samozřejmostí je výběr švihadiel z různých materiálů a kromě zmíněného plastu či oceli přibývá i kůže. Mezi nejdražšími převládají ty, které si může cvičnec maximálně přizpůsobit. Jsou zde zátěžové švihadla, díky kterým se trénink stane více náročným i efektivním z hlediska vlivu na tělo.
K populárním značkám švihadiel patří GymBeam, DOMYOS, Spartan, Fitforce, Power System, HMS, Spokey, Reebok nebo Adidas. Kvalitní švihadlo si koupíte v kterémkoli dobře vybaveném obchodě se sportovními potřebami. Švihadla nabízí například Decathlon, Sportisimo, inSPORTline a další. Na švihadla natrefíte i v obchodních řetězcích, avšak tam si prověřte jejich kvalitu, abyste koupí nebyli zklamáni.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na závěr jsme pro vás připravili odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Doufáme, že vám pomohou rozlousknout to, zda je tato cvičební pomůcka pro vás vhodná a budete ji chtít zařadit do vašeho tréninku.
Proč si pořídit švihadlo a zařadit jej do tréninku?
Jaké další výhody mi přinese skákání přes švihadlo?
Které svaly se zapojují při skocích přes švihadlo?
Dokáže skákání přes švihadlo nahradit intervalový trénink?
Jaká obuv je vhodná pro skákání na švihadle?
Musím se před skákáním přes švihadlo rozcvičit?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek