Nejlepší světla na kolo 2024 – recenze, test, srovnání

Osvětlení kola ve zhoršených světelných podmínkách sice předepisuje Zákon o silničním provozu, měli byste jej však vyřešit zodpovědně a v zájmu vlastní bezpečnosti. Na výběr máte několik druhů svítidel na kolo, které se liší účelem použití, konstrukcí i intenzitou osvětlení.

Zadní světlo na kolo

Poradíme vám, jak si vybrat vhodné cyklosvietidlo podle toho, v jakých podmínkách jezdíte a jaké parametry byste si měli při výběru všímat.

Nejlepší světla na kolo

Názov Hodnotenie Detail
Garmin RTL 515   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Moon ADJ-950   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Sigma Buster 100   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Garmin Varia UT800   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Force BUG-400 USB   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Fenix BC25R   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Světla na kolo – recenze

Jaké je nejlepší světlo na kolo? Je pro vás vhodnější přední, zadní nebo jsou vhodné obojí? Při výběru vám bude nápomocný náš průvodce výběrem, pokud se vám však nechce "louskat" všechny parametry, můžete vybírat i podle našich recenzí. Vyzkoušeli jsme několik mezi spotřebiteli oblíbených modelů a o své zkušenosti jsme se podělili v následujících textech.

Žárovka nebo LED?

Klasické žárovky naleznete v jízdních svítidlech už jen výjimečně. Svítí totiž poměrně slabě, ale zároveň spotřebovávají velké množství energie.

Plně je nahradili tzv. luminiscenční diody (zkratka LED), které mají několikanásobně vyšší účinnost, tj. při intenzivní svítivosti spotřebovávají pouze zlomek energie oproti klasickým žárovkám. Svítivost u nich můžete také jednodušší regulovat.

Sílu osvětlení poznáte podle světelného toku

Veličina, podle které zjistíte, jakou intenzitou bude svítit konkrétna svítilna na kolo, se nazývá světelný tok. Udává se v jednotkách lumen (zkratka lm) a někteří výrobci ji označují také jako svítivost, jiní ji zase pro své svítidla neudávají vůbec.

Jízdní kolo s předním a zadním světlem

Světelný tok při nejslabších modelech se pohybuje okolo 100 lm, nejsilnější modely poskytují i ​​přes 1 500 lm.

Někteří výrobci udávají i dosvit v metrech, který představuje max. vzdálenost, kam světlo dosvítí. Tento parametr považujte spíše za orientační.

Další veličinou, která určuje charakter svítidla, je barevná teplota. Při klasických žárovkách jsme byli zvyklí na typické nažloutlé světlo, většina LED svítidel poskytuje silné bílé světlo, někdy až se zbarvením do modra. Tato barevná teplota se více podobá na denní světlo a okolí dokáže osvětlit intenzivněji, není však příliš příjemná pro oči oprotijdoucích cyklistů či řidičů.

Dobré svítidlo na kolo by mělo disponovat i režimem blikání. Díky němu totiž dokáží řidiči ihned rozlišit, že jde o zranitelného cyklistu a ne o jiné vozidlo, takže mohou zvýšit opatrnost.

Do města bezpečnostní, jinde výkonné

Svítidla na kolo výrobci konstruují podle předpokládaného využití:

  • Do města – ve městech a obcích viditelnosti podstatně napomáhá pouliční osvětlení. V těchto oblastech tedy potřebujete spíše být viděn jako vidět. Na to vám poslouží tzv. bezpečnostní svítidla (nazývané také blikačky), které jsou zpravidla osazeny jednou či dvěma slabými LED. Jejich výhodou je, že nespotřebovávají hodně el. energie a baterie v nich vydrží opravdu dlouho. Nedokáží však dostatečně osvětlit prostor před vámi, proto se nehodí na cyklovýlety mimo města. Světelný tok těchto svítidel se pohybuje na úrovni cca 100 lm.

Zadní světlo na jízdní kolo

  • Na cyklotrasu a mimo města – viditelnost je v těchto situacích často velmi slabá, takže potřebujete výkonné svítidla. Přední svítilna by mělo mít čočku, která zajistí co nejdelší dosvit, abyste i při vyšších rychlostech včas spatřili případné překážky. Některé modely jsou vybaveny i speciálně tvarovanými čočkami, díky kterým svítidlo neoslepí oprotiijdoucí cyklisty či řidiče jedoucí naproti vám. Zadní svítilna by mělo být dostatečně silné, aby vás včas spatřili i rychle jedoucí vozidla. Světelný tok svítidel mimo města by měl být alespoň 200 lm.
  • Do terénu – na klikatých lesních či polních cestách nepotřebujete dohlédnout příliš daleko, ale spíše do šířky. Proto jsou světla vhodné do terénu osazeny čočkami, které vám poskytnou široký světelný kužel. Jejich světelný tok by měl dosahovat alespoň 300 lm.

Aby vám svítidlo nezmokli

Pokud jízdě na kole i mimo města, všímejte si také materiálové provedení a odolnost cyklosvítilny.

Nejlevnější modely jsou vyhotoveny z plastu a mají poměrně křehkou konstrukci. Při pádech, které dříve či později potkají téměř každého cyklistu, o ně pravděpodobně přijdete. Pokud jízdě na kole často, zvažte cyklosvítidlo z kovu. Výrobci nejčastěji používají hliník či jeho slitiny. Obzvláště odolné svítidlo budete potřebovat, pokud budete jezdit v terénu.

Přední cyklosvítidlo z kovu

Na delších cyklovýletech se často nedokážete rychle ukrýt před deštěm. Voděodolným svítidlům déšť ani náhodné polití vodou nepřekáží. Výrobci udávají voděodolnost a prachotěsnost prostřednictvím tzv. hodnoty krytí, která se používá i při elektrických zařízeních. Označuje se zkratkou IP a dvouciferným číslem.

Svítidla IP44 jsou odolné vůči stříkající vodě (např. dešti), IP55 značí odolnost vůči tryskající vodě a svítidla IP66 jsou prachotěsné a odolají i vodě pod vysokým tlakem (např. mytí vysokotlakým čističem). Svítidlo IP67 vydrží i dočasné a svítidlo IP68 dokonce trvalé ponoření do vody.

Napájení – vyhrává vestavěný akumulátor

Nejjednodušší bezpečnostní svítidla (tzv. blikačky) jsou často napájeny jednou či dvěma knoflíkovými bateriemi typu CR2032, jaké najdete např. v hodinkách. Tato svítidla nespotřebovávají hodně energie a baterie v nich vydrží i rok.

Výkonnější svítidla bývají napájené několika tužkovými bateriemi velikosti AA či menšími AAA. Delší výdrž získáte, pokud použijete dobíjecí NiMH akumulátory v těchto velikostech, musíte k nim dokoupit vhodnou nabíječku.

Nejdražší cyklosvítilny mají často vestavěný akumulátor typu Li-Ion. Tyto akumulátory mají dlouhou životnost, vysokou kapacitu a tím i velmi dlouhou výdrž.

LED světlo na kolo s dlouhou výdrží

Ty nejvýkonnější modely pro silné osvětlení v terénu jsou dodávány ve dvou částech. První je samotné svítidlo a druhou externí akumulátor připomínající tzv. power banku, který je připojen k svítidlu kabelem. Pro svou velikost by se totiž akumulátor do těla svítilny nevešel.

Cyklosvítilny s vestavěnými akumulátory lze nabíjet pomocí dodaného adaptéru. Některé modely lze nabíjet i přes micro USB konektor, a to buď přímo z počítače, notebooku či USB nabíječky, nebo dokonce z power banky. Tato univerzálnost vám přijde vhod zejména na několikadenních cyklovýletech.

Další parametry a funkce cyklosvietidiel

  • Upevnění – přední světla jsou dodávány se systémem upevnění na řídítka či přilbu. Při upevnění na přilbu můžete světlo nasměrovat otočením hlavy, nevýhodou je, že v případě pádu ho pravděpodobně rozbijete a můžete jím nechtěně oslepit protijedoucí cyklisty či řidiče. Zadní světla se vyrábějí s možností upevnění pod sedlo, na batoh či na stojan.
  • Výdrž a doba nabíjení – pokud plánujete několikadenní cyklovýlety, při svítidlech s vestavěným akumulátorem si všímejte i výdrž na 1 nabití a dobu potřebnou na plné nabití. Krátká výdrž a dlouhé nabíjení mohou značně omezit vaši mobilitu.
  • Světelné režimy – dobré cyklosvietidlo by mělo poskytovat několik úrovní nastavení svítivosti a režim blikání. Při lepších modelech najdete i režim pulzujícího světla či speciální SOS režim, který bude vysílat světelný signál SOS v Morseově abecedě v případě problémů.
  • Dálkový ovladač – dodává se s některými dražšími modely, které jsou napájeny externím akumulátorem, případně se upevňují na přilbu. Kompaktní dálkový ovladač s 1 či 2 tlačítky si můžete připevnit na řidítka, abyste ho měli v dosahu ruky.
  • Displej – najdete ho na cyklosvietidlách s vestavěným akumulátorem. Může zobrazovat úroveň nabití či předpokládanou dobu výdrže. Na některých modelech tuto funkci zajišťují LED kontrolky.
  • Ochrana proti přehřátí – jelikož LED jsou tvořeny polovodiči, jsou na rozdíl od klasických žárovek poměrně citlivé na přehřátí, při kterém se mohou poškodit. Výrobci kvalitních cyklosvietidiel na to myslí, a proto své modely vybavují systémem ochrany, který svítilnu v případě přehřátí vypne či dočasně sníží jeho výkon.
  • Bezpečnostní zóna – zadní svítilny s touto funkcí vytvářejí pomocí 2 vestavěných laserových diod vedle kola podélné pásy, které znázorňují bezpečnostní zónu. Řidiči díky ní budou vidět, v jaké min. vzdálenosti vás mohou předbíhat. Tuto funkci výrobci nazývají i laser drive.

Oblíbené značky a ceny cyklosvietidiel

Nejlevnější "blikačky", které vám prostor neosvětlují, no zajistí vaši viditelnost pro ostatní účastníky silničního provozu koupíte již za cenu od 50 Kč. Ceny jednoduchých výkonnějších svítidel bez vestavěných akumulátorů začínají na 120 Kč. Svítidla s vestavěným akumulátorem začínají na úrovni 380 Kč, za nejvýkonnější modely dáte přes 1 200 či dokonce 2 500 Kč.

Mezi nejoblíbenější značky patří např. Longus, Sigma, Force, Lezyne či Blackburn.

Vaše hodnocení:
(88.8%)
Datum publikování: 16.01.2020
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek