Nejlepší svářečky fólií 2024 – recenze, test, srovnání

Uskladněním potravin ve vakuu můžete výrazně prodloužit jejich životnost. Zařízení, používané na tuto činnost se nazývají svářečky fólií nebo vakuovačky a jsou hojně využívány v restauracích a v profesionální gastronomii. Výrobci však postupně představují i ​​modely pro domácí použití s ​​výrazně nižšími cenami.

Jak vybrat svářečku fólií

Dáme vám tipy, na co můžete svářečky fólií použít, poradíme vám, jak si tu správnou vybrat a představíme pár oblíbených modelů.

Nejlepší svářečky fólií

Názov Hodnotenie Detail
Lauben Vacuum Sealer 60SB   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Maxxo VM Profi   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
ETA Freshie III 3762 90000   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Domo DO331L   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
FoodSaver FFS006X   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Concept VA0050   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Svářečky fólií – recenze

Svářečka fólií není běžným spotřebičem do domácnostii. Nevyužije ji úplně každý, avšak pokud se pro ni již rozhodnete, chcete si vybrat správné. Je lepší svářečka folií ETA, Klarstein nebo FoodSaver? Vyzkoušet všechny by bylo poměrně náročné. Chceme vám výběr co nejvíce usnadnit, proto jsme pro vás připravili recenze oblíbených modelů. Jde o natolik specifický produkt, že zkušeností s ním nemá mnoho lidí. Pokud jste však svářečku fólií vyzkoušeli, budeme rádi, pokud se o své zkušenosti podělíte v komentářích pod článkem.

Nejen na maso

Svářečky fólií budete nejčastěji používat k prodloužení trvanlivosti potravin, mají však mnohem širší využití:

  • Vaření ve vakuu – jde o metodu zvanou sous-vide, při níž ve vakuu zabalené maso dáte vařit do vody nebo do páry s velmi nízkou teplotou (cca 60 – 70 °C, v závislosti na druhu masa). Takto připravené maso je dostatečně uvařené, zároveň však mnohem jemnější a měkčí, jako kdybyste ho dusili klasickým způsobem. Tento způsob přípravy vyžaduje dokonalou těsnost svarů na sáčcích, aby se voda nebo vzduch nedostali dovnitř.
  • Marinování – póry masa či jiných potravin se ve vakuu otevřou, díky čemuž pronikne marináda dovnitř velmi rychle. Na rozdíl od klasického marinování, které trvá řádově hodiny, nebo i celý den, zabere marinování ve vakuu pouze několik minut a marinované suroviny budou mnohem chutnější.
  • Prodloužení trvanlivosti – déle uchovat můžete např. maso, sýry, pečivo, vařenou zeleninu apod. Tento způsob se také hodí pro kávu, ořechy, mouku a různé jiné sypké potraviny, které by jinak do sebe časem nasáli pachy z okolí, čímž by se znehodnotily. Stejně můžete znovu zabalit i potraviny, které jste ve vakuovém obalu již koupili. Vakuování však není vhodné pro čerstvou zeleninu a ovoce, které potřebují "dýchat". Při vakuování by produkovaly oxidy dusíku, které by v konečném důsledku potravinu zkazili.
  • Příprava jídla předem – vakuování je ideální pro uchování vařeného jídla. Vařenou rýži či těstoviny byste měli jíst max. 2 dny, pokud ji uchováte ve vakuu, můžete ji konzumovat mnohem déle. Tímto způsobem si můžete rozdělit uvařené jídlo na porce klidně i na týden či 2 předem. Vakuovačkou je tedy vynikajícím pomocníkem např. při dietě.

Uchovávání jídla pomocí svářečky fólií

  • Výroba ledu – fólii nebo sáčky určené k vakuování můžete použít i na výrobu ledu. Ten si můžete později nadrtit do nápojů nebo jej použít jako obklad na zmírnění otoků po případných úrazech.
  • Uchování živých květin – pokud chcete prodloužit životnost řezaným květinám, můžete využít vakuování, musíte si však vybrat vakuovačkou s možností pomalejšího nebo manuálního odsávání. Díky tomu se květy nezdeformují.
  • Ochrana důležitých dokumentů – důležité dokumenty, jako např. smlouvy, rodné listy apod., můžete vakuováním ochránit před případným poškozením vlhkostí. Tento způsob můžete využít doma, ale například i při cestování.
  • Skladování oblečení – díky vakuu oblečení neztratí svou svěžest a zabere při skladování mnohem méně místa. Domácí vakuovačky na potraviny však mají obvykle sáčky široké do 30 cm, použít je můžete tedy na spodní prádlo, max. trička.
  • Skladování součástek a předmětů – různé šrouby, matice a součástky, které nechcete ztratit a budete je v budoucnu potřebovat, si můžete zabalit do společného obalu.

Co se týče uchovávání tekutin (polévky, ovocné šťávy a pod.), většina výrobců je doporučuje nejdříve zmrazit, až potom vakuovat. Některé svářečky fólií jsou sice vybaveny sběrnou nádobkou na tekutiny, ta je však spíše určena na malé množství, jako např. krev ze syrového masa apod.

Plně automatická není vždy ideální

Svářečky fólií, resp. vakuovačkou se dělí podle procesu vakuování a svařování na:

  • Plně automatické svářečky fólií – po stisknutí jediného tlačítka zařízení odsaje vzduch ze sáčku a po dosažení vakua konec sáčku automaticky svaří. Tento postup se děje bez vašich zásahů, ale není vhodný pro měkké potraviny (sýry, měkké pečivo), které by se mohly zdeformovat.
  • Ruční svářečky fólií – po vložení sáčku jedním tlačítkem odsajete vzduch, následně druhým provedete svar. Výhodou je, že celý proces máte plně pod kontrolou, ale pokud chcete zpracovávat větší množství potravin najednou, proces se oproti automatickým svářečkám značně prodlouží.
  • Mobilní vakuovačka – má tvar pistole či akumulátorové vrtačky. Fólie nesvařuje, pouze odsává vzduch a musíte s ní použít speciální otevírací sáčky s jednocestným ventilem. Tato zařízení mají obvykle nízký výkon a nedokáží vytvořit takový intenzivní podtlak jako stolní svářečky fólií.

Plně automatická svářečka fólií

Abyste mohli automatické svářečky fólií používat i na měkké potraviny, výrobci některé z nich opatrují funkcí volby max. podtlaku. Při měkkých potravinách pak nevytvářejí takové intenzivní vakuum a ty se nezdeformují. Další funkcí je možnost šetrnějšího a pomalejšího odsávání, aby zařízení nenasalo tekutinu např. z marinovaného nebo syrového masa.

Některé svářečky fólií vám umožní i svařování bez odsávání. Díky tomu můžete uzavřít např. i běžné mikrotenové sáčky, aby se obsah z nich nevysypal.

Dokonalé vakuum a dokonalý svar

Bohužel, ne každá svářečka fólií má dostatečně silnou vakuovou pumpu. Ty slabší často nedokážou odsát dostatek vzduchu, na vakuování byste tedy neměli používat zbytečně velké sáčky.

Intenzitu odsávání zvyknou výrobci specifikovat parametrem nazvaným sací výkon. Udává se v litrech odsátého vzduchu za minutu (l/min). Standardem je hodnota okolo 15 l/min, najdete však i svářečky fólií s výkonem 9 l/min, které jsou často na hranici použitelnosti. Nejlepší modely pro domácí použití mají výkon až 20 l/min, někteří výrobci však sací výkon vůbec neuvádějí.

Dalším parametrem pro svářečky fólií je max. podtlak vakua, který dokáže vestavěná pumpa vytvořit. Uspokojivou hodnotou je podtlak 0,75 bar.

Jednotlivé modely se liší i kvalitou svarů. Ideální je, pokud je svar dvojitý, díky čemuž je zaručena dokonalá těsnost sáčku. Takové svářečky jsou vhodné i pro uchovávání velmi citlivých potravin (např. syrové maso), případně na vaření metodou sous-vide.

Svářečka fólií s dvojitým svarem

Některé levnější manuálně svářečky fólií mohou produkovat nedokonalé svary, protože při svařování musíte mačkat jejich vrchní kryt, díky čemuž topné těleso fólii nesvařují v celé délce nebo naopak fólii přetaví skrz a děruje.

Chcete-li najednou zakonzervovat větší množství potravin, myslete i na to, že svářečky fólií pro domácí použití se poměrně rychle přehřívají. Některé dokáží udělat jen 5 svarů za sebou, potom je nutné nechat vychladnout. Většina z nich (včetně těch nejlevnějších) je však vybavena ochranou proti přehřátí v podobě vratné tepelné pojistky. Ta zařízení při přehřátí vypne, aby zabránila jeho poškození. Po vychladnutí budete moci svářečku fólií opět používat.

Sáčky, fólie, dózy i zátky

Vakuované potraviny můžete uchovávat pomocí více druhů obalů. S většinou svářeček však můžete použít pouze sáčky či fólie do určité šířky – obvykle do 30 cm.

Nejčastěji používané obaly:

  • Sáčky – mají jeden konec uzavřený a jeden konec otevřený. Nelze však použít libovolné sáčky, ty s hladkým povrchem by se totiž při podtlaku uzavřeli a vzduch by se z nich nedal odsát. Pro svářečky fólií jsou tedy určeny speciálně vroubkované sáčky. Hladké nebo mikrotenové sáčky však můžete s některými svářečkami svařovat bez odsávání vzduchu.
  • Fólie – jde o speciální dvouvrstvou fólii na klasické rolce. Sáčky vytváříte sami, odříznutím fólie na požadovanou délku a zatavením jednoho konce. Některé svářečky fólií mají na rolku s fólií vyhrazen držák uvnitř, často i s integrovanou řezačkou. Nemusíte tak používat nůžky nebo nůž.
  • Dózy – jsou vhodné zejména pro uchovávání tekutin, omáček, marinovaného masa apod. Pro odsávání vzduchu z dóz musí být svářečka vybavena externím vývodem pro podlak. Dózy ani propojovací hadička však nebývají součástí balení svářečky a musíte je často dokoupit samostatně (ceny za sady se pohybují okolo 750 Kč). Nádoby většinou musíte použít originální, přímo od výrobce zařízení – jiné nemusí být se zařízením kompatibilní. Některé dózy jsou vybaveny i číselníkem, na kterém si nastavíte datum vakuování, abyste věděli, kdy máte danou potravinu spotřebovat.
  • Zátky – jsou vybaveny jednocestným ventilem a umísťují se na láhev. Pomocí ruční vakuovačky z láhve odsajete přebytečný vzduch a tekutina (např. víno) tak zůstane déle čerstvá.

Vakuování měkkého ovoce pomocí vakuovačky fólií

Většina sáčků či fólií je vhodná na mražení i vaření, ať už ve vodě nebo v mikrovlnce. Před použitím v mikrovlnce však nezapomeňte sáček nejprve otevřít, obsah by totiž mohl začít vřít a sáček explodovat. Při vaření sous-vide musíte sáček nechat uzavřený, obsah vřít nezačne, protože teploty jsou při tomto způsobu vaření nízké.

Sáčky i fólie seženete v různých rozměrových variantách. S většinou svářeček fólií můžete použít i sáčky od jiných výrobců. Pokud však chcete mít jistotu 100% kompatibility, spolehněte se raději pouze na originální sáčky a fólie od výrobce zařízení.

Další parametry a funkce svářeček fólií

  • Ovládání – levnější svářečky fólií jsou vybaveny několika tlačítky s integrovanými LED kontrolkami, které indikují provozní stavy. Na těch dražších často najdete i displej, který může zobrazovat čas zbývající do ukončení vakuování nebo jiné údaje.
  • Hlučnost – většina výrobců tento parametr nespecifikuje, ale počítejte s tím, že svářečky fólií patří mezi hlučné spotřebiče. U mnoha modelů dosahuje hlučnost až 80 dB, některé mohou být vybaveny dodatečným tlumením hluku.
  • Místo na napájecí kabel – napájecí kabel můžete navinout na spodní část zařízení nebo jej skrýt do připravené přihrádky v zadní části. Zjednodušíte tím skladování.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Svářečka fólií není spotřebič, který by se běžně vyskytoval v domácnostech. Kávovar, mixér nebo toustovač má téměř každý, se svářečkou fólií to však tak není. Jde přitom o velmi užitečný nástroj, který vám pomůže s prodloužením trvanlivoti potravin a s jejich pohodlným uskladněním. Přesto, že víte, jak se svářečky potravin rozdělují a co si všímat při výběru, máte stále ohledně nich řadu otázek. Na ty nejčastěji jsme se rozhodli odpovědět na tomto místě, abychom vám s výběrem ještě více pomohli. Pokud jste se z textu nedozvěděli všechno, co jste potřebovali vědět, napište nám do komentářů. Na vaše otázky odpovíme co nejdříve.

Jaký je rozdíl mezi svářečkou fólií a vakuovačkou potravin?

Svářečka fólií je všestrannější, protože umožňujě vakuování potravin a také svařování fólií, tedy sáčků, ve kterých se potraviny nacházejí. Vakuovačka potravin slouží pouze pro odsávání vzduchu ze speciálních nádob a sáčků. Obvykle se však tyto dva pojmy používají jako synonyma pro svářečku fólií.

Na co všechno se dá svářečka fólií používat?

Určená je především pro uchovávání potravin. Můžete si předem připravit své oblíbené jídlo a ve vakuové nádobě nebo sáčku si ho jednodcho vzít, kam potřebujete. Vhodná je na předpřípravu surovin na vaření, uchovávání chipsů, krekrů či oříšků. Dá se použít i na marinování masa. Samozřejmě, v sáčcích můžete uskladnit vše, co vám napadne, např. oblečení nebo šrouby.

Jak dlouho vydrží potraviny díky vakuovačce čerstvé?

Vzhledem k tomu, že během vakuového utěsnění potravin odstraňuje přístroj vlhkost a vzduch, zachovává jejich delší čerstvost. Díky tomu vydrží potraviny čerstvé až pětkrát déle než pomocí běžných způsobů uskladnění.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 14.04.2020
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek