Nejlepší sušáky na prádlo domů i do zahrady 2024 – recenze, test, srovnání

Sušák na prádlo je součástí téměř každé domácnosti. Jde o skladného pomocníka, který se dá umístit kamkoliv, do koupelny, obýváku, na balkon i do zahrady. Nabídka sušáků je bohatá, vybírat si můžete z modelů určených do exteriéru i do interiéru.

Rozkládací sušák na prádlo do interiéru

Vhodný sušák proto dá najít do každého bytu či domu. Poradíme vám, které parametry jsou při výběru sušáku důležité, a představíme vám několik oblíbených modelů.

Nejlepší sušáky na prádlo

Názov Hodnotenie Detail
Vileda King   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Leifheit Pegasus 200   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Leifheit Classic 230   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Toro 900049   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Leifheit Tower 190   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Vileda Universal   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Jak vybrat sušák na prádlo

Najít ten nejlepší sušák na prádlo nemusí být vůbec náročné. Stačí zvážit, zda chcete sušit venku nebo uvnitř, zohlednit prostorové možnosti a to, jak často perete. Rozhodující je také celková délka šňůry na sušení, použité materiály, rozměry sušáku ve složeném i rozloženém stavu či nosnost.

Rozdělení sušáků na prádlo

Základní rozdělení sušáků je na vnější a interiérové, resp. domácí sušáky na prádlo. Ty se dále dělí podle umístění a tvaru.

Otočný sušák na prádlo do zahrady

Venkovní sušáky na prádlo

Tento typ sušáků je vhodnou volbou pro lidi bydlící v domě, kteří mají zahradu, resp. dvorek, ale i pro lidi bydlící v bytě, kteří chtějí prádlo sušit na balkoně či okně. Výhodami sušení venku jsou rychle proschlé prádlo a jeho svěží vůně. Sušením venku se také vyhnete hromadění vlhkosti v domácnosti.

  • Otočný sušák na prádlo – jde o zahradní sušák na prádlo, který disponuje otočnou konstrukcí. Nosná tyč sušáku se zapustí do země, aby pevně držel na místě a vrch, nejčastěji se 4 bočními rameny, na kterých jsou natažené šňůry, lze otáčet, abyste při věšení prádla zbytečně nenachodili. Třeba myslet i na nastavení výšky, abyste na šňůry pohodlně dosáhli.
  • Sušák na balkon/okno – venkovní sušák na prádlo na okno nebo balkon se buď namontuje do okna, nebo na zábradlí balkonu. Má hmotnost 2 až 4 kg a rozpětí sušáku se obvykle dá nastavit. Při výběru tohoto typu je důležitá především nosnost sušáku, aby se pod váhou prádla neprohnul/nezlomil.
  • Sušák na stěnu – buď má podobu obdélníkového pouzdra s navíjecím mechanismem, nebo má tvar jako otočný sušák, ovšem s tím rozdílem, že nemá nosnou tyč, ale se pomocí držáku instaluje na stěnu. Sušáky s obdélníkovým pouzdrem mají v základní liště 4 až 6 šňůr o délce cca 4 m. Na jejich umístění jsou potřeba 2 protilehlé stěny, které musí být od sebe vzdáleny méně než max. délka šňůr. Nejvhodnější jsou na balkon.

Domácí sušáky na prádlo

Pokud zahradu a možná ani balkon nemáte, měli byste uvažovat nad domácími sušáky na prádlo, které vám během chladných měsíců se sušením prádla značně pomohou.

  • Stojanový sušák na prádlo – jde o nejběžnější typ sušáku do domácnosti. Takový sušák je obvykle rozkládací, po rozložení na něj vejdete min. 1 pračka prádla. Stojanový sušák zabírá hodně místa, když je plně naložený, těžko se s ním manipuluje.

Stojanový sušák na prádlo

  • Věžový/vertikální sušák na prádlo – vysoký sušák na prádlo se výborně hodí k sušení menších kusů oblečení. Rozměry základny jsou menší, prádlo se zavěšuje na několik pater stojících nad sebou. V porovnání se stojanovým sušákem je šetrnější k prostoru. Dražší věžové sušáky bývají vybaveny výsuvnými prvky na zavěšení košil (triček, šatů) a "patra" se dají odejmout.
  • Stropní sušák na prádlo – jelikož u stropu se hromadí nejvíce tepla, oblečení tam schne rychleji. Konstrukce sušáku se připevní na strop a pomocí vodících šňůr si, podobně jako u žaluzích, spouštíte tyče (cca 1 – 2 m), na které věšíte prádlo. Stropní sušák na prádlo je vhodný např. do koupelny či většího šatníku.
  • Sušák na prádlo nad vanu – tento polohovatelný sušák se umísťuje na hrany vany po její šířce, konstrukcí připomíná stříšku. Vhodný je na sušení ručníků a oblečení, které se krčí. Vlhké a teplé prostředí záhyby vyhladí a vy se nebudete muset zabývat žehlením. Dejte si však pozor na dostatečné větrání koupelny.
  • Sušák na prádlo na stěnu – může jít o svinovací sušák na prádlo, rám s pevně stanovenou šířkou šňůr, který se připevní na stěnu a obvykle se dá sklopit, ale i o konstrukci podobnou vnějšímu sušáku na zeď s menším rozpětím šňůr. Svinovací sušák na prádlo (lze jej použít i venku) klade minimální nároky na prostor. Připevňuje se na 2 protilehlé stěny s tím, že po použití se dají šňůry navinout zpět.
  • Radiátorový sušák na prádlo – je to jednoduchá obdélníková konstrukce s pevnou nebo nastavitelnou šířkou, která se dá zavěsit na radiátor. Nejčastěji se používá během zimy, kdy prádlo rychle proschne díky teplu z radiátoru a zároveň zvlhčí suchý vzduch v místnosti.

Radiátorový sušák na prádlo

  • Elektrický sušák na prádlo – vypadá jako stojanový nebo vertikální sušák na prádlo, jehož trubky jsou vyhřívané na teplotu přibližně 45 - 60 °C, čímž dochází k rychlejšímu schnutí prádla. Třeba počítat s vyšší cenou a spotřebou energie.

Velikost sušáku

Při rozhodování o velikosti sušáku si musíte odpovědět na 2 otázky. Kolik členů má vaše domácnost? Jak často perete? Pokud perete obvykle 2 – 3 pračky za týden, postačí vám běžný stojanový či vertikální sušák. Pokud máte malé děti nebo sportujete, tedy perete každý či druhý den, budete potřebovat sušák do interiéru i na balkon s větší délkou šňůr. Na jednu pračku s bubnem na 5 – 6 kg prádla budete potřebovat cca 10 m šňůr samozřejmě podle druhu opratého prádla.

Důležitá je délka šňůr, protože na rozměrnější kusy prádla (deky, ložní prádlo) budete potřebovat více místa, ale také vzdálenost mezi šňůrami. Pokud jsou šňůry blízko u sebe, s prádlem se nejen hůře manipuluje, ale i schne rychleji.

Sušák na prádlo na stěnu

Rozměry

Pokud nemáte doma hodně prostoru, rozměry sušáku budou pro vás podstatným parametrem. Nejen v rozloženém, ale i složeném stavu, protože sušák po použití budete chtít někde uskladnit.

Konstrukce a nosnost

Je přirozené, že konstrukce sušáku by měla být pevná, všímejte si však i její kvalitu. Sušáky jsou vyrobeny obvykle z kovu (ocel či hliník), doplněné o plastové části. Pokud máte tu možnost, zkuste sušák ještě před koupí rozložit a prohlédnout si jednotlivé spoje, či plastové části na kovu nedrží jen silou vůle. Zajímejte se i o nosnost, protože mokré prádlo váží více než suché. Raději si volte sušáky s vyšší nosností, aby těžké mokré prádlo unesli. Např. u sušáků do okna cca 40 kg a balkónových max. nosnost 60 kg.

Cena

Sušáky na prádlo si můžete koupit již od 120 Kč výše, nejlevnější jsou sušáky na radiátor. V kategorii do 1 000 Kč najdete sušáky do domácnosti a na balkon, např. na radiátor, stropní či stojanové. Ve vyšší cenové kategorii do 2 000 Kč si už můžete vybírat z kvalitních venkovních sušáků i stojanových a vertikálních, které jsou stabilnější a nabízejí větší délku šňůr. Náročnější spotřebitelé budou potřebovat na sušák 2 000 Kč a více. V této cenové kategorii se nacházejí robustní zahradní sušáky vyznažujúce se vysokou kvalitou a odolností, ale např. i stále oblíbenější elektrické sušáky.

Sušák na prádlo do zahrady

Oblíbené značky

Ať už se rozhodnete koupit sušák na prádlo v Merkury Marketu, Lidlu, Möbelix, JYSKu nebo vaše kroky povedou do Kauflandu, případně do Kinekusu, měli byste se ohlížet po ověřených značkách, při kterých neproděláte. K oblíbeným výrobcům kvalitních sušáků na prádlo se řadí Leifheit a Vileda. Nabízejí nejen široký výběr sušáků, ale často se objevují i ​​na předních místech v testech sušáků. Aquapur sušák na prádlo, ať už stojanový nebo zahradní otočný, který prodává Lidl, je podle mnoha uživatelů také dobrou volbou.

Jak vyrobit sušák na prádlo

Zlomil se vám sušák na prádlo a nechce si kupovat nový? Můžete si ho klidně vyrobit. Postačí vám na to obyčejné PVC trubky a tvarovky. Čtyři tlustší trouby budete potřebovat jako základ a několik menších na věšení prádla. Do 2 delších hrubších trubek udělejte díry velikosti menších trubek a ty do nich vložte, poslední dvě trubky umístěte na jeden a druhý konec pomocí tvarovek. Tvarovky by měly být zahnuté a mít 3 otvory, aby se do nich dala nasadit hlavní hrubší trubka, poslední na věšení a hrubší nosná trubka. Další 2 tlustší trubky totiž třeba nasadit tak, abyste zboku vytvořili trojúhelník, spodní stranu vytvoříte také pomocí tvarovek s použitím kratších trubek. Výsledkem by měla být trojhranová konstrukce, jejíž přepona, tedy nejdelší strana se "šňůrami", bude sloužit k umístění prádla.

Sušák na prádlo na balkoně

Nejčastější otázky a odpovědi – FAQ

Výběr sušáku na prádlo není žádná věda, však? Postup už znáte, stále však máte otázky, které by vám rozhodování mohly ještě více usnadnit. Připravili jsme si pro vás rubriku, ve které budeme na otázky, které nám zasíláte mailem a do komentářů odpovědět. Chcete-li se ještě zeptat, k dispozici jsou vám komentáře pod článkem.

Z jakého materiálu by měl být venkovní sušák?

Jelikož vnější sušáky by měly odolávat vlivům počasí, je důležité, abyste vsadili na kvalitu. Nejlepší volbou je odlehčený hliník nebo nerezová ocel v kominácii s UV odolným plastem. Kovové části by měli mít práškovou úpravu či pozinkování. Rozhlížejte se po takovém sušáku, který má vysokou nosnost, pevnou konstrukci, která odolá náporům větru, je nerezavějící a nechybí mu různé možnosti nastavení.

Postačí mi jeden sušák na sušení venku i doma?

Ak si vyberete vhodný model, tak ano. Sušáky se liší v odolnosti vůči nepříznivým vlivům počasí, proto pokud nechcete kupovat dva sušáky, zvolte si takový, který je určen pro venkovní i vnitřní použití a je dostatečně odolný a pevný.

Vyplatí se investovat do dražšího sušáku?

Vzhledem k tomu, že dražší sušáky mají obvykle nejen pevnější konstrukci, ale i různé přídavné prvky, investovat se vyplatí. Některé disponují háčky na zavěšení košil, některé nabízejí automatické napnutí šňůr či praktické klipy na spodní prádlo a ponožky. Závisí to samozřejmě od toho, co od sušáku očekáváte. Prádlo vám uschne i na sušáku za 150 Kč, nicméně je otázkou, jak dlouho vám vydrží a zda nabízí něco navíc.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 17.09.2017
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek