Nejlepší stříkací pistole 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší malířské stříkací pistole
- Stříkací pistole na malování – recenze
- Bosch PFS 5000 E
- Wagner W 180 P
- Wagner Universal Sprayer W 590 Flexio
- Einhell TC-SY 500 P
- Co je to malířská stříkací pistole a na co všechno se dá použít
- Typy stříkacích pistolí na malování
- HVLP stříkací pistole
- Vysokotlaké stříkací pistole
- Pneumatické stříkací pistole
- Bezvzduchové stříkací pistole
- Elektrické stříkací pistole
- Akumulátorové stříkací pistole
- Stříkací pistole na barvy na stěny – důležité parametry
- Barvy do stříkací pistole – jaké se dají použít
- Cena stříkacích pistolí na stěny
- Jak použít a nastavit stříkací pistoli
- Údržba stříkací pistole
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Malířské stříkací pistole nahradí váleček i štětec, urychlí i zjednoduší vaši práci a mohou podstatně snížit množství spotřebovaného materiálu. Toto všechno bude pravdou pouze tehdy, pokud si vyberete ten správný model.
V následujícím článku se dozvíte, na jaké parametry se zaměřit, který z druhů stříkacích pistolí je vhodný na menší a který na větší práce. Prozradíme vám také to, jak s tímto nářadím pracovat a jak se o něj starat.
Nejlepší malířské stříkací pistole
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Fieldmann FDSP 200651-E ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Wagner W 690 Flexio ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Rebel RB-1061 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Bosch PFS 5000 E ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Bosch PFS 2000 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Powerplus POWX354 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Stříkací pistole na malování – recenze
"Studovat" obecné parametry je jedna věc, přečíst si o konkrétních vlastnostech konkrétního produktu, to může být pro mnohé z vás ještě užitečnější. Právě proto jsme si pro vás připravili naše vlastní recenze stříkacích malířských pistolí.
Co je to malířská stříkací pistole a na co všechno se dá použít
Malířské stříkací pistole jste už určitě viděli. Používají se zejména v autodílnách na nanášení nového laku na auta. Jejich využití je však mnohem širší. V podstatě jde o šikovnější a praktičtější, i když trošku dražší náhradu za klasický váleček či štětec. Pomocí stříkacích pistolí můžete "malovat" stěny v interiéru i exteriéru či plot (dřevěný i kovový), namořit dřevěnou podlahu, nalakovat nábytek, nebo dekorovat různé předměty. Své uplatnění najdou prostě všude tam, kde se pracuje s barvou, lakem, mořidlem či jiným nátěrovým materiálem.
Typy stříkacích pistolí na malování
Nízkotlaká, vysokotlaká, pneumatická, akumulátorová, bezvzduchová či elektrická? Výběr vhodného typu pistole je prvním krokem při celkovém výběru tohoto nářadí. Rozhodujícím faktorem je zejména to, co přesně s ním máte v plánu dělat a jak často jej budete používat. Musíme vás upozornit na jeden důležitý detail. V mnoha návodech na výběr stříkacích malířských pistolí, ale také přímo u prodejců natrefíte na poměrně matoucí označení a popisy jednotlivých modelů.
Tak například, opakem pneumatické by měla být pistoli bezvzduchová, ne elektrická. Jinými slovy, každá stříkací pistole potřebuje šťávu, zdroj energie – může být vybavena akumulátorem, elektromotorem, být připojena do sítě či ke kompresoru, který musí být také poháněn energií (benzínovým generátorem, elektřinou...). Dokonce i manuální pistole, resp. rozprašovač, je poháněn energií – tou vaší, při stlačení pístu.
Každá pistole potřebuje zároveň i "sílu" či technologii, která požene materiál (barvu, lak...) z nádržky přes trysku až na právě upravovaný povrch. Touto silou může být stlačený vzduch poháněný multilopatkovou turbínkou, píst s elektromagnetem či elektromotorem atd.
Při výběru stříkací pistole pro vás není až tak důležité pochopit tuto problematiku do úplných detailů. Měli byste však pochopit, že každou stříkací pistoli musíte připojit ke zdroji energie, přičemž samotné "rozprašování" barvy může fungovat na rozdílných principech. Díky tomu nešlápnete vedle.
HVLP stříkací pistole
HVLP stříkací pistole fungují na principu, při kterém je nádoba na barvu pod tlakem. Ten v podstatě barvu (nebo jiný materiál) protlačuje přes trysku, při čemž dochází k tzv. atomizačnímu procesu – barva, lak atd. prochází tryskou v podobě malinkých částeček. V závislosti na tom, jak vysoký tlak je využit v procesu atomizace, se odvíjejí funkční vlastnosti dané stříkací pistole.
Zkratka HVLP je odvozena od slov High Volume – Low Pressure, tedy vysoký výkon – nízký tlak. Toto pojmenování zároveň vysvětluje princip, na kterém HVLP stříkací pistole fungují – velké množství materiálu (barva, lak...) je přes trysku vytlačovány při nízkém tlaku. Díky tomu v praxi dochází k snížené atomizaci materiálu – přes trysku se materiál dostane přímo na upravovaný povrch (nebude rozprášen do jeho okolí či vzduchu). Výsledkem je nižší spotřeba materiálu, a tedy i nižší náklady na provoz pistole, a také profesionální výsledek natírání – stříkání.
Výhody HVLP stříkacích pistolí
Jak uvidíte sami, HVLP stříkací pistole mají nesrovnatelně více výhod. Mezi ty patří zejména:
- Nižší spotřeba materiálu (až o cca 40 %)
- Jsou vhodné pro stříkání většiny materiálů
- Nižší pořizovací cena
- Jednoduchá a levná údržba
- Přesnost
- Rychlá příprava na práci
- Delší životnost
- Materiál není rozprašován na okolní plochy/předměty a ani do vzduchu
- Vysoká kvalita finálního nátěru
Nevýhody HVLP stříkacích pistolí
HVLP stříkací pistole mají v podstatě pouze 1 výraznější nevýhodu, a to tu, že práce s nimi je pomalejší. V důsledku toho, že z trysky barva nestříká na všechny strany, ale spíše "bodově", se tento typ stříkacích pistolí využívá hlavně na dokončovací práce. Pokud však chcete pistoli používat k malování klasicky velkých stěn v bytě či domě, rekonstrukci starého nábytku, nebo lakování plotu, měli byste si bez problémů vystačit i s HVLP modelem.
Vysokotlaké stříkací pistole
Z předešlých řádků jste pravděpodobně pochopili, že vysokotlaké stříkací pistole jsou vhodné spíše na stříkání větších ploch. Pracují při vysokém tlaku (cca do 56 atmosfér), proto je můžete používat i na práci s viskózními (hustými) nátěrovými materiály.
Vysokotlaké stříkací pistole jsou zpravidla bezvzduchové (nazývají se také jako airless). Materiál většinou nesají z nádobky, ale z externího sudu, kbelíku či větší plechovky. Díky tomu je práce s nimi opravdu praktická a hlavně rychlá (nemusíte se zdržovat přeléváním barvy a náročným čištěním po skončení práce).
Vysokotlaké pistole jsou specifické vysokým plošným výkonem, proto je využijete hlavně pro nanášení materiálu na velké plochy. Z hlediska spotřeby materiálu natrefíte na různé tvrzení. Někteří zastávají názor, že tyto pistole materiálem šetří, jiní zas říkají, že ho spotřebují mnohonásobně více, a to pro zvýšenou atomizaci (barva se kromě místa, kam ji chcete nanést, rozpráší i kolem).
Výhodou vysokotlakých stříkacích pistolí je jejich schopnost pracovat s velmi širokou škálou materiálů. Většinou přes ně můžete "prohnat" podkladové, polyuretanové či husté barvy, laky i lazury, dokonce i přípravky na bázi pryskyřice, či tmely.
Pneumatické stříkací pistole
Pneumatické stříkací pistole pracují se stlačeným vzduchem, jsou tedy přesným opakem těch bezvzduchových. V zásadě jde vždy o HVLP pistole, protože, jak jsme si řekli výše, ty vysokotlaké patří zpravidla do kategorie bezvzduchových.
Na jejich chod je nutné použít externí vzduchový kompresor, na který se podíváme blíže o chvilku. Pneumatické pistole jsou považovány za jednu z nejlepších alternativ, a to zejména z hlediska kvality vytvořeného nátěru. Na těchto pistolích za většinou nachází tryska s průměrem 1,4 mm, kterou je však možné vyměnit i za užší či širší.
Některé modely pneumatických pistolí jsou vybaveny i digitálním (elektrickým) tlakoměrem, pomocí kterého můžete regulovat přísun vzduchu, a tedy i proud barvy/laku, který stříká z trysky. Pokud na takový kousek natrefíte, určitě vám doporučujeme, abyste do něj zainvestovali o pár korun navíc. Vaše investice se vám vrátí na ušetřeném materiálu, čase a v neposlední řadě i energii.
Jak vybrat kompresor k HVLP pneumatické stříkací pistoli
V případě, že se rozhodnete pro koupi HVLP pneumatické stříkací pistole, budete si k ní muset pořídit i vhodný kompresor. Pokud nepatříte k technickým typům, doporučujeme poradit se přímo v prodejně, ve které budete kupovat pistoli. Pokud se této problematice rozumíte alespoň trošku, držte se následujícího.
V první řadě musíte pochopit několik základních věcí. HVLP stříkací pistole spotřebovávají poměrně málo vzduchu, což však neznamená, že ho spotřebovávají vysloveně málo. Jinými slovy, mnozí z vás budou určitě přemýšlet nad koupí malého a levného kompresoru nebo se ho dokonce pokusí vyrobit sami. To je však velká chyba!
Abyste se při práci s HVLP stříkací pistolí nezbláznili, budete potřebovat větší a výkonnější kompresor. Důvodem je jeho pracovní cyklus. Drtivá většina vzduchových kompresorů disponuje poměrně nízkými pracovními cykly. V praxi to znamená, že nemohou být v nepřetržitém provozu během několika hodin (výjimkou jsou pouze komerční typy zařízení).
Pokud použijete dostatečně výkonný kompresor, vaše HVLP pistole ve skutečnosti spotřebuje menší objem vzduchu, jaký do ní bude dodáván z kompresoru – ten si díky tomu "odpočine" (dojde k přestávkám mezi jednotlivými cykly) – a vy můžete pracovat dlouho i bez přestávky.
Jaký kompresor je tedy vhodný? Je to individuální. Při HVLP pistoli, kterou si vyberete, by měl být uveden údaj o průtoku vzduchu, který se liší od modelu k modelu. Údaj o průtoku vzduchu je označen zkratkou CFM (kubické stopy za minutu). Na domácí použití by měl mít vámi vybraný vzduchový kompresor minimálně o 25 % vyšší výkon z hlediska průtoku vzduchu, jaký má daná HVLP pistole. Pro komerční použití je nutné použít až o 40 % výkonnější kompresor.
Bezvzduchové stříkací pistole
Při bezvzduchových nebo tzv. airless stříkacích pistolích, jak je patrné již z jejich pojmenování, barvu z nádržky nevytlačuje stlačený vzduch, ale píst. Přesněji, materiál je do pistole přiváděn za pomoci pístového čerpadla, které je poháněno elektromotorem. Tyto pistole pracují při vysokém tlaku, v prapodstatě jsou tedy synonymem k pistoli vysokotlaké.
Abyste zjistili, zda je pro vás lepší pistoli pneumatická nebo bezvzduchová, musíte vědět, na co přesně ji budete používat. Princip, při kterém je využíván stlačený vzduch, je specifický tím, že vytváří "měkký obláček" barvy. Ten je na daný povrch nanášen v tenké vrstvě, v důsledku čehož dochází k vytvoření velmi kvalitního nátěru.
Vzduch v kombinaci s materiálem s nižší viskozitou však zároveň stojí za nepříjemným jevem. Materiál není nanášen jen na daný povrch. Jeho podstatná část je rozprášena do prostoru (doslova vás obklopí).
Bezvzduchové pistole, protože pracují při vyšším tlaku, dokáží zpracovat i materiály s vysokou viskozitou. Částečky barvy či laku mají tedy vyšší hmotnost, proto se rychleji "usadí" na povrch (nelétají ve vzduchu). Kvalita nátěru je tedy nižší, jeho vytvoření však rychleji. Navíc dochází k menšímu plýtvání s materiálem, i když ho v konečném důsledku musíte použít více.
Elektrické stříkací pistole
Elektrické stříkací pistole jsou vhodné zejména pro domácí použití. Nemusíte k nim připojovat žádný externí kompresor, protože ho mají zabudovaný v sobě, resp. je k nim připojen. Druhou alternativou jsou kousky s čerpadlem, které je poháněno elektromagnetem s oscilační tyčí (v takovém případě mluvíme o elektromagnetických pistolích).
Elektrické stříkací pistole patří většinou do skupiny pneumatických zařízení, není však vyloučeno, že natrefíte i na bezvzduchový model s pístem. To je zároveň první parametr, který byste si měli všimnout při jejich výběru.
Elektrické stříkací pistole jsou napájeny přímo ze sítě (220 V). Při práci se tedy jistým omezením nevyhnete – můžete pracovat jen tam, kam vás "pustí" el. kabel – proto nepřehlédněte údaj o jeho délce. Při výběru si všimněte i samotný kompresor. Ten může být menší a upevněn na popruhu, který si pověsíte na rameno nebo být součástí těla pistole. Druhou alternativou jsou modely s větším kompresorem na kolečkách. V takovém případě bude k pistoli připojen hadicí, takže se zaměřte i na její délku.
Akumulátorové stříkací pistole
Akumulátorové nebo ruční stříkací pistole mají v těle zabudovanou baterii – akumulátor – takže je nemusíte připojovat k žádnému dalšímu zdroji energie. Jejich jedinou výhodou je, že při práci nejste omezeni kabelem či hadicí. Musíte však počítat s poměrně krátkou výdrží (většinou pouze 20 – 30 min. na 1 nabití) a slabším výkonem. Akumulátorové stříkací pistole jsou vhodné pouze pro domácí použití a v zásadě pouze na menší práce.
Stříkací pistole na barvy na stěny – důležité parametry
Když jste si vybrali vhodný typ stříkací pistole, můžete se přesunout k důležitým parametrem daného modelu. Z praktické stránky je třeba zvážit jeho hmotnost, rozměry, a tedy způsob manipulace, výkon, typy trysek a nádržky na barvu. Z hlediska využití myslete opět na jeho hlavní využití. Chcete stříkat ve velkém či malém množství, občasně nebo často, jaké barvy budete využívat (s vysokou/nízkou hustotou)? Toto vše rozhoduje, které vlastnosti pistole budou pro vás skutečně pozitivní.
Nádržka na stříkací pistoli
Nádržka na stříkací pistoli je její velmi důležitou součástí. V první řadě se zaměřte na její umístění. Na výběr máte:
- Gravitační pistole – nádobka je umístěna nahoře
- Sací pistole – nádobka je umístěna dole
Pokud je nádobka umístěna navrchu pistole, materiál je do ní přiváděn pomocí přitažlivé síly, tedy gravitace. Tato alternativa je považována za nejuniverzálnější, i když je vhodná zejména pro stříkání menších ploch (nádržka nemůže mít příliš velký objem).
Její výhodou je také menší plýtvání materiálem, a tedy i nižší náklady na provoz – barva či lak z nádržky jsou spotřebovány do poslední kapky. S gravitačními pistolemi se manipuluje jednodušeji. Při práci je nemusíte držet pouze ve vodorovné poloze. Díky tomu nimi můžete pohodlně natírat stěny, stropy i podlahy.
Pokud je nádržka umístěna na spodní straně pistole, její přívod do trysky zabezpečuje vakuum, které je vytvořeno pod vlivem proudu stlačeného vzduchu. Sací pistole jsou určeny zejména pro použití při stříkání velkých ploch, a to z jednoduchého důvodu. Nádržka umístěna na spodní straně pistole může mít větší objem. To je zároveň asi jediné pozitivum tohoto řešení.
Se sacími pistolemi lze pracovat pouze ve vodorovné poloze! To je problém při stříkání stropu či naopak nízko položených míst. Nevýhodou je také poměrně velké plýtvání materiálem – na dně nádobky zůstane vždy malé množství nespotřebované barvy či laku.
Materiál a objem nádržky na stříkací pistoli
Dalším důležitým parametrem je objem nádržky. Ty na nejlevnějších stříkacích pistolích většinou nemají více než 300 – 400 ml, což je docela málo. Za postačující objem na domácí použití můžeme označit 600 až 1 000 ml. Větší nádržky najdete na profesionálních pistolích.
Všimněte si také materiál, ze kterého je nádržka vyrobena. Nejčastěji se setkáte s plastem a kovem. Výhodou plastových nádržek je, že jsou průhledné, proto můžete průběžně sledovat "stav" materiálu. Kovové nádržky jsou samozřejmě odolnější, mají delší životnost, širší využití a jejich údržba je o něco jednodušší. Kov, na rozdíl od plastu, totiž můžete mýt i pomocí agresivních rozpouštědel.
Rozměry a hmotnost
Na rozměry a hmotnost se zaměřte hlavně při elektrických stříkacích pistolích. Jejich nedílnou součástí je kompresor, který při práci musíte "táhnout" všude s sebou. Jak jsme zmínili výše, můžete si vybrat pistoli s kompresorem, který je k ní připojen "napevno" (je zabudovaný v těle). V takovém případě by kompresor neměl být příliš rozměrný a těžký. Druhou možností, která je obecně považována za šikovnější řešení, je externí kompresor s kolečky připojen hadicí.
Počet a typy trysek
V první řadě si všimněte, zda je možné trysky "polohovat" do více směrů. Základem je nastavení do směru vertikálního a horizontálního. Další možností, která je velmi praktická, je nastavení do jakéhosi koncentrovaného kruhového paprsku, který je ideální při aplikaci materiálu na malé plochy (např. mezi parapetní deskou a radiátorem).
Dalším důležitým údajem je počet a typ trysek. V první řadě si všimněte, zda jsou součástí balení, a pokud jsou, tak v jakém počtu (čím více, tím lépe). Pokud trysky nejsou prodávány spolu s pistolí, ověřte si aspoň to, zda si je můžete dokoupit a zda jsou vyměnitelné. Trysky se odlišují průměrem, v závislosti od kterého mají rozdílné využití.
- Trysky s průměrem 1,2 – 1,6 mm: vodou ředitelné barvy, podkladové barvy, některé druhy laků
- Trysky s průměrem 1,4 – 1,7 mm: akrylové barvy a laky
- Trysky s průměrem 1,5 – 2,2 mm: základní nátěry
- Trysky s průměrem 2,5 – 3 mm: např. tekuté tmely a jiné materiály s extrémně vysokou viskozitou
Příkon a výkon
U některých stříkacích pistolích najdete jen údaj o příkonu, u jiných i údaj o výkonu. Tak či onak, zařízení s vyšším příkonem mají zpravidla i vyšší výkon. Pistole do 500 W jsou obecně považovány za hobby nářadí do domácnosti, které využijete pouze při menších pracích (renovace nábytku, aplikace laku na menší plot atd.).
Všechny stříkací pistole s příkonem nad 500 W se již dají označit za poloprofesionální až profesionální kousky, se kterými můžete stříkat do aleluja. Při výběru myslete zejména na způsob využití pistole. Budete zcela zbytečně investovat "velké peníze" do profi modelu s vysokým příkonem i výkonem, kterým chcete jednou ročně nastříkat menší plot.
Průtok a nanášecí výkon
Údaj o průtoku hovoří o množství barvy, která projde tryskou za sekundu. Na výkonnějších stříkacích pistolích je to v zásadě 500 ml/min. a více. Informace o tzv. nanášecím výkonu vám napoví, jak velkou plochu natřením za určitou dobu (např. 3 m²/min., 15 m²/4 min.). Asi není třeba vysvětlovat, že čím vyšším průtokem a nanášecím výkonem disponuje dána pistole, tím rychlejší bude práce s ní.
Délka hadice a kabelu
Každou stříkací pistoli musíte připojit ke kompresoru či do elektřiny (výjimkou jsou pouze akumulátorové modely), proto nepřehlédněte údaje o délce přívodního kabelu. Pokud se na vámi vybraném modelu nachází přívodní hadice, všimněte si také údaj o její délce. Kolik metrů nebo centimetrů se dá považovat za dost, vám neřekneme. Opět jednou musíte vědět, na co, jak a kde přesně budete pistoli využívat.
Doplňky k stříkacím pistolím
Kromě výše zmíněných vyměnitelných trysek existuje i další praktické příslušenství, které vám práci se stříkací pistolí podstatně usnadní. Avšak pouze v některých případech. Pokud ji budete využívat jen na menší práce jednou za rok, příslušenství pro vás bude zbytečné. Naopak při častém užívání či aplikaci materiálu na velké plochy ho určitě zvažte.
- Jehla na čištění trysek: Tato drobnost je nápomocná pro každého. Je dobré, pokud je součástí samotné pistole (nemusíte se trápit s vhodným tvarem či velikostí jehly).
- Kartáček na čištění: Dostanete ji k drtivé většině stříkacích pistolí, víte si ji však dokoupit i samostatně.
- Vzduchový filtr: Je určen pro čištění vzduchu, který "vchází" do pistole. Odstraňuje z něj mikroskopické pevné částečky, které ji časem zanášejí.
- Separátor vlhkosti: Pokud budete aplikovat lak vysoké kvality, mezi kompresor a stříkací pistoli je přímo nezbytné nainstalovat vhodný separátor vlhkosti.
- Hrnec na barvu: Nad jeho koupí přemýšlejte pouze tehdy, když chcete pistoli využívat často a hodně (je náhradou za nádržku). Pozor, je použitelný pouze s některými modely. Jde o hermeticky uzavřenou nádobu s armaturami pro připojení ke kompresoru a pistoli.
Barvy do stříkací pistole – jaké se dají použít
Neexistují žádné speciální barvy do stříkací pistole. Použití konkrétních materiálů závisí od toho, co zvládne daná pistoli. Nejdůležitějším parametrem je jejich viskozita, tedy hustota. Tento údaj byste měli najít na každé barvě, laku, mořidle či jiném nátěrovém materiálu. Stejně tak by se měl nacházet i na stříkací pistoli. Nejčastěji se setkáte s označením DIN (např. DIN 80-s).
K odměření viskozity daného materiálu slouží speciální nádobka s 4 mm otvorem, do které nalijete barvu, lak či jiný materiál. Jeho viskozita se standardně počítá na základě času (v sekundách), za který z nádobky zcela vyteče. Tyto nádobky jsou často součástí pistole.
Pokud si vyberete model bez tohoto doplňku, určitě vám doporučujeme, abyste si ho pořídili samostatně. Nádobky na měření viskozity stojí oko 120 Kč. Pozor, určitě si vyberte kousek, který je v souladu s normou DIN. V jiném případě se vám bude viskozita daného materiálu zjišťovat těžko.
Cena stříkacích pistolí na stěny
Kolik je tak akorát, kolik až podezřele málo a kolik až příliš mnoho? Nuže, na to vám přesně neodpovíme. Výkonnější a opravdu kvalitní elektrické pistole většinou nekoupíte pod 2 500 Kč. Vysokotlaké modely stojí i několik tisíc korun. Naopak, mini stříkací pistole s nízkým výkonem a kapacitou stojí i méně než 750 Kč.
Jednu přesnou radu, která úzce souvisí s cenou stříkací pistole, vám však dát můžeme. Promyslete si, jak často a na co všechno ji budete využívat. Má jít o jakousi náhradu za štětec, kterou ze skříně vytáhnete jednou za rok? V tom případě si vystačíte i s kouskem do 750 Kč. Budete pistoli využívat na natírání velkých ploch, dezinfekci prostorů i stříkání plodin v zahradě? Tak zbytečně nešetřete a investujte do ní minimálně 1 200 Kč.
Levné a mini stříkací pistole do 1 000 Kč
Levné a mini stříkací pistole můžete vlastnit již za pár korun (cca do 1 000 Kč). Dají se popsat jako modely s malou kapacitou, omezenou nebo žádnou regulací průtoku a nekvalitním provedením (stačí jedno silnější ťuknutí a je po nich). Největším problémem levných stříkacích pistolí je jejich větší spotřeba materiálu. Při častějším používání můžete jejich koupí tedy spíše předělat.
Střední kategorie stříkacích pistolí do 5 000 Kč
Nádržka o objemu od 600 do 1 000 ml, regulace průtoku, vysoký pracovní výkon, schopnost pracovat i s materiály s vyšší viskozitou, několik trysek v balení, celkem vysoká kvalita finálního nátěru a minimální mrhání barvami. To je zkrácený popis pistolí v cenové kategorii do 5 000 Kč, které se dají nazvat také jako poloprofesionální.
Profesionální stříkací pistole nad 5 000 Kč
Když natrefíte na stříkací pistoli za cenu nad 5 000 Kč, zpravidla půjde o profesionální model, který využijete hlavně na častou a rozsáhlou práci. Takto drahé pistole jsou specifické vysokým pracovním výkonem, obrovskou kapacitou (většinou nemají nádobku, materiál si pistole "táhne" přímo z kbelíku či plechovky), plně regulovatelným průtokem, možností polohování trysek a dalšími praktickými funkcemi.
Jak použít a nastavit stříkací pistoli
První důležitou částí stříkání s pistolí je její držení ve správné vzdálenosti od dané plochy. Někde natrefíte na rady, že ideální vzdáleností je 30 až 40 cm, jinde zas na to, že pistole je třeba držet pouze 15 až 20 cm od dané plochy.
V této chvíli to nerozlouskneme. Nejlepším způsobem, jak odhadnete vhodnou vzdálenost, je proto malá zkouška. Uchopte pistoli a stříkněte. Rozdíly totiž závisí také na dané pistoli, typu podkladu a používaného materiálu.
Při samotné aplikaci materiálu na daný povrch se držte následujícího:
- Pistole držte kolmo na stříkanou plochu
- Pohybujte s ní plynule a přiměřeně rychle
- Vyhněte se příliš pomalému pohybu
- Problémem je i příliš rychlý pohyb s pistolí – výsledný nátěr bude po zaschnutí nadprůměrně drsný
- Ať už pistoli držíte v jakékoliv vzdálenosti, snažte se ji po celou práce držet přibližně stejně
- Každý přechod by měl s tím předchozím překrývat cca o třetinu
- Při práci postupujte svrchu dolů
Příprava materiálu a plnění stříkací pistole
Pistole používejte pouze s těmi materiály, které povoluje výrobce! To je základ. Nezapomeňte ani na správné ředění. Při používání 1,8 mm trysky můžete aplikovat většinu materiálů na většinu povrchů i bez ředění, vše však závisí i na výkonu dané pistole. Abyste odhadli ideální poměr ředění, můžete provést malý test.
Do nádržky nalijte malé množství neředěného materiálu a zkuste jej aplikovat na daný povrch. Pokud pistole prská, zasekává se nebo nátěr nepůsobí celistvě, je nutné ho zředit. Výsledný nastříkaný "vzor" musí být jemný, celistvý a bez kapek.
Laika může potrápit i samotné plnění stříkací pistole. Není na tom nic komplikované. Správné zředěný materiál nalijte přímo z plechovky či jiné nádoby do nádržky. Při jeho přelévání se snažte nádržku co nejméně pokapat z vnější strany. To uděláte jednoduše. Plechovku nejprve opřete o okraj nádržky a materiál z ní začněte vylévat až potom. Po jeho stečení plechovku pomaličku vyrovnejte, otřete ji o okraj opatrně zvedněte.
Údržba stříkací pistole
Údržba stříkací pistole není náročná. Vždy po skončení práce z nádržky odstraňte nespotřebovaný materiál. Pokud jste používali barvy na bázi vody, nádržku stačí pořádně povyplachovat. Náročnější je to při syntetických barvách či lacích. V takovém případě musíte použít ředidlo či jiný vhodný čisticí prostředek. Informaci o tom, co je a co není vhodné, byste si měli za každých okolností ověřit v návodu k obsluze. Opatrní buďte zejména v případě plastových nádržek.
Po skončení práce nezapomeňte ani na vyčištění samotné pistole a trysek. Na ty použijte speciální jehlu. Pistole byste měli skladovat na suchém místě, ideálně v obalu. A před každým zahájením nového pracovního procesu zkontrolujte přívodní hadice a kabely.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Které značky stříkacích pistolí jsou považovány za spolehlivé a jak odstranit časté problémy, se kterými se můžete setkat při práci s tímto zařízením? Na několik častých dotazů spotřebitelů vám odpovíme v následujících řádcích.
Kde koupit kvalitní stříkací malířskou pistoli?
Proč se v nádržce tvoří vzduchové bubliny?
Proč pistole stříká klobásový vzor?
Proč je stříkaný vzor příliš mokrý na okrajích?
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek