Nejlepší sportovní tašky 2024 – recenze, test, srovnání

Ať už sportujete ve fitku, na stadionu nebo v přírodě, kvalitní sportovní taška by ve vaší výbavě určitě neměla chybět. V následujícím článku se podíváme na všechny důležité aspekty, které byste měli zohlednit při jejím výběru.

Jak si vybrat sportovní tašku?

Podíváme se také na několik zajímavých produktů a poradíme vám i v tom, jak o sportovní tašku správně pečovat.

Nejlepší sportovní tašky

Názov Hodnotenie Detail
adidas Tiro League M   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Member's HA-0046   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Zagatto ZG703   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Nike Academy Team Duff L   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Domyos 30 l   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
UA Undeniable   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší sportovní batohy

Názov Hodnotenie Detail
Cattara Green   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Domyos 18 l   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Adidas GN2014   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Head Elite Backpack   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Acepac Zam exp 15 l   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Kipsta Essential 33 l   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Sportovní tašky – recenze

Vybrali jsme několik sportovních tašek, které zaujaly nás nebo spotřebitele a připravili jsme si pro vás jejich recenze, v těch vám prozradíme vše o jejich vlastnostech, plusech i nedokonalostech a samozřejmě i to, co o nich říkají samotní zákazníci.

Rozdělení sportovních tašek podle způsobu nošení

Úplně na začátek se podíváme na jednotlivé kategorie, které se odvíjejí od způsobu nošení sportovních tašek. Všechny z nich se totiž mohou na první pohled jevit podobně. Některé drobné rozdíly jsou však ve skutečnosti docela podstatné. Rozhodují například o tom, jak pohodlně se vám bude dána taška nosit a jak těžké věci do ní můžete naložit.

Sportovní taška na kolečkách

Sportovní tašky na kolečkách se tvarem neliší od klasických modelů. Rozdíl spočívá v tom, že na jejich spodní části naleznete 4 menší kolečka. Ty slouží hlavně na krátké potažení po podlaze, pokud se však na tašce nachází dostatečně dlouhá rukojeť, můžete je táhnout i během delší cesty. Jejich hlavní výhodou je, že tašku chrání před poškozením, protože ji vlastně nikdy nepoložíte přímo na zem. Tyto modely bývají o něco dražší, což však není neměnným pravidlem, ale i podstatně odolnější a mají delší životnost.

Sportovní taška přes rameno

Dá se říci, že každá taška, tedy i ta s kolečky se nosí právě na rameni nebo na kříž přes tělo. Proto v podstatě nemluvíme o samostatné kategorii, ale o sportovních taškách jako takových, i když je pravda, že pod pojmem sportovní taška přes rameno si můžete představit také menší tašku s fitness designem, která je vhodná pouze pro přenášení maličkých předmětů. Poměrně širokou nabídku takových kousků jsme našli například u výrobců Nike a Adidas.

Černá sportovní taška přes rameno

Největší nevýhodou sportovních tašek na rameno je, že je musíte neustále nosit na rameni. Pokud si potřebujete sbalit těžší předměty, například brusle či menší činky, doporučujeme sáhnout po batohu, nebo alespoň tašce s kolečky. Druhým mínusem je rychlejší opotřebení, jelikož je taška neustále položena přímo na zemi. V tomto směru vám proto doporučujeme sáhnout po modelu se 4 malými plastovými nožkami.

TIP: Doporučujeme vám, abyste sportovní tašku přes rameno nosili vždy na kříž přes tělo a občasně změnily stranu, na níž ji nosíte. Takto budete alespoň trochu šetřit vaši páteř.

Sportovní batoh

Pokud nejste fanoušky tašek, pořiďte si sportovní batoh. Sportovní batohy se vzezřením nijak zásadně neliší od těch klasických. Sem tam narazíte na kousky s jakýmsi fitness potiskem, rozdílnou konstrukci, objem či rozměry však nenajdete. Těm, kteří si potřebují sbalit jen několik drobností, doporučujeme menší fitness vak, při větším nákladu sáhněte po tradičním batohu. Obrovskou výhodou tohoto řešení je, že ve srovnání s taškou je jeho váha rozložena.

Co si všímat při výběru sportovní fitness tašky

Nejprve se podíváme na jednotlivé parametry a také na to, podle čeho zvolit správnou velikost či tvar sportovní tašky. Pamatujte na jedno. Kvalitní taška nestojí nejméně, takže ji budete chtít určitě využívat co nejdéle. No a právě detaily ovlivňují jak životnost, tak i vaše pohodlí. V závěru jsme si pro vás připravili i několik tipů na zajímavé sportovní tašky pro dámy a pány.

Tvar

Drtivá většina sportovních tašek má podlouhlý, hranatý tvar. Výjimečnější narazíte i na modely s tvarem oválným, některé tašky mohou být kratší, jiné zas užší, vyšší či hlubší. Nemůžeme vám poradit, která z nich je lepší nebo horší. Sportovní tašku si vyberte raději podle toho, co přesně v ní budete nosit. Někdo si potřebuje sbalit pouze tenisky a sportovní oblečení. Pokud se však věnujete hokeji, do tašky se by měly pohodlně vejít brusle, s celkem objemnou výstrojí.

Rozměry a objem

To, kolik prostoru vám poskytne daná sportovní taška, zjistíte podle jejích rozměrů a objemu. Stejně tak, jako při výběru vhodného tvaru, byste se i v tomto případě měli orientovat hlavně podle toho, co budete v tašce nosit. Pokud si s sebou potřebujete vzít pouze tenisky, tričko a tepláky, vystačíte si s malou taškou, výstroj na fotbal spolu s míčem si vyžádají určitě více prostoru. Na základě výše zmíněných parametrů můžeme jednotlivé sportovní tašky rozdělit na:

  • Menší tašky: cca (Š x V x H) 30 – 40 x 20 – 25 x 25 – 30 cm a objem do 30 l
  • Středně velké tašky: cca (Š x V x H) 40 – 50 x 30 – 40 x 30 – 50 cm a objem od 30 do 50 l
  • Velké tašky: cca (Š x V x H) 55 – 100 x 30 – 50 x 30 – 45 cm a objem 60 l +

Úložný prostor

Množství prostoru je jedna, způsob jeho předělení druhá věc. Pokud si vyberete obrovskou sportovní tašku, v níž se nachází pouze 1 velká "přihrádka", po čase pravděpodobně zjistíte, že vám nevyhovuje. Myslete na to, že po tréninku potřebujete oddělit propocené oblečení od toho čistého. K tomuto účelu slouží velká spodní kapsa nebo boční vnější kapsy. Na těch by se měla nacházet síťka na odvětrávání, která zabezpečí dobrou cirkulaci vzduchu. Síťovina eliminuje nepříjemné zápachy a zabrání tomu, aby vám napáchli ostatní věci odložené v tašce.

Úložný prostor sportovní tašky přes rameno

Do fitka nebo na jiné sportoviště si s sebou určitě vezmete i různé drobnosti, jako je mobil či kosmetika. Důležité jsou proto také vnitřní kapsy na odkládání menších předmětů. V tomto směru se musíte rozhodovat podle sebe a opět podle toho, co budete v tašce nosit. Platí, že hokejistovi bude vyhovovat něco zcela jiného než baletce.

TIP: Na některých sportovních taškách najdete 1 nebo více kroužků ve tvaru D. Slouží k připnutí sportovní láhve, tenisek nebo klíčů.

Funkčnost

Funkčnost sportovní tašky ovlivňuje rozdělení a množství úložného prostoru, ale i další drobnosti. Hlavní z nich je způsob zapínání hlavní i všech ostatních kapes. Nejčastěji se setkáte s klasickými zipy. Určitě si všimněte jejich kvalitu. Kovové zipy jsou nepochybně lepší než ty plastové.

Někdy narazíte na údaj, že zip na sportovní tašce je ergonomicky tvarovaný. V praxi to znamená, že při jeho zapínání a rozepínání nemusíte ruku vytáčet do nepřirozených směrů. Plusem je také kryt na zip. Jde o příjemný benefit, který zpomalí jeho opotřebení. Není vyloučeno, že na některých kapsách najdete i suchý zip, který určitě nemůžeme označit za špatný, ovšem pouze tehdy, když se nachází uvnitř tašky. Dalšími parametry, které tašce přidají na funkčnosti, jsou:

  • Dno odolné vůči oděru: Najdete ho na každé kvalitní sportovní tašce. Dno vyrobené z pevnějšího materiálu není detailem. Podstatně prodlužuje životnost celé tašky, proto se do něj vyplatí investovat.
  • Oděruvzdorné boky: Podobně jako pevné dno, je i tato vlastnost velkým plusem. Právě boky tašky patří k těm částem, které se opotřebují nejdříve.
  • Vodovzdorné dno: Asi není třeba vysvětlovat, o jakém pozitivním detailu mluvíme. Pokud takovou tašku položíte omylem příliš blízko ke sprše, nic hrozného se nestane. Samozřejmě, úplně nejlepší volbou jsou celo-nepromokavé modely.

Nosnost a hmotnost

Když si kupujete tašku, v níž se hodláte nosit těžkou sportovní výstroj, budete potřebovat kousek s vysokou nosností. O to zarážející je, že ani po delším pátrání jsme u jednotlivých výrobků tento údaj nenašli. Proto vám doporučujeme, abyste se řídili zdravou selskou logikou. Hrubší materiál vydrží více, tenčí méně.

Hmotnost sportovní tašky se nemusí zdát jako příliš podstatná. Pokud se s ní však chystáte cestovat na delší tratě nebo do fitka vyrážíte pěšky, vybírejte si lehčí modely. Za přijatelnou můžeme označit hmotnost do 500 g.

Materiál

Téměř každá sportovní taška je vyrobena ze 100% polyesteru. Při prohlížení konkrétních produktů jsme sem-tam narazily i na materiál označovaný jako "robustní tkanina". Musíme se vám však přiznat, že se nám nepodařilo odhalit, o čem přesně je řeč. Dalšími možnostmi jsou nylon a bavlna, popřípadě kombinace všech zmíněných materiálů.

Polyester patří do rodiny syntetických vláken, které jsou odolné vůči vnějším vlivům, jako je například UV záření, a také vůči oděru či jinému mechanickému poškození. Je příznačný svou barevnou stálostí, schopností odvádět vlhkost, díky čemuž rychle schne, nemačká se ani jinak nedeformuje, můžete ho prát pravidelně, je levný a v neposlední řadě recyklovatelný. Asi jediným mínusem polyesteru je, že nepatří k materiálům, které jsou extrémně příjemné na dotek, což však při taškách není zásadním mínusem.

Voděodolná černá sportovní taška z polyesteru

Bavlnu není nutné speciálně představovat. Jde o přírodní materiál, který, pokud je kvalitní, má dlouhou životnost a velmi dobré vlastnosti. Nevýhodou bavlněných sportovních tašek může být to, že do sebe dříve nasají pachy a i fleky z nich vyperete o něco obtížněji.

Posledním materiálem, se kterým se můžete při sportovních taškách setkat běžně, je nylon. Pod tímto názvem se ve skutečnosti skrývají desítky různých syntetických polymerů. Většina z nich se však vlastnostmi zásadně neliší. Jde o materiály, které jsou extrémně pevné, takže i odolné vůči jakémukoliv mechanickému poškození (protržení, odření, proříznutí), jsou velmi lehké, jednoduché na údržbu a docela příjemné na dotek. V porovnání s polyesterem má však nylon 1 velmi velkou nevýhodu, a to, že není nepromokavý. Kromě toho je náchylný na blednutí barev a pod vlivem vlhka a UV záření poměrně rychle ztrácí své vlastnosti.

Popruhy a rukojeti

Všechny sportovní tašky mají několik popruhů na nošení. Základem jsou popruhy ramenní, které by měly být dostatečně dlouhé, ideálně délkově nastavitelné. Na kvalitních taškách jsou většinou zesílené, což má přímý vliv na jejich životnost. Určitě by vás neměly tlačit, proto se poohlédněte po polstrovaných kouscích.

Dalšími "nástroji" na nošení, které však nenajdete na každé sportovní tašce, jsou krátké ruční popruhy na nošení v ruce. Jejich přítomnost určitě není na škodu, protože vám nabízejí více možností. Je dobré, pokud tyto popruhy můžete pomocí krytky se suchým zipem pěkně spojit. Za pozitivum lze označit také zpevněná či plastová rukojeť.

Design

Z hlediska designu vám můžeme poradit pouze jedno, a to, že světlejší tašky se zašpiní rychleji, navíc, pokud si do nich odložíte opravdu propocené oblečení, tak vás mohou překvapit pověstné žluté fleky. V ostatních směrech je skutečně jen na vás, po jakém modelu sáhnete. Abychom vám však nezůstaly nic dlužni, připravili jsme si pro vás několik tipů na tašky, které z hlediska designu, ale samozřejmě i funkčnosti zaujaly nás.

Tipy na zajímavé dámské sportovní tašky

Z dámských modelů nás na první pohled zaujaly sportovní tašky Nike. Jsou dostupné v různých velikostech, kvalitu můžeme označit za více než postačující, no a v neposlední řadě nás oslovil jejich zajímavý design. Můžete si vybrat z černých, růžových, šedých, světle modrých, zelených či vícebarevných modelů, přičemž některé z nich mají vskutku netradiční tvar, jako například Nike taška do fitka s názvem Heritage. Tvarově i barevně nás stejně tak zaujaly sportovní tašky Under Armour a k zahození nejsou ani dámské sportovní tašky Puma. No, a pokud hledáte kousek, který nepřipomíná sportovní tašku, zobrazte nabídku prodejce Tchibo nebo Sportisimo.

Výběr sportovní tašky v obchodě

Tipy na zajímavé pánské sportovní tašky

Ze značkových modelů můžeme panům doporučit sportovní tašky Adidas a Puma. Zajímavé kousky nabízí i již zmíněná značka Under Armour. Z hlediska nízké ceny a poměrně široké nabídky nás zaujaly sportovní tašky v Decathlonu, kde najdete i velmi pěkné fitnes batohy.

Jak pečovat o sportovní tašku

Ano, veru tak, i sportovní taška potřebuje vaši pozornost. Nebudeme popisovat přesný postup jejího praní či sušení, prozradíme vám však několik tipů, díky kterým bude vaše sportovní taška pěkně čistá, voňavá a navíc vám vydrží funkční dlouhou dobu.

  • Jak jsme si řekli, většina sportovních tašek je vyrobena z polyesteru. Ten je na údržbu nenáročný, jeho praní je však trošku odlišné. Barevný polyester můžete prát na max. 30 °C, bílý na 40. Na vysokou teplotu si dejte pozor i při jeho sušení v sušičce na prádlo.
  • Ať už je taška vyrobena z jakéhokoliv materiálu, při praní dodržujte doporučení výrobce.
  • Sportovní tašku při praní otočte naruby a nechte rozepnutou. Takto ochráníte její povrchový potisk a zároveň vymyjete všechny nečistoty z jejího nitra.
  • Odolné skvrny nebo zažloutlé fleky od potu odstraníte nejjednodušeji pomocí obyčejného žlučového mýdla.
  • Hned po příchodu domů z tašky vyberte vše propocené nebo jinak špinavé oblečení.
  • Pokud taška stihla načichnout, vyjměte z ní všechny předměty a vyvěste ji na čerstvý vzduch.
  • Vyvětránou a suchou tašku můžete odložit s některým z pohlcovačů pachů. Použijte textilní sáček naplněný sodou, velmi účinné jsou však také cedrové dřívka, levandule nebo různé vonné houbičky na organické bázi.
  • Sportovní tašku skladujte složenou, avšak nezmačkanou nebo pod spoustou jiných věcí. Jemný materiál totiž velmi snadno a rychle ztratí svůj tvar.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Předtím, než se pustíte do nakupování, si přečtěte několik odpovědí na často kladené otázky související se sportovními taškami. Věříme, že vám pomohou stejně jako náš návod na jejich výběr.

Jaký je rozdíl mezi značkovou a neznačkové sportovní taškou?

Značkové sportovní tašky vydrží více a déle. Nejsou náchylné na poškození, opotřebení a únavu materiálu. Samozřejmě, kvůli těmto benefitům stojí podstatně více. Takzvané neznačkové sportovní tašky bývají tak jako jiné bezejmenné produkty méně kvalitní. Bohužel, jejich výměně se většinou nevyhnete později než za 2 roky od koupě.

Jaká je přiměřená cena za kvalitní sportovní tašku?

Menší sportovní tašky, a to ani ty značkové, nejsou příliš drahé. Středně velký, kvalitní model koupíte do 500 Kč. Objemnější tašky s množstvím různých kapes a přihrádek stojí o něco více, cca od 1 000 Kč.

Existují i ​​speciální druhy tašek na konkrétní sportovní náčiní?

Ano. Pokud si potřebujete sbalit fotbalový míč, match balls, brusle, tenisové či badmintonové rakety, doporučujeme sáhnout po takových speciálních kouscích. Výstroj vám totiž zbytečně nezabere místo přímo v tašce.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 30.09.2020
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek