Nejlepší sponkovačky a nastřelovačky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Řemeslníci, kutilové či příležitostní kutilové. Sponkovačka, hřebíkovačka nebo lidově řečeno i nastřelovací pistole jsou nářadím, které se v dílně s jistotou uplatní. Sponkovačka nastřeluje sponky, hřebíkovačka pro změnu hřebíky. Najdou se i univerzální modely, které si poradí s oběma materiály. Taková pneumatická hřebíkovačka nebo elektrická sponkovačka mohou být pomocníkem při různých druzích prací. Jak si takové nářadí vybrat? Poradíme vám.

Jak vybrat sponkovačku?

V tomto článku se dočtete vše podstatné proto, abyste věděli, jaký rozdíl je mezi hřebíkovačkou a sponkovačkou. Rovněž budete vědět, podle čeho si vybírat. Důležité je vědět i to, jaký pohon, resp. zdroj energie sponkovačka či hřebíkovačka využívá.

Nejlepší sponkovačky a nastřelovačky

Názov Hodnotenie Detail
Makita AN924   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Extol 9176   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Ryobi R18GN18-0   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Makita AF506   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Einhell TE-CN 18   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
DeWALT DCN692N   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Sponkovačky – recenze

Elektrická, pneumatická, kladivová nebo akumulátorová? Nevíte, která z nich je pro vás nejvhodnější? Připravili jsme pro vás nejen návod, jak si sponkovačku vybrat, ale pár modelů jsme i vyzkoušeli. Doufáme, že vám budou naše recenze při výběru nápomocné.

Sponkovačka a její využití

Pokud se řekne obecně pojem nastřelovací pistole, nemusí jít automaticky o hřebíkovačku, ale právě naopak, klidně se může jednat o nářadí, kterým je sponkovačka. Toto nářadí umožňuje vytvářet spoje za pomoci kovových spon (plíšků), které mají různou délku a tloušťku.

Na rozdíl od hřebíkovačky, dokáží sponkovačky přichytit daný materiál k druhému na větší ploše. Dokáží přichytit i tenké materiály. Nejtradičněji se sponkovačky využívají při přichytávání textilie k dřevěným konstrukcím. Tedy v nábytkářském průmyslu (čalounická sponkovačka). Neměnné často najdou své využití při spojování kartonů, přichytávání fólií na různé typy konstrukcí, upevňování izolace nebo při spojování kabeláže. Poradí si i s jemnějšími materiály, ale dokážou spojovat i sádrokartonové desky nebo podlahové krytiny. Nejtypičtější je právě elektrická sponkovačka, ale výjimkou nejsou ani mechanické nebo pneumatické sponkovačky.

Nastřelovačka v praxi

Pravděpodobně ve většině případů je hřebíkovačka právě tím nářadím, které si představí většina lidí, pokud je řeč o nastřelovací pistoli. Hřebíkovačka má širší využití oproti sponkovačce. Díky hřebíkovačce totiž ušetříte množství času, nervů a někteří méně šikovní kutilové ušetří i své prsty. Díky hřebíkovačce můžete zatloukat hřebíky i tam, kde není třeba.

Elektrická hřebíkovačka – použití

Podobně jako u sponkovačky, třeba být při práci s takovým nářadím velmi opatrný. Nejčastěji se hřebíkovačky využívají při dřevostavbě, kde se řádově zatloukají stovky až tisíce hřebíků. Koneckonců, kovové hřeby jsou primárně určeny do dřeva. Nejčastěji je tak využijí tesaři, truhláři, pokrývači, podlaháři nebo krovári. Neméně praktická však hřebíkovačka je i při běžných pracích kolem rodinného domu. Upevňování izolačních materiálů nebo uchycení rámů či obkladů do dřeva, plastu, sádrokartonu nebo dokonce betonu. Hřebíkovačky jsou zpravidla pneumatické nebo plynové. Rovněž může jít i o univerzální zařízení, které můžete využít jako sponkovačky.

Typ pohonu

Samotná nastřelovací pistole funguje na jednoduchém principu. Nejdůležitější částí je pružina a úderník. Právě natahování pružiny vytváří určitou sílu (tlak) a jejím následným uvolněním tuto sílu přenáší přes úderník sponce nebo hřebíku. Rozdíl je však v typu pohonu, kterým se pružina nářadí stlačuje.

Mechanické sponkovačky

Ruční sponkovačky jsou známy již desítky let a jde o zařízení, které se využívají i v kancelářích. Samozřejmě, sponkovačka jako nářadí, které se využívá v nábytkářském průmyslu, musí splňovat odlišné nároky. Sponky jsou v zásadě podobné, ale mohou být kratší, širší, tlustší.

Klasický princip sešívačky, na kterém může fungovat i menší sponkovačka, je založen na mechanickému zaražení sponky do materiálu. Odborně jde o účinek sponkovacího kladiva. Druhý princip, který může mechanická sponkovačka využívat, je na bázi pružiny. Ta se tlakem ruky stiskne a zasune sponku do materiálu.

Univerzální zařízení – sponkovačka a hřebíkovačka v jednom

Mechanické nebo ruční sponkovačky se sejdou při přichytávání textilií k měkčímu dřevu, upevňování fólií, gumy, kartonu, koberců nebo i dřeva. Nevýhodou takové sponkovačky však je nutnost manuální práce, což je únavné a zároveň i méně praktické. Mechanické hřebíkovačky v této kategorii nenajdete, protože jde v zásadě o klasické kladivo.

Elektrické sponkovačky/nastřelovačky

Pro práce menšího či středního rozsahu jde o ideální volbu. Elektrická hřebíkovačka i sponkovačka šetří čas i energii. Elektromotor, který vyvíjí určitou energii přenáší do pružiny a následně její uvolněním přenáší sílu do úderníku. Sponkovačka i hřebíkovačka tedy dokážou vyvinout dostatečný tlak pro vytvoření spoje či uchycení. Aku hřebíkovačky jsou ještě oblíbenější, protože jsou výkonnější než klasické elektrické. Poradí si i s většími hřebíky.

Výkon elektromotoru může model od modelu lišit a od jeho výkonu závisí následně i počet úderů. Kadence vytváření spojů je tedy jistým způsobem limitovaná. Pro skutečné řemeslné práce, kde je potřebná profi práce a zároveň je důležitá i rychlost, se vyplatí investovat spíše do zarážecího nářadí s pohonem plynovým nebo pneumatickým.

Pneumatické sponkovačky/nastřelovačky

Pokud máte možnost, určitě se poohlédněte po tomto typu pohonu bez ohledu na to, zda hledáte sponkovačku nebo hřebíkovačku. Především hřebíkovačky poháněné kompresorem jsou velmi výkonné a dostupné. Výhodou kompresoru je samozřejmě síla úderu i kadence. V případě práce na dřevodomech se rozhodně vyplatí zainvestovat do nářadí s dostatečným výkonem. Zároveň, v této kategorii často najdete sponkovačky i hřebíkovačky v jednom. Nářadí tedy dokáže to i to. Sponkovačky mívají zásobník na sponky a hřebíkovačky pro změnu disponují bubnovým zásobníkem.

Pneumatická hřebíkovačka/sponkovačka

Plynové sponkovačky/nastřelovačky

Oproti pneumatickému nářadí zde odpadá starost s kompresorem. O nastřelení se stará plynová kartuše (bombička), která je upevněna ke konstrukci nářadí. Někdy je zabudovaná, jindy snadno dostupná. Na trhu jsou spolu s pneumatickými hřebíkovačky a sponkovačkami zastoupeny nejvíce.

Spony a hřebíky

Důležité je v tomto případě vědět, jaké rozměry spon a hřebíků jsou pro danou sponkovačku či hřebíkovačku standardizované. Některé zvládnou delší, tlustší a jiné zase kratší a tenčí. Spony se v zásadě dělí především podle délky, a to v rozmezí od 4 do 60 mm. Záleží na tom, jaké maximální rozměry vaše sponkovačka zvládne. Pokud jde o měkčí materiály, ideální jsou spony delší, čím je materiál tvrdší, tím lepší používat spony kratší a přichytit na více místech. Speciální sponky – plíšky s vlnkami se využívají na dřevo. Vlnky nebo zoubky způsobují, že k sobě dokáží přilisovat dva kusy dřeva či kompozitních materiálů.

Hřebíky se jako při běžných pracích dělí podle způsobu použití. Také je třeba si všímat, zda konkrétní hřebíkovačka zvládne dané rozměry hřebíků. Rovněž platí, že čím je materiál tvrdší, tím kratší hřebíky byste měli využívat a vytvářet několik spojů. Hřebíky se mohou dělit na kotevní, stavební, podlahářské nebo pokrývačské.

Síla a počet úderů

Tu je možné ve většině případů regulovat. Samozřejmě, ne při mechanických sponkovačkách, tam rozhoduje síla, kterou vyvinou lidské ruky. V případě elektrických sponkovaček či hřebíkovaček, které využívají pružinový systém, se pružinka dotahuje nebo povoluje. Povolením se síla úderu sníží. Při pneumatických se snižuje tlak vzduchu, který dávkuje samotný kompresor.

Síla a počet úderů sponkovačky

Počet úderů za minutu je pro některé mistry velmi důležitý. Rozdíl je mezi sekvenčními a kontaktními nastřelovacími pistolemi. Sekvenční pistole nastřeluje vždy po stisknutí spouště. Na opačné straně je zde kontaktní pistole. Zde držíte spoušť neustále a hřebík nebo spona vystřelí vždy tehdy, když narazí na pevnou plochu. Přirozeně, frekvence úderů je v tomto případě vyšší.

Ergonomie a hmotnost

Pro někoho možná ta méně podstatná věc, no vězte, že pokud budete používat toto nářadí denně, jeho hmotnost a ergonomie by pro vás měla být podstatná. Určitě tedy oceníte, pokud samotné zařízení, bez plného zásobníku spon či hřebíků, bude co nejlehčí. Neobávejte se toho, že sponkovačka s nižší hmotností je automaticky poskládaná z levných materiálů, nemusí to tak být. Určitě však kupovat levnou a lehkou nastřelovací pistoli není úplně šťastné řešení.

Rozhoduje také úchop. To je poměrně individuální parametr. Někdo má ruce menší a někdo zase větší. Podstatné je, abyste neměli problém s úchopem a netrápili se křečemi nebo brněním v ruce po hodinách práce s nářadím.

Další funkce

Usnadnit práci vám mohou i některé speciální funkce, které ocení jak hobbykutil, tak i profi řemeslník. Potěšit mohou LED diody, které vás mohou informovat o stavu zásobníku spon nebo hřebíků. Pokud vlastníte aku nářadí, zajímat vás bude i stav baterie, který mohou rovněž signalizovat diody. V rámci bezpečnosti je vítanou funkcí uzamčení spouště. V neposlední řadě potěší i přenosný kufřík nebo spona na uchycení nářadí do opasku.

Hřebíkovačka – bezpečnost

Bezpečnost

Při práci s takovým druhem nářadí je bezpečnost velmi důležitá. Jde o silné nástroje a čím je vyšší síla úderu, tím je nebezpečí vyšší. Stačí okamžik a hřebík nebo spona se mohou zarýt hluboko do lidské kůže. Samozřejmostí by měla být možnost uzamčení spouště.

Výše zmíněné sekvenční nastřelovací pistole mají své výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že pro přichycení sponou nebo hřebíkem je vždy třeba odtažení nářadí od plochy a opětovné stisknutí spouště. Bez toho, abyste tyto kroky neudělali, spojovací materiál nebude aktivní a pistole ho úderníkem "nevystřelí".

Druhá varianta určena pro profesionály je založena na mechanismu, který vystřelí sponu při každém kontaktu s pevnou plochou. Co už samo o sobě zní nebezpečně a úrazů tohoto druhu se stává nespočet.

Údržba

Péče o nářadí tohoto druhu je velmi důležitá. Nejen z hlediska správné funkčnosti, ale také z pohledu prodloužení jeho životnosti. Ne že by toto nářadí bylo speciálně náchylné, ale určité úkony není na škodu aplikovat. Nejčastějšími chybami je zlomená pružina, opotřebovaný úderník, nebo špatné těsnění pístu, který pak propouští vzduch či plyn a snižuje se síla úderu.

Všímejte si tedy, v jakém stavu je úderník. Především při hřebíkovačkách se často jeho povrch deformuje. Jednoduše ho vyhladíte jemným brusným papírem. Poškozený úderník může vytvářet křivé spoje nebo se zasekávat.

Úderník sponkovačky třeba vyčistit od drátků

Klasickým úkonem je čištění zásobníku, od spon či hřebíků se v něm usazují ostružliny nebo kovové piliny. To může ovlivňovat dávkování hřebíků či spon. Při pneumatickém nářadí je velmi důležité i občasné mazání za pomoci pneumatického oleje.

Cena nastřelovačky – sponkovačky

Kromě ručních modelů, za které zaplatíte pár korun, elektrické nastřelovací pistole koupíte už od 600 až 700 Kč. Cenu v případě těchto zařízení výrazně ovlivňuje i výrobce, a tedy značka nářadí. Plynové nebo pneumatické hřebíkovačky či sponkovačky v obstojný kvalitě koupíte už od 1 200 Kč.

Je rozdíl, zda vám nářadí vydrží dva roky nebo osm let. Samozřejmě, záleží na frekvenci využívání. Při hobby občasné činnosti si vystačíte s levnějšími modely a do dražších se vám ani nevyplatí investovat. Profesionální sponkovačky vás mohou vyjít i na více než 2 500 Kč.

Ověřené značky

Určitě vám nedoporučujeme ulakomit se na levné hobby nářadí, které občasně najdete ve supermarketech či hypermarketech. Pokud již, investujte do levnějšího nářadí, ale od renomovaného výrobce, který se v daném odvětví vyskytuje déle. Ze zkušeností zákazníků patří mezi nejvíce doporučované nastřelovací pistole značky Güde, Makita, Extol, DeWalt nebo Bosch. Kvalitu nabízejí i méně známé značky Milwaukee nebo Hitachi. Dražší, no stále kvalitní sponkovačky a hřebíkovačky nabízejí i značky Josef Kihlberg, Metabo, Rapid nebo Stanley. Za kvalitnější hobby nářadí lze považovat produkty značky Parkside (Lidl).

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

O výběru sponkovačky a hřebíkovačky už víte vše potřebné. Stále však máte otázky, které se týkají používání sponkovačky. Na ty nejčastější vám nabízíme odpovědi.

Kolik oleje třeba do pneumatické nastřelovačky a sponkovačky?

Ideální je použít každý den 2-3 kapky oleje. Pokud stroj používáte dlouho a na vysokou rychlost, můžete jej namazat 2krát denně. Nadměrné mazání sponkovačka neuškodí, avšak může dojít k prosakování oleje.

Píst zůstává zaseknutý ve spodní části nářadí. V čem je problém?

Důvodem může být buď úplné vytažení pístu z hlavy, nebo opotřebení o-kroužků pístu a řidiče. V prvním případě zkontrolujte, zda je píst rovný a není uvnitř nosného kanálu ohnutý. V druhém případě, tedy když se vrací píst jen částečně, je nejlepší volbou výměna o-kroužků a promazání přístroje.

Jaký tlak vzduchu potřebuje moje nastřelovačka a sponkovačka?

Množství požadovaného tlaku se liší v závislosti na tloušťce a délce připevňovaného materiálu a délce upevňovače. Tento údaj se dozvíte v návodu, který by měl být přiložen k sponkovačce. Pro dosažení nejlepších výsledků a prodlouženou životnost nástroje doporučujeme používat minimální množství potřebného tlaku na správné naplnění spojovacího prvku.

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 30.06.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek