Nejlepší smoothie mixéry 2024 – recenze, test, srovnání

Smoothie nápoje jsou mnohem lepší alternativou k ovocným šťávám a dokáží vašemu tělu rychle doplnit nejen energii, ale také další důležité látky. Na výrobu smoothie ale potřebujete kromě kvalitních surovin i dobrý smoothie mixér.

Příprava smoothie

Poradíme vám, jak si vybrat ten správný, jaké vlastnosti a parametry jsou při výběru důležité a doporučíme i pár osvědčených modelů.

Nejlepší smoothie mixéry

Názov Hodnotenie Detail
Concept SM3500   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Sencor SBL 7178BK   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Nutribullet NB614DG   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Tefal BL811D38   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Concept SM3391   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Concept SM1500   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Smoothie mixéry – recenze

Smoothie si můžete připravit i v klasickém stolním mixéru. Pokud však chcete přístroj jako stvořený pro přípravu této vitamínové bomby, poohlédněte se po originálním smoothie mixéru. Vyzkoušeli jsme několik modelů a připravili pro vás jejich recenze.

Raději smoothie jako ovocnou šťávu

Tzv. smoothie nápoje jsou tvořeny rozmixovaným ovocem, zeleninou, oříšky či semínky. Na jejich výrobu můžete použít cokoliv, co máte po ruce od sezónního ovoce (jahody, maliny, ostružiny, broskve) přes tropické ovoce (citrusy, banány, ananas), nejrůznější druhy ořechů (vlašské, kešu, arašídy) a semínek (dýňová, slunečnicová, chia) až po různé druhy listové či kořenové zeleniny (špenát, mrkev, červená řepa).

Díky obsahu čerstvých surovin mohou být smoothie nejen vydatným zdrojem energie v podobě fruktózy, ale také velké dávky vitamínů, minerálních látek, stopových prvků i např. omega-3 mastných kyselin. Jejich největší výhodou je, že jde o minimální zpracované suroviny bez přídatných látek.

Mixér na smoothie

Jelikož jsou smoothie na rozdíl od ovocných šťáv minimálně zpracované, obsahují vlákninu z původních surovin, o kterou byste máčením přišli. Vláknina je velmi důležitá součást potravy, která napomáhá trávicím procesem a udrží vás déle sytými. Zde však musíme podotknout, že nejvíce vlákniny obsahují i tak suroviny v čerstvém nerozmixovanom stavu.

Nespornou výhodou smoothie nápojů je i to, že si je prostě můžete vzít s sebou do práce, do školy či na cestu, aniž byste si museli balit několik kusů ovoce či zeleniny.

Smoothie mixéry podle provedení

Do kategorie mixérů, s nimiž vyrobíte chutné smoothie, můžeme zařadit více typů mixérů:

  • Tyčové mixéry – jde o jednoduché ponorné mixéry určené na mixování nejrůznějších druhů surovin (kromě smoothie také omáčky, polévky apod.). Jejich výhodou je, že s mixérem můžete během mixování pohybovat nahoru-dolů a tím napomoci rozmixování surovin. Tyčové mixéry však mívají často nižší výkon, menší čepele nožů a nedokáží si dobře poradit s tvrdšími druhy zeleniny, s ořechy či semínky.
  • Stolní smoothie mixéry – nejčastěji si pod pojmem smoothie mixér všichni představíme klasický stolní mixér se základnou, ve které je zabudován motor a na níž je připevněna průhledná plastová nádoba. Nádoba může být klasická svrchu otevřená a s mixovacího noži ve spodní části, případně uzavřena, která se k mixéru připojuje dnem vzhůru. Výhodou těchto mixérů je často vysoký výkon a více ovládacích prvků, než najdete na tyčových mixérech. Mají vyšší cenu než tyčové mixéry.

Stolní smoothie mixér

  • Multifunkční mixéry – jde o víceúčelové zařízení na mixování, sekání apod. Můžete s nimi mixovat smoothie, sekat zeleninu, ořechy, míchat těsto apod. Jsou často vybaveny bohatými funkcemi i příslušenstvím, ale jejich cena je vyšší než u běžných smoothie či tyčových mixérech.

Důležité parametry a funkce smoothie mixérů

  • Příkonabsolutním minimem pro smoothie mixér by měl být el. příkon na úrovni 150 W, ten vám postačí ale pouze na mixování malého množství měkčích druhů ovoce a např. s kořenovou zeleninou nebo ořechy již může mít problém. Pro menší smoothie mixéry je rozumným minimem 350 W, pro ty osazené většími nádobami volte výkon alespoň 600 W. Budete tak mít jistotu, že mixér si poradí se vším, co od něj budete požadovat.
  • Objem nádoby – ideální mixér by měl mít v balení alespoň 2 nádoby, v jedné můžete mít odložené již připraveny smoothie, zatímco v druhé si můžete připravit čerstvé. Objem byste měli volit podle počtu dávek, které si chcete předem připravit, případně podle množství členů domácnosti, kteří chtějí smoothie konzumovat. Na jednu dávku pro jednoho člověka postačí objem nádoby 0,5 l (cca 0,3 – 0,4 l hotového smoothie). Pro 2 dávky volte objem 1 l a pro 3 dávky přes litr.
  • Hlučnost – udává se v decibelech (dB) a platí, že čím nižší hodnota, tím je mixér tišší. Možná se vám hlučnost bude zdát jako nepodstatný parametr, pokud však nejste v domácnosti sami, měli byste si vybrat co nejtišší mixér, abyste ráno zbytečně nebudili spící členy rodiny. Bohužel, mnoho výrobců hlučnost mixérů neuvádí.
  • Nepřetržitý čas mixování – některé smoothie mixéry mohou mít omezený max. čas mixování, po kterém by se jejich motor přehřál. Nejčastěji toto omezení najdete při méně výkonných levnějších mixérech. Pokud chcete mixovat i tvrdší druhy zeleniny, volte mixér s nepřetržitým časem mixování alespoň 2 min.
  • Ovládací prvky – nejjednodušší smoothie mixéry mají pouze vypínač, ty lepší mají rychlost regulovatelnou alespoň v 2 úrovních. Nejlepší modely jsou osazeny více tlačítky s možností volby rychlosti či času mixování.
  • Pulzní režim – díky němu můžete mixér okamžitě spustit na plný výkon.
  • Bezpečnostní pojistka – nedovolí vám spusť mixér, pokud je mixovací nádoba nesprávně nasazena.
  • Ochrana proti přehřátí – obvykle je řešena vratnou tepelnou pojistkou, která v případě přehřátí elektromotor vypne, aby tak zabránila jeho zničení. Pokud se vám tedy mixér při delším mixování vypne, odpojte jej ze zásuvky a počkejte pár minut. Pak by měl znovu fungovat.

Příslušenství smoothie mixérů

  • Typy nožů – v balení nejlevnějších smoothie mixérů najdete jen mixovací nože. Ty lepší mají v balení např. i sekací nože, pomocí kterých můžete s mixérem sekat zeleninu, led a např. i mražené ovoce.

Smoothie maker

  • Cestovní nádoby – pokud si připravujete smoothie do školy, do práce či na cestu, určitě oceníte speciální cestovní smoothie nádoby s kompaktními rozměry. Bývají často vybaveny víčkem s malým uzavíratelným otvorem na pití.
  • Termoobal – tepelněizolační obal na smoothie nádobu, který udrží vaše smoothie příjemně chladné i během horkých letních dnů.

Oblíbené značky a ceny

Nejoblíbenější značky mixérů jsou Philips, Braun, Kenwood, Sencor, Bosch, Eta, Klarstein a Delimano.

Nejlevnější stolní smoothie mixér nebo tyčový mixér koupíte za cenu pod 500 Kč. Kvalita těchto výrobků není nijak oslňující, často jsou použity tenké a křehké plasty. Skutečný výkon jejich elektromotorů bývá nízký a obvykle si poradí pouze s malým množství měkkých druhů ovoce (banány, broskve, citrusy, hrozny). Na mixování kořenové zeleniny, mraženého ovoce či ledu s takovými mixéry rovnou zapomeňte.

Cena poctivých smoothie mixérů začíná někde na 1 200 Kč, za nejdražší modely dáte i přes 7 000 Kč.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Příprava smoothie vám díky smoothie mixéru zabere jen pár minut a přesně víte, co připravený nápoj obsahuje. Výběr podle technických vlastností a parametrů je dobrou volbou, avšak při nákupu se často objevují otázky týkající se samotného užívání spotřebiče. Vybrali jsme ty nejčastější a připravili na ně odpovědi:

Smoothie nebo stolní mixér? Který je pro mě vhodný?

Smoothie mixér je vhodný pro přípravu nápojů bez slupky a zbytků dužiny. Stolní mixér je všestrannější. Dokáže připravit smoothie, těsto na pečení, podrtit led, udělat zmrzlinu. Je však tŕeba myslet na to, že zařízení je robustnější musíte si na něj v kuchyni vyhradit více místa.

Mohu si v smoothie mixéru připravit i jiné nápoje?

V klasickém smoothie mixéru ne, ale stolní mixér umožňuje i přípravu jiných nápojů. Má vyšší výkon, proto zvládne pomixovat polévky, zahuštěné omáčky, nadrtíte s ním led do nápojů apod.

Dochází při výrobě koktejlů za pomoci mixéru ke ztrátě vitamínů?

Jelikož vitamíny jsou méně stabilní látky jako řekněme minerály, dochází v průběhu zpracování surovin ke ztrátě vitamínů. Důvodem může být např. oxidace, vyšší teplota, intenzita a délka mixování.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 16.01.2020
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek