Nejlepší školní taška pro prvňáka, druhák, třeťáků? Recenze, test, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Čeká vaše dítě nástup do školy? Jednou z věcí, které mu musíte pořídit a na níž se rozhodně nevyplatí šetřit je školní taška.
Poradíme vám, jak vybrat tu správnou tak, aby se vaše dítě za ni nemuselo stydět, aby se mu nosila komfortně a zejména, aby neměla negativní vliv na jeho zdraví.
Nejlepší školní tašky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Pixie Crew Minecraft ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Baagl Zippy Zoombie ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Vadobag Avengers ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Baagl SET 3 Skate Leafs ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Karton P+P Oxy Next ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Beckmann Classic Yellow Heart ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Aktovka, batoh či taška přes rameno?
- Školní aktovky – mají pevnější stěny i zádovou výztuž, proto jsou vhodné pro mladší děti – prvňáčky či druháky. Jsou hranatější, aby se do nich vešlo více knih, ale jejich velikost je celkově menší a přizpůsobena mladším dětem.
- Studentské batohy – jsou oblejší, ale celkově větší než školní aktovky. Vejde se do nich více věcí, kromě knih a sešitů např. i drobnosti na volný čas. Mají měkčí výztuž a jsou proto vhodnější spíše pro starší děti, které si už na nošení aktovky na zádech zvykli.
- Taška přes rameno – školní tašku či batoh si zvyknou nahrazovat zejména starší děti a zejména dívky elegantní taškou přes rameno. Při jejím nošení je však tělo nerovnoměrně zatíženy na jedné straně, což může vést k rozvoji skoliózy nebo jiné deformace.
Nejdůležitější je ergonomie
Děti ve školním věku velmi rychle rostou – vyvíjejí se jejich kosti, svaly, páteř i svalové úpony. Nošením nevhodné školní tašky se mohou tyto části těla vyvíjet nesprávné a zdeformovat. Odstranění těchto deformaci může být časově i fyzicky velmi náročné a děti si je často přenášejí s sebou i do dospělosti.
Základem ergonomie školních tašek je anatomicky tvarovaná zádová část. Měla by kopírovat tvar zad dítěte, dobře k němu přiléhat – mezi ní a zády by neměl vznikat volný prostor. Zádová část by neměla být z příliš tvrdého materiálu, aby dítě netlačila. Materiál by také neměl být ani příliš měkký, aby netlačily dítě do zad tvrdé předměty uvnitř tašky.
Některé batohy mají zádovou část vyztuženou hliníkovým rámem, který zvyšuje její pevnost, ale zároveň je lehký, takže zbytečně nezvyšuje hmotnost batohu.
Školní taška by neměla být příliš vysoká, jinak by měla po naplnění zbytečně vysoké těžiště, které by dítě muselo podvědomě vyrovnávat. Rovněž by neměla být příliš hluboká, protože by po naplnění mohla táhnout dítě směrem dozadu a pro kompenzaci této síly by se muselo nezdravě předklánět nebo hrbit.
Popruhy na tašce by měly být alespoň 4 cm široké, úzké popruhy mohou dítě řezat do ramen, příliš široké popruhy zase tlačí na podpaží a na ruce z vnitřní strany. Popruhy by měly být obaleny měkkou výztuží, aby dítě na ramenou a pod pažemi neřezali.
Některé tašky, resp. spíše batohy jsou vybaveny i délkově nastavitelným pomocným zapínacím pásem v oblasti hrudníku a dříku. Při větší hmotnosti tašky si dítě pás zapne a ten ho pevně obepne, díky čemuž odlehčí zátěž na bedrech, přitáhne batoh k sobě a ten mu pomůže narovnat záda do přirozené polohy.
Alespoň 2 vnitřní složky
Školní taška by měla mít minimálně 2 vnitřní složky, aby byl její obsah přehlednější a aby v něm dítě nemuselo jednotlivé knihy či sešity zdlouhavě hledat. Do tašky by měl vejít sešit nebo kniha min. s velikostí formátu A4.
Kromě dvou složek by měla taška mít i dostatečně velký odkládací prostor na svačinu, ideální je také zvláštní prostor na penál a např. i na láhev na vodu. Školní batohy pro starší děti jsou často vybaveny i vyztuženými přihrádkami na notebook nebo tablet.
Na některých batozích najdete i boční síťované přihrádky, do kterých můžete umístit drobné předměty. Do některých se vejde i menší PET láhev, kterou můžete k batohu připevnit pomocí bočních stahovacích popruhů ve vrchní části.
Materiál si prověřte, motiv nechte na dítě
Většina školních tašek je vyrobena z polyesteru, případně z jeho kombinace s jiným materiálem. Je dobré, pokud je materiál impregnovaný, odolá tak slabému či středně silnému dešti.
Materiál by měl být pevný, aby taška unesla všechny potřebné knihy a sešity, jejichž nebývá málo ani na prvním stupni, a také svačinu, nápoje a další věci, které si dítě do školy přibalí.
Některé batohy se vyrábějí i s motivy oblíbených dětských postaviček, hraček či kreslených seriálů. Pokud má dítě nějaký oblíbený motiv, můžete ho zkusit překvapit se školní taškou s tímto motivem. Nejlepší je vždy nechat vybrat dítě samotné.
Při výběru barevného motivu myslete i na to, že bledé barvy jsou při zhoršených světelných podmínkách lépe viditelné, ale dokáží se i rychle zašpinit.
Hmotnost a nosnost – co na to odborníci?
Čím je taška těžší, tím horší vliv má na páteř dítěte. Neměli byste tedy zbytečně navyšovat jeho zátěž výběrem příliš těžké tašky.
Parametrem školních tašek se věnuje norma STN 79 6506, která stanoví max. hmotnost prázdné tašky určené pro žáky 1. stupně ZŠ na 1,2 kg. Prázdná školní taška pro žáky 2. stupně může vážit max. 1,4 kg. Pokud taška tyto parametry nesplňuje, nemůže být výrobcem ani prodejcem označena jako školní.
Kvalitní modely školních tašek tyto normy však zpravidla splňují. Někteří výrobci dokonce nabízejí i extra lehké tašky, jejichž hmotnost nepřekračuje třičtvrtě kilogramu.
V praxi se můžete řídit i zjednodušeným doporučením, že plná taška by měla mít maximálně 10 až 15 % tělesné hmotnosti dítěte.
Každý model školního batohu má odlišnou nosnost, která závisí na použitém materiálu a jeho zpracování. Při školních aktovkách se setkáte s nosností kolem 7 kg, při studentských batozích je to často až 10 kg, což je dostatečná rezerva.
Užitečné funkce školních tašek
- Reflexní prvky – taška by jimi měla být vybavena na každé straně. Po osvětlení světlometem auta či jiného dopravního prostředku řidič dítě ihned spatří a vyhne se mu.
- Zabudované světlo – některé modely mají na zadní straně napevno zabudované malé červené LED svítilna, což ještě více zvyšuje viditelnost dítěte při zhoršených světelných podmínkách.
- Vyztužené dno – díky němu má taška vyšší nosnost a je stabilní i po položení na zem. Lepší modely bývají vybaveny i plastovými nebo gumovými nožičkami, díky kterým se taška nezašpiní od nečistot či prachu na zemi.
- Pláštěnka proti dešti – některé lepší školní tašky mají v malé přihrádce na zip schovanou pláštěnku z tenké nepromokavé látky, kterou může dítě natáhnout na aktovku či batoh v případě deště a ochránit je tak před promoknutím. K některým taškám si můžete pláštěnku dokoupit jako příslušenství.
- Odvětrávání zad – díky důmyslnému provedení zádové části z perforovaných materiálů umožňují některé tašky proudění vzduchu mezi zády dítěte a samotnou taškou. Během teplých letních dnů se tak dítě zpotí méně. Některé tašky mají i speciální kovovou výztuž, která udržuje batoh prohnutý směrem od hřbetu (v kontaktu s hřbetem je jen pevná síťka) a umožňuje tak ještě lepší proudění vzduchu. Najdete ji převážně na turistických batozích.
- Doplňkové poutka – slouží k připevnění nejrůznějších předmětů, např. klíčů, jmenovky apod.
- Jmenovka – díky jmenovce napevno integrované v těle batohu si vaše dítě nezmýlí batoh se spolužákovým.
Oblíbenou značkou je Topgal
Velmi oblíbenou značkou, ve které sortimentu najdete (nejen) školní tašky je Topgal. Jde o českou značku, jejíž majitelé si zakládají na kvalitním provedení a moderním designu svých produktů.
Další oblíbené značky školních tašek jsou např. MadPax, Beckmann, Zipit, Hama zda Karton P + P.
Co se týče cen, nejlevnější školní tašky seženete už za 350 Kč. Jejich zpracování je ale často slabší a materiály nejsou příliš kvalitní. Skutečně kvalitní školní tašky začínají někde na 800 Kč, přičemž ty nejdražší stojí i přes 3 000 Kč.
Nejčastější otázky a odpovědi
Každý, kdo má děti, ví, že nákup školní tašky je téměř každoroční záležitostí. Není proto překvapující, že ohledně výběru a školních tašek celkově máte otázky. Chceme vám s výběrem pomoci co nejvíce, proto jsme se rozhodli na vaše otázky odpovědět. Pokud vám ještě něco napadne, klidně nám napište do komentářů. Budeme se snažit odpovědět co nejdříve.
Jak se o školní tašku starat?
Kdy mám kupovat školní tašku?
Jak dlouho školní taška vydrží?
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek