Nejlepší šicí stroje 2024 – recenze, test, srovnání

Zajímáte se o krejčovské řemeslo? Rozhodli jste se, že vaším hobby se stane šití? Nebo jen občas potřebujete zazáplatovat nějakou dírku na oblečení či ušít něco nutně pro sebe? V takovém případě uvažujete správně, že šicí stroj je něco, co se vám rozhodně může hodit. Pokud vás omrzely kousky nakoupené v obchodech a chcete prověřit své schopnosti, ušít něco své, elektrický nebo mechanický šicí stroj jsou pro vás nejlepší volba.

Jak vybrat šicí stroj?

Vyrobit si něco za pomoci svých schopností a dovedností je vždy skvělý pocit. A dnes se podomácku vyrobené produkty stávají trendem. To platí i o oblečení. Šití či krejčovství se pomalu, ale jistě stává řemeslem na ústupu. Přitom vědět ušít unikátní kousky, které nenajdete naskládané řádově ve stovkách kusů v obchodech, je opravdu vzácné.

V životě se nejednou naskytne i situace, kdy jsou krejčovské dovednosti nad zlato. A řeč není jen o taškách na úbor či boty pro vaše ratolesti do školy. Se šicím strojem ušijete roušky či rukavice, šály, čepice, šaty, kostýmy a mnoho jiného – na co máte dovednosti. Abychom vám pomohli s výběrem správného šicího stroje, připravili jsme si pro vás výběr nejlepších modelů. Rovněž vám pomůžeme se zorientovat v tom, jaké šicí stroje známe, jaké mají funkce, a které parametry sledovat. Nebojte se, výběr není až tak složitý.

Nejlepší šicí stroje

Názov Hodnotenie Detail
Pfaff Select 4.2   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Guzzanti GZ 118   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Guzzanti GZ 325   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Singer SMC 3323   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Janome Skyline S7   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Veritas 1330   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Šicí stroje – recenze

Ať už se chystáte používat šicí stroj jako pracovní nástroj nebo jen občas, protože je šití vaše záliba, měli byste nad výběrem popřemýšlet. Vhodnou volbou by mohl být některý z recenzovaných modelů. Otestovali jsme různé, mezi spotřebiteli velmi oblíbené modely.

Odpovězte si na tyto základní otázky:

Jak často plánujete šicí stroj používat?

Kupujete šicí stroj pro začátečníky? Hledáte šicí stroj pro pokročilé? Potřebujete skladný malý šicí stroj? Zvažte, zda šicí stroj budete využívat pro pracovní účely nebo se chcete šití věnovat v rámci volného času. Případně, skutečně potřebujete z času na čas ušít nějaký ten doplněk či malý kousek oblečení, nebo upravit kousek šatů. Rozhodně pro takový účel nepotřebujete nejlepší šicí stroj na trhu. Pokud se šitím začínáte, nemusíte okamžitě vlastnit stroj se všemi moderními funkcemi. Od této otázky často závisí i cenový strop.

Jaký je váš cenový strop?

S nízkým rozpočtem nečekejte na to, že dostanete to nejlepší na trhu. V tomto segmentu se vyvarujte neznámých a podezřele levných značek. Pokud kupujete šicí stroj z druhé ruky, ujistěte se, že je v záruce nebo si ho pořádně odzkoušejte. V každé cenové kategorii najdete i kvalitnější, ale i méně kvalitní modely. Záleží však v první řadě na vás, pro koho a za jakým účelem stroj kupujete.

Šicí stroj pro pokročilé

Jakou značku šicího stroje si vybrat?

Tak jako v každém segmentu, i zde najdete výrobce, jejichž kvalita je ověřená léty praxe a stabilně si ji drží. Důležité je, abyste měli o stroji všechny informace. Ideální je šicí stroj kupovat fyzicky přímo v obchodě. Pokud to není možné, pak se zaměřte na značky jako Singer, Janome či Brother. Jejich kvalita je na poměrně vysoké úrovni a nejsou ani cenově zcela vysoko.

Pokud již budete potřebovat nákup kvalitnějšího profi šicího stroje, rezonovat vám mohou značky, jako Juki, Bernina, Pfaff či Toyota. Mezi výrobců profi strojů se řadí rovněž Husqvarna. Tyto stroje jsou již vhodné i pro profesionální švadleny nebo krejčí.

Mechanické šicí stroje

Říká se jim také manuální šicí stroje. Ovládají se mechanicky a pro začátečníky jsou skvělou školou. Často fungují na principu otočných koleček. Klasické modely nemají žádné automatické zapošití nebo speciální automatizované funkce. Nastavit si můžete délku a šířku stehu. Ovládají se za pomoci zmíněných koleček a páček. Nějaké tlačítka zbytečně nehledejte. Určené jsou tyto stroje na domácí a občasné šití oděvů či jejich úpravy. Vyznačují se složitější manipulací a rovněž ovládáním, které je třeba se precizně naučit. O nevýhodách však nelze hovořit, protože takto, jednoduše, mechanické šicí stroje fungují. Oproti elektrickým však nimi vykonáte mnohem méně druhů stehů.

Elektrické šicí stroje

Jde o moderní šicí stroje, které ovládáte za pomoci tlačítek. Řízené jsou elektronickými – počítačovými deskami. Tento šicí stroj má motor, který pohání nožním pedálem nebo jednoduše nastavením rychlosti přes regulátor. Regulovat můžete jeho rychlost tlakem na pedál, který na něj vyvinete, nebo zmiňovaným nastavením rychlosti na stroji. Nastavovat můžete typ stehu, jeho šířku a délku. Zvládají i komplikovanější nebo dekorativní stehy. Mnohé moderní šicí stroje mají i funkci automatického ořezu nitě nebo automatické zapošití či automatické navlékání nitě.

Elektrický šicí stroj

Do kategorie elektronických šicích strojů patří i čistě počítačové stroje, které mají ještě více funkcí. Znají například více druhů stehů, což využijí hlavně lidé, kteří se šitím živí. Ovládají se za pomoci tlačítek či dotykového displeje nebo touchpadu.

Šicí stroje overlock a coverlock

Dva anglické pojmy, které představují samostatný typ, resp. specifický typ šicího stroje. Rozdíl je v provedení samotného stehu. Overlock – takový druh přístroje zajišťuje lineární zakončování švu na látce. Jde spíše o samostatný šicí stroj, který je více či méně doplňkem k elektrickému nebo mechanickému.

V českém žargonu bude tento druh přístroje lze známější jako obnitkovací šicí stroj. Disponuje automatickým ořezem švu, a tedy stroj ořízne látku tak, že vytvoří profesionální a čisté okraje. Na klasickém šicím stroji zabere takové obnitkovávaní více času. Samozřejmě, podle šikovnosti, dosáhnout overlockový steh je za pomoci tohoto přístroje jednodušší. Typickým příkladem jsou deky, které mají lemované okraje. To je výsledek právě overlock stehu.

Coverlock je zase stroj, který dělá prádlové stehy, jiným slovem krycí. Okraje rukávů nebo spodní lem triček. Jde o hrubší část oděvu, kdy coverlockový steh překryje okraj a tričko je tak zakončeno hustě prošitým stehem. Šití s ​​takovými přístroji (overlock – coverlock) je náročnější, neboť kromě tlačítka musíte v případě overlocku i coverlocku přednastavit i tloušťku jehly a provléknout musíte i nitě. Využívat může overlock i coverlock i 3 až 4 nitě současně. Výsledek je však profesionální.

Kombinované šicí a vyšívací stroje

Jde o kategorii nejuniverzálnějších a zároveň nejdražších krejčovských strojů na trhu. Nejenže umožňují plně automatické šití se všemi moderními funkcemi, ale rovněž poslouží i jako vyšívací stroje. Trik je v tom, že ačkoli jsou tyto stroje dražší, kupujete 2v1. Sledovat však musíte několik parametrů. Tyto stroje jsou však již vhodné pro profesionální krejčí, kteří šijí ve velkém a denně nebo se specializují kromě klasického šití například i na vyšívání.

Kombinovaný vintage šicí stroj

Hlavní rozdíly mezi mechanickým a elektrickým šicím strojem

Mechanický, nebo elektrický šicí stroj? Viz rozdíly mezi nimi, které vám napoví, který je pro vás vhodnější.

Počet stehů

Při elektrickém šicím stroji máte kromě nejdůležitějších stehů i možnost realizovat různé dekorativní stehy. Záleží model od modelu. Při mechanickém máte většinou jen ty nejzákladnější stehy, které pro šití nezbytně potřebujete.

Chytač

Známý také jako chapač má elektronický šicí stroj obvykle rotační. Ideální je tedy pro šičky, které šijí častěji. Mechanické stroje mají chytače většinou kyvadlové. Jsou odolné a zacházení s nimi není složité. Oproti elektronickým však mají omezenou šířku cikcak stehu.

Rozměry stehů

Regulovat šířku a délku stehu lze v obou případech. Rozdíl je pouze v rozsahu. U většiny manuálních – mechanických šicích strojů lze nastavit šířku na maximálně 5 mm. V případě elektrických je rozsah od 7 mm do 9 mm. Samozřejmě, opět je rozdíl v jednotlivých modelech. Délka stehu je zpravidla stejná – od 4 mm do 5 mm.

Šití roušky na šicím stroji

Poloha jehly

Při mechanickém šicím stroji je jasné, že v okamžiku, kdy přestanete tlačit na pedál, jehla se zastaví. Nevýhoda je, že nevíte, zda daný steh stroj dokončí shora nebo zdola. Někdy tedy musíte jehle napomoci ručně a citlivě trefit správnou pozici. Většinou je to však věc zkušeností. Při elektrickém šicím stroji si můžete nastavit, zda chcete, aby jehla skončila v horní nebo dolní pozici, tím pádem víte určit směr šití a nemusíte látku otáčet, jak tomu bývá v případě mechanického stroje.

Odstřih nitě

Zásadní rozdíl je ten, že zatímco při elektronickém stroji máte možnost automatického odstřižení nitě, která dokáže nit odstřihnout ze spodní nebo horní části, resp. stisknete tlačítko, při mechanickém šicím stroji je tu jen umístěn nůž, kterým můžete nit manuálně odstřihnout. V praxi se však tak často nepoužívá.

Obšití knoflíkových dírek

Detail, ale podstatný. Elektronické šicí stroje mají tuto funkci plně automatizovanou. Dírku tedy pohodlně obšijete. Při mechanických strojích je tato funkce poloautomatická. U dražších najdete rovněž tuto funkci jako automatickou.

Elektrické šicí stroje mají obšívání knoflíkových dírek plně automatizované

Další důležité funkce

Kromě zásadních parametrů si je třeba všímat i další funkce a možnosti nastavení, které vám mohou šití usnadnit. Rovněž je dobré si všímat, jaké výhody vám nabízí výrobce či prodejce šicího stroje.

  • Dvojjehla – tato funkce je praktická především v případě, že dvojjehlou lze šít ozdobné stehy. Většina elektrických šicích strojů tuto možnost nabízí. Šicí stroj na hrubé látky jako kabáty či riflovinu by měl mít dvojjehlu rovněž.
  • Volné rameno – jde o možnost šít například kapsy, okraje rukávů či kalhot. Volné rameno umožňuje mnohem lepší tvarování švů.
  • Automatické navlékání nitě – tyto časy by měly být nadobro pryč. Automatické navlékání nitě nabízí většina mechanických i elektrických šicích strojů. Není to však vždy samozřejmost.
  • Osvětlení – krejčí a švadleny pracují často ve dne i v noci a přisvícení pracovní plochy se může často sejít. Nenamáháte tak zbytečně oči. Podsvícený by měl být v případě elektrických šicích strojů i displej.
  • Příslušenství – je součástí každého zakoupeného šicího stroje. Otázkou zůstává, kolik vám výrobce či prodejce nabídne. Různé patky, držáky cívek, samotné cívky či obal na přístroj. Některé přístroje mají pouze jednu univerzální přítlačnou patku. Proto si zjistěte, zda výrobce – prodejce nabízí pro daný model například patky na klikatý steh, slepý steh, prošívání zipů, obnitkovávani nebo na obšití knoflíkových dírek.
  • Reklamace a servis – u dražších šicích strojů, nezáleží na tom, zda mechanických nebo elektrických, byste měli dbát na to, že mnozí výrobci nabízejí i asistenční služby a servis. Důležitá je záruka a také dostupnost náhradních dílů. Na tyto informace byste se měli při zakoupení výrobku u prodejce informovat.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Koupit si šicí stroj není problém. Rozdělení šicích strojů i důležité parametry znáte. O šicí stroj se však třeba také starat. Ohledně toho máte řadu otázek. Odpovědi na ty nejčastější najdete na tomto místě. Pokud jste se nedozvěděli vše, co vás zajímá, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Co znamená ikonka s překříženými klíči na šicím stroji?

Šicí stroj má zabudované počítadlo stehů. Po každých 3 milionech šicích stehů se objeví ikona pro servis. Šicí stroj nemusíte zanést do servisu okamžitě po jejím objevení, protože plus-mínus 100 000 stehů nemá na funkci šicího stroje výraznější vliv.

Třeba šicí stroj pravidelně čistit? Jak to mám dělat?

Jelikož do šicího stroje se při šití dostávají nitě, zbytky látek, ale také prach, je třeba jeho pravidelné čištění. Stehová deska je zaklapovací, proto bez problémů vyčistíte prostor pod ní a kolem chapače. Zatlačte za roh, desku odstraňte a prostor vyčistěte.

Na obrazovce mého šicího stroje se objevila ikonka olejování, přesto, že stroj pravidelně mažu. Co s tím?

Pokud údržbu šicího stroje nezanedbáváte, můžete ikonku ignorovat. Pokud však na pravidelnou údržbu zapomínáte, šicí stroj vyčistěte a promažte. Ikonka pro olejování se po určitém počtu odšitých stehů objeví opět, je to jen připomínka toho, že o stroj je třeba pravidelně starat.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 14.04.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek