Nejlepší sendvičovače 2024 – recenze, test, srovnání

Možná to není hamburger, kebab či hot-dog, no i chutný a kvalitně připravený sendvič má v gastronomii své právoplatné místo. A víte, co je jeho největší výhodou? Jeho rychlá a nenáročná příprava. Oblíbené zapékané sendviče, pokud chcete toasty, připravíte během několika minut. Stačí, pokud máte doma pořádný toustovač. A jak ho vybrat? Poradíme vám.

Jak vybrat sendvičovač

Sendvič nabízí desítky, stovky a možná i tisíce kombinací ingrediencí podle chutí, které máte. Dva krajíce opečeného toastového chleba a mezi nimi to, co váš žaludek žádá. Aby vám však toasty chutnaly, nesmí chybět kvalitní toastovač. Byla by totiž škoda, kdyby rychlou a nenáročnou přípravu zmařil sendvičovač, který nesplní vaše očekávání. Ne každý sendvičovač je stejný a ne každý je úplně správnou volbou.

Nejlepší sendvičovače

Názov Hodnotenie Detail
Concept SV3080   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Tefal SW 854 D16   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Tefal SW 341 D12   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Sencor SSM 9940   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
ETA 315190010   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Silvercrest SSMW 750 D2   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Sendvičovače – recenze

Sendviče jsou sice oblíbené, ale většina si je doma dělá jen jednou za čas. Právě proto jsou oblíbené sendvičovače 2 v 1 nebo 3 v 1, které umožňují výměnu desek a přípravu více druhů pokrmů. V našich recenzích se dozvíte, který z modelů je pro vás nejvhodnější volbou.

Chutné toasty či panini na milión způsobů

Chutné sendviče či zapékané toasty jsou pochoutkou pro celou rodinu. Díky sendvičovači můžete připravit snídani nebo chutnou svačinu či večeři opravdu celé rodině. Sendvič může spojovat množství chutí a zajímavých ingrediencí a každý si může připravit takový, který vyhovuje jeho chuťovým pohárkům. Někdo má rád toasty sýrové, někdo snese více chilli dresinku a někdo chce více masa než toastu. Každopádně díky sendvičovači může být příprava chutných toastů jednoduchá a rychlá.

Co rozhoduje při výběru?

Pravdou je, že nejčastěji je to cena. Samozřejmě, tento netechnický parametr není nejpodstatnější, a dříve, než se rozhodnete pro tu nejlevnější alternativu, měli byste zvážit i další parametry a vaše požadavky. V první řadě si promyslete, zda toastovač budete vůbec využívat a jaký objem toastů budete pravidelně či méně často připravovat. Na výběr jsou toustovače, které připraví 2 sendviče nebo pojmou až 4.

Sendvičovač – parametry výběru

Zajímat by vás měl i povrch plotének, ze kterých jsou desky sendvičovače vyrobeny, nebo jeho multifunkčnost, skladnost a rovněž příkon zařízení. Na výběr jsou totiž i sendvičovače s funkcemi 2 v 1 nebo 3 v 1. A určitě se vyplatí si přečíst i reference a recenze zákazníků. My jsme pro vás připravili průvodce výběrem toastovačů.

Dva základní typy toastovačů

Ne, ani sendvičovačů není jen jeden druh a je třeba rozlišovat minimálně dva. Řeč teď není o designu, barvě či velikosti, což jsou rovněž aspekty, které jednotlivá zařízení liší. Rozdíl je však především ve využití sendvičovače. Pokud tedy přeskočíme jednoduché dělení na malý a velký toastovač, dostaneme se k jednoduchému (klasickému) a multifunkčnímu sendvičovači.

  • Jednoduchý sendvičovač – jde o nejjednodušší a zároveň i nejvíce frekventované zařízení, které plní úkol přípravy toastů a nedisponují žádnou jinou přidanou hodnotou či speciální funkcí.
  • Multifunkční sendvičovač – jde o přístroj, které kromě přípravy sendvičů, využijete i pro přípravu jiných pokrmů. Přirozeně, více účelů znamená vyšší cenu. Ne každému je po chuti do takového přístroje investovat. Sendvičovač spojuje funkci grilu či vaflovače.

Příkon sendvičovače

Běžně se příkon sendvičovače pohybuje na úrovni 700 až 1 000 wattů. Tento parametr je směrodatný i pro rychlost ohřevu i čas samotné přípravy. Příkon v rozmezí 700 – 800 wattů je ideální v poměru mezi spotřebou a časem přípravy toastu. Sendvičovače s vyšším příkonem, například 1000 wattů, mají o něco vyšší spotřebu, rychlejší čas přípravy pokrmu a v neposlední řadě jsou některé modely vybaveny regulací teploty. Daní je však i vyšší cena.

Multifunkční sendvičovač, příprava vaflí

Povrch desky

Materiál plotýnky musí být kvalitní a odolný. Levné sendvičovače jsou často vybaveny plotnami, které jsou křehké a jídlo se na ně lepí. Pokud chcete sendvič vybrat, lehce poškodíte povrch desky. Nejčastějším povrchem desek je teflon. Vyšší třídou jsou sendvičovače, které mají povrch keramický, který má obrovskou výhodu, že se na něm nic nepřipálí. Ještě lepší je, pokud je zde možnost výměny plotének. Obvykle jde o dražší multifunkční modely, kdy můžete měnit desky a ze sendvičovače rázem udělat kontaktní gril nebo vaflovač.

Údržba po použití

Destičky z toustovače lze snadno vyjmout a umýt pod tekoucí vodou. Důležité však je, abyste nepoškodili materiál, který je na jejich povrchu. Nejčastěji je to zmiňovaný teflon, jehož struktura se snadno naruší. Nejlepší je keramický povrch, se kterým je při údržbě nejméně práce.

Největším problémem je například vyteklý a následně připálený sýr. V takovém případě nechte nečistotu odmočit a nesnažte se drhnout povrch nasilu. Některé desky lze mýt v myčce.

Nejlepší značky sendvičovačů

Mezi nejlepších výrobců sendvičovačů patří značky Tefal, ETA či Sencor, kteří mají ve svém portfoliu několik modelů. Rovněž mnohé sendvičovače z dílny těchto výrobců patří mezi nejprodávanější a zákazníky hodnoceny jako nejlepší. Mezi kvalitní producenty, kteří mají na trhu méně produktů tohoto druhu, však patří i značka Gorenje či Russell Hobbs.

Jednoduchý sendvičovač pro přípravu 2 sendvičů

Cena

Při výběru si většina zákazníků určí cenový strop nebo konkrétní cenu, za kterou si chce takového kuchyňského pomocníka obstarat. Na trhu najdete úplně nejlevnější toustovače v kategorii do 500 Kč. Samozřejmě, mají menší výkon a často jsou použity méně kvalitní materiály. Svůj účel však splní. Následně je zde kategorie sendvičovačů do 1 000 Kč. V této cenové relaci si už dokážete obstarat poměrně kvalitní toustovač, dokonce i některé multifunkční. Nad 1 000 Kč jde obvykle o výkonnější přístroje kvalitního provedení a v některých případech dokonce i s regulací teploty.

Praktické funkce

  • Světelný indikátor – funkce, která vás informuje o tom, kdy je sendvičovač zapnutý a zahřátý na provozní teplotu.
  • Tepelná regulace – nebo chcete-li termostat, kterým lze nastavit teplotu sendvičovače tak, jak vám vyhovuje. Jde obvykle o dražší modely.
  • Tepelná pojistka – ta by neměla chybět při žádném elektrickém spotřebiči a zvláště ne při takovém, který je vybaven tepelným tělesem. Pojistka v případě přehřátí toastovač vypne.
  • Protiskluzové nožičky – pogumované nožičky, které se postarají o lepší stabilitu.
  • Izolovaná rukojeť – taková rukojeť by měla zůstat studená i v době, kdy toustovač hřeje.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na první pohled se výběr sendvičovače zdá jednoduchý. Všímáte si vzhled, pár parametrů a máte hotovo. Je to však skutečně tak? Před koupí toustovače byste si měli odpovědět na několik praktických otázek.

Podle čeho si mám vybrat velikost senvičovače?

Samozřejmě podle počtu lidí, pro které budete tousty připravovat. Běžné rodině postačí sendvičovač pro přípravu 2 toustů najednou. Pokud však tousty máte rádi a připravujete je často, vyberte si model, který dokáže připravovat 4 tousty současně. Nezapomeňte přitom sledovat příkon sendvičovače. Pro menší počet lidí postačí příkon 800 W, pro větší rodiny je vhodnější příkon 1 000 W a více.

Dá se sendvičovač použít i na grilování?

Ano, dá. Některé toustovače mají vyměnitelné desky a umožňují jídlo i grilovat. Jsou však příliš malé a mají i malý příkon, proto na nich neugrilujete maso či větší kousky zeleniny.

Jak se třeba o sendvičovač starat?

Pokud chcete, aby vám toustovač vydržel co nejdéle, je třeba dodržovat několik základních pravidel. Desek na pečení byste se neměli dotýkat kovem. Přístroj třeba čistit po každém použití, minimálně je třeba se zbavit zbytků jídla mokrou houbou. Zapomínat byste neměli ani na pravidelné mytí.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 11.02.2020
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek