Nejlepší průmyslové vysavače 2024 – recenze, test, srovnání

Průmyslový vysavač je zařízení určené k vysávání velkých a hrubých nečistot. Prioritně je určen na stavby, do výrobních hal, ale své uplatnění si najde i v dílnách, garážích, při úklidu auta či v domácnosti a také v exteriéru. Jeho posláním je vypořádat se s širokou škálou nečistot od stavebního prachu, pilin, hoblin, jemného prachu přes sklo, vodu či jiné kapalné nečistoty. Jak si vybrat nejlepší průmyslový vysavač?

Jak vybrat průmyslový vysavač?

Takové vysavače nejsou určeny pouze pro firmy a stavby, ale i do užitkových prostorů v domácnosti. Jejich výhodou je, že jsou odolné, víceúčelové a odstraňují široké spektrum nečistot. Vybírat můžete z hobby průmyslových vysavačů, které jsou levnější, nebo z profesionálních průmyslových vysavačů, které se vyznačují vyšší cenou, vyšším výkonem a jsou vhodné do náročnějších podmínek.

Nejlepší průmyslové vysavače

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher NT 22/1 Ap Te   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Kärcher WD 6 P   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Bosch Advanced 1200 W   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bosch GAS AFC 0.601.9C3.200   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Metabo ASR 25 L SC   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Parkside PWD 25 C4   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Průmyslové vysavače – recenze

Ať už hledáte bezsáčkový nebo sáčkový, levný nebo dražší průmyslový vysavač, měli byste při výběru sledovat i recenze jednotlivých modelů. Tak se nejlépe dozvíte, jaké jsou plusy a mínusy vysavačů a zda je to to, co hledáte. Několik modelů jsme vyzkoušeli i my a o své zkušenosti se podělíme v recenzích.

Potřebuji průmyslový vysavač?

Rekonstruujete dům, byt nebo jste mistrem na stavbě? Rozhodně průmyslový vysavač potřebujete. Ať už se budete rozhodovat mezi hobby vysavačem nebo profesionálním spotřebičem, vždy budou rozhodovat stejné parametry, ledaže v druhém případě budou kritéria trochu výš.

Průmyslový vysavač je víceúčelovým přístrojem, který dokáže odstranit hrubou nečistotu. Poradí si i s většími částečkami špíny. Většinou jde o bezsáčkové modely, vysávat tedy můžete přímo do sběrné nádoby, jejíž objem si určitě všímejte. Sáček se většinou v průmyslových vysavačích nachází jako druh filtrace, tzv. filtrační sáčky. Většinou jsou však takové vysavače vybaveny ještě dalším dodatečným filtrem motoru. HEPA filtry v nich najdete jen zřídka.

Nerezový průmyslový vysavač

Důležité je, aby vysavač zvládal suché i mokré nečistoty. Mokré vysávání je velmi praktické. Důležitou roli hraje i manipulace. Délka přívodního kabelu, délka hadice, její průměr nebo kvalita konstrukce. Zajímavou funkcí je automatický oklep filtru, který je nápomocný při velkém objemu nečistot. Filtr tak nemusíte vybírat, ale impulzivním tlačítkem se otřese přímo do těla vysavače. Specifickou funkcí, kterou někteří vyhledávají, je foukání, například k odstranění listí či nepořádku z terasy. V tomto případě je však potřebný vysoký výkon přístroje.

Hlavní výhody

  • Vysoký sací výkon
  • Víceúčelové použití
  • Kvalitní konstrukce
  • Objem sběrné nádoby

Hlavní nevýhody

  • Větší rozměry
  • Vyšší hlučnost

Jak vybrat průmyslový vysavač

Před výběrem je důležité zvážit účel použití. To znamená, jaký druh nečistot plánujete vysávat nejčastěji. Od toho se odvíjí další parametry jako výkon vysavače, objem nádoby, typ filtrace a množství jiného. Samozřejmě, při výběru zákazník zvažuje i cenu. Ta často mluví i o kvalitě konstrukce.

Příkon – sací výkon vysavače

Největší vliv na efektivitu vysávání má příkon vysavače, od kterého se následně odvíjí i samotný sací výkon spotřebiče. Sací výkon je vlastně parametrem, který informuje o síle tahu vysavače. Výrobci ne vždy udávají hodnotu sacího výkonu. Proto se držte hodnoty příkonu.

Důležitým parametrem výběru průmyslového vysavače je jeho příkon a sací výkon

Průmyslový vysavač by měl mít více než 1 000 W. Nižší příkon může být v případě větších nečistot problematický. Sací výkon se pohybuje od 220 až do 380 W. Zároveň vám může být pomůckou i průtok vzduchu vysavačem. Ten vám napoví to, jak velké nečistoty vysavač zvládne. Tato hodnota by měla být více než 40 – 50 l/s.

Objem nádrže vysavače – filtrační sáčky

Při frekventovanějším používání musíte myslet na to, že nádrž nebudete vyprazdňovat každých 15 minut. Proto se soustřeďte na to, aby byl objem nádrže dostačující. Objem se pohybuje od 15 do 100 litrů. Velké objemy jsou určeny pro mistry na stavbách, kteří potřebují uklízet velké množství nečistot, případně pro výrobní haly. Nádoby jsou vyráběny buď z plastu, nebo z kovu.

Vysavač by však měl mít i filtrační sáček, který zabraňuje zanášení filtru drobnými nečistotami. Hrubé nečistoty a kapaliny vysáváte vždy bez sáčku.

Hmotnost a rozměry

V případě průmyslových vysavačů jsou rozměry i hmotnost větší. Hmotnost se pohybuje v rozmezí od 7 do 15 kg. Závisí na tom, jaké materiály byly na konstrukci použity. Mnohé vysavače mají kovové sběrné nádoby, které mají svou váhu. Rozměry a hmotnost určujte rovněž výkon elektromotoru, čímž je výkon vyšší, rozměry jsou větší.

Při výběru myslete i na hmotnost průmyslového vysavače

Akční rádius

Je důležitý hlavně z hlediska manipulace. Důležitá je délka přívodního kabelu, který by měl mít alespoň 6 metrů. Následně je to délka hadice. Ta by měla mít od 1,8 až do 2,2 metru. Delší hadice už mohou způsobovat ztrátu sacího výkonu a komplikovat obsluhu vysavače.

Filtrace vysavače

Většina vysavačů je vybaveno jednoduchou filtrací. Obvykle jde o filtrační sáček, který má za úkol sklízet drobné nečistoty. Následně jsou zde filtry motoru, které ho chrání před zanesením. HEPA filtry v této kategorii nenajdete.

  • Mikrofiltr – papírový nebo pěnový filtr, který poskytuje nejnižší úroveň filtrace. Nelze jej považovat se dostatečnou filtraci pro alergiky. To však v případě průmyslových vysavačů není třeba řešit.
  • EPA a PET filtry – velmi účinné filtry vyrobené z tkaniny nebo skelných vláken. Jsou omyvatelné nebo se čistí za pomoci tlaku vzduchu.

Další vlastnosti a funkce

  • Oklep filtru – jde o mechanický nebo automatický oklep filtru v případě jeho zanesení. Stačí stisknout impulsní tlačítko a filtr se otřesy zbaví nečistot. Tato funkce se nazývá i PressClean.
  • Regulace výkonu – umožňuje regulaci výkonu vysavače, sacího výkonu i hluku vysavače
  • Transportní podvozek – umožňuje pohyb vysavače v prostoru za pomoci podvozku s kolečky.
  • Fukar – jde o zpětný chod, kdy vysavač žene vzduch vpřed. Využít jej můžete například při odklízení listí ze schodů či nepořádku na terase.
  • Integrovaná zásuvka – umožňuje připojení dalšího elektropříslušenství přímo k vysavači. Například zapojení vrtačky, brusky, pily apod. Nečistoty tak lze sklízet přímo během činnosti, když práci se zařízením realizujete.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pokud při práci děláte kolem sebe nepořádek, který si musíte sami uklidit, průmyslový vysavač je pro vás neocenitelný pomocník. Piliny, vodu, sádrokartonový prach s ním uklidíte vskutku jednoduše. Jelikož výběr není jen o parametrech, ale také o praktickém využití spotřebiče, rozhodli jsme se odpovědět na vaše nejčastější otázky ohledně průmyslových vysavačů. Pokud vás zajímá ještě něco, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Je třeba při koupi průmyslového vysavače řešit hmotnost?

Pokud budete vysavač často přesouvat, vykládat a nakládat ho do auta, oceníte model s nižší hmotností. Pokud však bude vysavač čekat v rohu dílny, dokud ho použijete, můžete si pořídit robustnější a stabilnější model. Průměrná váha průmyslových vysavačů se pohybuje v rozmezí 4 až 10 kg.

Jaký obsah sběrné nádoby je pro mě ideální?

Velikost sběrné nádoby rozhoduje o tom, jak často ji budete muset vysypávat. Obvykle se velikost pohybuje v rozmezí 15 až 40 litrů. Sběrná nádoba bývá vyrobena z plastu nebo kovu, proto ji lze použít i bez sáčku. Ty jsou obvykle vyrobeny z papíru a textilu (jsou pevnější). V případě, že vysáváte často a hodně, upřednostněte model s co největší sběrnou nádobou.

Jak se o průmyslový vysavač starat?

Zaprvé je třeba udržovat čistý filtr motoru. Možnosti čištění jsou různé: automatický oklep (vysavač čištění zajišťuje sám), mechanický oklep (tlačítko zatlačte vždy, když vysypete plnou sběrnou nádobu), poloautomatický oklep (hadici třeba ucpat rukou, aby se vytvořil podtlak a filtr se sám oklepal). Dalšími možnostmi jsou ofouknutí kompresorem a opláchnutí filtru vodou. Pravidelně třeba čistit i sběrnou nádobu. Při jejím vysypávání či vylévání třeba sledovat, zda v ní nezůstal nalepený prach nebo listí. Nádobu stačí propláchnout vodou.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 09.12.2019
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek