Nejlepší projektory 2024 – recenze, test, srovnání

Jsme tu proto, abychom vám pomohli s výběrem nového projektoru. Nemusíte číst zahraniční recenze a platit si za výsledky spotřebitelských testů. Vše jsme za vás udělali.

Jak vybrat projektor

Prostudovali jsme si desítky recenzí, diskusí a hodnocení. Získali jsme placené přístupy k výsledkům testů. Všechny tyto zdroje jsme spojili a vytvořili jsme žebříček nejlepších projektorů, které vám doporučujeme.

Nejlepší projektory

Názov Hodnotenie Detail
Benq MH733   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Dangbei Atom   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Vizio Tech X7A   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Xgimi Horizon   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
BenQ W4000i   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Optoma HD146X   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Typy projektorů

V první řadě je třeba si určit, jaký typ projektoru potřebujete. Vzhledem k tomu, že máte více možností, podívejte se, které jsou na co vhodné.

Projektor pro domácí kino

Je určen především pro promítání videa, ať už filmů, seriálů nebo domácích videí. Měl by mít rozlišení alespoň Full HD, pokud chcete myslet do budoucna, můžete si zvolit i vyšší rozlišení 4K. Pro toto rozlišení však zatím není k dispozici velké množství obsahu. Obraz by měl mít poměr stran 16:9, případně 21:9 (tzv. kinoformát, nazývaný také Cinemascope).

Projektor pro domácí kino budete používat většinou v tmavém prostředí, dostatečná svítivost je tedy 3 000 ANSI lm. Kromě promítání filmů vám poslouží i na hraní her. Pro tyto účely je vhodný projektor s LCD nebo jednočipovou DLP technologií.

Kancelářský projektor

Pro zobrazování prezentací, dokumentů či grafů vám postačí i nižší rozlišení – minimem by mělo být 1 024 × 768 px. Jelikož ho budete používat v dobře osvětlených místnostech, svítivost 3 000 ANSI lm by měla být absolutním minimem. Rovněž přijde vhod funkce korekce lichoběžníkového zkreslení.

Bílý nástěnný projektor

Na kancelářské, resp. prezentační účely jsou vhodné projektory s technologií LCD, pokud s projektorem často cestujete, sáhněte po modelu s technologií LED.

3D projektor

Je určen k promítání filmů, resp. hraní her s 3D efektem, kdy některé objekty zdánlivě vystupují z obrazu do popředí. S 3D projektorem se dodávají i speciální brýle, které odfiltrují části obrazu určené pro konkrétní oko. 3D efekt tedy vzniká tím, že levé a pravé oko dostává odlišnou obrazovou informaci.

Mnohé 3D projektory však dokáží promítat i 2D obsah, některé ho dokáží také zkonvertovat do 3D. Jejich nevýhodou je vyšší cena než u běžných projektorů.

Projektor s krátkou projekční vzdáleností

Hodí se do malých místností, nakolik dokáže promítat obraz i ve vzdálenosti 1 m od stěny a méně. Potřebuje však velmi hladkou projekční plochu, jinak by se projevily deformace v obraze. Je ideální na prezentace, kde řečník může stát před projektorem, čímž se nevytváří zbytečný stín. Také obraz z něj méně oslňuje posluchače v publiku.

Miniprojektor

Jsou založeny na LED technologii, díky čemuž mají nízkou hmotnost, kompaktní rozměry a nízkou spotřebu energie. To je vykoupeno nízkou svítivostí a nižším rozlišením (někdy pouze 854 × 480 pixelů).

Miniprojektor

Díky svým miniaturním rozměrům jsou Miniprojektor ideálním společníkem na cesty – snadno je schováte do brašny s notebookem či do batohu.

Jak vybrat projektor

Uvažovali jste někdy nad tím, že byste si doma vybudovali skutečné domácí kino? Nebo potřebujete promítat obraz při prezentacích pro publikum? Podívejte se s námi na to, co v těchto oblastech nabízejí moderní projektory, jaké jsou jejich funkce a na co všechno je ještě můžete využít.

Technologie projektorů

Co se projektorů týká, rozlišujeme čtyři druhy technologií. Vybírat si můžete mezi jednočipovými a tříčipovými DLP projektory, LCD a LED projektory.

  • Jednočipové DLP projektory: Mají věrné podání barev a excelentní kontrast se sytou černou barvou. Jsou tiché a nevyžadují častou údržbu. Občas se u nich však projeví duhový efekt za rychle se pohybujícími objekty.
  • Tříčipový DLP projektory: Jde o stejnou technologii, jaká se používá v moderních digitálních kinech. Mají také skvělé podání barev, ale o něco menší kontrast než jednočipové DLP projektory. Zároveň mají větší rozměry, krátkou životnost lampy a jsou hlučnější, a zároveň nejdražší ze všech druhů projektorů.
  • LCD projektory: Mají skvělé podání barev a vysokou životnost. Na druhé straně mají nižší kontrast a tím pádem horší podání černé. Je nutné je čas od času vyčistit – některé modely obsahují i ​​prachový filtr. Časem se zhoršuje kvalita jejich obrazu a mohou se u nich objevit tzv. mrtvé pixely.
  • LED projektory: Namísto lampy jsou vybaveny LED diodami, tím pádem vám poskytnou velmi dlouhou životnost – desítky tisíc hodin. Jejich předností jsou také malé rozměry a nízká spotřeba energie. Tyto vlastnosti jsou však vykoupeny nízkou světelností, která se reálně pohybuje v desítkách ANSI lm.

Parametry projektorů

Při výběru projektorů byste si měli všímat několik parametrů. V první řadě je to rozlišení a svítivost, všímejte si však i kontrast, konektivitu a hlučnost projektoru.

  • Rozlišení: Udává počet obrazových bodů, tedy určuje, jaký bude obraz detailní. Vhodné rozlišení záleží na účelu použita, pro kancelářské projektory vám vyhoví minimálně 1 024 × 768 pixelů, pro promítání filmů je vhodných alespoň 1 920 x 1 080 pixelů.
  • Svítivost: Jejich svítivost se tedy udává v jednotce označit jako ANSI lumen. Projektory se svítivostí do 2 000 ANSI lm jsou vhodné pouze do zcela zatemněných místností, svítivost 2 000 – 3 000 ANSI lm je použitelná i v slabě osvětlených místnostech a pro projekci při denním světle je minimem svítivost 3 000 ANSI lm.

Filmový projektor

  • Kontrast: Poměr mezi nejtmavším a nejsvětlejším místem obrazu (tj. mezi nejsvětlejší bílou a nejtmavší černou). Vyšší hodnota značí vyšší viditelnost obrazu při tmavých scénách. Projektory s nízkým kontrastem zobrazují namísto černé barvy tmavě šedou. Nejnáročnější na kontrast jsou projektory určené k promítání videí, filmů nebo kvalitní prohlížení fotografií. Při jejich výběru byste měli požadovat kontrast nejméně 10 000:1.
  • Konektivita: Pro připojení multimediálního nebo Blu-ray přehrávače poslouží digitální HDMI rozhraní. S počítačem propojíte projektor pomocí digitálního DVI rozhraní, případně pomocí analogového rozhraní VGA (nazývaného i D-Sub). Některé projektory jsou vybaveny i USB rozhraním pro promítání souborů z USB klíče, případně LAN konektorem nebo Wi-Fi rozhraním pro promítání z počítačové sítě.
  • Hlučnost: Mnozí uživatelé jsou po koupi projektoru překvapení nečekaným hlukem. Ten má na svědomí ventilátor, který chladí jeho vnitřní části. Pokud nechcete být při sledování filmů příliš rušeni, hledejte projektor, pro který udává výrobce hlučnost max. 30 dB.

Funkce projektorů

Někteří uživatelé mají, co se technologií týče, vysoké nároky. Týká se to i projektorů. Pokud i vy očekáváte od tohoto nástroje nějaké funkce, zajímejte se o tyto:

  • MHL: Umožní vám připojit smartphone a přenášet obraz z něj. Smartphone musí tuto funkci podporovat a také musíte použít vhodnou redukci z microUSB na HDMI rozhraní.
  • Miracast: Díky ní můžete streamovat obraz do projektoru ze smartphonu či tabletu pomocí Wi-Fi sítě.
  • PIP: Umožňuje promítat dva obrazy z různých vstupů současně.
  • Korekce lichoběžníkového zkreslení: Díky této funkci můžete promítat obraz i z levé či pravé strany pod určitým úhlem. Projektor tak nemusí být umístěn ve středu obrazu.
  • Zoom: Umožní zvětšovat a zmenšovat obraz bez přemísťování projektoru.
  • Baterie: Modely s vestavěnou baterií dokáží po určitou dobu pracovat nezávisle na el. zásuvce.
  • Vestavěný reproduktor: Poslouží na nouzové přehrávání zvuku, protože většinou nebývá příliš kvalitní.

Jakou značku projektoru si vybrat

Doporučujeme vsadit na osvědčené výrobce jako NEC, EPSON, SONY, Philips, případně i Benq či Acer. Pokud chcete, aby vám projektor vydržel dlouho, vsaďte raději na osvědčenou kvalitu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výběr projektoru je pro mnohé španělskou dědinou. Množství modelů a věcí, které je třeba si všímat, může od koupě odradit. Ti, kteří se pro koupi projektoru rozhodli, mají obvykle ohledně toho další otázky. Na ty nejčastější najdete odpovědi na tomto místě. Nejde samozřejmě o konečný seznam. Své další poptávky nám můžete napsat do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Jaké rozlišení projektoru je pro mě nejlepší?

Projektory jsou kompatibilní s odlišnými rozlišeními a odlišné vstupní rozlišení konvertují do základního výstupního rozlišení. Úprava měřítka může vést k rozostření obrazu. Aby k tomu nedocházelo, měli byste si koupit projektor se stejným rozlišením jako má zdroj. Rozlišení vybírejte podle toho, k jakému účelu budete projektor používat. Na promítání PowerPoint prezentací vám postačí SVGA rozlišení, na promítání číselných dat je vhodné XGA rozlišení, na promítání detailních technických dat a fotografií je nejlepší SXGA nebo UXGA rozlišení.

Podle čeho vybrat poměr stran projektoru?

Projektory se s ohledem na poměry stran (poměr šířky obrazu k jeho výšce) dělí mezi 4:3, 16:10 a 16:9. Poměr 4:3 je běžný u projektorů vhodných pro firemní účely při použití spolu s počítačem. 16:9 projektory jsou vhodnou volbou pro domácí kino nebo na promítání DVD. Poměr stran 16:10 je častý u business projektorů, které byly navrženy pro použití se širokoúhlými počítači. Jelikož jsou jasnější a levnější než modely určené pro domácí kino, často se používají i v domácnostech.

Jaká je životnost lampy v projektoru?

Životnost lampy je v průměru 2 000 hodin, najdou se však i projektory s životností lampy 10 000 hodin. Platí, že lampa by měla v závislosti na používání měnit buď každých pár měsíců, nebo každých pár let.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 10.01.2020
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek