Nejlepší přímočaré pily 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší přímočaré pily
- Přímočaré pily – recenze
- Makita 4329
- Makita JV0600K
- Bosch GST 700 0.601.2A7.020
- Scheppach JS600
- Jak vybrat přímočarou pilu
- Napájení: elektrické versus AKU kmitací pily
- Řezný výkon
- Počet zdvihů/kmitů za minutu
- Funkce předkmitu
- Uchycení pilového listu
- Rukojeť
- Základní deska – nastavení úhlu řezu
- Hmotnost a rozměry
- Jak vybrat náhradní pilky do přímočaré pily
- Funkce a doplňky přímočarých pil
- Cena a oblíbené značky přímočarých pil
- Tipy na správné používání přímočaré pily
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Hecht 1541
Dřevo, překližka, OSB, kov, plast, kámen, dlažba, rovné, kruhové, vlnkové či jakékoliv jiné řezy... přímočaré pily patří k neskutečně šikovnému ručnímu nářadí, které by nemělo chybět v žádné dílně kutila.
Pokud ho ještě nemáte, poradíme vám, jak vybrat tu nejlepší přímočarou pilu právě pro vás.
Nejlepší přímočaré pily
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
DeWalt DCS334NT ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Einhell TE-JS 18 ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Bosch PST 900 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Bosch PST 650 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Bosch GST 160 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Makita 4329 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Přímočaré pily – recenze
Desítky výrobců, různé ceny, parametry, ze kterých se laikovi zakroutí hlava. Abychom vám při rozhodování o nákupu přímočaré pily do vaší domácnosti či dílny poradili co nejlépe, připravili jsme si pro vás recenze několika zajímavých modelů.
Jak vybrat přímočarou pilu
Při výběru přímočaré pily si všímejte zejména konkrétní specifikace, které jdou většinou ruku v ruce s cenou i kvalitou. V případě tohoto ručního nářadí není z hlediska využití nad čím spekulovat. Budete s ním řezat. Mezi nejdůležitější parametry, na které se postupně podíváme podrobněji, patří:
- Způsob napájení
- Řezný výkon a jeho regulace
- Možnosti regulace výkonu
- Funkce předkmitu
- Typ základní desky a možnosti jejího polohování
- Tvar rukojeti
- Uchycení pilového listu
Napájení: elektrické versus AKU kmitací pily
Elektrické kmitací pily musíte prostřednictvím kabelu zapojit do zásuvky. To vás bude při práci do jisté míry omezovat, navíc, musíte si dávat o něco větší pozor, aby nedošlo k proříznutí napájecího kabelu. Výhodou je nižší hmotnost, ale zejména to, že budete osvobozeni od pravidelného nabíjení pily. Pokud se rozhodnete pro tuto alternativu, určitě nepřehlédněte:
- údaj o délce napájecího kabelu – za dostačující minimum se dají označit 2 m
- příkon – základní pily mají příkon od 450 do 500 W, ty kvalitnější a výkonnější minimálně 600 W
AKU kmitací pily mají vlastní baterii a akumulátor, takže vás při práci v ničem neomezují. Nevýhodou všech AKU nástrojů je nutnost jejich pravidelného dobíjení. Problematická může být i jejich hmotnost. Pily s akumulátorem budou automaticky o něco těžší. Při koupi AKU pily myslete na:
- výkon akumulátoru
- dobu nabíjení akumulátoru
- výdrž akumulátoru na 1 nabití
- počet akumulátorů v balení – je lepší, pokud již rovnou s pilou dostanete 2 akumulátory (1 se nabíjí, s 2. můžete pracovat)
- zda se v balení nachází i nabíječka na akumulátor – kvalitní nabíječky stojí od cca 500 Kč výše
Řezný výkon
Příkon přímočaré pily má přímý vztah s jejím výkonem. V tomto případě však výkon nerozhoduje jen o spotřebě, ale zejména o tom, jaký a jak hrubý materiál můžete s daným kouskem řezat. Výrobci většinou v popisu uvádějí samostatný údaj o max. hloubce řezu do dřeva, hliníku, oceli, nelegované oceli, plastu, kamene atd. Příkon a výkon přímočaré pily je však zpravidla přímo úměrný k max. průřezu. Maximální hloubka řezu je udávána v milimetrech. Tradičně se při přímočarých pilách pohybuje v rozmezí:
- Dřevo: od 50 do více než 160 mm
- Hliník, ocel, kov: 6 – 12 mm
Může se zdát, že elektrické pily budou ve srovnání s těmi AKU o něco výkonnější, není to však pravidlo. Výkon ovlivňuje spíše cena a zmíněný příkon/výkon akumulátoru. Pro lepší představu jsme pro vás porovnali 3 modely od různých výrobců.
1. Přímočará pila LIDL PARKSIDE
- Cena: cca 900 Kč
- Typ: akumulátorová
- Akumulátor: 2Ah/4Ah
- Max. hloubka řezu do dřeva: 80 mm
- Max. hloubka řezu do kovu/hliníku: 5/12 mm
2. Přímočará pila Makita
- Cena: cca 1 400 Kč
- Typ: elektrická
- Příkon: 450 W
- Max. hloubka řezu do dřeva: 65 mm
- Max. hloubka řezu do oceli: 6 mm
3. Přímočará pila Bosch
- Cena: cca 2 200 Kč
- Typ: elektrická
- Příkon: 500 W
- Max. hloubka řezu do dřeva: 70 mm
- Max. hloubka řezu do hliníku/nelegované oceli: 10/6 mm
Počet zdvihů/kmitů za minutu
Údaj o kmitech nebo zdvizích hovoří o tom, kolikrát za minutu se list pily, řečeno opravdu laicky, zvedne a sestoupí. Zjednodušeně, jde o rychlost, kterou pila pracuje. Někteří výrobci proto nemluví o kmitech, ale o otáčkách za min. V první řadě se rozhodněte, zda potřebujete přímočarou pilu s nastavitelným počtem zdvihů nebo si vystačíte s jednou fixní rychlostí.
Pokud se chystáte řezat pouze dřevo, můžete sáhnout po modelu bez možnosti nastavení rychlosti. Zpravidla vám bude vyhovovat nejvyšší, tedy přednastavený počet kmitů. V tomto případě si nezapomeňte všimnout údaj o počtu kmitů, kterými disponuje daný model. Za dostačující číslo se dá označit 2 800 až 3 000+ kmitů/min.
Přímočará pila s nastavením rychlosti kmitů je univerzálnějším řešením. Využijete ji na řezání dřeva, ale i plastu, hliníku, oceli a jiných materiálů. Na levnějších modelech se většinou nacházejí 2 – 3, na těch dražších 4 – 5 rychlostních stupňů.
V zásadě platí, že nižší rychlosti využijete při řezání tvrdého dřeva, hliníku, ušlechtilé oceli, sklolaminátu a plastu, který by se mohl pod vlivem tepla roztavit. Vyšší rychlosti jsou vhodné zejména na řez do měkkého dřeva (borovice, smrk ...), překližky, dřevovláknitých desek, kompozitních materiálů či měkké oceli.
Funkce předkmitu
Předkmit, rozkmit, orbitální pohyb či výkyv označuje stejnou funkci. V praxi jde o to, že list na přímočaré pile při řezání tzv. obrobku neprovádí pohyb pouze směrem shora dolů, ale i dopředu a dozadu. Poměrně často natrefíte i na vysvětlení, že se list nepohybuje zcela přímočaře.
Předkmit je nápomocný pouze při řezání obrobků, při kterých není důležitý "čistý řez". Orbitální pohyb listu totiž způsobuje, že můžete řezat rychleji, avšak méně přesně. Problémem je také nadměrné odlamování třísek. Funkce předkmitu je ideální i při řezání tlustších desek.
Při výběru přímočaré pily se zaměřte na to:
- zda daná pilka disponuje funkcí předkmitu
- zda je možné předkmit vypnout – je dobré, pokud ano
- kolika stupni předkmitu dána pilka disponuje – doporučujeme sáhnout po pile s možností nastavení předkmitu
Jak používat předkmit na přímočaré pile
- Řezání bez použití funkce předkmitu je vhodné při řezání měkké a ušlechtilé oceli, plastů a čistých řezů do dřeva i překližky.
- Malý orbitální výkyv můžete použít také při řezání měkké oceli, hliníku a tvrdého dřeva.
- Střední výkyv je ideální při řezu do hliníku, měkké oceli, překližky a dřeva v případě, kdy nepotřebujete dosáhnout 100% čistý řez.
- Velký orbitální výkyv je použitelný pouze při práci se dřevem, popřípadě s překližkou.
Uchycení pilového listu
Toto je skutečně velmi důležitý parametr. Způsob uchycení pilového listu (setkáte se také s názvy pilka, nůž či plátek) má vliv na kompatibilitu listů s daným modelem přímočaré pily. Ne každý list je vhodný pro řezání každého materiálu, navíc, listy se časem opotřebují, proto je dobré mít co nejvíce možností při jejich výměně. U nás se tradičně setkáte s 2 typy uchycení listů:
- Uchycení ve tvaru T je příznačné pro přímočaré pily Bosch (Bosch tento úchyt vyvinul). Pozor, do T úchytu upevníte pouze list ve tvaru T.
- Uchycení ve tvaru U je univerzálnější. Můžete do něj upevnit pilové listy ve tvaru T i U.
S pilovými listy souvisí i mechanismus na jejich upevnění. Tradičně se setkáte s mechanismem pákovým či šroubovacím. V obou případech se nevyhnete použití imbusového klíče či šroubováku. Dnes jsou velmi populární rychloupínací systémy SDS, které se dají označit za nejpohodlnější a nejpraktičtější. Při výměně pilového listu nepotřebujete žádné nářadí.
Rukojeť
Rukojeť na přímočaré pile souvisí opět s tím, jak přesně a jednoduše s ní budete schopni pracovat. V první řadě se zaměřte na její tvar. Na trhu jsou běžně dostupné pilky s tzv. žehličkovou nebo hruškovou rukojetí. První zmiňovaná verze je obecně považována za praktičtější. Pilku pomocí žehličkové rukojeti uchopíte svrchu, a tedy pevněji. Mnozí tvrdí, že takové držení pily vám dodá více "citu do ruky".
Hrušková nebo tzv. obouruční rukojeť vypadá jako obyčejná "ručka". Je považována za dobrou volbu pro zkušenější mistry. Většinou se nachází na profesionálních přímočarých pilách, protože poskytuje více možností při práci – můžete s ní řezat ve vertikální poloze či "hlavou dolů", tedy při tzv. obráceném řezu atd.
Základní deska – nastavení úhlu řezu
Základní deska (kovový "plíšek" na spodní straně pily, který opřete o obrobek) umožňuje při práci s přímočarou pilou provádět plynulý, klouzavý pohyb. Základní desky na levných přímočarých pilách bývají vyrobeny z hliníku. Při profi modelech natrefíte spíše na pevnou ocel. Hliník je výborný, avšak velmi poddajný materiál, který se může deformovat. Pro výrobu základní desky proto není ideální.
Při základní desce se zaměřte na možnosti jejího nastavení v různých úhlech/sklonech. Tento údaj někdy najdete i pod označením "kapacita úkosu". Na levnějších pilách sklon nelze měnit vůbec, což je zásadní negativum.
Při práci ve vertikální či jiné nestandardní poloze nebo při řezu pod úhlem se bez možnosti nastavení úhlu základní desky pěkně potrápíte. Nastavení je většinou možné v krocích po 15 ° (0 °, 15 °, 30 °, 45 °) nebo plynule od 0 ° do 45 °.
Hmotnost a rozměry
Hmotnost a rozměry jsou při přímočarých pilách celkem podstatné parametry. S tímto nářadím je totiž často třeba pracovat velmi přesně (pěkný rovný řez, odříznutí mini desky, řez ve tvaru vlnky...). Poradit vám, kolik přesně by měla pilka vážit a jak velká by měla být, však není možné. Určitě se dá říci, že útlejší ženy, ale i pánové, ocení menší modely (max. do 2 kg), statnější osoby si poradí hravě i s těmi robustnějšími.
V tomto směru vám doporučujeme, abyste si pilku před koupí vyzkoušeli. Všímejte si zejména to, jak jednoduše se vám s ní manipuluje, zda jí dokážete pohodlně manévrovat i na malé ploše a zda vás už po několika minutách nezačíná bolet ruka.
Jak vybrat náhradní pilky do přímočaré pily
Na trhu jsou dostupné desítky, ne-li stovky různých náhradních pilek, tedy listů či plátků (stále mluvíme o tomtéž), do přímočarých pil. Některé z nich jsou určeny pro práci s dřevem, jiné zas na řezání kovu či plastu. Při výběru přímočaré pily si všimněte, zda jsou náhradní pilky součástí balení. Pokud ne, počítejte s další investicí, která však není příliš vysoká. Cena 1 náhradní pilky začíná na cca 75 Kč. Při nákupu samotné náhradní pilky se zaměřte na následující parametry.
1. Typ upínací stopky
Listy jsou dostupné se stopkami ve tvaru T a U. Jak jsme si řekli výše, při pile s uchycením ve tvaru U můžete využít listy s T-čkovou i U-čkovou upínací stopkou, při pil s uchycením ve tvaru T pouze ty U-čkové.
2. Materiál
Listy jsou nejčastěji vyráběny z nástrojové (WS) nebo rychlořezné oceli (HSS), popřípadě z kombinace těchto 2 materiálů (tzv. bimetal s označením BIM). Výjimečněji natrefíte na tvrdokov (HM). Tyto listy jsou vhodné na řezání dřeva, kovu, laminátu, ale i plastu a dalších materiálů. Na co přesně je daný model zkonstruován, si proto přečtěte přímo na jeho obalu. Existují také speciální diamantové listy do přímočaré pily, které jsou určeny na řez do skla, keramiky, dlažby a minerálního kamene.
3. Tvar řezu
Na trhu jsou dostupné různé typy listů, např. na řezání oblouků či jiných "nerovných" řezů. Pokud se tedy chystáte pro netradiční řezání, vyberte si některý z takových speci kousků.
4. Počet a velikost zubů
Obecně platí, že čím více zubů má daný list, tím jemnější bude řez, který s ním "vyrobíte". Není to však neměnné pravidlo, tento parametr si proto raději také ověřte přímo v popisu daného listu. Měli byste v něm najít i údaje o materiálech, které s ním můžete řezat.
Funkce a doplňky přímočarých pil
Při výběru pily si určitě všimněte i rozmístění a typ ovládacích prvků. Regulátor rychlosti, tlačítko ON/OFF, kolečko na ovládání předkmitu... toto všechno by se mělo nacházet na takových místech, aby se vám s pilou pracovalo co nejjednodušeji.
Je dobré, pokud si daný model před koupí vyzkoušíte. Zaměřte se také na to, jak pohodlně či nepohodlně nastavíte úhel základní desky pro šikmé řezy, zda se na regulaci otáček využívá kolečko nebo posuvná páčka atd. K dalším důležitým parametrům patří doplňkové funkce či doplňky.
- Antivibrační systém: Tuto funkci najdete zejména na dražších přímočarých pilách. Antivibrační systém "uklidní" rukojeť, s pilou se proto pracuje jednodušeji a přesněji.
- Zaměřovací laserové ukazovátko: Laserový paprsek vám pomůže lépe sledovat naznačenou čáru řezu.
- Paralelní doraz: Je nápomocný při vedení rovných řezů, které jsou rovnoběžné s okrajem řezaného materiálu. Paralelní doraz připevníte o základní desku na pile a "zaseknete" o okraj řezaného obrobku. Řez bude díky tomu mnohem rovnější a přesnější.
- Vykružovací ramínko/vodící kulová rukojeť: Jde o kovovou tyč s hrotem na konci. Funguje podobně jako obyčejné kružítko a slouží jako pomoc při vedení kruhových řezů. U některých modelů se pro tento účel využívá výše zmíněný paralelní doraz.
- Plynulý rozběh: Tato funkce je velmi nápomocná. Zajistí plynulý rozběh pily bez nebezpečného zpětného rázu.
- Osvětlení: Využijete ho při práci ve zhoršených světelných podmínkách, světlo navíc se však hodí vždy.
- Odfuk: Slouží k tomu, aby vám prach z řezu "nefoukal" rovnou do očí.
- Odsávání prachu: Může být součástí pily, což je méně časté, nebo si ho můžete dokoupit samostatně. Jde o hadici, podobnou té z vysavače, která je připojena k zadní části pily. Při práci nasává prach a třísky. Na konec hadice se většinou připojí speciální vak na zachycení nečistot.
- Kryt listu: Většinou je plastový. Slouží na ochranu vašich rukou, prstů, ale i očí (pokud by při řezání něco náhodou ucuklo).
- Úložný prostor na listy: Některé přímočaré pily mají v těle zabudovaný menší úložiště na listy.
- Protitriesková vložka: Jde o plastovou "krytku", kterou zaklapnete kolem listu. Slouží k vytvoření čistšího řezu bez třísek. Jelikož jde o plastovou součástku, poměrně rychle se opotřebuje, proto ji musíte měnit poměrně často.
Cena a oblíbené značky přímočarých pil
V následujících řádcích jsme si pro vás připravili malý přehled oblíbených a kvalitních značek přímočarých pil spolu s jejich orientačními cenami. Začneme levnějšími hobby kousky a postupně přejdeme k profi modelům, které stojí i několik tisíc korun.
Přímočaré pily OBI a Hornbach
OBI ani Hornbach sice nepatří přímo k výrobcům, v jejich nabídce však najdete všelijaké přímočaré pily za různé ceny. Proto je uvádíme jako zajímavé a ověřené zástupce prodejců. OBI nabízí dražší, ale i opravdu levné přímočaré pily. Za 500 až 1 000 Kč zde najdete kousky od CMI, Wolfcraft LUX a Black & Decker. Ve střední cenové kategorii (1 000 – 2 200 Kč) si můžete vybrat např. ze značek Einhell, Worx či Bosch, a pokud hledáte profi nářadí, tak v OBI dostanete i modely za 2 500 až 13 000 Kč (profi přímočaré pily Narex, Bosch či Metabo).
Nabídka přímočarých pil v Hornbachu je velmi podobná, i když o něco menší. Toto nářadí si v Hornbachu koupíte za 900 až cca 4 500 Kč. Ze značek máte na výběr pily Bosch, Makita, Narex, Metabo, Einhell, Worx, HiKOKI a Pattfield.
Přímočaré pily Black & Decker
Přímočaré pily Black & Decker patří do kategorie těch levnějších. Jejich cena začíná na 900 a končí na 2 000 Kč. Tuto značku můžeme doporučit těm, kteří mají v plánu s pilou pracovat často, avšak pouze u menších pracích v domácnosti. Do profesionální dílny si pořiďte raději něco výkonnější.
Přímočaré pily Bosch
Cena přímočarých pil Bosch začíná už na 1 200 Kč. Jakousi zlatou střední cestou v případě této německé značky jsou modely v cenovém rozpětí od cca 1 500 do 2 500 Kč. Pro nejnáročnější jsou dostupné i kousky za více než 10 000 Kč. Ty jsou většinou prodávány v setech s dalšími nástroji (např. Aku vrtačka) a bohatým příslušenstvím.
Přímočaré pily Hecht
Elektrické kmitací pily z dílny Hecht můžete vlastnit také za méně než 600 Kč. Výkonnější modely s celou řadou pokrokových funkcí stojí 2 500 do cca 5 000 Kč. Hecht nářadí je obecně velmi kvalitní, spolehlivé a zároveň cenově dostupné. Jeho koupí tedy určitě nic nezkazíte.
Přímočaré pily Makita
Značku Makita není potřeba speciálně představovat. V její nabídce se nacházejí přímočaré pily od výmyslu světa a za různé ceny. Vybírat si můžete z klasických modelů se žehličková rukojetí nebo z těch s hříbkem, pil elektrických i akumulátorových. K levnějším patří 450 W modely za 1 200 až 1 500, nejdražší kousky, většinou ty akumulátorové, stojí něco přes 7 500 Kč.
Přímočaré pily DeWALT
3 000 až cca 10 000 Kč, to je cenové rozmezí, ve kterém se nacházejí přímočaré pily DeWALT. Asi není třeba vysvětlovat, že jde o vyzkoušenou kvalitu, ano, za poněkud vyšší cenu. DeWALT zpravidla vyrábí pily s možností regulace otáček, nastavitelnou základní deskou i předkmitem, jednoduše, se všemi možnými i nemožnými funkcemi, vysokým výkonem a multifunkčním využitím.
Přímočaré pily Metabo
Metabo patří k poněkud méně známým značkám (oproti Makita či Bosch). Ve zkratce, jde o opravdu kvalitní a spolehlivou značku. Cena přímočarých pil od tohoto výrobce začíná na cca 1 500 Kč. Ano, šípite dobře, jde o dražší pily, které jsou určeny pro náročné kutily, ale zejména profesionály. Akumulátorové kousky z dílny Metabo stojí více než 8 000 Kč.
Tipy na správné používání přímočaré pily
- Pilu nechte pracovat za vás. Zbytečně na ni netlačte a nesnažte se řezat příliš rychle.
- Při řezání kovových obrobků nezapomeňte na vhodný chladící a mazací přípravek. Pokud budete kov řezat "nasucho", může dojít k nadměrnému opotřebení pilového listu. Použijte speciální řezací olej, popřípadě spodní stranu obrobku natřete jedlým tukem.
- Obrobek musíte dostatečně upevnit. Pokud ho necháte "volně v prostoru", v jistém bodě začnou jeho rozpílené strany tlačit na list a vy se nepohnete dále.
- Když začínáte řezat, postupujte pomalu. Pokud do obrobku "vypálíte" plnou rychlostí, koledujete si o zranění.
- Nezapomeňte, že pilový list trčí i ze spodní strany obrobku, proto pod něj nikdy nedávejte ruce ani jiné části těla.
- Pokud máte pocit, že pila nepílí dostatečně výkonně, změňte počet otáček a zkontrolujte ostrost pilového listu.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na závěr jsme si pro vás připravili několik odpovědí na časté otázky spotřebitelů. Zaměřili jsme se zejména funkční stránku přímočarých pil.
Kdy sáhnout po hobby a kdy po profi přímočaré pile?
Mohu přímočarou pilu využít i při řezání od středu obrobku?
Pro základní desku nemohu obrobek rozřezat do konce. Jak to vyřešit?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek