Nejlepší přebalovací pulty 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Péče o miminko sice určitě zvládnete i bez samostatného přebalovacího pultu, řekněme si však na rovinu, s ním je tato činnost o něco jednodušší. Nemusíte se shýbat a díky praktickým doplňkům, jakými jsou různé držáky a poličky, máte vše potřebné po ruce.
Podívejte se, jak přebalovací pult vybírat, jak se o něj správně starat, kolik tyto kousky stojí a dokdy je můžete používat.
Nejlepší přebalovací pulty
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Klupś Nel ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Cam Volare ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Homlando MIA ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Chicco Cuddle & Bubble ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
New Baby podložka Zebra ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Přebalovací pulty – recenze
Abychom vás nezahrnovaly pouze obecnými parametry, i když i ty jsou nepochybně velmi podstatné, připravili jsme si pro vás několik praktických recenzí. Podívali jsme se také na reálné zkušenosti zákazníků a vypíchly ty největší plusy i mínusy.
Typy přebalovacích pultů
Konkrétní typ přebalovacího pultu byste si měli vybírat hlavně podle toho, kolik volného místa máte v bytě, jak často chcete tento nábytek využívat a co je pro vás při přebalování nejdůležitější. Někdo potřebuje mít velkou plochu, protože se jeho miminko neustále drolí, jiný zas ocení množství držáků, vyvýšené zábrany či bezpečnostní pás.
Standardní přebalovací pult
Klasické pulty mají samostatnou konstrukci, která má na vrchní části přebalovací podložku. Jde o útlejší kousky nábytku, které slouží výhradně k přebalování, popřípadě i koupání. V jejich spodní části se zvykne nacházet úložný prostor nebo různé držáky na hygienické potřeby, ať malý odpadkový koš. Pozitivem jsou menší rozměry a nižší váha, negativem zase to, že po skončení "přebalovacího období" tyto kousky nemáte jak dále využít.
Přebalovací pult na postýlku
Pokud pro vás přebalování nepředstavuje činnost, na kterou musíte nutně vlastnit samostatný kousek nábytku, přebalovací pult na postýlku může být dobrou a cenově dostupnou alternativou. Jde o samostatný rám s deskou, který může být vyroben z kovu, dřeva nebo plastu a který pomocí zarážek nebo úchytů připevníte na vrchní část postýlky. Dejte si pozor, aby se na něm tyto záchytné části určitě nacházeli. Volně položený pult na postýlce není zcela bezpečný.
Součástí některých produktů je i měkká přebalovací podložka, s níž může být pult spojen napevno, k některým si ji musíte dokoupit samostatně. Při výběru nezapomeňte na rozměry, které musí korespondovat s dětskou postýlkou.
Přebalovací pult na komodu – přebalovací nástavec
Tento přebalovací pult je velmi podobný jako ten na postýlku. Jediný možný a drobný rozdíl je absence bezpečnostních zarážek, neboť ho položíte přímo na polici nebo stůl. Podobně jako v předešlém případě jde o levnější alternativu, která vám navíc nezabere mnoho místa. Dobrá rada, před koupí si dobře rozmyslete, kde přesně chcete pult umístit, abyste si uměli vybrat správné rozměry.
Přebalovací pult s komodou
Přebalovací pult s komodou nebo takzvaná přebalovací komoda je samostatný kus nábytku, který využijete i poté, jak vaše miminko povyroste. Jde o klasickou, samostatně stojící polici s šuplíky nebo skříňkami. Její vrchní deska má vyvýšené okraje, čímž plnohodnotně zastupuje přebalovací podložku.
Druhým typem jsou modely s odnímatelným přebalovacím pultem, respektive podložkou. Toto řešení je velmi praktické, protože takovou polici můžete využívat klidně i do odchodu vašeho dítěte z domu. Drobnou nevýhodou jsou větší rozměry a vyšší váha, takže přesouvání nahoru-dolů velmi nepřichází v úvahu.
Nástěnný přebalovací pult
Nástěnné nebo takzvané závěsné přebalovací pulty nezabírají téměř žádné místo, můžete je připevnit na stěnu v dětském pokoji nebo přímo v koupelně. Dražší kousky mají v sobě zabudované i poličky na šampon či jiné pomůcky a také docela vymakaný design (např. Bybo Design Nath). Jde o kousky vhodné pouze na přebalování, vanička nemůže být jejich součástí z logických důvodů. Při výběru si všimněte hlavně vyvýšené boční části. Na některých modelech jsou totiž velmi nízké, což nemusí být bezpečné.
Přebalovací pult s vaničkou
Přebalovací pulty s vaničkou patří k multifunkčním kouskům nábytku, na kterých můžete miminko vykoupat a rovnou přebalit. Horní část – přebalovací podložka – se většinou pouze sklopí stranou, druhou možností je její úplné odmontování. Na toto místo následně upevníte vaničku a můžete se pustit do koupání. Výjimkou jsou přebalovací pulty s komodou. Vanička je většinou umístěna napevno přímo pod vrchní přebalovací podložkou, kterou pouze vyklopíte stranou.
Při vaničkách si všimněte hlavně přítomnost výpusti, přes kterou se pohodlně "zbavíte" vody. Některé kousky jsou vybaveny i praktickou hadičkou, kterou natáhnete rovnou do vany, takže vodu nemusíte zachytávat do lavoru či kbelíku. Bohužel, rozměry těchto vaniček nejsou příliš velké, proto je využijete jen rok, maximálně 2.
Skládací přebalovací pult
Pokud máte v bytě nebo dětském pokojíčku málo místa, určitě si pořiďte takový pult, který můžete jednoduše složit. Pulty se tradičně sklápějí jedním tahem, podobně jako žehlicí prkna, některé modely však mohou mít i komplikovanější systém. S tímto parametrem souvisí i stabilita a bezpečnost.
Vhodným, přímo až nezbytným doplňkem, jsou bezpečnostní zarážky, které zabrání svévolnému složení během přebalování či koupání. Při výběru si nezapomeňte všimnout také rozměry složeného pultu, aby se vám pohodlně vešel tam, kam potřebujete.
Parametry, které netřeba přehlédnout při koupi přebalovacího pultu
Cena, bezpečnostní prvky, rozměry, materiál, všechny tyto detaily dohromady tvoří buď zcela vyhovujícího pomocníka při přebalování, nebo naopak mohou celou tuto činnost pořádně zkomplikovat. Počítejte s tím, že dítě budete přebalovat minimálně první pololetí jeho života, vyloučeno však není ani mnohem delší období, a to několikrát v průběhu dne i noci. Další dobrý důvod, proč věnovat výběru přebalovacího pultu dostatečnou pozornost.
Podložka na přebalovací pult
Podložka se nachází na vrchní části přebalovacího pultu, přichází tedy do přímého kontaktu s miminkem. Proto by měla být vyrobena z měkkého a lehce omyvatelného materiálu. Vhodný je například klasický molitan s povrchovou úpravou z PVC nebo silikonu.
Známe 2 typy podložek. Mohou být zcela měkké a tvárné nebo mít pevnou spodní desku a výztuž. V druhém případě jde, v podstatě, o samostatný přebalovací pult, který můžete položit přímo na postýlku nebo vanu. Podložky bez výztuže si můžete dokoupit na vrchní část pultu, který se vám zdá příliš tvrdý, dají se položit také na jiný pevný podklad, například na stůl, a jsou také dobrým řešením na cesty.
Podložka na přebalovací pult by měla mít minimálně 2 okraje s výškou okolo 10 cm. Pro miminka, které se rády vrtí, je vhodný i třetí okraj za hlavičkou. Podložky jsou tradičně obdélníkového tvaru a mají rozměry 50 x 80 nebo 50 x 70 cm. Natrefíte i na větší či menší kousky, které jsou však obecně zbytečností, protože je málo pravděpodobné, že vašemu miminku nebudou stačit zmiňované rozměry.
Úložný prostor, držáky a stojany
Natrefit na přebalovací pult bez jakéhokoliv úložného prostoru je výjimkou, proto si všímejte spíše velikost, počet a rozložení poliček. Může jít o šuplíky nebo police s dvířky. Ty jsou praktické hlavně proto, že na dětskou výbavičku nesedá prach. Druhou možností jsou otevřené poličky, na kterých máte zas vše na dosah ruky. Na některých pultech najdete i praktický věšák na sušení dětského oblečení a jiných doplňků.
Druhým typem úložného prostoru jsou stojany a držáky na krémy, pleny či lahvičku s mlékem, které se nacházejí přímo u přebalovací podložce. Neslouží k odkládání věcí, ale na jejich praktické uložení během přebalování či koupání. Při výběru si musíte promyslet, co vyhovuje právě vám. Příliš mnoho úložného prostoru může zvyšovat váhu a možnosti odložení složeného pultu, na druhé straně vám poskytuje více místa na všechny potřebné věcičky.
Přebalovací pult – rozměry
Přebalovací pulty s nastavitelnou výškou nejsou zcela běžné. Pokud již na takové natrefíte, většinou jde o velmi malé rozmezí. Proto si vybírejte raději kousky, které jsou ideální vzhledem na vaši postavu, pro miminko tento parametr není rozhodující. Klasika je cca 80 cm. Pro lepší představu, takto vysoké jsou například všechny běžné kuchyňské linky či pracovní stoly. Samozřejmě, narazíte i na vyšší pulty (90 – 110 cm), nižší jsou spíše výjimkou.
Šířka a délka přebalovacích pultů může být různá. Běžně jde o přibližně 50 x 70 cm. Tento parametr je důležitý hlavně z hlediska prostorových možností vašeho bytu, ale i pohodlí při samotném přebalování.
Materiál a design
Přebalovací pulty se vyrábějí z kovu, tvrdého plastu nebo dřeva. Výjimečné narazíte i na kombinaci těchto materiálů. Dřevěné pulty se většinou nedají poskládat stejně jako přebalovací komody, na druhé straně mají velmi dobrou stabilitu a pěkný design. Jejich mínusem je i trošku náročnější údržba, přece jen, dřevo je dřevo.
Pokud se rozhodnete pro plastové nebo kovové přebalovací pulty, dívejte se hlavně na jejich stabilitu a pevnost. Vhodnější jsou kousky s hrubšími nožičkami a vrchní částí, které nelétají se strany na stranu. Péče o oba tyto materiály je velmi jednoduchá, navíc mají poměrně dlouhou životnost.
Z hlediska designu by byly jakékoliv rady zbytečné. Vybírejte si podle vašeho vkusu, možná i ostatního zařízení v bytě či dětském pokoji. Na trhu dnes najdete stovky designových kousků v různých barvách, s barevnými vzory nebo obrázky, které sednou chlapečkům i dívkám.
Bezpečnostní prvky
Bezpečnost je při miminkách alfou a omegou, proto na ni nesmíte zapomenout ani při výběru přebalovacího pultu. Základem jsou vyvýšené okraje, které zabrání nešťastnému skutálení dítěte z přebalovací plochy. Jak jsme již řekli, 2 jsou nezbytností, třetí je však určitě jen plusem. Jejich výška by neměla být menší než 10 cm, na druhé straně si nevybírejte ani modely s extrémně vysokými bočními zábranami, které by vás mohly omezovat v pohybu.
Praktickým doplňkem je bezpečnostní popruh, kterým děťátko během přebalování "zafixujete". Některým maminkám však nemusí vyhovovat, takže jde spíše o subjektivní výběr, ne nezbytný bezpečný prvek. Dalším rozhodujícím parametrem je stabilita. Příliš lehoučké nebo tenké konstrukce mohou být až příliš labilní. Tento problém zvyknou mít také pulty s kolečky. Při rozkládacích modelech si všímejte přítomnost bezpečnostních zarážek. Ostré hrany nebo místa, kde si dítě může zaseknout prstík či celou ručku, taktéž nejsou velmi dobrými prvky. Měkký materiál na podložce a oblé tvary to jistí.
Cena přebalovacích pultů
Přebalovací podložku s pevným dnem, jejíž součástí není stojan nebo přebalovací nástavec koupíte od 500 Kč. Samostatně stojící pulty stojí od cca 1 000 Kč výše. Cena pultů s komodou začíná obvykle na 2 500 korunách, natrefíte však i na levnější, přibližně 1 200-korunové kousky. Závěsné pulty jsou samostatnou kategorií, proto mohou stát necelých 2 500, ale klidně i více než 10 000 Kč. Cena se odvíjí jako od kvality, tak i od konkrétní značky a samozřejmě designu.
Oblíbení výrobci přebalovacích pultů
Existují desítky výrobců přebalovacích pultů, ve zkratce vám však představíme několika z nich, kteří si získali naše sympatie.
- Prodejce IKEA má v nabídce převážně přebalovací pulty s komodou, natrefíte však i na samostatně stojící kousky. Cenově se tyto produkty pohybují v rozmezí od cca 500 do 4 000 Kč. Z hlediska designu jde o klasickou Ikeu.
- Český výrobce Scarlett se specializuje na výrobu všelijaké dětského nábytku, včetně všech možných typů přebalovacích pultů. Jejich výrobky můžeme označit za cenově dostupné a zároveň dostatečně kvalitní i bezpečné.
- Dalším oblíbeným výrobcem je Klupś, polská firma, která nabízí přebalovací pulty za velmi příznivé ceny. Je pravda, že designem obzvláště nezaujmou, z praktického hlediska však jde o dobrou volbu.
- Jako poslední jsme pro vás vybrali značku Topmark. Jejich pulty jsou trošku dražší, zaujaly nás však velmi pěkným designem a praktickým provedením. Jde o skládací přebalovací pulty s vaničkou a množstvím úložného prostoru.
Údržba přebalovacích pultů
Péče o pult se odvíjí výhradně od konkrétního materiálu. Plast, kov a omyvatelné materiály na přebalovací podložce jsou zárukou velmi snadné údržby. Na druhé straně je tu dřevo, které je náchylnější na mechanické poškození a vznik nevydrhnuteľných fleků. Chcete-li mít s pultem méně starostí, určitě si vybírejte barevné kousky se vzory, na kterých není vidět každý drobný flíček. Modely v čistě bílém provedení mohou však vyhovovat maminkám – milovníkům dokonalé čistoty, počítejte však určitě s náročnější údržbou.
Jak se o pult starat? Velmi jednoduše. Po každém přebalování ho pořádně vytřete, například antibakteriálními utěrkami, a alespoň jednou za týden věnujte jeho drhnutí trošku větší pozornost. Dejte si jednoduše pozor, abyste jej odkládali vždy čistý a suchý.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik odpovědí na časté otázky, které zajímají rodiče – budoucí majitele přebalovacích pultů.
Dokdy mohu používat přebalovací pult?
Je přebalovací pult nezbytnou součástí dětské výbavičky?
Je rozumné kupovat použitý přebalovací pult?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek