Nejlepší pračky s horním plněním 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Vybíráte si novou pračku, ale nemáte v koupelně příliš místa nazbyt? Pouvažujte nad pračkou plněnou shora. Tyto modely mají i další výhody a z hlediska funkcí i výkonu se plně vyrovnají zepředu plněným pračkám.

Výběr pračky s horním plněním

Představíme vám nejoblíbenější modely a poradíme, podle jakých kritérii si svrchu plněnou pračku vybrat.

Nejlepší pračky s horním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool TDLR 6040L EU/N   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Indesit BTWL50300 EU/N   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Candy CSTG 47TMV5/1-S   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
AEG LTR8E363C   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Whirlpool TDLRBX 6252BS EU   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Electrolux EW7TN3372C   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Šetří prostor a pohodlně se používají

Největší výhodou shora plněných praček je, že oproti těm zepředu plněným zaberou ve vaší koupelně mnohem méně místa. Tyto pračky jsou obecně užší, některé modely jsou široké méně než 40 cm. Navzdory těmto kompaktním rozměrům vám vyperou najednou až 6 kg prádla. Pokud máte prádla více, nemusíte mít obavy – na trhu najdete i širší modely s kapacitou 7, 8 či dokonce až 15 kg prádla.

Prostor kolem svrchu plněné pračky můžete bez obav zapratať, neboť tyto pračky nemají v přední části plnicí otvor s výklopnými dvířky. Plnění shora má výhodu i v tom, že se nemusíte k pračce příliš shýbat, což oceníte zejména v případě, že máte problémy s pohybovým aparátem. Na druhé straně, vrchní část takové pračky nemůžete využít k uložení sušičky či jiných věcí.

Pračka s horním plněním

Jistou nevýhodou shora plněných praček je, že máte na výběr z menšího počtu modelů a také mezi nimi najdete méně těch se špičkovou výbavou a inteligentními funkcemi. Shora plněné pračky jsou také hlučnější než mnohé zepředu plněné modely.

Další nevýhodou oproti zepředu plněným pračkám je, že průběh pracího procesu nemůžete zkontrolovat, protože do bubnu nevidíte. Pravděpodobně tak nestihnete včas zabránit poškození prádla, např. pokud se barvy na něm začnou rozpouštět v důsledku nevhodně zvoleného pracího programu či teploty.

Funkce a ovládání

Moderní pračky v ceně nad 12 000 Kč vám nabídnou nadstandardní funkce – dokáží např. odvážit množství vloženého prádla a přizpůsobit mu množství použité vody a pracích prostředků (tuto funkci někteří výrobci nazývají množstevní automatika, fuzzy logic, ProSense či 6. smysl).

Některé modely nabízejí i ošetření párou, díky které bude prádlo nadýchané, vláčné a vyhlazené. Pokročilé technologie jako např. bublinkové praní či aktivní stříbro v shora plněných pračkách však zpravidla nenajdete.

Práčka s horným plnením s LCD displejom

Průměrné modely střední a vyšší třídy jsou vybaveny LCD nebo LED displejem, který zobrazuje provozní stavy včetně zbývajícího času či zvoleného programu. LCD displej nebývá podsvícený, v tmavých prostorách má proto navrch LED displej, který je mnohem jasnější. Levným svrchu plněným pračkám displej často chybí a je nahrazen pouze několika LED kontrolkami.

Kapacita a pohon

Při pračkách s běžnými rozměry 40 × 90 × 60 cm se obvykle setkáte s kapacitou okolo 6 kg, levné modely mohou mít kapacitu nižší. Svrchu plněné pračky s vyšší kapacitou mají obvykle i větší rozměry.

Nevýhodou svrchu plněných praček je často pohon bubnu, který je řešen klasickým řemenem s motorem pod bubnem. Tento typ pohonu je hlučnější. Výjimečně se setkáte i s přímým náhonem bubnu (někteří výrobci ho označují jako Direct Drive), který je běžnější u zepředu plněných pračkách a má menší hlučnost.

Svrchu plněné pračky mají kapacitu prádla obvykle okolo 6 kg

Důležitá je i rychlost odstřeďování, při nejlevnějších modelech je to 1 000 ot./min., lépší modely dosahují i ​​1 300, či dokonce 1 500 ot./min. Při vyšších rychlostech je zpravidla odstřeďování účinnější, ale pračka je často hlučnější. Je proto dobré, když má pračka rychlost odstřeďování nastavitelnou.

Konstrukční provedení

Při nákupu přes internet se to těžko ověřuje, ale pozor byste si měli dát zejména na lícování jednotlivých konstrukčních částí. Když to výrobce zanedbá, na pračce mohou při odstřeďování vibrovat např. plechy, plasty či zásobníky na prací prostředek.

Dalším častým konstrukčním nedostatkem je krátký napájecí kabel. Předem si prověřte, zda vám délka při konkrétním modelu bude stačit k nejbližší zásuvce, v opačném případě budete muset použít prodlužovací přívod.

Krátké bývají i hadice – přívodní si můžete koupit novou v různých délkách za pár korun, prodloužení odpadní hadice však může být problematické.

Úspornost a spotřeba energie

Většina moderních praček má velmi nízkou spotřebu energie a řadí se do energetické třídy A+ nebo vyšší. Výrobci je kvůli tomu často vybavují i ​​extra úspornými programy, ty se hodí pouze na slabě zašpiněné prádlo. Pokud vám pračka prádlo dostatečně nevypere, musíte prací cyklus opakovat a úspora je rázem fuč.

Otevírání shora plněné pračky s LCD displejem

Pokud bydlíte v paneláku, dejte si pozor i na hlučnost. Tiché modely perou často s hlučností pod 50 dB a odstřeďují s hlučností 71 dB. Standardem při odstřeďování je u mnoha modelech hlučnost 77 dB.

Další parametry a funkce shora plněných praček

  • Hmotnost – čím menší, tím snadněji se vám bude s pračkou manipulovat. Svrchu plněné pračky zpravidla váží 50 – 65 kg.
  • Časovač – nazývá se také odložený start a umožní vám naplnit pračku prádlem a naprogramovat čas, kdy se má prací cyklus spustit. Můžete tak nechat pračku prát např. v noci, kdy je el. proud levnější (pokud máte dvousazbový elektroměr v rodinném domě).
  • Ochrana proti přetečení – pračka vybavená touto funkcí je vybavena senzorem, který při úniku vody uzavře vstupní ventil na přívodu vody a zabrání tak případným škodám. Někteří výrobci nazývají tuto funkci Aqua Stop.
  • Dětská pojistka – neumožní dítěti otevřít dvířka na pračce během praní, na některých modelech ani zastavit praní či změnit nastavení.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pračky s horním plněním jsou protipólem praček s předním plněním. Otvor mají umístěný nahoře, takže prostor nad pračkou nevyužijete. Jsou však užší a obvykle skladnější. Většina z nás si spotřebiče vybírá podle parametrů, důležité je však i jejich praktické využití. Odpovědi na na vaše nejčastější otázky ohledně praček s horním plněním najdete na tomto místě.

V čem spočívají hlavní výhody a nevýhody praček s horním plněním?

Plusem těchto praček je pohodlnější manipulace a vkládání prádla. Pračky s horním plněním zabírají méně místa a jsou o něco levnější než modely s předním plněním. Mínusem je menší kapacita bubnu, slabší výběr i to, že funkcemi zaostávají za pračkami s předním plněním.

Jsou kvalitnější pračky s horním plněním značky Whirlpool nebo Electrolux?

Pračky obou značek se řadí k nejprodávanějším a obě se mohou pochlubit dobrými recenzemi. Jde o ověřené značky, těžko určit, která z nich je lepší, protože několik kvalitních modelů nabízejí obě.

Jaké bezpečnostní prvky nabízejí pračky s horním plněním?

Podobné, jako ty s předním plněním. Chybět by neměla dětská pojistka a ochrana proti přetečení. Plusem jsou např. signalizace poruchy nebo protiskluzové nastavitelné nožičky.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Nejméně poruchové pračky? Recenze chválí Samsung, Bosch, AEG a Miele

Nejméně poruchové pračky? Recenze chválí Samsung, Bosch, AEG a Miele

Představa, že bychom dnes měli jít k řece nebo potoku a ručně máchat prádlo ve vodě, je absolutně nepředstavitelná. Právě proto zde máme věrné společníky, jakými jsou pračky. Bez nich bychom se sice obešly, ale náš komfort by značně utrpěl. O tom, jaký má pračka pro domácnost přínos, netřeba... Přečíst článek

Chybové kódy/poruchy praček Whirlpool, Bosch, Electrolux, LG, Philco, Candy a jejich řešení

Chybové kódy/poruchy praček Whirlpool, Bosch, Electrolux, LG, Philco, Candy a jejich řešení

Pračka je praktickým pomocníkem v každé domácnosti, ale občas vás může potrápit. Pokud nefunguje správně nebo vám často signalizuje chybové hlášení, přemýšlíte nad její opravou či koupí nové. Řešení některých chyb je však mnohem jednodušší. Během životnosti moderní pračky, která se... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní kámen, zbytky pracího prášku a také nečistoty z oblečení. Nevyčištěná pračka může být zdrojem zápachu, vlhko spolu s nečistotami jsou živnou půdou pro bakterie a plísně.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 13.12.2019
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek