Nejlepší powerbanky 2024 – recenze, test, srovnání

Popularita powerbank neustále roste, proto je pravděpodobné, že dříve či později po takové soukromé elektrárně zatoužíte i vy.

Jak vybrat powerbanku

V našem návodu vás provedeme všemi důležitými parametry, které je třeba zohlednit při výběru ideální powerbanky.

Nejlepší powerbanky

Názov Hodnotenie Detail
Lamax 20000 mAh Fast Charge   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Anker 737 24000 mAh   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Romoss SENSE8F   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
ADATA P20000QCD   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
AlzaPower Parade   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Xiaomi Redmi 18W   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Co je powerbanka

Co je powerbanka, power station či battery bank? Zjednodušeně, jde o přenosné energetické zařízení, které se skládá ze speciální baterie v "pouzdře", speciálního obvodu pro řízení toku energie a, co je hlavní, energii umožňuje skladovat a následně použít na nabití jiné elektroniky.

Popularita powerbanky stoupá zejména z důvodu, že baterie v našich tabletech, telefonech, foťácích či noteboocích nestíhají takříkajíc utáhnout intenzitu jejich používání. Samozřejmě, na dobíjení těchto zařízení slouží klasické elektrické zásuvky. Co však na cestách či v přírodě, kde se elektrické rozvody nenacházejí? Právě v takových situacích se vám sejde powerbanka.

Powerbanky můžete využít při nabíjení různých zařízení. Jde zejména o mobilní telefony, tablety, notebooky, fotoaparáty, GoPro kamery, přenosné reproduktory, systémy GPS, MP3 přehrávače, inteligentní sluchátka, dětské elektronické chůvičky atd.

Typy powerbank

Každá powerbanka, ať už je malá, velká, hranatá či oblá, slouží k nabíjení elektroniky. Její design však do jisté míry ovlivňuje i funkce a kapacitu. Na začátku se tedy podíváme na stručnou charakteristiku několika základních typů těchto zařízení.

Univerzální powerbanky

Univerzální powerbanky jsou dostupné v různých velikostech, konfiguracích, mohou mít různou kapacitu, vstupy/výstupy, rychlost nabíjení/dobíjení, cenu atd. Jsou určeny k nabíjení většiny elektronických zařízení. Univerzálním powerbankám budeme v našem návodu věnovat největší pozornost, prozatím je proto necháme tak.

Univerzální powerbanka

Solární powerbanky

Solární powerbanky mají v těle zabudované fotovoltaické panely, které jsou nabíjeny slunečním zářením. Takový způsob dobíjení samotné powerbanky nepatří k nejefektivnějším, tyto modely je proto většinou možné dobíjet i klasicky, tedy z el. zásuvky. Mnohé univerzální powerbanky disponují několika fotovoltaickými panely, které plní funkci jakéhosi dodatkového zdroje energie.

Nejlepší solární nabíječky 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší solární nabíječky 2024 – recenze, test, srovnání

Solární nabíječka dokáže posloužit i tam, kde jiným nabíječkám, resp. PowerBank jednoduše dojde šťáva. Právě fakt, že solární nabíječka využívá pro svůj účel energii ze slunečního světla, jí dává určitou výhodu. Tam, kde není přístup k síti, takové zařízení nepochybně má svůj smysl. Solární nabíječka na mobil či na notebook. Pro nabíjení běžné elektroniky je toto zařízení ideální.... Přečíst článek

Powerbanka alias pouzdro na telefon

Tato zařízení nejsou powerbankami v pravém slova smyslu. Na první pohled připomínají klasický zadní kryt na telefon, ve kterém je ukryta externí baterie. V zásadě jsou určeny pro mobilní zařízení, které je možné nabíjet i bezdrátově např. na iPhony, jejich kompatibilita proto není nejlepší.

Mini powerbanky

Mini powerbanky mohou mít různý design. Nejčastěji natrefíte na imitaci USB nebo klasické obdélníkové/čtvercové modely. Velmi populární jsou však i powerbanky – klíčenky. Společným znakem těchto mini zařízení je nízká kapacita, zpravidla do 5 000 mAh, žádné doplňkové funkce a nižší výstupní proud, který jde ruku v ruce s pomalejším nabíjením.

Na co se zaměřit při výběru powerbanky

Už jsme vám prozradili, že náš návod bude zaměřen převážně na univerzální powerbanky, které patří k těm nejefektivnějším a nejpraktičtějším. Postupně vás provedeme všemi důležitými parametry, mezi které patří kapacita, rychlost dobíjení powerbanky a nabíjení zařízení z ní, typ a životnost baterie do powerbanky a ještě několik drobností.

Životnost powerbanky

Životnost powerbanky ovlivňuje způsob a zejména intenzita jejího používání, ale také garantovaný počet cyklů nabití/vybití nebo tzv. životnost dobíjení, typ baterie a její výdrž v době, kdy toto zařízení nepoužíváte. Spotřebitelé tento parametr často přehlížejí, což je velká chyba. Pokud totiž za powerbanku "vyhodíte" 1 000 Kč, ale už po roce užívání nedobije ani starý tlačítkový telefon, takový výběr není možné označit za dobrý.

Nabíjení mobilního telefonu přes powerbanku

Životnost dobíjení

Počet cyklů nabití/vybití se liší od modelu k modelu a závisí na několika faktorech, jako je vnitřní konstrukce či kvalita samotné výroby. Za postačující spodní hranici můžeme označit životnost 500 nabíjecích cyklů. V praxi a za ideálních podmínek lze takovou powerbanku používat, resp. nabít a vybít, denně během cca 1,5 roku. Není to pravidlo, avšak levnější powerbanky zvyknou být zkonstruovány na menší počet cyklů nabití/vybití. Naopak, ty dražší by měli mít i delší životnost.

INFO: Jen málokdo powerbanku vybije/nabije denně, v praxi ji proto můžete využívat vždy o něco déle, než deklaruje výrobce.

Typ baterie do powerbanky

Srdcem každé powerbanky je baterie. Běžně se setkáte s 2 typy, a to Li-ion (lithium-iontové) a Li-pol (lithium-iont-polymerové) bateriemi. Lithium-iontové baterie jsou levnější, mají poměrně dlouhou výdrž, nemají tzv. paměťový efekt a jsou dobíjecí v jakékoli fázi vybití. Jejich nevýhodou je rychlejší vybíjení a nižší odolnost proti vysokým teplotám. Navíc, pokud se vám podaří lithium-iontovou baterii vybít na "maximum", zásadně ji zkrátíte životnost.

Lithium-iont-polymerové baterie jsou dražší, avšak menší, lehčí a jejich vybíjení je extrémně pomalé. Která z nich je tedy lepší? Pokud hledáte levnější powerbanku, kterou nebudete používat denně, vystačíte si is Li-ion baterií. Pokud však potřebujete dobíjet každý den a ve "velkém stylu", poohlédněte se po druhé zmiňované alternativě.

Charakteristika Li-ion a Li-pol baterií

  • Provozní teplota: -20 °C – 60 °C
  • Teplota při nabíjení: 0 °C – 60 °C
  • Teplota skladování: -20 °C – 60 °C
  • Počáteční napětí: 3,6 a 7,2 V
  • Životnost dobíjení: 300 – 400 cyklů
  • Ztráta životnosti: pod 0,1% za měsíc

Výdrž baterie powerbanky během jejího nepoužívání

To, jak rychle dojde k vybití powerbanky při jejím nepoužívání, se odvíjí především od kvality obvodů a článků baterie. Kvalitní model by měl s minimální ztrátou energie vydržet nabitý 3 až 6 měsíců. Levnější a méně kvalitní powerbanky se většinou vybijí po 4 – 6 týdnech.

Výdrž baterie powerbanky

V tomto směru je rozhodující kvalita, a tedy i cena. Pokud hledáte záložní zdroj energie, který můžete využít kdykoliv i bez předešlého nabíjení, určitě vám doporučujeme navýšit rozpočet a zainvestovat do dražší powerbanky. Po čase se doba vybíjení powerbanky během neužívání přirozeně zkrátí. To ovlivňuje zejména způsob, jakým s ní budete zacházet.

Kapacita powerbanky

Kapacita powerbanky je jedním z nejdůležitějších parametrů. Je udávána v mAh, tedy v miliampérhodinách. Pozor, parametr v mAh, který najdete při každé powerbance, hovoří pouze o její teoretické kapacitě, která se od té reálné vždy liší.

Teoretická i reálná kapacita powerbanky jsou důležité. Nicméně to, že si koupíte model s kapacitou 30 000 mAh, ještě neznamená, že s ním můžete bez problémů dobít notebook či fotoaparát. Při výběru se proto soustřeďte i na další faktory, kterými vás provedeme v následujících řádcích.

Teoretická kapacita powerbanky

Teoretická kapacita powerbanky je skutečně pouze orientačním údajem. Můžeme vám říci, že model s kapacitou 10 000 mAh využijete i na nabití fotoaparátu nebo jím 3x nabijete smartphone, pokud však budete vlastnit výkonnější foťák či telefon, nebude to pravda.

  • Powerbanka 5 000 mAh: Jde o záložní zdroj energie pro inteligentní hodinky, sluchátka a jiné malé spotřebiče, které můžete nouzově oživit, např. během cesty autem, v práci či ve škole. Pozor, přes powerbanku s kapacitou do 5 000 mAh nabijete, a to pouze teoreticky a maximálně jednou, smartphone s baterií, která má kapacitu do 2 000 mAh.
  • Powerbanka 10 000 mAh: S takto "výkonnou" powerbankou dobijete telefon (opakovaně), ale i jiná, větší zařízení, např. fotoaparát či GoPro kameru. Powerbanka s kapacitou okolo 10 000 mAh vás zachrání i na jedno- až dvoudenním výletu mimo civilizace.
  • Powerbanka 15 000 mAh: Pokud hledáte zařízení, které vás nezklame ani po několikanásobném dobití telefonu, foťáku či kamery, hledejte právě v této kategorii. Powerbanky s kapacitou 15 000 mAh jsou dobrou volbou i pro majitele telefonů se silnějšími bateriemi, jako je např. Xiaomi Redmi Note 9 (jeho baterie má 5 020 mAh).
  • Powerbanka 20 000 mAh: Jde o jakousi střední cestu k nabíjení výkonnějšího elektroniky. Powerbanku s kapacitou 20 000 mAh doporučujeme např. kameramanům/fotografům, kteří nevlastní náhradní baterie. Zaručujeme, že při výběru dostatečně rychlého modelu váš foťák během natáčení svatby dobijete i několikrát za sebou.
  • Powerbanka 30 000 mAh: Powerbanky s kapacitou od 20 do 30 000 mAh se mohou na nabíjení telefonu zdát jako příliš velký luxus, pokud však vlastníte model se silnější baterií, určitě neprohloupíte. Zmíněný Xiaomi Redmi Note 9 přes 30-tisícovou powerbanku nabijete cca 4x.
  • Powerbanka 50 000 mAh: Jde o jednu z nejvyšších řad powerbank, které si s sebou můžete vzít klidně na několikatýdenní výpravu do divočiny. Pozor, cena takovýchto velkokapacitních modelů začíná na cca 1 500 Kč.

Účinnost powerbanky

Při přenosu energie z powerbanky do zařízení dochází v důsledku odporu ke ztrátám energie. Powerbanka proto nebude nikdy schopná dodat zařízení stejné množství energie, jako je její teoretická kapacita. Účinnost konkrétního modelu závisí na několika faktorech, většinou konstrukčních, jako je kvalita komponentů či typ buňky, ale i od provozních podmínek (teplo/zima, stav nabití baterie v powerbance atd.).

Powerbanka s vysokou kapacitou

Powerbanky s účinností mezi 80 až 90% jsou současným průmyslovým standardem. Tento údaj byste měli najít přímo na zařízení, popřípadě v jeho podrobném popisu nebo návodu k použití. Pozor, vysloveně levné a nekvalitní modely mohou mít účinnost až pod 40%. S nimi nabijete maximálně méně výkonný telefon či smart hodinky.

POZOR: Dejte si pozor na podezřele levné powerbanky, u kterých výrobce garantuje účinnost vyšší než 90%. Tento údaj zpravidla není pravdivý.

Skutečná/reálná kapacita powerbanky

Informace o reálné kapacitě powerbanky, i když je velmi podstatná, není uvedena v jejím popisu ani v návodu k použití. Musíte si ji vypočítat sami, protože se odvíjí od toho, jaké zařízení budete prostřednictvím powerbanky nabíjet.

Kapacita uvedená u každé powerbanky (5 000, 10 000 mAh atd.) neodpovídá reálnému množství energie, kterou je schopna "předat" nabíjení zařízení. Miliampérhodina, tedy kapacita pro tok energie v průběhu času, je totiž udávána při napětí okolo 3,7 V, což zodpovědná klasickému napětí v telefonech, powerbankách a jiných podobných zařízeních. "Problém" nastává ve chvíli, kdy powerbanka nabíjíte zařízení s vyšším napětím (5, 9, 12 V atd.). V takovém případě musí být napětí z powerbanky převedené na vyšší hodnotu, přičemž dojde k určitým ztrátám energie.

Reálnou kapacitu powerbanky vypočítáte přes tento vzorec: udávaná kapacita powerbanky x napětí powerbanky (počítáme s 3,7 V) / nabíjecí napětí daného spotřebiče x účinnost powerbanky (pokud má daná powerbanka účinnost 90%, počítejte s číslicí 0,9, pokud má účinnost 80 %, tak s číslicí 0,8 atd.)

  • Příklad: Koupili jste si powerbanku s kapacitou 10 000 mAh a účinností 90%. Její kapacita je udávána při napětí 3,7 V a vy jdete nabít zařízení s napětím 5 V.
  • Výpočet: 10 000 x 3,7 / 5 x 0,9 = 6 600
  • Reálná kapacita powerbanky pro dané zařízení je 6 600 mAh

Kapacita powerbanky versus reálný počet nabití

Pomocí následujícího vzorce zjistíte, kolikrát přes danou powerbanku nabijete dané zařízení. Např. pokud máte telefon s 1 500 mAh baterií, powerbanka s kapacitou 2 200 mAh ho z 0 na 100% nabije maximálně 1x. Pokud byste však použili powerbanku se stejnou kapacitou na nabíjení telefonu s 3 000 mAh baterií, z 0 na 100% ho nenabijete ani jednou, protože kapacita baterie telefonu je vyšší než kapacita powerbanky.

Jak jsme přišli na tato čísla? Kvalitní powerbanka v dobrém technickém stavu by měla "uchovat" minimálně 90% energie. Během procesu nabíjení a vybíjení se spotřebuje cca 20% energie (strata se pohybuje od 5 do 20%, 20% je však obecně požita veličina), což znamená, že powerbanka přenese cca 80% energie. No a na závěr tu máme další 2 "veličiny", konkrétně kapacitu powerbanky a kapacitu nabíjené baterie. Když znáte všechny tyto údaje, můžete si opět velmi jednoduše vypočítat, kolikrát prostřednictvím dané powerbanky dobijete dané zařízení.

  • Příklad: Koupili jste si powerbanku s kapacitou 10 000 mAh, kterou chcete dobít zařízení, např. mobil, s 1 500 mAh baterií
  • Výpočet: Kapacita powerbanky v mAh x 90% (účinnost powerbanky – opět použijete číslo 0,9) x 80% (20% ztráta energie při nabíjení – opět počítejte s číslem 0,8) / kapacita nabíjeného zařízení v mAh
  • Výpočet: 10 000 x 0,9 x 0,8 / 1 500 = 4,8
  • Výsledek: Zařízení s kapacitou 1 500 mAh můžete přes danou powerbanku dobít cca 5x

POZOR: Výše ​​uvedené výpočty jsou pouze orientační. Navíc platí pouze za předpokladu, že vlastníte kvalitní powerbanku, která je ve velmi dobrém stavu, a má ideální skladovací i provozní podmínky.

Rychlost powerbanky

Mnozí z vás si budou nepochybně, ale mylně, myslet, že rychlost nabíjení přes powerbanku závisí na její kapacitě. Ano, avšak pouze do velmi malé míry. To, jak rychle nabijete mobil, notebook či fotoaparát, ovlivňují jiné faktory, a to výstupní proud powerbanky, typ portu (USB -A, USB-C atd.) a funkce.

Rychlost powerbanky

Výstupní proud powerbanky

Při powerbankách se tradičně setkáte s výstupním proudem 1 A, 2,1 A, 3 A až 5 A. V tomto směru je pro vás důležitá informace, že čím větším výstupním proudem disponuje dána powerbanka, tím rychleji bude schopna nabíjet dané zařízení. Pokud se chystáte dobíjet výkonnější elektroniku, např. notebook, je třeba sáhnout po powerbance s vyšším výstupním napětím. Ve zkratce se to dá shrnout takto:

  • 1 A – 1,5 A výstupní proud je obecně postačující na dobíjení smartphonů a jiných menších zařízení, např. hodinek, sluchátek...
  • 1,5 A – 2,0 A výstupní proud je vhodný při nabíjení tabletů, výkonnějších mobilních telefonů, fotoaparátů...
  • 3 a více ampérovej výstup využijete při dobíjení "výkonnějších" zařízení, jako jsou notebooky a některé smartphony se silnější baterií.

INFO: Pokud sáhnete po powerbance s vyšším výstupním napětím, např. k nabíjení smartphonu, neznamená to, že ho nabijete rychleji než s powerbankou s nižším výstupním napětím. Dané zařízení je totiž schopné "pobrat" jen takové "množství" proudu, na jaké je zkonstruováno.

Vstupy/výstupy na powerbanky a počet nabíjených zařízení

Pod pojmem porty máme na mysli vstupy (input) a výstupy (output) na powerbance. Výstupy slouží k dobíjení zařízení z powerbanky, vstupy zas k nabíjení powerbanky samotné. Pozor, nezaměňujte si, které jsou které, i když je pravdou, že některé ze vstupů mohou sloužit i jako vstupy a naopak.

Vstupy a výstupy jsou přednostně spojovány s kompatibilitou powerbank, ve skutečnosti však ovlivňují i ​​na rychlost nabíjení. Jejich počet rozhoduje o tom, kolik zařízení lze z powerbanky dobíjet najednou. V tomto směru platí nepsané pravidlo, že modely s 2 výstupy automaticky podporují duální nabíjení.

  • Powerbanka s USB-A výstupem (klasické USB-čko): S tímto výstupem se setkáte nejčastěji, bohužel, jde o nejpomalejší alternativu. USB-A vstupy jsou spíše výjimkou.
  • Powerbanka s microUSB vstupem/výstupem: Nabíjení drtivé většiny powerbank probíhá přes microUSB kabel, který je pomalejší. MicroUSB výstupy se na těchto zařízeních nacházejí méně často.
  • Powerbanka s USB-C vstupem/výstupem: Zapamatujte si pouze jedno, a to, že USB-C port je nejrychlejší! Přes USB-C vstup powerbanku nabijete rychleji, přes USB-C výstup zas nabijete rychleji dobíjené zařízení. Tento port je úzce propojen s funkcí Power delivery, na kterou se podíváme o chvilku.
  • Powerbanka s Lightning výstupem/vstupem: Lightning výstupy se nacházejí na iPhonech. Podobně jako USB-čko patří k rychlejším portům.

Funkce powerbanky

Základní funkce powerbank souvisejí s jejich dobíjením a rychlostí nabíjení zařízení z nich. Pokud chcete, aby jste mohli vaši powerbanku využít co nejuniverzálněji, doporučujeme sáhnout po kousku se všemi následujícími funkcemi.

PowerBank vstupy/výstupy

Podpora rychlého nabíjení/Power delivery

Podpora rychlého nabíjení se nejčastěji ukrývá pod názvem Power delivery. Pomocí této funkce můžete "přestavit" výstupní napětí powerbanky, logicky, na vyšší hodnoty. Pozor, funkce power delivery je synonymem k výstupu USB-C, resp., bez "céčka" nemůže fungovat.

Podpora rychlého nabíjení stojí za rychlejším dobitím zařízení, zpravidla vám však umožňuje dané zařízení dobíjet a zároveň jej používat – fotíte a foťák zároveň dobíjíte, operací provádí klepnutím do mobilu a mobil zároveň dobíjíte...

Podpora rychlého nabíjení je nezbytná i při nabíjení elektroniky se silnější baterií (tablet, notebook, některé telefony). Jde však o velmi individuální parametr. Zjednodušeně, pokud si pořídíte např. powerbanku s kapacitou 20 000 mAh, výrobce vám bude garantovat, že je vhodná i pro nabíjení notebooků. Ano, z hlediska kapacity nepochybně je. Pokud však nebude podporovat žádnou z funkcí na rychlé nabíjení, dané zařízení přes ni, teoreticky, dobijete, dobíjení však může být takové pomalé, že ho v praxi nebude možné využít.

INFO: Podpora rychlého nabíjení zvykne být označena také jako 18 W výstupní výkon či nabíjení. Nejde o ekvivalent k Power delivery, v praxi by však tato funkce měla fungovat stejně.

Fast charge/Quick charge 3.0

Pozor, obě tyto funkce slouží k rychlejší nabití samotné powerbanky, nikoli zařízení z ní. Fast charge je zastaralejší technologie, Quick charge 3.0 zas novější. Quick charge umožňuje použití vyššího proudu při nabíjení baterie v powerbance, proto ji využijete jen s použitím vhodné nabíječky, která je kompatibilní se stejným napětím a proudem.

Simultánní nabíjení

Slouží k dobíjení powerbanky ze sítě a současné dobíjení zařízení. Tuto možnost oceníte v případech, pokud budete mít po ruce powerbanku, kabel a např. mobil, no zapomenete na adaptér do el. zásuvky. Powerbanka, v podstatě, zastoupí roli nabíječky.

Duální nabíjení

O této funkci jsme hovořili výše. Ve zkratce, pokud daná powerbanka podporuje duální nabíjení, můžete jí dobíjet 2 zařízení najednou. To je zároveň standardní maximum. S více výstupy, a tedy i možností nabíjet 3 či 4 zařízení najednou, se setkáte jen výjimečně a v zásadě pouze u dražších powerbank s extrémně vysokou kapacitou.

Funkce powerbanky

Doba nabíjení powerbanky

Čas, který je potřebný pro dobití powerbanky, ovlivňují výše jmenované funkce (Fast charge/Quick charge 3.0) a typ vstupního portu (USB-C je ve srovnání s microUSB zpravidla 2x rychlejší). Orientační čas dobíjení si můžete vypočítat i přes jednoduchý vzorec, při kterém zohledníte aktuální stav baterie a ztrátu energie při dobíjení powerbanky.

  • Příklad: Powerbanka s kapacitou 10 000 mAh je "vybitá" na 0%, na její dobití využíváte 1 000 mAh zásuvku
  • Výpočet: 10 000 mAh / 800 mA (během přenosu energie je odhadovaná 20% ztráta)
  • Čas dobíjení: min. 12,5 hod.
  • Pozor: Jestliže bude 10 000 mAh powerbanka nabitá např. na 30%, což je ekvivalent k 3 000 mAh, vzorec bude vypadat takto: 7 000 mAh (10 000 – 3 000) / 800 mA

Doplňkové funkce powerbanky

Powerbanky mohou být vybaveny různými doplňky a doplňkovými funkcemi, které nemají přímý vliv na její kapacitu, rychlost dobíjení a nabíjení či životnost. Jde spíše o detaily, které však mohou být velmi praktické.

  • Tlačítko ON/OFF: Nachází se na většině powerbank. Jeho funkce je zřejmá.
  • Restartování: Většinou ho provedete přes tlačítko ON/OFF. Možnost restartování powerbanky je velkým plusem.
  • Indikátor stavu/nabití baterie: Jde o indikátor, který vás informuje o stavu nabití/vybití baterie v powerbance během jejího používání a zároveň o stavu baterie při jejím dobíjení. Zpravidla jde o několik LED světýlek. Platí, že čím více jich je, tím je indikátor přesnější.
  • Displej: Jednoduchý displej většinou slouží k zobrazení stavu baterie, a to buď přes několik "čárek", nebo přes čísla či procentuální výpočet.
  • LED světlo: Využijete ho jako záložní zdroj světla. LED baterky na powerbankách nezvyknou být příliš výkonné, proto určitě nenahradí klasickou baterku.

Materiál

Powerbanky jsou tradičně vyráběny z hliníku, uhlíkového vlákna, hořčíku a různých druhů plastů (např. ABS). Pozor, mluvíme o jejich obalu/pouzdře, ne o vnitřních komponentech. Při výběru powerbanky si všimněte i její povrchovou úpravu a údaje, jako je "odolná proti nárazům", "odolná proti otřesům" atd. Z hlediska bezpečnosti doporučujeme sáhnout po modelech s protiskluzovou povrchovou úpravou. Podobně účinné jsou i různé strukturované povrchy.

  • ABS plast, nebo akrylonitrilbutadienstyren, je poměrně levný a lehký materiál, který nevyniká odolností. Je používán zejména při výrobě levnější elektroniky (včetně powerbank). Jeho mínusem je také horší vedení tepla, v důsledku čehož může docházet k přehřívání zařízení,
  • Hliník se na výrobu powerbank, zejména těch "lepších", používá poměrně často. Má nízkou hmotnost, je zcela odolný a velmi dobře odvádí teplo. Hliníkové powerbanky se proto zvyknou na povrchu rychle nahřívat. Pozor, hliník se při výrobě elektroniky používá zpravidla v kombinaci s jinými kovy. Proto je dobré nepřehlédnout i tuto informaci.
  • Uhlíkové vlákno patří také k dražším materiálům, které vynikají pevností, nízkou hmotností a nemají velmi dobrou schopnost vést teplo. Powerbanky z tohoto materiálu proto zůstávají na povrchu vždy chladné.
  • Hořčík je materiál podobný hliníku. V porovnání s ním je dražší a lehčí. Jelikož samotný hořčík je náchylný na poleptání, používá se většinou v různých slitinách.

POZOR: Na to, zda se daná powerbanka bude nebo nebude přehřívat, zda bude lehká, jak moc bude odolná atd., nemá vliv pouze materiál jejího pouzdra, ale také materiály použité na výrobu jejích vnitřních komponentů.

Hmotnost a rozměry

Hmotnost a rozměry powerbanky jsou vcelku důležité, neboť toto zařízení budete využívat převážně mimo domov, zároveň je však nelze příliš ovlivnit. Ve zkratce, modely s vyšší kapacitou budou automaticky těžší. Důvod je prostý, jsou vybaveny několika články (bateriemi).

Hmotnost powerbanky s kapacitou do 10 000 mAh se pohybuje do 300 g. Výjimkou jsou mini powerbanky s velikostí USB klíče, které váží i méně než 20 g. Modely s kapacitou od 20 000 mAh výše mají většinou 400 až 500 g. Půl kila je zároveň jakási maximální hmotnost, kterou můžeme označit za praktickou.

S hmotností souvisí i rozměry. I je ovlivňuje zejména kapacita powerbanky, výkonnější modely však většinou nejsou větší z hlediska délky či šířky. Větší počet článků se zvykne odrazit zejména na tloušťce powerbanky.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr jsme si pro vás připravili několik odpovědí na časté otázky spotřebitelů. Zaměřili jsme se zejména na výběr powerbank ke konkrétním zařízením a také na několik modelů s velmi specifickým využitím.

Mohu použít powerbanku s vyšším výstupním napětím na nabíjení zařízení s nižším vstupním napětím?

Ano, můžete, protože většina moderních zařízení je vybavena pojistkami, které do něj, laicky řečeno, nevpustí více proudu, než je bezpečné. Pokud tedy použijete např. powerbanku s 5 V výstupním napětím na dobíjení telefonu s 1,5 V vstupním napětím, nepoškodíte ani jedno ze zařízení, nabíjení však nebude o nic rychlejší. Problém by mohl nastat pouze při opravdu staré elektronice, která není takovými pojistkami vybavena.

Jak vybrat powerbanku na iPhone?

Smartphony od tohoto výrobce jsou poměrně specifické. V případě výběru powerbanky na iPhone však na nich nemusíte brát až tak velký zřetel. Plusem je přítomnost lightning portu, přes který byste měli iPhone dobít nejrychleji, zvládnete to však i přes klasický USB-A či USB-C výstup a vhodný kabel. Apple nabízí také vlastní alternativu ke klasickým powerbankám. Jde o výše zmíněné "dobíjecí kryty" nebo tzv. Smart Battery Case, které váš iPhone dobijí bezdrátově.

Jak vybrat powerbanku na notebook?

Vysoká kapacita, nad 15 až 20 000 mAh, a ideálně i podpora rychlého nabíjení. Toto je základ "ze strany powerbanky". Při výběru powerbanky na notebook je však důležitější notebook samotný. V první řadě se přesvědčte, že se na něm nachází USB vstup na dobíjení. Pokud ho nenajdete, pořiďte si speciální redukci. Předem si pro jistotu ověřte i kapacitu baterie na notebooku, na jejímž základě si lépe vyberete powerbanku s postačující, avšak nikoli zbytečně velkou kapacitou. Zpravidla by neměla překročit hodnotu 6 000 mAh.

Kdy sáhnout po bezdrátové powerbance?

Bezdrátovou powerbanku využijete pouze na dobíjení zařízení, které podporují bezdrátové nabíjení. Tuto "funkci" naleznete na více smartphonech či smarthodinkách. Mezi wireless modely telefonů patří např. Samsung Galaxy S10, Galaxy S10+, Galaxy S10e, Samsung Galaxy Note 9, Samsung Galaxy S9 a Galaxy S9+, LG G8 ThinQ, G8s ThinQ, V50 ThinQ, LG G7 ThinQ, LG V40 ThinQ, Sony Xperia XZ3 a Sony Xperia XZ2, Nokia 9 PureView, Google Pixel 3, Pixel 3XL, Huawei Mate 20 Pro, Xiaomi Mi 9, Mi 9 Explorer Samsung Galaxy S10 5G, Xiaomi Mi Mix 3 5G či ZTE Axon 10 Pro 5G.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 18.05.2021
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek