Nejlepší podsedáky do auta 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Dětský podsedák do auta je praktickou pomůckou, která vymění autosedačku, pokud již dítě v ní nechce sedět a je odrostlejší. Oproti autosedačce je podsedák lehčí, skladnější a tím pádem ho můžete i jednodušeji přenášet. Podsedák je ideální volbou pro děti, které ještě nedosahují zákonem stanovenou výšku 150 cm a zároveň neváží více než 36 kg.
Při podsedáku oceníte rychlou manipulaci a skladnost, proto jej můžete bez problémů přenášet i v kufru vozu a použít ho tehdy, když potřebujete. Mezi jeho nevýhody patří snížený komfort, protože nemá opěrku zad. Na delší cestování rozhodně vybírejte podsedáky, které jsou vyrobeny z kvalitních a na dotek příjemných materiálů a zejména mají anatomické (ergonomické) tvarování či loketní opěrky s polstrováním.
Je důležité podotknout, že podsedák není plnohodnotnou náhradou za autosedačku, protože není natolik bezpečný jako klasická autosedačka. Je vhodnou volbou při jízdách na kratší vzdálenosti po městě, když auto nedosahuje vysokou rychlost. Ideálním řešením je i v případě, že budou ve vozidle vést více lidí, protože podsedák je zpravidla užší než sedačka.
Při výběru podsedáku myslete hlavně na bezpečnost dítěte. Ta by měla být vaší nejvyšší prioritou. Aby bylo dítě během jízdy v bezpečí, podle zákona musí sedět na záchytném bezpečnostním systému. Tím je autosedačka nebo podsedák, který zvýší posed, díky čemuž bude bezpečnostní pás obepínat celé tělo dítěte. Bezpečnostní pás by totiž nikdy neměl viset kolem krku.
To, zda můžete autosedačku vyměnit za podsedák, závisí na hmotnosti dítěte, které by mělo vážit alespoň 15 kg a více. Na trhu najdete množství různých modelů podsedák ve více cenových kategoriích. Abyste se při výběru vhodného podsedáku pro dítě snadněji zorientovali, připravili jsme pro vás návod, podle čeho vybírat a jaké parametry sledovat.
Nejlepší podsedáky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Osann Lux Isofix ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Lionelo Luuk Fix ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Caretero Puma Isofix ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Asalvo Pamy ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Peg Pérego Viaggio ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Compass Junior ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt |
Jak vybrat podsedák do auta
Výběr vhodného podsedáku do auta není složitý, avšak před koupí byste se přece jen měli zaměřit na několik podstatných parametrů. Patří k nim hmotnost a rozměr podsedáku, materiál, ze kterého byl vyhotoven, zda bezpečnostní prvky. V neposlední řadě vybírejte podle doporučeného věku dítěte, resp. podle hmotnosti dítěte. Podsedáky totiž patří do II. a III. kategorie dětských autosedaček. Kategorie II je vhodná pro děti od 15 do 25 kilogramů a kategorie III pro děti s váhou od 22 do 36 kilogramů. Na trhu najdete také podsedáky, které v sobě spojují obě kategorie, a proto je můžete použít při dětech s hmotností od 15 do 36 kilogramů.
Jelikož podsedák bude používat dítě, při výběru můžete zohlednit i jeho design, čili provedení, barvu a motiv. Mnoho výrobců prodává univerzální podsedáky, ale na trhu jsou i takové, které jsou speciálně určeny pro chlapce nebo pro dívky. Sledujte také potah, zda je snadno snímatelný a pratelný a celkovou kvalitu zpracování podsedáku.
Někdo se při koupi rozhoduje podle ceny, ovšem na prvním místě by měla být bezpečnost dítěte, proto sahejte po kvalitních podsedácích od osvědčených výrobců, které vám zaručí spolehlivost a dlouhou životnost. Nezapomeňte, že při výběru musíte zvolit takový produkt, který bude splňovat zákonem stanovené podmínky. Co všechno tedy před samotnou koupí sledovat? Na jednotlivé parametry se podíváme blíže.
Váhová skupina
Známe několik váhových skupin, přičemž dětské podsedáky do aut patří do II. a III. skupiny. Jaké skupiny existují:
- skupina 0 – vhodná pro dítě do 10 kilogramů, v této skupině je nutné používat vypolstrované vaničky a týká se dětí, které mají přibližně jeden rok.
- skupina 0+ – jde o děti s hmotností do 13 kilogramů.
- I. skupina – sem patří děti s váhou od 9 do 18 kilogramů, těmto dětem již můžete zakoupit autosedačku, přičemž v sedačce je dítě připoutané pětibodovým bezpečnostním pásem.
- II. skupina – do této skupiny spadají děti s váhou od 15 do 25 kilogramů. Zvětší jde o děti starší než 5 let a při nich už lze použít místo autosedačky podsedák do auta.
- III. skupina – sem patří děti s hmotností od 22 do 36 kilogramů. Rovněž při nich můžete použít podsedák.
Jak jsme naznačili, při výběru podsedáku musí vaše dítě splnit váhovou skupinu, přičemž podsedáky jsou vyráběny v kategoriích II. a III., případně v jejich kombinaci. Dítě by tedy mělo vážit v rozmezí od 15 do 36 kg. Každý výrobce by měl při podsedáku uvádět váhovou skupinu, pro kterou je daný podsedák homologovaný. Doporučenou váhu byste měli dodržovat a podsedák nikdy nepoužívat u dětí s váhou pod stanoveným limitem. Mohli byste tak ohrozit bezpečnost a zejména zdraví vašeho dítěte.
Vhodný věk
Někteří si myslí, že při výběru podsedáku do auta je podstatný věk dítěte, ten však nehraje téměř žádnou roli. Důležitější je totiž výška a hmotnost dítěte. Dětský podsedák můžete použít kdykoliv, pokud dítě nedosáhlo zákonem stanovenou výšku 150 centimetrů a nepřekročilo hmotnost 36 kilogramů.
Pro použití podsedáku musí dítě zároveň spadat do II. a III. váhové skupiny, které jsme si uvedli výše. Každopádně, dítě by mělo být odrostlejší, protože do pěti let ještě nemá dostatečně vyvinuté svalstvo. Podsedák můžete použít tehdy, pokud dítě z autosedačky vyrostlo, případně autosedačku odmítá, ale má stanovenou hmotnost minimálně 15 kilogramů a více.
Podsedáky jsou vhodné spíše na kratší cesty, protože z pohledu bezpečnosti nikdy nenahradí kvalitní autosedačku. Někteří výrobci uvádějí při podsedácích vhodný věk dítěte, jak jsme však podotkli, toto je pouze orientační hodnota, protože zákon specifikuje pouze výšku a hmotnost cestujícího a ne jeho věk. Po překročení výšky 150 cm už podsedák do auta není nutností.
Bezpečnostní prvky
Při výběru dětského podsedáku je na prvním místě bezpečnost. Ideální je, pokud má podsedák kvalitně vyřešeno zakotvení, které zajistí, že podsedák bude ve vozidle pevně držet i bez dítěte. Takovým řešením je takzvaný isofix úchyt.
Podsedáky opatřeny systémem isofix jsou o něco dražší, ale fixace pomocí čepů, které jsou pevně spojeny s karoserií auta, vám poskytne výhody a zejména vyšší bezpečnost. Díky bezpečnostnímu systému isofix se podsedák pod dítětem nehýbe, netočí či nevysouvá.
Nevýhodou podsedáku s isofixem je jeho vyšší pořizovací cena a také menší výběr modelů. U levnějších modelů, které systémem isofix nedisponují, by měl podsedák poskytovat možnost zakotvení alespoň pomocí klasického pásu. Pokud podsedák nedisponuje bezpečnostním úchytem, raději se mu vyhněte, protože dítě by mělo pás blízko krku, což je velmi nebezpečné.
Hmotnost a rozměry
Podsedáky nejsou těžké a hmotnost se zpravidla pohybuje kolem 1,5 kilogramu. Bez problémů ho tak můžete přenášet z vozidla do vozidla, případně převážet v kufru a použít tehdy, když ho budete potřebovat. Hmotnost se liší při každém modelu a některé robustnější mohou přesáhnout i 2 až 3 kilogramy, je to však spíše výjimkou. Pokud podsedák nemá žádné kvalitní prvky uchycení, dbejte na to, aby nepřesáhl váhu 2 kg. Při prudkém brzdění, pokud na něm právě nesedí dítě, a podsedák je volně položený na zadním sedadle, by totiž mohl napáchat škody.
Podsedák má kompaktní rozměry, proto nezabere mnoho místa ani v zavazadlovém prostoru. Rozměry běžných modelů se pohybují okolo 25 cm (výška) x 45 cm (šířka) x 40 cm (hloubka). Někteří výrobci se snaží hmotnost stlačit co nejníže, a tak natrefíte i na podsedáky, které mají méně než jeden kilogram. Pokud převážíte několik dětí, které potřebují podsedák, poohlédněte se po nejužším podsedáku. Díky úzkému modelu se vejde na zadní sedadla několik dětí, avšak takový úzký model může být nepohodlný pro samotné dítě, kterému se nesedí komfortně.
Materiál
Levné podsedáky jsou nejčastěji vyráběny z polystyrénu nebo nekvalitního plastu, to se pak odrazí na jejich životnosti. Raději se jim vyhněte a sáhněte po modelech, které byly vyrobeny z jednoho kusu materiálu. Ideální je, pokud jde o materiál, který se nedeformuje, což zvýší bezpečnost dítěte a zejména prodlouží životnost podsedáku. Nezapomeňte sledovat, jaký materiál byl použit při výrobě polstrování. Podsedák by měl být pro dítě co nejvíce pohodlný, proto je vhodné, pokud má anatomické tvarování. Pokud plánujete s dítětem delší trasy, o to více se zaměřte na provedení podsedáku a vybírejte z dražších variant, kterou jsou zárukou kvality.
Komfort
Komfort podsedáku, tedy to, jak pohodlně se dítěti bude sedět, závisí na zmiňovaného materiálu i tváření. Vyšší komfort přinášejí podsedáky, které mají loketní opěrky, případně i opěrku na záda. Pokud jsou loketní opěrky polstrované, zvýší to ještě více pohodlí při cestování. Díky opěrkám dítě drží tělo ve správné pozici, ale slouží i pro bezpečnost, protože při bočním nárazu vaši ratolest alespoň zčásti ochrání.
Ještě větší pohodlí poskytne podsedák s opěrkou zad a hlavy. Takové podsedáky jsou při kompletním složení plnohodnotnou autosedačkou. Na rozdíl od klasické autosedačky však umožňují zádovou opěrku demontovat, čímž se ze sedačky stane podsedák, se kterým se mnohem lépe a snadněji manipuluje. Podsedák s opěrkou hlavy a zad však na trhu není mnoho, proto bude váš výběr omezenější.
Vzhled a potah
Vzhled je důležitý zejména pro dítě, pokud ho podsedák vizuálně zaujme, bude na něm s radostí sedět. Na trhu se setkáte s různým barevným provedením, které je vhodné pro dívky i chlapce. Potisk potahu může obsahovat různé pohádkové postavičky, případně motivy, které zaujmou dítě. Potah podsedáku by měl být snadno snímatelný a zejména pratelný, což oceníte, pokud jej dítě zamaže.
Cena a oblíbené značky
Podsedák pro dítě do auta není finančně náročná záležitost, levné podsedáky koupíte za přibližně 300 Kč a dokonce i pod hranicí této částky. Při levných podsedák si však dávejte pozor na jejich kvalitu a celkové provedení. Podsedáky, které dítěti poskytnou během jízdy dostatečný komfort, začínají na částce 600 Kč. Samozřejmě, cena může stoupat ještě výše, ale za výborný model nemusíte platit více než 1 500 Kč.
K oblíbeným značkám podsedáků pro děti do auta patří Caretero, Bomimi, 4Baby, Compass, More nebo Nania. Podsedák do auta koupíte i v obchodních řetězcích, jakými jsou například Tesco či Lidl, stačí sledovat jejich aktuální akce.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Podsedák do auta pro děti je vhodnou a zejména bezpečnou pomůcku, pokud dítě už nechce sedět v autosedačce, ale zároveň ještě nesplňuje zákonem stanovenou výšku. Rodičům se před koupí mohou vynořovat mnohé otázky. Zaměřili jsme se na ty nejčastější a níže vám přinášíme odpovědi na ně. Ještě stále váháte, po kterém podsedáku sáhnout? Po přečtení si odpovědí vám to může být jasnější.
Od jakého věku mohu použít podsedák do auta?
Jaký je rozdíl mezi podsedákem s ISOFIX a bez něj?
Jak upevnit podsedák v autě?
Kolik stojí podsedák pro děti?
Kde koupit dětský podsedák do auta?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek