Nejlepší plynové varné desky 2024 – recenze, testy, srovnání

Plynové varné desky jsou v bytě často jedinou rozumnou volbou, mají však i řadu výhod, se kterými vás seznámíme. Nemusíte se jich bát, protože současné modely jsou propracované do detailů a výrobci při nich dbají na vysokou úroveň bezpečnosti.

Jak vybrat plynovou varnou desku?

Poradíme vám také, jak si vybrat plynovou desku vhodnou pro vaši domácnost a představíme nejoblíbenější z nich.

Nejlepší plynové varné desky

Názov Hodnotenie Detail
Beko HILG64220S   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Gorenje G642AB   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
IsEasy 1822408   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Mora VDP 645 GB9   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Klarstein Illuminosa 4   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Bosch POH6B6B10   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Plynové varné desky – recenze

Plynové varné desky najdete v nabídce mnoha výrobců (Mora, Gorenje, Beko, Amica, Electrolux, Solgaz atd.). Ať už hledáte varnou desku s dvěma, čtyřmi nebo pěti hořáky, měli byste se při rozhodování řídit nejen naším průvodcem výběrem, ale i recenzemi a zkušenostmi spotřebitelů. Vyzkoušeli jsme několik modelů plynových varných desek a připravili pro vás recenze. Doufáme, že vám budou při rozhodování nápomocné.

Vysoký výkon, levné vaření

Právě fakt, že plyn je levnější než elektřina, je největší výhodou plynové varné desky. Roční výdaje na vaši domácnost s ní mohou být o několik stovek korun nižší než s elektrickou variantou.

Plynové varné desky jsou dokonce zpravidla o něco výkonnější než elektrické a nemusíte čekat na jejich rozehřátí na plnou provozní teplotu – plamen hoří okamžitě plným výkonem.

Je vaření na plynové varné desce levnější?

V domácnosti musíte mít k dispozici plynovou přípojku, která je sice standardem v panelových domech, v rodinných a ani v moderních bytových domech ji však často nenajdete. Plynovou desku musí instalovat plynař, který vám následně odbornou instalaci potvrdí v záručním listě. V opačném případě by vám výrobce záruku neuznal.

Přestože výrobci plynových varných desek se snaží dělat je co nejbezpečnější, někteří lidé mají z plynu obavu. Přece jen, při elektřině je riziko výbuchu eliminováno a riziko požáru minimální. Na druhé straně, na plynové varné desce je zpravidla plamen jasně viditelný, riziko, že se o ni nechtěně popálíte, je tedy menší.

Standardem jsou 4 hořáky

Plynové varné desky se vyrábějí jako vestavné. Standardně na nich najdete 4 hořáky při rozměru 59 × 52 cm, ty postačí pro většinu domácností. Pokud vaříte pro větší rodinu ve více hrncích či pánvích a máte k dispozici dostatek místa, sáhněte po větších modelech s rozměrem 75 × 52 cm, které jsou osazeny 5 hořáky. Pokud vaříte pouze sporadicky, postačí vám desky s 2 hořáky a s rozměry 30 × 52 cm.

Čtyřhořákové plynové varné desky jsou obvykle osazeny dvěma standardními hořáky s výkonem cca 1,7 kW pro všeobecné použití, jedním úsporným hořákem s výkonem 1 kW na udržování tepla a jedním extra výkonným, cca 3 kW hořákem.

Plynová varná deska s 5 hořáky

Specialitou je tzv. wok hořák, který je určen na velké pánve typu wok, případně velké hrnce. Díky dvojitému plameni má výkon okolo 3,5 kW a v případě desek s 5 hořáky bývá umístěn uprostřed.

Posledním typem je speciální oválný hořák, určený na ohřívání velkých grilovacích pánví.

Hořáky mohou být rozmístěny různě, na některých deskách se velký hořák nachází vpředu, na některých vzadu.

Lakovaná i nerezavějící ocel nebo černé sklo

Provedení povrchu desky může být z lakované či nerezavějící oceli nebo z černého skla. Sklo působí elegantním dojmem, ale vidět na něm každý otisk prstu a obtížně se čistí. Rovněž je křehké a při nechtěném nárazu hrnce o desku může prasknout.

Všímejte si i provedení ochranných mřížek na hořácích. Mohou být smaltované, ty jsou často kluzké a hrnce se po nich mohou klouzat. Litinové mřížky mají drsnější povrch a dokáží akumulovat velké množství tepla, ale obtížněji se čistí.

Plynová deska s povrchem z nerezavějící oceli

Mřížku může tvořit 1 část, lépe je, pokud je rozdělena na 2 poloviny pro snadnější manipulaci. Mnohé plynové varné desky jsou vybaveny kruhovými mřížkami kolem hořáků. Mají členitější povrch, který se obtížněji čistí.

Z konstrukčního hlediska by měly mít varné desky vhodný tvar, který zabrání zatečení kapalin dovnitř desky přes hořáky. U modelů, které nejsou odolné vůči zatečení se může stát, že pro dokonalé vyčištění budete muset desku rozebírat.

Další parametry a funkce plynových varných desek

  • Ovládání – je zpravidla řešeno otočnými ovladači s plynulou regulací průtoku plynu a tím i výkonu hořáku. Některé plynové varné desky jsou vybaveny také samostatným ovladačem, který slouží k okamžitému zastavení plynu pro celou desku.
  • Skoková regulace hořáků – dražší modely plynových varných desek mohou být vybaveny i skokovým ovládáním, při kterém se ovládací prvky neotáčejí plynule, ale v několika krocích. Díky tomu si budete jisti, že vaříte pokaždé s téměř stejným výkonem a tím pádem při téměř stejné teplotě.
  • Pojistka proti úniku plynu – při náhlém ochlazení hořáku po zhasnutí plamene, např. vlivem vytečení hrnce či průvanu uzavře přívod plynu a zabrání tak jeho úniku.
  • Elektrické zapalování – pomocí elektrické jiskry zapálí hořák a vy tak nemusíte hledat zapalovač či zápalky. Může být ovládán samostatným tlačítkem nebo přímo otočným ovladačem na regulaci výkonu hořáku.
  • Časovač – jde v podstatě o digitální kuchyňskou minutku, která vás na uplynutí nastaveného času upozorní zvukovým signálem. Najdete ho pouze na nejdražších modelech.
  • Napojení na propan-butan – většinu varných desek můžete používat se zemním plynem i s propan-butanem z tlakové láhve. Pro použití s ​​propan-butanem však musí kvalifikovaný plynař vyměnit trysky (obvykle je najdete v balení varné desky) a nastavit je na vhodný tlak.
  • LED podsvícení – některé varné desky jsou vybaveny podsvícenými ovládacími prvky, které vám signalizují, který z hořáků je aktivní, resp. horký.
  • Ovládání digestoře – specialita nejdražších varných desek, které dokáží automaticky zapínat i vypínat digestoř při započetí, resp. ukončení vaření. Někteří z výrobců nazývají tuto funkci Hob²Hood.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

V případě, že uvažujete nad samostatnou varnou deskou a máte doma plynovou přípojku, vaše volba by měla padnout na plynovou varnou desku. Samozřejmě, plynová varná deska má i své mínusy, plusy však její nedostatky převáží. Do redakce nám chodí na toto téma různé otázky, které jsme se rozhodli zodpovědět. Pokud jste se nedozvěděli vše, co jste potřebovali, napište nám do komentářů. Odpovíme co nejdříve.

Jaké jsou výhody a nevýhody plynových varných desek?

Plyn je okamžitý a viditelný zdroj tepla, jehož cena je nižší než elektřiny. Plynové varné desky jsou snadno ovladatelné a teplo se rovnoměrně rozkládá. Většina šéfkuchařů zůstává této klasice stále věrná, což svědčí o tom, že vaření na plynu je pohodlné a rychlé. Mínusem je těžší čištění a pomalejší ohřev velkých objemů potravin.

Jak co nejjednodušeji vyčistím plynovou varnou desku?

Povrch pohodlně očistíte teplou mýdlovou vodou a tkaninou z mikrovlákna. Vylité potraviny byste měli čistit okamžitě, po jejich zaschnutí může být čištění zdlouhavější a méně pohodlné. Stojany, ať už z litiny, smaltu nebo nerezavějící oceli, namočte do nádoby s horkou mýdlovou vodou, tak bude odstraňování připečených zbytků o něco jednodušší. Hořáky také stačí namočit do teplé mýdlové vody a vyčistit pomocí jemné kartáče.

Které plynové varné desky jsou nejprodávanější?

Oblibě se těší modely Bosch POH6B6B10, Beko HILG 64220 S a Beko HILG 64220 S. Výborné recenze má např. Mora VDP 645 GB1, Beko Hilwa 64225S a Klarstein Ignite 5. Nejprodávanější modely nemusí být vždy to nejlepší, co trh nabízí, sledujte nejen recenze, ale i zkušenosti a recenze lidí, kteří si produkty vyzkoušeli.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 16.12.2019
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek