Nejlepší plynové sporáky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Plynový sporák je spotřebičem, který se z moderních kuchyní pomalu, ale jistě vytrácí. Každý kuchař vám zároveň řekne, že plynové hořáky při vaření nenahradí nic. Kombinace plynové varné desky s plynovou troubou je známou klasikou, která je s námi už nějaké to desetiletí. Výběr na trhu je v tomto segmentu dostatečně široký, což někdy může výběr zkomplikovat.
Abychom vám pomohli, v tomto článku se podíváme na nejlepší plynové sporáky. Proč si vlastně vybrat tento druh sporáku a jaké jsou jeho výhody? Popíšeme si i to v čem jsou jejich slabší stránky.
Nejlepší plynové sporáky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Mora P 2251 AW ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Amica SPP 101 W ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Mora P 2252 AS ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Mora P 2240 AW ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Amica SPP 201 ZX ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Mora P 4251 AW ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Plynové sporáky – recenze
Plynový sporák není při výběru tohoto spotřebiče první volbou většiny nakupujících. Navzdory několika mínusům však netřeba plynové sporáky zatracovat. V nabídce výrobců (Mora, Gorenje, Bosch, Beko, Whirlpool...) je množství modelů. Vybrat si z nich vám pomůže nejen náš průvodce výběrem, ale také recenze oblíbených modelů.
Plynový sporák pro pravé kuchaře
Celoplynový sporák je spotřebičem, který je převážně určen pro nadšence vaření. Každý kuchař vám řekne, že plynové hořáky jsou pro skutečné gastronomické umění nenahraditelné a nezmění to ani příchod moderních spotřebičů.
Plynové sporáky mají rozhodně jednu z obrovských deviz, kterou nenahradí žádný elektrický sporák nebo indukce. Plynové varné desky totiž umožňují přesnou a jednoduchou regulaci teploty. Intenzitu plamene můžete jednoduše regulovat otočnými regulátory. Při vaření tak máte okamžitou odezvu na to, co se v hrnci či na pánvi odehrává. Zároveň eliminujete energetické ztráty (teplo).
Vaření je rychlé, pohodlné a jednoduché. Jejich pořizovací cena ani náhodou nedosahuje takové ceny, jako v případě elektrických či kombinovaných sporáků. Aby to však nebylo jen o pozitivech, největší slabinou je plynová trouba. Regulace teploty je při pečení náročnější. Pečení není rovnoměrné, neboť teplo neproudí z více směrů, ale obvykle pouze ze spodní části trouby. Mnohé odrazuje i fakt, že je nutná přípojka na plyn a přivedení plynové trubky až do kuchyně. Rovněž je nutná profesionální instalace, aby nedošlo k nebezpečnému úniku plynu.
Hlavní výhody
- Rychlé a komfortní vaření
- Jednoduché regulace teploty
- Nízké pořizovací ceny
- Bez zbytečné ztráty energie (tepla)
Hlavní nevýhody
- Nutnost plynové přípojky
- Riziko úniku plynu
- Manipulace s otevřeným ohněm
- Složitá regulace teploty při pečení
Tři základní typy sporáků
- Plynové sporáky
- Elektrické sporáky
- Kombinované sporáky
V zásadě je členíme podle toho, co je jejich zdrojem energie. Klasický plynový sporák, jehož palivem je zemní plyn. Jde o celoplynový zařízení s plynovou varnou deskou a plynovou troubou.
Druhou možností jsou elektrické sporáky, ke kterým není potřebný přívod plynu. Potřebují však napájení s napětím 320 – 400 V. Mohou být vybaveny litinovou, sklo-keramickou nebo stále více oblíbenou indukční varnou deskou. Obě jeho části, varná deska i trouba, jsou poháněny elektrickou energií.
Poslednou třetí variantou je kombinovaný sporák. Zde je jasné, že je hybridem elektrického a plynového sporáku. Plynová varná deska je přesně tím, co mnozí vyhledávají, zároveň však plynovou troubu rádi vymění za elektrickou, která je mnohem jednodušší na ovládání a pozvedne i kvalitu pečení, čímž vyvažuje nedostatky té plynové.
Velikost plynového sporáku
Při výběru jde o parametr, který si všímáte už pouhým okem. Klasické jsou plynové sporáky s rozměry 50 – 60 cm. U menších modelů můžete narazit na šířku okolo 40 cm. Velikost následně může ovlivňovat i počet hořáků. Při počtu hořáků šest a více už můžete počítat s šířkou přibližně 90 cm. Standardní výška je zhruba 85 cm. Hloubka se ve standardních případech pohybuje kolem 50 – 60 cm, podobně jako šířka.
Design sporáku
Při výběru hraje snad jeden z nejhlavnějších úkolů. Zde je vaším nejlepším poradcem váš vkus. Plynový sporák je komplexním spotřebičem, který spojuje varnou plochu i troubu. V nabídce dnes naleznete kromě standardních bílých sporáků o moderně působící barevné modely v černé, stříbrné barvě nebo oblíbený nerez.
Plynová pojistka
Jde o speciální senzor, kterým bývají nejmodernější plynové sporáky vybavené. Jde o velmi důležitý bezpečnostní prvek. V případě, že plamen hořáku náhodně zhasne, senzor vyhodnotí nebezpečí a pojistka zastaví přívod plynu do celého sporáku.
Elektrické zapalování
Jde o jednoduchou integrovanou funkci v knoflíku, který slouží pro snadné zapalování plynové varné desky. Stačí, když stisknete přívod plynu příslušného hořáku a zároveň stisknete knoflík, který vydá elektrický impuls (jiskru), kterým se oheň snadno zapálí.
Energetická třída
Řadí spotřebič do kategorie, podle energetické náročnosti na provoz zařízení. Jde o označení, které je nařízením Evropské unie. Plynové sporáky se vyrábějí ve třídách B a šetrnější. Stupnice od nejšetrnějšího spotřebiče je A+++ až po nejméně šetrný spotřebič s označením D.
Další výbava
- Osvětlení – týká se plynové trouby. Osvětlení zajistí, že máte vizuální kontakt s pokrmem, aniž byste museli otevírat dvířka trouby.
- Úložný prostor – jde o zásuvku na odložení plechů nebo jiného kuchyňského nádobí.
- Ovládání – v případě plynového sporáku jde o mechanické ovládání hořáků otočnými regulátory a elektrickým zapalováním, které nahradí oheň jiskrou v momentě zapalování hořáků.
- Třídílné sklo – zajistí, že sklo trouby eliminuje horký vzduch v jejím nitru během pečení.
- Příklop – příklop varné plochy, který kryje plynové hořáky během doby, kdy se sporák nepoužívá. Nejčastěji jde o plechový kryt, ale najdou se i skleněné varianty.
- Příslušenství – někteří výrobci nabízejí svým zákazníkům v ceně například rošt nebo plechy či pekáče. Jako bonus to rozhodně potěší.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Sporáky na plyn upřednostňují nejen profesionální kuchaři, ale i kuchařští nadšenci. Umožňuje jim preciznější a přesnější kontrolu teploty, protože mohou kontrolovat intenzitu plamene na hořácích. Co se pečení týče, tam už se teplota reguluje mnohem obtížněji, proto se pečení v plynové troubě mnoho lidí vyhýbá. Ohledně plynových sporáků máte řadu otázek. Ty nejčastěji jsme se rozhodli zodpovědět.
Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody plynových sporáků?
Má každý plynový sporák elektronické zapalování?
Za kolik koupím plynový sporák?
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek