Nejlepší pily ocasky 2024 – recenze, test, srovnání

Ocasní pily se až nápadně podobají na ty přímočaré, jejich využití je však o něco rozdílné. Kromě rovných obrobků s nimi můžete pohodlně řezat i trubky, větve či jiné "nerovné" kousky.

Jak vybrat pilu ocasku

V našem návodu vám poradíme, na co se zaměřit při výběru ocasní pily, řekneme si něco o jejím správném používání a prozradíme vám i několik tipů na populární značky tohoto ručního nářadí.

Nejlepší pily ocasky

Názov Hodnotenie Detail
Makita JR3051TK   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Powerplus POWE30030   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Fieldmann 200711-E 50004258   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Bosch Keo 0.600.861.900   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bosch GSA 0.601.6A5.001   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Makita DJR189Z   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Pily ocasky – recenze

Abychom náš návod na výběr ocasní pily udělali také praktickým, vybrali jsme několik kvalitních modelů, otestovali jich a porovnali mezi sebou. V našich recenzích ocasních pil si můžete přečíst o všech benefitech, ale i negativech konkrétních produktů.

Jak funguje pila ocaska a na co ji použít

Princip, na kterém fungují ocasní pily, je velmi podobný tomu, na kterém fungují i ​​pily přímočaré. V těle nářadí je umístěn pilový plátek, který se při řezání pohybuje směrem nahoru a dolů, popřípadě i mírně dopředu a dozadu.

Ocasní pily jsou určeny především na "hrubou" práci, jako je ořezávání větví, prořezávání trubek, pórobetonu či jiných obrobků, při kterých se důraz neklade ani tak na estetiku, ale spíše na efektivnost. Ocasní pily oceníte i při různých demoličních pracích. Jejich výhodu je poměrně nízká hmotnost, vysoký výkon, přijatelná cena a snadná manipulace i na hůře dostupných místech.

Na co se zaměřit při výběru ocasní pily

Nejdůležitějším parametrem při ocasních pilách je jejich řezný výkon. O něm tedy budeme hovořit nejvíce. Kromě řezného výkonu byste si měli všimnout i typ napájení, materiál, provedení, hmotnost a způsob upínání pilových plátků. V neposlední řadě nezapomeňte, na co přesně chcete pilu využívat.

Způsob napájení: AKU versus elektrické pily ocasky

Ocasní pily jsou dostupné ve 2 verzích, a to jako elektrické nebo akumulátorové. Jak to již při pracovním nářadí bývá, každá z těchto alternativ má jisté výhody a také nevýhody. Elektrické modely bývají výkonnější, nemusíte přemýšlet nad jejich dobíjením a zároveň nejste omezeni časem, během kterého s nimi můžete pracovat. Asi jedinou větší nevýhodou je přítomnost napájecího kabelu, což může být při troše nepozornosti nebezpečné.

TIP: Při koupi elektrické ocasky si všimněte délku napájecího kabelu. Měl by mít minimálně 4 m, ideálně ještě více.

Výkon elektrické pily ocasky

AKU ocasní pily jsou zpravidla menší, v jejich těle je však zabudovaný akumulátor, proto mohou být o něco těžší. Jejich plusem je, že nejste při práci omezení kabelem, na druhé straně musíte pilu pravidelně dobíjet a nemůžete s ní řezat donekonečna. Výběr AKU ocasky je specifický v těchto bodech:

  • Výdrž baterie na 1 nabití – všimněte si údaj o typu akumulátoru (např. 12 V, 24 V, 2,5 Ah), obecně platí, že menší modely vydrží v provozu cca 30, ty větší až 60 a více minut
  • Počet akumulátorů v balení – 1 je základ, druhý je výborným bonusem, díky kterému můžete s pilou pracovat, v podstatě, nepřetržitě
  • Doba nabíjení akumulátoru – čím je akumulátor výkonnější, tím déle ho budete muset nabíjet

Řezný výkon ocasní pily

Řezný výkon je jedním z nejdůležitějších parametrů, a to nejen při ocasních, ale jakýchkoliv pilách, resp. při elektrickém "řezacím" nářadí. Právě řezný výkon rozhoduje o způsobu, jakým budete moci daný model využít (typ, tloušťka materiálu atd.). Zároveň jde o parametr, který ovlivňuje hned několik samostatných "podparametrů", a to:

  1. Příkon a způsob napájení
  2. Maximální hloubka řezu
  3. Počet zdvihů/kmitů za minutu (resp. Počet otáček za minutu)
  4. Regulace zdvihů/kmitů
  5. Délka zdvihu/kmitu
  6. Funkce předkmitu

Příkon a způsob napájení

Příkon není z hlediska řezného výkonu na prvním místě. Často se dočtete, že modely s příkonem do cca 700 W jsou ty slabé, ty nad 1 000 W zas neskutečně silné, a že akumulátorové pily musí být zásadně méně výkonné. Není to však stoprocentní pravda. Při porovnávání mnoha produktů se nám potvrdilo, že příkon, ale ani způsob napájení nemá na řezný výkon až takový zásadní vliv.

V překladu, některé akumulátorové pily mají ve skutečnosti lepší řezný výkon než ty napájené ze sítě a kousky s příkonem 500 W dokáží řezat stejně "dobře" jako ty s příkonem 800 W. Samozřejmě, údaj o příkonu pro vás může být orientační pomůckou.

Maximální hloubka řezu

Maximální hloubka řezu hovoří o tom, jaký hrubý materiál můžete s danou ocasní pilou (pro)řezat. Tento údaj je udáván v milimetrech – čím "více" milimetrů, tím hrubší materiál můžete prořezat. Max. hloubka řezu je jiná pro každý typ materiálu – dřevo, plast, kov/hliník atd. Samozřejmě, při každém z materiálů musíte použít i vhodný pilový plátek.

Výměna plátu v ocasní pile

Max. hloubka řezu do dřeva při ocasních pil za cenu okolo 1 700 – 2 500 Kč pohybuje většinou v rozmezí 50 až 160 mm. Kov, ocel, hliník s takovým nářadím proříznete do hloubky 3 až 10 mm a plast do hloubky 40 – 80 mm (tyto údaje jsou pouze orientační). Profi ocasní pily si dokáží poradit i s více než 250 mm řezem do dřeva nebo 130 mm řezem do ocelových trubek.

Počet zdvihů/kmitů/otáček za minutu

Pilový plátek v ocasní pile se při řezání zvedá nahoru a klesá dolů. V závislosti na tom, jak rychle tento pohyb probíhá, bude daná pila schopná proříznout měkčí, tvrdší, tenčí či hrubší materiál. Pozor, tento parametr zvykne být v popisech uváděn pod různými názvy, a to jak počet zdvihů, kmitů nebo otáček za minutu. Otáčky sice v prapodstatě nejsou úplným ekvivalentem ke kmitům/zdvihům, výrobci a prodejci však většinou tento detail neřeší.

Počet kmitů za minutu rozhoduje o celkovém řezném výkonu dané pily, ale také o její univerzálnosti. Při řezání dřeva si vystačíte s jednou, přednastavenou a zároveň nejvyšší rychlostí. Průměrný počet kmitů za minutu při ocasních pil pohybuje okolo 2 700 až 3 000, což je zároveň postačující výkon. Při řezání materiálů, jako je kov či plast, využijete spíše nižší "rychlosti".

Regulace zdvihů/kmitů/otáček

Zde se zároveň dostáváme k dalšímu důležitému parametru, a to možnosti regulace kmitů. Pokud plánujete s ocasní pilou řezat měkké dřevo, tedy borovici, smrk či modřín, regulace kmitů je pro vás bezvýznamná. Při řezání tvrdého dřeva, jako je dub nebo buk, je však vhodné použít nižší rychlosti, což platí i při řezu do hliníku, ušlechtilé oceli, sklolaminátu či plastu (plast by se při příliš rychlém "kmitání" pilového plátku roztavil). Regulace otáček je nápomocná také v začátcích a koncích řezu. Věřte, bez ní se pěkně natrápíte. Dobrou zprávou je, že drtivá většina pil ocasek touto funkcí disponuje.

INFO: Při ocasních pilách s možností regulace kmitů si všimněte, zda jde o regulaci plynulou nebo přednastavenou v 2 až 5 fixních stupních. První zmíněná alternativa vám poskytne o něco více možností.

Délka zdvihu/kmitu

Délka zdvihu/kmitu udávána v milimetrech hovoří o tom, jak vysoko a "nízko" se při řezání pohybuje pilový plátek na pile. Nepsaným pravidlem je, že čím je délka kmitu větší, tím výkonnější je daný kousek. Při ocasních pilách se nejčastěji setkáte s délkou kmitu od cca 13 až do 30 (i více) mm.

Funkce předkmitu

Základní pohyb, který provádí pilový plátek na ocasní pile, jsme již několikrát popisovali – nahoru a dolů. Pokud však pila disponuje funkcí předkmitu (natrefíte také na názvy, jako rozkmit, výkyv nebo orbitální pohyb), k pohybu "nahoru a dolů" při řezání přibude i pohyb dopředu a dozadu.

Akumulátorová pila

Předkmit sice stojí za ne nejkrásnějším/nejčistším řezem (způsobuje zejména odlamování třísek), na druhé straně však při jeho zapnutí můžete řezat efektivněji (rychleji + předkmit si poradí i s hrubšími obrobky). Ocasní pily se obecně používají spíše na hrubší práci, estetika proto při nich není na 1. místě.

TIP: Pokud vámi vybraná ocaska disponuje funkcí předkmitu, ověřte si také to, zda ho lze vypnout a regulovat. Možnosti regulace a vypnutí jsou jen a jen plusem.

Hmotnost, rozměry, materiál a provedení ocasní pily

Hmotnost ocasních pil se pohybuje v rozmezí od 1,5 do 5 – 6 kg. Na hmotnost myslete zejména pokud plánujete s pilou ořezávat větve nebo s ní řezat "nad hlavou" z jiného důvodu. Samozřejmě, pokud bude s ocaskou pracovat žena, je lepší sáhnout po kousku s nižší hmotností.

Ocasní pily nezvyknou být příliš robustní a velké. Z hlediska rozměrů se dají rozdělit do 2 skupin, a to na jakési "normální" pily s rozměry kolem 50 x 10 x 20 cm a menší (většinou akumulátorové), které bývají o něco kratší. Při provedení se zaměřte zejména na materiály a IP krytí. Tělo ocasek zvykne být vyráběny z plastu v kombinaci s různými druhy kovů. Důležitá je zejména celková odolnost (pila by se neměla "rozsypat" po 3. použití). IP krytí hovoří o odolnosti před vniknutím vody a pevných částic, např. prachu.

První číslice po označení IP hovoří o odolnosti vůči prachu, druhá o odolnosti vůči vodě/vlhkosti. Ocasní pily nezvyknou být vodotěsné, z hlediska bezpečnosti byste se však měli poohlédnout po kousku, který má alespoň IP1x (ochrana proti svisle padajícím kapkám vody). Při řezání je o něco důležitější ochrana proti pevným částicím:

  • IP0x – bez ochrany
  • IP1x – ochrana před 50 mm a většími částicemi
  • IP2x – ochrana před 12,5 mm a většími částicemi
  • IP3X – ochrana před 2,5 mm a většími částicemi
  • IP4X – ochrana před 1 mm a většími částicemi
  • IP5X – částečně prachotěsné
  • IP6X – prachotěsné

Rukojeť a rozmístění ovládacích prvků na ocasní pile

Rukojeť je velmi důležitou součástí jakéhokoli ručního nářadí. Při výběru ocasní pily se proto zaměřte na její provedení, povrchovou úpravu a také na rozmístění ovládacích prvků.

  • Rukojeť by měla být ergonomicky tvarovaná, což znamená, že vám musí dobře padnout do ruky
  • Nejideálnější je protiskluzová povrchová úprava, tedy pogumovaný povrch
  • Ovládací prvky (tlačítko ON/OFF, regulace kmitů, tlačítko pro zapnutí/vypnutí předkmitu atd.) by se měly nacházet v blízkosti vašich prstů – v překladu, pilu byste měli vědět ovládat jednou rukou

Řezání dřeva pomocí ocasní pily

Doplňky a funkce ocasních pil

  • Grip: Jde o nástavec, který nasadíte na spodní část pily (takříkajíc obepíná pilový plátek) a slouží jako opěrka, např. při řezání větví. Všimněte si, zda tento grip není na pile nasazen fixně. U některých typů prací by vás mohl omezovat.
  • Nastavení úhlu řezu: I tuto funkci využijete při řezání v různých netradičních polohách (zespodu desky, ve výši...).
  • LED světlo: Jde o menší LED světlo, kterým si lépe posvítíte na právě vedený řez.
  • Ochrana prstů/rukou: Nachází se na konci rukojeti, při pilovém plátku, její funkce je zřejmá, je dobré, pokud je odnímatelná.

Jak vybrat ocasní pilu na pórobeton a cihlu

Originální ocasní pily na cihlu nebo pórobeton vypadají na první pohled trochu jinak. Jejich tělo je robustnější, nejvýraznějším rozdílem jsou však zejména pilové plátky – jsou podstatně širší (připomínají klasickou ruční pilku na dřevo). Nicméně pórobeton, klasické pálené cihly či jiné podobné materiály lze řezat i pomocí klasické ocasky. Musíte si však pořídit vhodné pilové plátky. Mají tupé zuby, které jsou rozmístěny dále od sebe. Cena pilových plátků na pórobeton či cihlu se pohybuje okolo 400 Kč za kus.

Upínání pilových plátků

Pilové plátky jsou velmi důležitou, ne-li nejdůležitější, součástí ocasních pil, jejich výběru proto věnujte patřičnou pozornost. V první řadě si všimněte, zda vámi vybraná ocaska disponuje rychloupínacím systémem pro výměnu pilových plátků (tzv. SDS systém), při kterém nemusíte používat žádné nářadí.

Druhým důležitým parametrem, který stále souvisí se samotnou pilou, je způsob upínání pilového plátku. Na výběr máte pilové plátky s univerzální/standardní upínací stopkou 1/2 " a ty se stopkou ve tvaru T. T upínací plátky "sedí" jen do některých modelů pil, zároveň jsou hůře dostupné.

POZOR: Upínací stopky na pilových plátcích mohou mít nejen různý tvar, ale také rozměry. Jejich kompatibilitu s vaší pilou si proto vždy pro jistotu ověřte.

Při každém pilovém plátku byste měli najít informaci, která hovoří o jeho využití – na dřevo, kov, plast, sklolaminát, laminát atd. Parametr, který vám napoví, na řezání jakých materiálů je daný kousek vhodný, je také TPI – počet zubů na palec, tedy na 2,54 cm. Pilové plátky 6 a 10 TPI se zpravidla používají na řezání dřeva, ty 24 TPI na řezání kovu a 12 TPI na řezání plastu.

Cena ocasních pil + tipy na populární značky

Cena ocasních pil se pohybuje od 900 do více než 20 000 Kč. To už však mluvíme o profi kouscích. Modely z dílen známějších značek, jako je Black & Decker, Bosch ci Makita bývají dražší, ty "bez jména" levnější. Rozdíly v cenách mezi AKU a elektrickými modely nejsou až tak výrazné. O ceně rozhoduje spíše výkon a zmiňovaná značka. Po jaké drahé či levné pile byste měli sáhnout právě vy?

  • Pokud hledáte ocasku na občasné řezání do nepříliš pevných nebo hrubých materiálů, vystačíte si i s kouskem za 900 – 1 200 Kč.
  • Pokud chcete mít jistotu, že pila vydrží roky a zároveň bude dostatečně výkonná, hledejte v cenové kategorii od 1 200 do 3 700 Kč.
  • Jak bylo zmíněno, pily za cenu od 5 000 Kč výše patří k profi nářadí, jejich koupě se vám vyplatí pouze pokud plánujete řezat hodně a často.

Pokud se při výběru orientujete raději podle značky, doporučujeme sáhnout po kouscích z dílny Black & Decker, Bosch, Makita, Dewalt či Parkside. Níže se můžete podívat na malý přehled cen a krátké specifikace produktů od těchto výrobců.

Ocasní pily Black & Decker

Nabídka ocasních pil Black & Decker je ze všech ostatních, námi vybraných značek nejméně pestrá. Najdete v ní modely za 1 200 až 3 000 Kč a také sady nářadí, AKU, i elektrické pily a také originální ocasní pily na pórobeton. Většina z nich je trošku robustnější. Rukojeti mají velmi praktické a příjemné tvarování a protiskluzovou povrchovou úpravu.

Ocasní pily Bosch

Dražší, ale stále cenově dostupné, to jsou ocasní pily Bosch, které stojí od 2 000 do 10 000 Kč. Převážná většina ocasek od Bosch patří do skupiny akumulátorových, natrefili jsme však i na několik modelů napájených ze sítě. Společným znakem produktů od tohoto výrobce je nízká hmotnost, ergonomická + protiskluzová rukojeť a velmi kompaktní rozměry (některé ocasky Bosch připomínají spíše příruční nářadí).

Ocasní pily Einhell

Cena ocasních pil Dewalt začíná na cca 2 800 a končí na více než 20 000 Kč. Ano, jde o dražší značku. V nabídce Dewalt jsme našli elektrické i AKU ocasní pily s hmotností od 1,4 do cca 5, 5 kg. O jejich kvalitě v tomto případě není nutné polemizovat. Nejdražší modely jsou prodávány spolu s kufříkem, náhradním akumulátorem a dalšími doplňky.

Ocasní pily Makita

Ergonomicky tvarovaná rukojeť s protiskluzovou úpravou, nízká hmotnost, SDS systém pro výměnu pilových plátků, to je společná specifikace ocasních pil Makita. Nejlevnější modely této značky můžete vlastnit již za cca 2 000 Kč. Cena těch dražších se pohybuje okolo 13 000 – 15 000 Kč. I u tohoto prodejce naleznete AKU i elektrické kousky.

Ocasní pily Parkside

Všichni víme, že LIDL značka Parkside není úplný strop z hlediska kvality, tyto výrobky jsou však spotřebiteli velmi oblíbené – jsou cenově dostupné a přiměřeně kvalitní. Klasickou ocaska si v LIDL koupíte za cca 600 Kč.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr našeho návodu na výběr ocasní pily jsme si pro vás připravili několik odpovědí na často kladené otázky. Uděláme si menší pořádek v pojmech, poradíme, jak používat funkci předkmitu a pomůžeme se vám rozhodnout, zda je pro vás vhodnější ocaska nebo přímočará pila.

Jaký je rozdíl mezi ocasní, mečovou či šavlovitou pilou?

Žádný. Ocasní pily se prodávají i pod těmito názvy. O tom, že se s určitostí díváte na pilu ocasní, vám napoví její specifický tvar a umístění pilového plátku.

Jak a kdy používat funkci předkmitu?

Slabší předkmit používejte při řezání hliníku, tvrdého dřeva nebo měkké oceli. Střední předkmit vám pomůže při práci s hliníkem, měkkými kovy a překližkou. Nejsilnější předkmit si na ocasce zapněte pouze při řezání dřeva nebo bouracích pracích.

Ocasní nebo přímočará pila?

Ocasky mají o něco širší využití. Můžete s nimi řezat v různých polohách, jsou vhodné i na hrubší práce, jako je bourání staré kůlny či řezání větví. Přímočaré pily jsou zas o něco přesnější – využijete je zejména při řezání obrobků, při kterých je důležitý čistý a přesný řez. Nejsou vhodné pro řezání nad hlavou a nekamarádí se ani s trubkami či větvemi.

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 30.04.2021
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek