Nejlepší parní čističe na koberce, podlahy, okna i sedačky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší parní čističe
- Parní čističe – recenze
- Kärcher SC 3
- Maxxx parní mop 5v1
- ETA 1264 AquaBelo
- Kärcher SC 1
- Jak fungují parní čističe
- Druhy parních čističů podle konstrukce
- Parametry parních čističů
- Funkce parních čističů
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- ETA 2266 Aquatic
- Hoover SSNH 1000
- Rovus Parní Nano čistič na podlahy
Parní čističe jsou ekologickou alternativou čištění nejrůznějších povrchů od mastnot či jiných nečistot. Mají mnoho variant, které se liší vhodností použití v konkrétních situacích.
Poradíme vám, jaký parní čistič si vybrat do vaší domácnosti a na jaké parametry se při výběru zaměřit. Dáme vám také tip na pár osvědčených modelů parních čističů.
Nejlepší parní čističe
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Kärcher SC 3 EasyFix ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Rowenta RY8561WH ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
ETA 1264 90000 Aquabelo ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Sencor SSC 3001YL ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Solac LV1350 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Ariete Xvapor Deluxe 4146 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Parní čističe – recenze
K čištění podlahy, oken, sprchového koutu, čalounění – parní čistič si najdete uplatnění v každé domácnosti. Pokud nad ním uvažujete, mohli by vás zaujmout naše recenze mezi spotřebiteli oblíbených modelů.
Jak fungují parní čističe
Základem každého parního čističe je nádobka s vodou a ohřívacím tělesem. Těleso vodu ohřívá na vysokou teplotu, ta se přitom mění na páru a prochází přes speciální tvarovanou trysku, přičemž stoupá její tlak. Tlak v kombinaci s teplem a vlhkostí páry narušuje i silně usazené mastnoty a jiné nečistoty, které pak můžete jednoduše otřít.
Vysoká teplota páry zároveň povrchy dezinfikuje, protože většina mikroorganismů vysokou teplotu nesnese.
Parní čističe můžete použít na čištění podlah a obkladů v kuchyni, koupelně, na WC či jinde v obydlí. Vhodné jsou i na čištění plastů, např. hraček či jiných předmětů, se kterými přicházejí do kontaktu děti nebo domácí zvířata. S parními vysavači můžete čistit i textilie a čalounění, a to doma i v autě.
Parní čističe se podle principu dělí na:
- Jednokomorové – disponují jedinou nádrží na vodu, v níž se voda ohřívá a mění na páru. Tato nádrž má bezpečnostní uzávěr, který před otevřením uvolní tlak. Toto opatření je nezbytné, aby vás horká voda pod vysokým tlakem nepopálila. Nevýhodou jednokomorových parních čističů je, že během provozu do nich nemůžete doplňovat vodu. V případě jednokomorového čističe tedy volte model s co největší nádrží na vodu a počítejte s tím, že čištění velkých ploch s ním bude zdlouhavější (doplňování vody trvá dlouho).
- Dvoukomorové – disponují dvěma nádržemi na vodu. První je tlaková – v ní se voda ohřívá a mění na páru. Z druhé nádrže si zařízení automaticky čerpá vodu do první – tato nádrž není pod tlakem, proto do ní můžete vodu kdykoliv během používání čističe doplnit. Dvoukomorové parní čističe se tedy hodí i pro čištění velkých ploch.
Druhy parních čističů podle konstrukce
Na trhu najdete parní čističe v různých konstrukčních provedeních, které je předurčují k použití v různých situacích:
- Ruční parní čističe – jde o kompaktní čističe, jejichž předností je nízká hmotnost, snadná manipulace a vysoká mobilita. Zpravidla jsou vybaveny dlouhou kuželovou parní tryskou, díky které se dostanou téměř všude, i do těch nejméně přístupných rohů a částí vašeho příbytku. Jsou nejlevnější ze všech druhů parních čističů, jejich kompaktní rozměry jsou ale vykoupeny malým výkonem. Nehodí se proto na čištění velkých ploch.
- Parní mopy – konstrukcí připomínají tyčové vysavače, funkci vysávání u nich však nenajdete. Hodí se na čištění velkých povrchů – především podlah. Některé typy dřevěných či laminátových podlah s nimi ale čistit nemůžete, protože by podlaha mohla absorbovat vlhkost a nafouknout se. Jsou dražší než ruční parní čističe, nejsou tak kompaktní a mobilní, mají však zpravidla vyšší výkon a dokážou generovat větší množství páry za stejný čas. Některé parní mopy můžete díky dodanému příslušenství proměnit i na kompaktní ruční parní čističe, které se dostanou i na méně dostupná místa.
- Pojízdné parní čističe – podobají se na klasické vysavače, ale disponují pouze funkcí parního čištění. Jsou dražší než přecházející druhy parních čističů, i přes kolečka jsou méně skladné, ale díky příslušenství se s nimi dostanete i na méně přístupná místa. Jsou výkonné a dokážou vytvářet velké množství páry na čištění rozměrných ploch.
- Parní vysavače – univerzální zařízení, které mohou konstrukcí připomínat tyčový či běžný vysavač. Kombinují v sobě funkci parního čištění a vysávání na sucho i na mokro. Můžete je použít na čištění podlah, obkladů, ale klidně i koberců, sedaček a jiného čalounění. Nabízejí vysoký čisticí výkon, ale jejich cena je poměrně vysoká.
Parametry parních čističů
- Objem nádrže na vodu – čím větší je, tím déle můžete s čističem pracovat. Na druhé straně, s vysokým objemem roste i hmotnost zařízení, proto jsou lepší dvoukomorové čističe, do kterých můžete vodu průběžně doplňovat. V praxi se setkáte s objemem nádrže 0,5 l při ručních čističích až po více než 1,5 l při pojízdných parních čističích.
- Provozní tlak páry – čím vyšší je, tím intenzivnější dokáže čistič na nečistoty působit. S vyšším tlakem tedy roste i rychlost práce. Minimální tlak, který byste měli od parního čističe požadovat je cca 2 bary. Ten dosahují ruční parní čističe, při parních mopoch se setkáte s hodnotami cca 3,5 baru, pojízdné parní čističe dokáží vyvinout až 4,5 baru a nejlepší parní vysavače vám poskytnou tlak až 7 barů.
- Příkon – setkáte se s hodnotami od 1 000 W při kompaktních ručních čističi až po více než 2 000 W při pojízdných čističi. Od příkonu závisí, jak dlouho budete čekat na ohřev vody v nádrži – platí, že čím více vody, tím déle ohřev trvá a čím vyšší výkon, tím kratší ohřev trvá. Čističe s nízkým příkonem mají zpravidla i nižší provozní tlak páry, což je předurčuje na méně náročné práce.
- Provozní doba a plošný výkon – tyto parametry udávají, jak dlouho můžete s přístrojem pracovat na jedno naplnění nádrže vodou, resp. jakou plochu dokážete za tento čas vyčistit. Jde spíše o odhad než o přesně vypočtené hodnoty.
- Čas nahřátí – udává, jak dlouho se voda v čističi nahřeje na provozní teplotu, tj. po jakém čase od jeho zapnutí můžete začít pracovat. Udává se pro plnou nádrž studené vody.
- Akční rádius – udává poloměr v metrech od el. zásuvky, v jehož rámci má čistič dosah. V úvahu se bere délka přívodního kabelu spolu s délkou čističe včetně trysky.
Funkce parních čističů
- Regulace množství páry – díky této funkci můžete čistič používat i na citlivé povrchy bez obav, že by se poškodily. Ne každý povrch totiž snese intenzivní zásah párou.
- Bezpečnostní ventil – nedovolí vám otevřít nádrž na vodu, dokud je pod tlakem. Také zabraňuje vylití vody.
- Dětská pojistka – zabrání náhodnému stisku tlačítka a spuštění čističe dětmi či nepoučenými osobami.
- Automatické vypnutí – po vyčerpání vody v nádrži se čistič automaticky vypne a zabrání tak přepálení topného tělesa.
- Odvápňovací systém – zabraňuje usazování vodního kamene v útrobách čističe při používání vody z vodovodu. Pokud čistič touto funkcí nedisponuje, měli byste používat pouze destilovanou vodu.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Stále nevíte, který parní čistič je pro vás nejlepší? V tom případě jsou pro vás důležité nejen parametry a technické vlastnosti, ale i praktické využití čističe. Na nejčastěji kladené otázky jsme se rozhodli odpovědět. Pokud vás zajímá ještě něco, napište nám do komentářů pod článkem.
Mohu parní čistič použít i na matrace?
Je každý parní čistič vhodný na laminátovou podlahu?
Jaké jsou nejčastější poruchy parních čističů?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Seznam článků
Parní čistič s odsáváním na podlahy, auto, čištění oken, kamene i matrací. Jak ho správně použít?
Pokud vlastníte parní čistič nebo přemýšlíte nad koupí takového přístroje, měli byste vědět, jak při čištění správně postupovat. Parní stroj je praktický pomocník, kterého využijete nejen ve své domácnosti. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, jak správně používat parní čistič,... Přečíst článek
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek