Nejlepší pánve 2024 Litinové, Keramické, Grilovací – recenze, test, srovnání

Ať kuchař nebo kuchařka, každému vyhovuje jiný druh pánve. Někdo má rád mělké, jiný hluboké. Někdo má rád keramické a další zase používá téměř na všechno grilovací. Nebudeme vás přesvědčovat o tom, kterou pánev máte používat. Nabízíme vám pouze seznam nejlepších pánví ve více kategoriích.

Pánve

Podívali jsme se na redakční testy pánví, uživatelské recenze a hodnocení a sestavili jsme žebříček nejoblíbenějších a nejkvalitnějších pánví. Žebříček není trvalý, průběžně ho upravujeme na základě nově dostupných informací (testů, recenzí, vašich hodnocení). Vše můžete ovlivnit i vy, stačí se zapojit do diskuse pomocí komentářů v dolní části této stránky.

Nejlepší keramické pánve

Názov Hodnotenie Detail
Orion Grande 27 cm   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Kela Kerros 32 cm   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
GreenPan Smart 28 cm   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Toro 263206 24 cm   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Banquet Inspira 28 cm   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší grilovací pánve

Názov Hodnotenie Detail
Lodge Litinová 26 cm   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Mineral B Element DB561628   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Tescoma SmartCLICK 26 x 26 cm   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Tefal Daily Cook G7314055   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Cattara Litina 30 cm   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Nejlepší klasické pánve

Názov Hodnotenie Detail
Tefal Duetto+   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
WMF 748286021   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Tescoma President Stone 28 cm   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Orion Pánev litinová 30 cm   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Tefal Unlimited 28 cm   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Druhy pánví

Vybrat si můžete ze čtyř základních druhů pánví – klasických, grilovacích, palačinkových a wokov. Každá z nich je vhodná pro přípravu jistého druhu jídla, proto pokud budete toto hlavní faktor vašeho výběru, víte, co potřebujete.

  • Klasická pánev: Jde o nejběžnější a nejpoužívanější druh pánve. Má rovné dno a primer vysoký okraj, proto je vhodný na rychlé smažení na horkém oleji, vaření omáček či dušení masa.
  • Grilovací pánev: Pánev má buď hladký, nebo vroubkovaný povrch, obvykle má tvar čtverce. Disponuje většinou nízkými okraji a jednou rukojetí. Použitý materiál, který je zárukou dlouhé životnosti a rovnoměrné distribuce tepla, se podepsal pod vyšší hmotnost pánve.
  • Palačinková pánev: Pánev s nízkými okraji a hladkým povrchem, který zajišťuje rovnoměrné pečení, má průměr 25 až 27 cm.
  • Wok: Jde o pánev se zkosenými hranami, dno woku je menší než horní obvod. Při vaření má přirozeně dno vyšší teplotu než stěny woku.

Jak správně vybrat pánev

Při výběru pánve je v první řadě důležitý materiál, z tkorého je vyrobena. Každý z nich se totiž vyznačuje jinými vlastnostmi a jinak k němu třeba přistupovat při čištění.

Materiál

Na trhu najdete pánve z různých materiálů, na jejich výrobu se používají hliník, keramika, litina, teflon, nerezavějící ocelí měď. Každý z materiálů se vyznačuje jinou odolností a tepelnou vodivostí.

Hliník

Při výrobě pánví se používá nejvíce, je dobře tepelně vodivý a teplo rozkládá rovnoměrně. Při výběru hliníkové pánve se řiďte zásadou čím hrubší hliník, tím lepší jsou vodivé vlastnosti pánve. Tyto pánve jsou poměrně levné.

Teflonová pánev

Při opakovaném zahřívání se hliníkové pánve mohou deformovat. Pokud hliníkovou pánev, tak potom vyrobenou z tvrzeného hliníku. Ten je extrémně odolný a vhodný i do myčky.

Keramika

Keramické pánve se sice ohřívají pomaleji, ale navaření při stálých teplotách jsou ideální. Dobře se s nimi manipuluje, protože jsou lehké, na druhé straně jsou však poměrně křehké. Na dušení či vaření omáček je to však vhodná volba.

Litina

Pokud se budete o ni starat, vydrží vám celý život. Jde totiž oextrémně odolné, avšak trochu těžké pánve. Taková pánev se zahřívá pomaleji, její výhodou však je rovnoměrné rozložení tepla. Péče o litinové pánve je jednoduchá, vyhněte se však jejich delšímu ponechávání ve vodě, aby nezhrdzaveli.

Teflon

Pokud hledáte pánev snepřilnavým povrchem, volba by měla padnout na některý z teflonových modelů. Vybírejte si však z kvalitnějších pánví z vícevrstvých teflonových materiálů, které jsou odolnější než levné teflonové pánve.

Malá pánev

Nerezová ocel

Navzdory horší vodivosti patří tento lehký a odolný materiál k oblíbeným. Jejich výhodou je jednoduché čištění, které je možné i v myčce nádobí. Nerezová vrstva nemá žádné speciální vlastnosti, a proto se jídlo velmi snadno připálí.

Měď

Měděné patří mezi nejdražší pánve. Používají je často profesionální kuchaři. Pochlubit se mohou vynikající a rovnoměrnou distribucí tepla a téměř nekonečnou životností, v případě, že se o ně dobře staráte. Protože měď může reagovat s jídlem a uvolňovat toxické látky, jsou měděné pánve z vnitřní strany potažené ocelí nebo antikorem.

Držadlo pánve

V případě, že plánujete pánev používat na dopékání v troubě, měli byste se zajímat o to, zda je ručka tepelně izolovaná, tedy zda se v troubě neroztaví. Některé se dají totiž v troubě použít, avšak do omezené teploty. Obvykle platí, že čím je vyšší hmotnost pánve, tím je držadlo lépe zhotovené. Nemělo by vést teplo, abyste při vaření nepopálili, v případě pánví, které se dají vložit do trouby, jsou držadla buď izolované, nebo se dají složit.

Poklice pánve

Při woku a klasické pánvi se bez ppokrievky při vaření často neobejdete. obvykle bývá součástí balení, v případě, že ne, byste se měli zajímat o to, zda ji výrobce k pánvi nabízí. Při poklicích je standardem otvor na únik páry, modernější modely disponují i otvorem na přilévání.

Pánev s poklicí

Velikost a hloubka pánve

Nejběžnější prodávané pánve mají průměrně 26 až 28 cm, což je dostatek místa na učinění menší ryby či 4 kousků masa. Pokud tedy nebudete vařit jen pro sebe, určitě na velikosti nešetřete. Pokud ji neplánujete používat pouze na smažení, měla by být pánev i dostatečně hluboká.

Vhodný sporák

Při výběru pánve se nezapomeňte informovat o tom, zda je vhodná pro váš sporák. Při plynovém, elektrickém a sklokeramickém povrchu byste s tím neměli mít problém, pozor si však určitě dejte v případě, že máte domasporák s indukční deskou. Takové pánve totiž musí mít ve dně ocel.

Údržba

Navarili jste a už jen zbývá umýt nádobí? Pak se vám jistě bude hodit pánev, která se dá vložit do myčky. Vzhledem k tomu, že některé pánve jsou poměrně velké a těžké, následná úrdžba nemusí být vůbec jednoduchá.

Pánev na maso

Pokud máte tu možnost, raději si vyberte model, který lze umýt v myčce, pokud ne, vyberte si takový, který můžete bez obav z poškození mýt klasickým způsobem. Určitě byste však neměli pánev umývat ještě dokud je horká, abyste prodloužili její životnost.

Nejčastější otázky a odpovědi – FAQ

Pánev – ať už na palačinky, grilovací nebo klasická, nechybí v žádné kuchyni. Podstatné parametry výběru jsme vám objasnily, vyplynuly z nich však ještě další otázky. Rozhodli jsme se na ně co nejpodrobněji odpovědet na tomto místě. Pokud se i vy chcete zeptat, napište nám do komentářů a my vám na otázky co nejdříve odpovíme.

Může jít pánev do trouby?

V případě, že je rukojeť pánve vyrobena z materiálu, který se v troubě neroztaví, můžete ji použít na zapékání v troubě. Některé pánve mají madla z plastu, některé z kovu, u některých se dá ručka odejmout. Plastové samozřejmě do trouby vhodné nejsou, ale kovové ano. I v případě, že se dá ručka složit, můžete pánev použít i na zapékání v troubě. Vždy se však informujte, jaké max. teplotě můžete pánev vystavit.

Jakou pánev na steaky a jakou na palačinky?

Na steaky jsou vhodné pánve s vyšším okrajem, buď grilovací, nebo klasické. Existují také speciální steakové pánve z kovu. Mohou mít hladký nebo vroubkovaný povrch. Na palačinky jsou vhodné pánve s nízkými okraji a hladkým povrchem, který zajišťuje rovnoměrné pečení.

Tefal, Tescoma, Delimano, Lamart – jak si vybrat?

Při výběru se řiďte několika základními věcmi. Je důležité zvážit, na jaký typ sporáku je pánev vhodná, z jakého je materiálu, na co ji chcete používat a pod. Teprve potom třeba rozhodovat o značce. Všechny z jmenovaných jsou kvalitní a mají i dobré recenze. K nejprodávanějším se řadí Delimano pánve, oblíbené jsou však i značky Tefal, Tescoma a Lamart.

K čemu slouží Tefal s odnímatelnou rukojetí?

Pánve s odnímatelnou rukojetí této značky jsou vhodné do trouby a do myčky. Můžete je používat pro přípravu pokrmů na sporáku i v troubě. Bez ručky je pánev vhodná i na servírování.

Starší modely, které již nejsou dostupné

 

Seznam článků

Nejlepší grilovací pánev na steaky

Nejlepší grilovací pánev na steaky

Druhů pánví je nepočítaně a vybrat si tu správnou může být někdy skutečně velký problém.   Víte však, z čeho jsou vyrobeny pánve, na kterých si děláte míchaná vejce nebo smažíte maso? Nejběžnější pánví v domácnostech je  teflonová   pánev,  která má však stejně minusů jako plusů... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.8%)
Datum publikování: 21.03.2017
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek