Nejlepší paddleboardy 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší paddleboardy
- Paddleboard – recenze
- Paddleboard Aqua Marina Fusion
- Paddleboard Aqua Marina Beast
- Paddleboard Aqua Marina Breeze
- Co je to paddleboarding: historie, princip a vliv na zdraví
- Jak si vybrat paddleboard
- Nafukovací versus pevný paddleboard
- Typy paddleboardů
- Jak vybrat správnou velikost paddleboardu
- Jak vybrat ploutve na paddleboard: tvar, velikost, rozmístění a možnosti nastavení
- Jak vybrat pádlo k paddleboardu
- Jak vybrat příslušenství k paddleboardu
- Vodítko – SUP leash
- Pumpy k nafukovacímu paddleboardu
- Další praktické doplňky k paddleboardu
- Jak vybrat oblečení na paddleboard
- Jak pečovat o paddleboard
- Jak jezdit na paddleboardu
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Nafukovací paddleboard pro začátečníky Itiwit
Láká vás surfování? Bohužel, realizovat tento sport v našich zeměpisných šířkách není reálné. Naštěstí, existuje jedna skvělá alternativa, kterou je paddleboarding. Pokud si chcete pádlování na desce užít na vlastní kůži, měli byste začít výběrem toho správného SUP, tedy desky, která vám na vodě, a to doslova, poskytne dostatečnou oporu.
Připravili jsme si pro vás návod, jak vybrat ten nejlepší paddleboard a vše potřebné příslušenství.
Nejlepší paddleboardy
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Aqua Marina Beast ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Bodyglove Raptor+ ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Bestway Hydro-Force Panorama ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Hydro Force Aqua ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Itiwit Minimalibu 500 ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Tambo Race ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Paddleboard – recenze
Ani ten nejlevnější paddleboard nekoupíte za méně než 5 000 Kč, což není malá investice, však? Abyste zbytečně nevyhazovali peníze za desky, které pro vás nebudou vhodné nebo se začnou rozpadat po první sezóně, připravili jsme si pro vás recenze několika kousků, které jsou dostupné na našem trhu.
Co je to paddleboarding: historie, princip a vliv na zdraví
Paddleboarding, stand up paddleboarding nebo SUP, vodní sport s kořeny v surfingu vznikl na Havaji, kde se do dnešní podoby zformoval v průběhu 20. let 20. stol. Je však zajímavé, že podobný způsob přepravy po vodě byl poprvé zdokumentován již v období kolem 3 000 let p.n.l. v oblastech Itálie, Peru, Číny či Izraele.
Paddleboarding patří v současnosti k nejvíce rozvíjejícím se sportům na světě. V zahraničí zaznamenal první obrovský úspěch kolem roku 2013, u nás se tak stalo v posledních cca 4 letech. Za touto popularitou stojí zejména fakt, že SUP můžete používat kdekoli, od stojatých vod přes divoké tekoucí řeky až po moře s vlnami. Druhým důvodem je, že paddleboarding je nesmírně zdravým sportem.
Paddleboarding patří k aerobním pohybovým aktivitám, které jsou prospěšné pro kardiovaskulární systém, ale například i udržování normální váhy. Kromě toho je prokázáno, že při pádlování na desce zatěžujete rovnoměrně celé tělo, přičemž zapojujete velkou skupinu svalů, a to od spodní části nohou až po krk, a v neposlední řadě zlepšujete i vaši rovnováhu a fyzickou kondici.
Jak si vybrat paddleboard
Vhodná délka, šířka, tloušťka, objem, typ, kvalita a správné příslušenství, to je jen polovina úspěchu. Při výběru paddleboard nesmíte zapomínat ani na vaše zkušenosti a to, jaké vody budete brázdit nejčastěji. V následujících řádcích si všechny důležité parametry, typy desek a jiné rozdíly, které byste měli při výběru a koupi SUP zohlednit.
Nafukovací versus pevný paddleboard
"Je pro mě lepší nafukovací nebo pevný paddleboard?" Toto je jedna ze základních otázek, kterou byste si měli položit ještě předtím, než začnete zvažovat vhodný typ, rozměry či značku vaší nové desky. Kromě ceny se mezi těmito verzemi paddleboardů totiž najde i několik dalších rozdílů.
Pevné paddleboardy
Pevné paddleboardy se vyrábějí z pěny, laminátu, kevlaru, plastu či dřeva. Za obecně nejlepší volbu jsou považovány epoxidové desky z pěnového jádra laminovaného vrstvami skleněného vlákna. Jsou pevné, odolné a lehké. Na druhé straně se však nedá říct, že ostatní zmíněné materiály musí být vysloveně nevhodné.
Výhody:
- Pevnou desku nemusíte na jízdu nijak připravovat, složíte ji z auta a můžete jít do akce
- Pevné desky jsou rychlejší, někteří je označují i za snadněji manévrovatelné
- Jsou vysloveně ideální na paddle surfování
- Mají mnohem lepší stabilitu při silném větru a při sjíždění vodních toků – neklidné vody
Nevýhody:
- Větší váha a rozměry – podstatně náročnější přenos
- Nákladnější opravy při poškození desky
- Nesrovnatelně vyšší cena
- Mají horší stabilitu, což je však problémem pouze pro začínající paddleboardisty
Nafukovací paddleboardy
Nafukovací paddleboardy jsou velmi populární, a ne jen kvůli nižší ceně. Jsou tlustší, takže mají lepší stabilitu, což platí zejména při pomalé jízdě na klidné vodě, a jsou mnohem lehčí a skladnější (přenesete je i v batohu). Je zajímavé, že nafukovací desky jsou po nafouknutí stejně pevné jako ty pevné.
Aby vám však nafukovací SUP přinesl všechny výše zmíněné benefity, musíte si vybrat ten správný, resp. kvalitní. První alternativou jsou desky vyrobené z jedné vrstvy, které jsou o něco hrubší (tloušťka kompenzuje nižší pevnost jedné vrstvy materiálu) a mají několik výztuží. Druhou, dražší, avšak i lepší volbou jsou vícevrstvé paddleboardy. Jsou vyrobeny z několika vrstev, nejčastěji z pevného PVC v kombinaci s textilními vlákny. Taková konstrukce se zvykne nazývat také jako Drop Stitch.
Výhody:
- Nižší cena
- Skladnost – nafukovací paddleboard přenesete v batohu nebo příruční tašce
- Výborná volba pro začátečníky – lepší stabilita
- Ideální volba na rybaření a procvičování jógy
Nevýhody:
- Před jízdou musíte paddleboard nafouknout – nutnost dokoupení pumpy
- Riziko propíchnutí
- Horší ovládání při silném větru nebo na neklidné vodě
- Nafukovací desky nemusí být svými vlastnostmi dostačující pro pokročilé paddleboardisty
Typy paddleboardů
Ve skutečnosti známe pouze 3 základní paddleboardové desky. Mluvíme o surf SUP, allround SUP a flatwatter SUP. Všechny další specifické desky jsou už jen jakýmisi podtypy. Jde konkrétně o race SUP, touring SUP, wind SUP, jóga SUP a fishing SUP. Liší se zejména tvarem, ale i některými vlastnostmi, na kterých závisí, zda jsou vhodné pro jízdu na klidné vodě v jezeře, splav vodního toku nebo bláznění se na mořských vlnách.
Allround SUP
Allround desky patří k univerzálním modelům. Jsou vhodné pro různé styly paddleboardingu. Jde o nejlepší volbu pro začátečníky, protože na nich můžete postupně prozkoumat všechny aspekty tohoto sportu. Allround SUP jsou delší, širší, tlustší a mají zaoblené oba konce. Dají se používat na zcela klidné vodě, sjíždění řek a také při surfingu na vlnách. Jelikož se na nich mnohdy nacházejí i otvory k namontování plachty a popruhů na nohy, můžete na nich absolvovat i první windsurfing tréninky.
Flatwatter SUP
Stačí, když si přeložíte slovíčko Flattwater (plochá voda) a budete vědět, na co slouží tyto desky. Ano, jde o modely, které jsou nejlepší na paddleboarding v klidných, tedy stojatých vodách, s větrem v zádech. Bývají podstatně delší, trochu užší, na okrajích jsou zaoblené a mají špičatější nos. Tyto vlastnosti zlepšují jejich schopnost prořezávat vodu a klouzat se po hladině, díky čemuž pěkně drží směr a jsou stabilní.
Surf SUP
Tyto desky jsou kratší, mají užší a pouze mírně špičatý nos, užší, avšak bez náznaku špičatých tvarů, je i ocas, boky jsou zaoblené o něco více než u jiných, např. allround SUP. Surf SUP mnozí tvarem připisují k banánu. Jak napovídá už jejich název, jde o desky vhodné pro surfování s pádlem. Jsou uzpůsobeny k tomu, aby ve vyšší rychlosti dobře držely směr, "řezali" vlny a byly snadno ovladatelné při změnách směru. Surf SUP však můžete využívat i v klidných vodách. Výhodou je, že ve srovnání s jinými deskami jsou pomalejší a pěkně drží směr, nevýhodou zas jejich horší stabilita.
Race SUP
Race SUP, tedy desky vhodné na závody, jsou jakousi podkategorií flatwatter modelů. Mají podobný tvar, jsou však užší, více protáhlé, mají vysloveně špičatý nos a zkosený ocas. V praxi to znamená, že race SUP lépe "prorážejí" vodu, kloužou se po ní ještě lehčí, a proto slouží vysloveně na rychlou jízdu. Pro začátečníky jsou také nevhodné, protože udržet stabilitu na takové desce dá zabrat i starým harcovníkům.
Touring SUP
Turistické desky jsou uzpůsobeny na rychlejší "jízdu vpřed" při stejné rychlosti. Proto je oceníte zejména při delších výletech na klidné vodní hladině. Touring SUP mají podobný tvar jako flatwatter nebo race desky. Jejich hlavním specifikem je kombinace špičatého nosu a posuvného trupu. Obecně jsou za lepší volbu považovány nafukovací turistické SUP, protože poskytují více pohodlí. Jejich nedílnou součástí jsou také bungee popruhy na připevnění zavazadel.
Fishing SUP
Fishing SUP nahrazují rybářský člunek. Tvarem spadají do kategorie allround, flatwatter nebo race desek. Jejich předností je velmi dobrá stabilita a podstatně vyšší nosnost, jelikož na ně musíte naložit sebe i rybářskou výstroj spolu s dalšími nezbytnostmi na delší vodácký výlet. I při fishing SUP platí, že se na nich musí nacházet úchyty na bungee popruhy. Rybářské desky mohou být, teoreticky, pevné, obecně jsou však za lepší alternativu považovány nafukovací modely.
Jóga SUP
Desky na jógu jsou k nerozeznání od těch allround. Jsou specifické větší šířkou, která zabezpečuje extrémně dobrou stabilitu. Ze stejného důvodu se na jógu používají zejména nafukovací modely, které jsou přirozeně stabilnější a mají stejnou tloušťku od ocasu k nosu. Některé jóga SUP disponují i různými vylepšováky, například speciálními úchyty na propojení více desek při skupinovém cvičení nebo jejich upevnění o pevný bod (abyste během cvičení neodplávali).
Wind SUP
Hybrid paddleboard a základní windsurfingové desky, to je wind SUP. Tyto desky tvarem připomínají allround modely, není to však pravidlem. Na jejich vrchní části se nacházejí popruhy na nohy a systém na uchycení plachty. Výhodou windsurfingových paddleboardů je zejména to, že když nefouká vítr, plachtu můžete jednoduše odepnout, vytáhnout pádlo a paddleboardovat.
Jak vybrat správnou velikost paddleboardu
Délka, šířka, objem a nosnost paddleboardu patří ke klíčovým faktorům. Pokud si nevyberete správnou desku, bude nestabilní, může se pod vámi ponořovat nebo na ní nikdy nepřekročíte rychlost 1 km/hod. Někdo vám řekne, že krátké desky využijete při surfování na vlnách a ty delší při jízdě na klidné hladině, že ženy potřebují desku dlouhou XY a muži XY cm, začátečníkům se bude jezdit dobře na kratším a pokročilým na delším paddleboardu. Na každém z těchto tvrzení je kousek pravdy. Rozhodující jsou však zejména vaše zkušenosti, typ sportovní aktivity, ale i váha a výška, takže výběr vhodné desky musí probíhat vždy individuálně.
Objem a nosnost paddleboardů
Objem nebo vztlak je uváděn v litrech. Souvisí s nosností, ale i stabilitou desky, přičemž je jedno, jestli kupujete nafukovací nebo pevný, allround, surf, či touring SUP. Vhodný objem je, jednoduše, vždy stejný. Na jeho výpočet existuje několik způsobů. Jedním z nich je jednoduchý vzorec, při kterém je rozhodující vaše váha a také zkušenosti.
- Deska pro začátečníky: vaše hmotnost x 2 (např. pokud vážíte 70 kg, vzorec bude vypadat takto: 70 kg x 2 = 140 l, v překladu, potřebujete desku s objemem min. 140 litrů)
- Deska pro mírně pokročilé (cca po roce paddleboardingu): vaše hmotnost x 1,7
- Deska pro pokročilé: vaše hmotnost x 1,3
Při výběru si musíte uvědomit, že nosnost paddleboardu nesmí být příliš podexponovaná, ale ani přeexponovaná. V obou případech budete bojovat s velmi špatnou stabilitou a pomalou jízdou, co vás může od tohoto sportu velmi rychle odradit. Je však nezbytné, abyste počítali s rezervou, v překladu, deska by měla mít vždy alespoň o něco vyšší nosnost, než je vaše váha.
Délka paddleboardu
Delší paddleboardy jsou rychlejší, avšak méně obratné při změnách směru. Ty kratší jsou vhodné na surfing nebo jiné aktivity, při kterých se takříkajíc nežene vpřed, ale častěji manévrujete. Výběr vhodné délky SUP závisí od toho, co přesně na ní budete dělat (surfování, plavba po klidné vodě atd.), jaké máte zkušenosti, ale i od vaší váhy. Vaše výška nehraje žádnou roli.
Výběr allround SUP podle vaší váhy
- 22 – 56 kg: do 2,7 m
- 56 – 68 kg: od 2,7 do 3,2 m
- 68 – 102 kg: od 3,2 do 3,5 m
- 102 – 125 kg: od 3,5 do 3,8 m
Výběr surf SUP podle vaší váhy
- 22 – 68 kg: do 2,7 m
- 68 – 113 kg: od 2,7 do 3,2 m
- 113 – 125 kg: od 2,7 do 3,5 m
Výběr flatwatter podle vaší váhy
- 22 – 56 kg: od 2,7 do 3,5 m
- 56 – 68 kg: od 3,2 do 3,5 m
- 68 – 125 kg: od 3,5 do 3,8 m
Délka SUP podle aktivity a vašich zkušeností
- Krátké SUP/2,7 – 3,0 m: Vhodné na surfování a děti kolem věku 13 let
- Středně dlouhé SUP/3,0 – 3,3 m: Vhodné pro všestranné použití na klidné vodě, ale i na splavování, rybaření a jógu, ideální pro začátečníky i mírně pokročilé
- Dlouhé SUP/3,3 – 3,6 m: Vhodné na dlouhé trasy a pro pokročilé paddleboardisty
Šířka paddleboardu
Obecně platí jedno velmi jednoduché pravidlo, a to, že širší paddleboard má lepší stabilitu a vyšší nosnost, ale zároveň i větší hmotnost (širší nafukovací desky nejsou výrazněji těžší). V tomto případě byste se měli řídit tím, že začátečníci ocení spíše širší SUP, protože na ně jednodušeji udrží stabilitu, a pokročilí zvládnou jízdu i na užších modelech, které patří k rychlejším a jednodušeji ovladatelným.
- Tradičně se šířka desek pohybuje v rozmezí od 81 do 86 cm
- V každém případě byste měli sáhnout po deskách s šířkou v rozmezí od 76 do 89 cm
- Pro začátečníky jsou ideální desky široké od 80 do 87 cm
- Pro pokročilé jsou vhodné 76 až 81 cm desky
Tloušťka paddleboardu
Klasická tloušťka pevných paddleboardů je cca 10 cm (4 palce), nafukovací jsou většinou tlusté okolo 15,2 cm (6 palců). Jinak řečeno, tloušťka je v drtivé většině stejná, což vám může dát pocit, že ji při výběru nemusíte řešit. To samozřejmě není pravda. Tloušťka rozhoduje o stabilitě paddleboardu – hrubší jsou stabilnější. Z toho nám, logicky vyplývá, že nafukovací modely patří ke stabilnějším. Navíc mají stejnou tloušťku od ocasu až k nosu, což vám na pocitu "stability" ještě přidá, jsou však poněkud pomalejší. Nafukovací SUP jsou proto obecně lepší volbou na první paddleboardingové pokusy.
Pevné desky mají nejen menší tloušťku, ale i jiný tvar. Ocas a nos jsou užší, trup je hrubší, což znamená, že jsou mírně zaoblené. Díky tomu lépe kloužou po vodě – jsou rychlejší a jednodušeji ovladatelné, avšak i o něco méně stabilní. Takové tvarování pevných SUP zároveň snižuje jejich hmotnost.
Tloušťka nafukovacího paddleboardu vám napoví hodně o jeho kvalitě. Jak jsme si řekli, ideálních je cca 15 cm, tedy 6 palců. Všechny tenčí modely můžeme s klidným svědomím označit za nedostačující. 5-palcové (cca 12,7 cm) desky mohou být ještě jakžtakž vhodné pro štíhlé ženy, útlejší pány a děti. Ty s tloušťkou 4 palce (cca 10 cm) jsou pro většinu obyvatelstva téměř nepoužitelné. Mají velmi špatnou stabilitu a není vyloučeno, že se pod vámi ponoří.
Jak vybrat ploutve na paddleboard: tvar, velikost, rozmístění a možnosti nastavení
I ploutve patří k velmi důležitým částem paddleboardu. Nevěříte? Zkuste se postavit na desku bez nich a pádlovat 10 metrů. SUP bez ploutve se bude otáčet všude, jen ne tam, kam chcete. Ploutev totiž zabraňuje sklouznutí ocasu desky při vyvíjení tlaku na její obě strany. Samozřejmě, není nemožné pádlovat i bez ní, je to však velmi náročné.
Ploutve ovlivňují zejména stabilitu, ale i rychlost desky. Při výběru vhodného modelu si zapamatujte jedno pravidlo, čím větší a těžší je ploutev, tím lepší stabilitu zajišťuje, zároveň však klade větší odpor. Jízda bude tedy pomalejší a pádlování náročnější. Ploutve se širší základnou, resp. s větší plochou, jsou proto ideální pro začátečníky. Když získáte zkušenosti a udržení rovnováhy pro vás nebude problém, můžete sáhnout i po menších kouscích.
Při výběru ploutví si všimněte:
- Rake: Rake je označení pro bod, ve kterém se ploutev ohýbá, resp. křižuje. Rake má přímý vliv na schopnost ploutve prořezávat vodu. Zapamatujte si, že rovné ploutve kladou větší odpor, ty oblejší menší – jsou rychlejší.
- Základna: V závislosti na velikosti a tvaru jsou některé ploutve vhodné pro jízdu vpřed, některé jsou uzpůsobeny spíše na manévrování v různých směrech. V prvním případě jsou lepší ploutve se širší základnou, ve druhém ty s užší.
- Výška a šířka: Výška ani šířka ploutve nejsou samy o sobě extrémně důležitým parametrem, potřebujete je však znát pro výpočet její celkové rozlohy.
- Rozloha: Jak jsme si řekli výše, větší ploutve zajišťují lepší stabilitu, jsou však pomalejší a nevhodné na časté či rychlé manévrování. Celkovou plochu ploutve zjistíte vynásobením základny, výšky a šířky.
- Hmotnost: V tomto směru je důležitý zejména použitý materiál. Například ploutve z uhlíkových vláken patří k těm lehčím, ty z vláken skleněných zas k těžším. Opět platí, že těžší ploutev zajistí lepší stabilitu, proto je vhodná pro začátečníky a na pomalejší jízdu vpřed. Lehčí ploutve jsou ideální na časté a rychlé změny směru, ale také pro zkušené paddleboardisty.
Rozmístění ploutví
Na paddleboardu se může nacházet 1 až 5 ploutví. Jejich rozmístění je velmi důležité, protože také ovlivňuje stabilitu, rychlost a jednoduchost ovládání desky. Systémy, u kterých víte ploutve jednoduše odepnout a vyměnit, jsou určitě velmi dobrou volbou. V první řadě můžete experimentovat s jejich různými tvary a velikostmi, při systémem 2 + 1 či 4 + 1 se víte navíc pohrát i s jejich rozmístěním.
- Single fin: S 1 větší ploutví (většinou má 20 až 25 cm) umístěnou v ocasní části desky se setkáte velmi často. Toto řešení je ideální zejména pro sjíždění klidných vod – napomáhá udržovat směr. Zároveň mluvíme o rozmístění ploutví, které je vhodné pouze pro ty, kteří si na paddleboardu vytříbili stabilitu, tedy ne pro úplné začátečníky.
- 2 + 1 fin: 3 ploutve jsou také velmi častým řešením. Jedna větší ploutev (20 – 25 cm) se nachází ve středu ocasu, přičemž napravo i nalevo od ní je jedna menší ploutev (cca 7 – 10 cm). 3 ploutve zajišťují velmi dobrou stabilitu, proto jsou vhodné hlavně pro začínající paddleboardisty. Nevýhodou je, že kladou větší odpor.
- 4 + 1 fin: Při takovém uspořádání se na desce nenachází jedna velká a několik menších, ale 4, přibližně stejně velké ploutve. 4 ploutve se dají označit za výborný kompromis mezi stabilitou, rychlostí a dobrou ovladatelností desky. Na druhé straně jde o řešení, které je vhodné pouze pro zkušené paddlebordisty, určitě ne pro začátečníky.
Jak vybrat pádlo k paddleboardu
Asi tušíte, že pádlo je neodmyslitelnou součástí paddleboardu. Konec konců, nachází se i v jeho samotném názvu. Pádlo se skládá ze 3 částí, a to z rukojeti, tyče a čepele. Každá z nich může vypadat trochu jinak a mít jiné vlastnosti. Při výběru proto nezapomeňte ani na tyto, na první pohled detaily. Než se budete rozhodovat o konkrétním tvaru, materiálech a vlastnostech, si odpovězte na tyto otázky:
- Potřebuji lehké nebo těžší pádlo? – Lehké pádla jsou ideální na dlouhé túry. Pokud se na paddleboard vyberete 2-krát do roka, postačí vám i levnější a trochu těžší pádlo.
- Kolik jsem ochoten utratit za pádlo? – Uhlíkové, hliníkové a sklolaminátové pádla patří k těm NEJ, jsou však i podstatně dražší. Plast, hliník a dřevo jsou cenově dostupnější materiály, které však mají i o něco horší vlastnosti.
- Je lepší tuhé nebo měkčí pádlo? – Vysloveně tuhé pádla zajišťují lepší přenos síly při záběru, na druhé straně kladou větší odpor na vaše tělo – kosti, chrupavky, svaly, šlachy. Pokud tedy trpíte jakýmikoli problémy s rameny, lokty nebo jinými částmi rukou, měli byste se poohlédnout po kouscích s mírnou flexibilitou.
Rukojeť (část, za kterou pádlo držíte v dlani)
Na výběr máte 2 typy rukojetí, a to ergonomicky tvarované, které lépe kopírují tvar dlaně a takzvané T-bar, které jsou bez jakéhokoliv tvarování. Neporadíme vám, která z možností je lepší, protože jde o velmi subjektivní parametr. Vyberte si to, co padne do ruky lépe vám. Z tohoto důvodu je dobré, pokud si pádlo před koupí reálně odzkoušet.
Žerď (tyč, která spojuje rukojeť s lisem)
Žerď je považována za nejdůležitější část pádla, a to nejen při paddleboardingu. V tomto případě je rozhodující materiál.
- Pádla ze skleněného vlákna (sklolaminát): V porovnání s plastovými a hliníkovými pádly jsou o něco dražší. Jsou velmi lehké, tuhé a odolné – neohýbají se, díky čemuž velmi efektivně přenášejí sílu při záběru. V porovnání s uhlíkovým vláknem jsou však o něco poddajnější (mírně flexibilní).
- Pádla z uhlíkového vlákna: Jsou nejdražší, nejlehčí, nejpevnější a nejodolnější ze všech pádel. Při záběru přenášejí sílu velmi efektivní, zároveň však kladou i větší odpor. Uhlíkové pádla jsou dobrou volbou při jízdě na dlouhé vzdálenosti.
- Hliníkové pádla: Patří k cenově dostupným, jsou středně tuhé a poměrně lehké, ve srovnání s předchozími materiály však o něco těžší. Vlastnostmi jsou podobné plastovým modelům, zároveň jsou považovány za velmi dobré řešení pro začátečníky.
- Plastové pádla: Jsou opravdu lehoučké a poměrně tuhé, avšak i flexibilní. Jde o nejlevnější pádla, které jsou ideální také pro začínající paddleboardisty.
- Dřevěné pádla: Mají dlouhou životnost, zároveň jich není až tak těžké poškodit (např. zlomit). Při pádlování kladou menší odpor, protože jsou pružné, přenos síly je však méně efektivní. Hlavní nevýhodou dřeva je vysoká váha, která se po namočení ještě zvyšuje.
Čepel nebo lis (část pádla ponořená ve vodě)
Velikost, tvar a osazení čepele ovlivňují celkový výkon pádla. Naneštěstí, neexistuje univerzální rada na výběr té nejlepší pro vás. Ideální čepel si proto budete muset vybrat na základě vašich osobních preferencí. Několik pomůcek však, přece jen, existuje.
- První pravidlo zní, že "větší" lidé, kteří mají více síly, mohou sáhnout po padlu s těžší a větší čepelí. Větší plocha ponořená ve vodě totiž klade větší odpor, takže musíte vynakládat více síly. Taková čepel je zároveň mnohem "silnější" – na jeden tah "otiskne" více vody, takže se s paddleboardem takříkajíc posunete dále. V překladu, budete pádlovat pomaleji, ale s vynaložením větší síly.
- Menší čepele jsou efektivnější – při záběru odtlačí méně vody, nemusíte však vynaložit tolik síly, protože vodě kladou menší odpor. Budete tedy pádlovat více a rychleji, ale pokud nemáte v rukou dostatek síly, bude to pro vás určitě přijatelnější verze.
Na základě tělesné hmotnosti se při výběru vhodné čepele můžete orientovat podle následujících doporučení:
- Lidé s váhou do 70 kg: čepel – cca 10 x 20 cm až 10 x 23 cm
- Lidé s váhou od 70 do 90 kg: čepel – cca 10 x 24 cm až 10 x 25 cm
- Lidé s váhou od 90 kg výše: čepel – cca 10 x 25 cm až 10 x 30 cm
Tvar čepele
Tvar čepele ovlivňuje to, jak se pádlo pohybuje ve vodě a jaké je silné. Rozdíly v jednotlivých typech jsou, víceméně, minimální, takže i v tomto případě musíte zjistit sami, zda vám vyhovuje spíše čepel oblá nebo ta s ostrými hranami.
- Pádla s TEAR-DROP čepelí: Zaoblená čepel je na spodní straně nejširší, proto začíná odstrkovat vodu okamžitě po jejím ponoření. Větší plocha se promítá i na silnějším, avšak pomalejším záběru. Tyto vlastnosti ocení zejména SUP surfaři, vodáci, kteří milují dlouhé "vycházky" na vodě, ale také ti, kteří mají dostatečnou sílu v rukách.
- Pádla s Rectangular čepelí: Obdélníková čepel je užší, proto po ponoření do vody "zabírá" menší plocha, což se odrazí na slabším záběru. Obdélníková čepel klade menší odpor, proto je vhodná na intenzivnější pádlování a také pro lidi, kteří mají slabší ruky.
Ofset čepele
Ofset popisuje úhel, ve kterém se čepel naklání dopředu, směrem od tyče. Velikost úhlu má přímý vliv na sílu záběru při vertikální poloze čepele ponořené ve vodě. Opět jde o poměrně individuální parametr, jako začátečník se však můžete odrazit od následujících údajů.
- Jízda na klidné hladině, déle vodácké túry, všestranné využití: 7 ° ofset
- Surfování: 10 ° ofset
- Rychlá jízda, popřípadě i závody: 12 ° ofset
Délka pádla
Délka pádla je rozhodující stejně jako všechny předešlé parametry. V tomto případě se při výběru orientujte podle toho, na jaké vodě budete jezdit. Vaše zkušenosti jsou až na druhém místě. Délku pádla měřte na souši. Postavte se, uchopte ho do jedné ruky a čepelí opřete o zem.
- Pádla k surf SUP: o 15 – 20 cm vyšší než vy
- Pádla k flatwatter a allround SUP: o 20 – 25,5 cm vyšší než vy
- Pádla k race SUP: o 25,5 – 30,5 cm vyšší než vy
Jak vybrat příslušenství k paddleboardu
Samotná deska a pádlo vám na paddleboarding nestačí. Dalším nezbytným vybavením je SUP leash, tedy bezpečnostní vodítko, vhodný obal a oblečení. V případě nafukovacích desek se neobejdete bez pumpy, no a pro některé budou nezbytné i další doplňky, jako jsou například bungee popruhy, tašky či držáky.
Vodítko – SUP leash
Vodítko, bezpečnostní poutko nebo SUP leash je lanko, které si pomocí hrubé manžety připnete na dominantní nohu. Slouží k tomu, aby vám deska při pádu do vody neodplula, co se může stát velmi rychle. Při výběru je důležitá délka, tloušťka a materiál, ale také typ manžety a několik drobností, které souvisejí s kvalitou tohoto příslušenství.
Délka SUP leash
Zatímco vodítko na klasický surf se prodává v délce od cca 1,5 do 3,5 m, přičemž musí být vždy přímo úměrné délce samotné desky, při paddleboard je to trochu jinak. Standardní délka SUP vodítka se pohybuje v rozmezí od 2 do 3 metrů (spirálové vodítka jsou v "stočeném" stavu kratší, tuto délku dosáhnou při maximálním natažení).
Platí, že kratší vodítka jsou vhodné při paddleboardingu na klidné vodě, kde nehrozí, že vás deska při pádu zasáhne příliš tvrdě nebo vtáhne pod vodu. Delší vodítka jsou ideální zejména při surfingu. Když spadnete, deska odpluje dostatečně daleko od vašeho těla.
Typ, materiál a tloušťka SUP leash
Vodítko může být rovné nebo stočené, přičemž paddleboardisti preferují spíše druhou zmíněnou verzi.
- Lankové vodítko: během pádlování je neustále ponořené ve vodě, proto vám nepřekáží na desce, může se však zachytit o předměty pod hladinou, navíc klade jistý odpor
- Stočené vodítko: během jízdy je na desce, proto vám může překážet, nevytváří však žádný odpor a nehrozí riziko zachycení
Většina SUP leash je vyrobena z pevného polyuretanu, který se přirozeně natáhne a ani pod větším tlakem nepovolí. Důležitější než materiál je však tloušťka vodítka. Obecně platí, že čím tlustší, tím odolnější, v překladu, vydrží mnohem větší tlak. To však neznamená, že byste měli sáhnout po nejhrubší možné verzi. Příliš "tučné" vodítko, které taháte ve vodě, totiž může vaši jízdu zpomalit. Ideálním kompromisem na klasické ježdění po klidné vodě, ale i po "normálních" vlnách, je lanko o tloušťce 8 mm, které je dostatečně pevné a neklade příliš velký odpor.
Manžeta na SUP leash
Manžetu si připnete no nohu, proto musí být pohodlná a bezpečná. Měla by být dostatečně silná, aby se do nohy nezarezávala a důležitý je i dostatečně dlouhý a široký pás se suchým zipem – zajistí, aby se manžeta nesklouzla z nohy. Při výběru nezapomeňte ani na materiál. Nejpohodlnější a nejkvalitnější jsou manžety z více vrstev neoprenu.
Otočný mechanismus na manžetě (swivel), rail saver a vodítková řetízek
- Otočný mechanismus, takzvaný swivel, propojuje kotníkovou manžetu s lankem. Slouží k tomu, aby se nezamotaly o vaši nohu, desku nebo samo o sebe. Jde o jeden z nejdůležitějších komponentů na vodítku, přičemž na základě jeho přítomnosti nebo absence víte velmi jednoduše odlišit kvalitní a velmi nekvalitní produkty. Logicky, otočný systém musí být přítomen na každém dobrém vodítku.
- Vodítkový řetízek je ta část SUP leash, kterou ho připnete o vodicí vidlici na desce. Řetízek musí být pevný, aby se při pádu neroztrhl a zároveň ne příliš dlouhý. Delší řetízek ošoupe vaši desku, navíc se může během jízdy proříznout o ocas nebo hranu desky. Vhodná je délka kolem 25 cm. Za dostatečně pevný materiál můžeme označit lehké nylonové lano s jádrem, které je několikrát propletené a pevně spojené na koncích.
- Rail saver se připojuje k vodítkovému řetízku a slouží k ochraně desky. Kvalitní chránič by měl být vyroben z minimálně 2 až 3 vrstev tlustého suchého zipu, aby se při pádu nerozepnul. Platí, že tlustší Rail saver patří k těm lepším.
Pumpy k nafukovacímu paddleboardu
Nafukovací paddleboard nenafouká ledajaká, ale pouze vysokotlaká pumpa. Na výběr máte 2 typy, a to ruční a elektrické. Dalším důležitým doplňkem, který souvisí s nafukováním desky, je manometr – tlakoměr, který by měl být přímo na pumpě. Na něm můžete kontrolovat optimální nafouknutí desky. Obecným minimem je 15 psi (pounds square inch), tedy cca 1 bar.
- Jednočinná vysokotlaká ruční pumpa: Nejlevnější řešení, při kterém se však pěkně nadřete. Jednočinné pumpy do desky tlačí vzduch pouze při stlačení, proto vám její nafouknutí zabere minimálně 10 min. Tento typ pumpy je velmi často součástí takzvaných all-inclusive balení (paddleboard + pádlo + pumpa).
- Dvoučinná vysokotlaká ruční pumpa: Vzduch se do desky dostává při stlačení i tahání rukojeti na pumpě, čímž se celkový čas nafukování zkracuje asi o 30%. Menším mínusem je větší odpor, tedy náročnější pumpování.
- Trojčinná vysokotlaká ruční pumpa: Princip je stejný jako v předešlém případě – pumpujete při stlačování i tažení rukojeti. Tyto pumpy mají o jednu komoru navíc, takže jsou výkonnější. V překladu, paddleboard nafouknete za cca 5 minut.
- Vysokotlaká elektrická pumpa: S elektrickou pumpu desku nafouknete za přibližně 10 min., ovšem bez jakékoliv námahy. Hlavní nevýhodou je nutnost napojení pumpy ke zdroji elektřiny. Většinu modelů lze napájet přímo z auta. Pokud k vodě chodíte pěšky nebo hromadnou dopravou, můžete sáhnout po elektrických pumpách s baterií, které však stojí od cca 5 000 Kč výše.
Další praktické doplňky k paddleboardu
- Bungee cord/Tie down straps: Bungee popruhy, které připnete k nosu nebo ocasu desky, slouží na převoz nákladu – tašky, rybářské výstroje atd. Při koupi si všimněte jejich nosnost. Pozor, na to, abyste mohli využívat bungee, musí být na desce záchytné body. Pokud se na ní nenacházejí, je nutné je dokoupit a připevnit, například epoxidem.
- SUP taška: Nepromokavá taška, kterou připevníte přímo na desku, je velmi praktickým doplňkem. Při jejím výběru si všimněte objem, tedy rozměry, a také to, zda má na sobě úchyty nebo lana na připevnění. Pokud si chcete s sebou brát i jídlo, poohlédněte se po termo taškách, které zčásti zastoupí malé přenosné chladničky.
- Držáky: Můžete je využít k upevnění telefonu, kamery, fotoaparátu, sklenic či lahví s vodou, nebo jiných předmětů, které chcete mít během jízdy po ruce.
- Taška na SUP: Ať už máte pevný nebo nafukovací SUP, taška je velmi důležitá. Při výběru si všimněte: velikost – SUP musí do tašky vejít, tloušťku – hrubší tašky ochrání desku lépe, úchyty – ideální je kombinace držáku, který uchopíte do dlaně a ramenního popruhu, barvu – většina SUP tašek je stříbrná, aby se deska zbytečně neohřívané od slunce, odolnost vůči vnějším vlivům – pokud chcete desku v tašce skladovat, všimněte si její odolnost vůči vlhkosti, popřípadě i jiným vnějším vlivům.
- Kajak sedadlo na SUP: Pomocí sedadla se dvěma popruhy, které obepne kolem desky, uděláte z vašeho paddleboardu improvizovaný kajak. Sedadla se většinou vyrábějí z měkkých materiálů, jako např. neoprén či EVA pěna.
- SUP vozík: Jde o dvě kola s držáky, které jsou propojeny tyčí. Na takový vozík naložíte SUP, který pohodlně přepravíte k vodě. Tento doplněk oceníte pouze při pevných deskách. Při výběru si všimněte zejména typ pneumatik – plastové jsou ideální na pevný terén (asfalt, beton), nafukovací zas na písek či trávu.
Jak vybrat oblečení na paddleboard
Oblečení na paddleboard je z jisté části taktéž součástí vodácké výbavy. Jelikož navíc rozhoduje o vašem pohodlí, ale i bezpečnosti není na škodu vybírat pečlivě. Klasickým řešením během horkého léta bývají plavky, po kterých s největší pravděpodobností sáhnete i vy. Nedá se říci, že jsou nevhodné, pokud se však chystáte na delší výlet, určitě si nevystačíte pouze s nimi.
Na ochranu vrchní části těla před sluncem slouží takzvané rash guards. Jde o extrémně přiléhavé trička s dlouhým rukávem, které splňují funkci textilního opalovacího krému. Při výběru se zaměřte hlavně na materiál.
- Polyester: Je velmi prodyšný, avšak méně elastický
- Lycra: Je nejpružnější a poměrně prodyšná
- Spandex/Nylon: Je prodyšný, elastický a navíc velmi rychle schne
- Neopren: Jde o nejlepší materiál do chladného počasí, neoprén je pevný, elastický a teplý, pozor, prodyšnost není jeho předností, v létě ho proto raději nevyužívejte
Jak pečovat o paddleboard
Každé sportovní náčiní potřebuje péči, no a jiné to není ani při paddleboardech. Následující údržbou můžete vaší desce podstatně prodloužit životnost a také ušetřit na průběžných opravách.
- Desku přepravujte pouze v ochranném vaku, předejdete jejímu poškození
- Při převozu je vhodné používat i další ochranné pomůcky, jako je obal na pádlo a speciální box či podložka s úložným prostorem na ploutev
- Desku skladujte na suchém a dobře větraném místě, odkládejte ji vždy suchou a nikdy ne na přímém slunci
- I během pobytu u vody by deska neměla zůstávat pohozená v trávě či na písku a vystavena přímým slunečním paprskům
- Když dáváte desku do vody, přeneste ji v rukou až na místo s dostatečnou hloubkou, vyhnete se tak jejímu poškození kameny, větvemi či štěrkem – totéž platí i při jejím vyjímání z vody
- Při paddleboarding se vyhýbejte překážkám a mělčinám, které mohou poškodit desku, ale zejména ploutev a pádlo
- Pokud se na vaší pevné desce nachází větrací zátka, před jízdou ji vždy zavřete, zabráníte tak pronikání vody do jádra
- Pokud se na desce nachází větrací zátka, při skladování ji nechte vždy otevřenou
- Desku pravidelně kontrolujte, pokud si na ní všimnete jakékoliv poškození – škrábance, praskliny, díry – okamžitě je opravte svépomocí nebo v servisu (nejnáchylnější části na paddleboard jsou nos a hrany)
- Po paddleboardingu ve slané vodě desku vždy důkladně opláchněte
Jak jezdit na paddleboardu
Přesný postup toho, jak jezdit na paddleboardu, vám samozřejmě dát nemůžeme. Na začátek však pro vás budou podstatné pouze některé úkony, jako je postavení se na desku, udržení rovnováhy i směru a pádlování.
Jak se postavit na paddleboard:
- Ještě na břehu si na vaši dominantní nohu připevněte SUP leash
- Vezměte desku "pod podpaží" na té straně, na které máte připevněné vodítko
- Vejděte do vody – desku položte na hladinu až na místě, kde nehrozí poškození ploutve o dno
- Vyčkejte pokud se paddleboard "ustálí", pak si na něj klekněte
- Vezměte pádlo a zkuste projít krátkou vzdálenost vkleče
- Když získáte jakou-takovou jistotu a stabilitu, pokuste se postavit – zvedejte se na noze, na níž nemáte vodítko
- Nejprve se snažte získat stabilitu, nemějte strach, může to zabrat i několik minut
- V stoji se nekrčte, nohy musí být natažené, ale uvolněné, určitě se nedívejte pod, ale před sebe
- Když získáte jistotu i ve stoje, uchopte pádlo a pádlujte – jeden záběr na jedné a druhý záběr na druhé straně
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na závěr našeho návodu na výběr toho nejlepšího paddleboardu vám zodpovíme několik častých otázek. Najdete mezi nimi i tipy na zajímavé lokality, kde se můžete tomuto sportu věnovat.
Kdo se může věnovat paddleboardingu?
Vyplatí se půjčit paddleboard v půjčovně?
Kam na paddleboard?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek