Nejlepší oscilačně-rotační kartáčky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Elektrické zubní kartáčky nabraly s příchodem tzv. sonických modelů druhý dech. Ty klasické oscilačně-rotační jsou jimi postupně zatlačovány do pozadí, ale pro mnohé lidi jsou stále lepší alternativou, protože mají oproti sonickým kartáčkům i nějaké ty výhody.

Jak vybrat oscilačně-rotační zubní kartáček?

Podívali jsme se, které to jsou, otestovali jsme nejoblíbenější modely a poradíme vám, podle jakých kritérií si klasický oscilačně-rotační zubní kartáček vybrat.

Nejlepší oscilačně-rotační zubní kartáčky

Názov Hodnotenie Detail
Oral-B Pro 3 3500   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Oral-B iO Series 9   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Oral-B Vitality Pro   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Dr. Mayer GTS1050   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Oral-B Vitality Pro   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Oral-B iO Series 5   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Oscilačně-rotační kartáčky – recenze

Nabídka oscilačně-rotačních zubních kartáčků je o něco menší než v případě sonických zubních kartáčků. Přece jen není takový zubní kartáček vhodný pro každého. Pokud však nemáte citlivé zuby, bude pro vás vhodnou volbou. Vyzkoušeli jsme pár nejoblíbenějších modelů a připravili recenze, abychom vám s výběrem pomohli. Pokud jste již některý z oscilačně-rotačních zubních kartáčků vyzkoušeli, budeme rádi, pokud se o své zkušenosti podělíte v komentářích.

Účinné, ale méně šetrné

Oscilační (nebo oscilačně-rotační) zubní kartáčky čistí zuby tím, že jejich hlavice rotuje tam a zpět, přičemž vytváří oscilační pohyb. Lepší kartáčky s 3D technologií přidávají k tomuto pohybu i jemné pulzy, které dokáží lépe narušit zubní plak.

Výhodou tohoto druhu kartáčků, na rozdíl od sonických, je, že čistí zuby velmi účinně a dokáží je jednoduše zbavit skvrn po kávě, čaji, víně či kouření. Díky oscilačnímu pohybu nejsou příliš šetrné k dásním a mohou je podráždit. Nejsou tedy pro vás vhodné, pokud máte citlivý chrup.

Nejlepší oscilačně-rotační zubní kartáček – který to je?

Samozřejmě, tento efekt můžete do určité míry kompenzovat použitím hlavice s měkkými štětinami, snížíte tím ale účinnost čištění. Některé oscilační kartáčky jsou vybaveny senzorem přítlaku, který vás upozorní, jakmile budete kartáčkem příliš tlačit. Předejdete tak podráždění dásní.

Další výhodou oscilačních kartáčků oproti sonickým je, že jsou mnohem levnější (někdy až o polovinu).

Průkopníky v oblasti oscilačně-rotačních kartáčků jsou značky Braun a Oral-B.

Princip a přednastavené programy

Oscilačně-rotační elektrické zubní kartáčky fungují na principu rotace čistící hlavy tam a zpět. Některé jsou vybaveny i pulzním pohybem, díky kterému dokážou čistit ve 3 rozměrech (tato funkce se nazývá také 3D čištění).

Pro plné využití jsou tyto kartáčky vybaveny přednastavenými čistícími programy, které mají různou rychlost, různé pohyby a mohou využívat různé druhy čisticích hlavic. Nejčastěji se setkáte s programem na běžné čištění, čištění citlivých zubů, bělení, masáž dásní, intenzivní čištění či čištění jazyka.

Jelikož oscilačně-rotační kartáčky mohou podráždit dásně, jsou ty dražší modely vybavené senzorem přítlaku, který vás upozorní, jakmile budete kartáčkem příliš tlačit.

Nástavce k oscilačně-rotačnímu zubnímu kartáčku

Nabíjejte bezdrátově

Elektrické zubní kartáčky mohou být napájeny klasickými vyměnitelnými bateriemi či vestavěným akumulátorem. Při lepších modelech výrobci používají moderní Li-Ion akumulátory, pozor si dejte na levnější kartáčky s NiMH akumulátory. Ty mají nižší kapacitu, kratší životnost a déle se nabíjejí.

Průměrně vám kartáček vydrží čistit zuby cca 2 týdny při 2-minutovém čištění v intervalu dvakrát denně.

K nabíjení výrobci ke kartáčkům zpravidla přibalují nabíjecí stanici, na kterou kartáček položíte ve svislé poloze. Nabíjení probíhá bezdrátově, díky čemuž může být kartáček odolný vůči proudu vody (to však neznamená, že je vodotěsný).

Většina nabíjecích stanic je napájena z klasické 230 V zásuvky, setkáte se i s takovými, které využívají k napájení USB konektor. Při nich si dejte pozor, aby výrobce přibalil i USB nabíjecí adaptér – v případě levnějších modelů to nemusí být pravidlem.

Jeden či dva kartáčky pro celou rodinu

Velkou výhodou elektrických zubních kartáčků navzdory jejich vysoké ceně je, že je může používat celá rodina. Jejich hlavice jsou totiž vyměnitelné.

Výrobci nabízejí hlavice pro různé účely – kromě těch na běžné čištění i hlavice s extra měkkými štětinami pro citlivé zuby, hlavice na bělení apod. Všechny hlavice pro oscilačně-rotační kartáčky musí mít kruhový tvar.

Oscilačně-rotační zubní kartáček může používat celá rodina

Pokud chcete, aby kartáček využívalo několik členů rodiny, měli byste je mezi sebou odlišit. Většina výrobců kartáčků k nim pro tento účel přibaluje barevné kroužky.

Pokud má vaše rodina více členů, pravděpodobně vám v ranním spěchu jediný kartáček nebude stačit. Řešením jsou pak kartáčky dva a příslušný počet nástavců, snad každý výrobce nabízí kartáčky i ve zvýhodněných sadách po 2 ks.

Další parametry a funkce oscilačně-rotačních zubních kartáčků

  • Časovač – téměř každý el. zubní kartáček má vestavěný časovač, který vás každých 30 s upozorní, abyste přešli na další kvadrant (čtvrtinu) chrupu. Po 2 min. se některé kartáčky vypnou, protože právě 2 min. jsou doporučený čas čištění. Některé kartáčky umožňují tento časovač vypnout nebo změnit jeho nastavení.
  • Vhodnost pro děti – každý el. zubní kartáček s každým nástavcem není automaticky vhodný pro děti. Pokud chcete, aby vámi vybraný kartáček používali i vaše děti, pro jistotu se o jeho vhodnosti přesvědčte před nákupem. Přece jen, dětský chrup roste a je mnohem citlivější než "dospělácký".
  • Smart funkce – některé el. zubní kartáčky můžete připojit k smartphonu. Na něm si prostřednictvím aplikace dodané výrobcem můžete prohlížet detailní statistiky čištění či měnit nastavení kartáčku. Některé z nich umožňují i ​​sledovat čištění v reálném čase a upozorní vás na příliš silný přítlak či vynecháné místa.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při výběru elektrického zubního kartáčku se snaží mnoho lidí v této problematice zorientovat co nejvíce. Zajímáte se a ptáte se. Vybrali jsme několik otázek, které kladete nejčastěji. Pokud je ještě něco, co byste chtěli o tomto typu kartáčků vědět, k dispozici jsou vám komentáře pod článkem. Pokusíme se na ně odpovědět co nejdříve.

Stačí mi oscilačně-rotační zubní kartáček, nebo potřebuji i klasický zubní kartáček?

Na čištění zubů vám postačí oscilačně-rotační zubní kartáček. Nejde o doplněk ke klasickému čištění zubů, ale o alternativu k manuálnímu čištění. Přestože se elektrický zubní kartáček postará o vaše zuby opravdu dobře, stále je třeba myslet i na mezizubní hygienu a používání ústní vody.

Stačí si elektrickým zubním kartáčkem čistit zuby jednou denně?

Určitě ne. Jelikož jde o alternativu k čištění klasickým zubním kartáčkem, měla by tomu odpovídat i frekvence čištění. Zuby byste si měli čistit alespoň 2-krát denně – ráno a večer.

Potřebuji při používání oscilačně-rotačního kartáčku i pastu?

I při čištění elektrickým zubním kartáčkem třeba používat pastu. Hlavice oscilačně-rotačních kartáčků jsou obvykle menší než v případě manuálních kartáčků, proto můžete použít pasty o něco méně. Zuby si však bez ní nemyjte.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jak na čištění zubů elektrickým a klasickým kartáčkem – jak dlouho a jak si správně čistit zuby

Jak na čištění zubů elektrickým a klasickým kartáčkem – jak dlouho a jak si správně čistit zuby

Čištění zubů je základní prevencí vzniku zubního kazu, zubního kamene a onemocnění dásní. Sice se této činnosti učíme již od raného věku a je pro nás samozřejmá, ne každý si umí zuby očistit správně. Právě vhodně zvolená technika je nutná pro zachování zdravého a krásného úsměvu.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.8%)
Datum publikování: 09.12.2019
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek