Nejlepší ohřívače vody 2024 (bojlery) – recenze, test, srovnání

Koupi kotle (ohřívače vody) nelze brát na lehkou váhu a musíte vybírat s rozvahou. I to je důvod, proč jsme prošli velké množství srovnání a testů a sestavili jsme pro vás doporučení na konkrétní výrobky. Test ohřívačů vody vám ušetří množství času a v neposlední řadě i peněz. Kvalitní ohřívač ohřívá vodu rychle a levně.

Elektrický ohřívač vody

Připravili jsme pro vás také návod, jak si ohřívač vody vybrat, přičemž jsme se zaměřili na elektrické bojlery. Které parametry třeba při výběru sledovat?

Nejlepší průtokové ohřívače

Názov Hodnotenie Detail
Clage M 7 SMB   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Elíz EL 41   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Dražice DZD MX 2211   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dražice DZD MX 2207   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Protherm Panda TG 27/1 LRT   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Stiebel Eltron DHB-E 18   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Nejlepší elektrické ohřívače

Názov Hodnotenie Detail
Stiebel Eltron PSH 120 Trend   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Elíz Euro 120 SIK   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Mora EOM 80 PK   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Ariston Lydos Hybrid 100   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Dražice OKCE 125   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Ariston Velis Evo 50   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Ohřívače vody – recenze

Ohřívač vody je součástí mnoha domácností. Přísun teplé vody zajišťuje kombinovaný, plynový či elektrický ohřívač vody. Oblíbené jsou značky Tatramat, Dražice nebo Elíz. Jak si z nich vybrat? Naše krátké recenze vám s tím možná pomohou.

Jak vybrat ohřívač vody

Většina z nás si svůj den neumí bez teplé vody, ať už se to týká práce nebo domácnosti, představit. Pro mnohé je teplá sprcha či horká vana realitou právě díky ohřívači vody. Jak si vybrat správný ohřívač vody? Které parametry jsou při výběru důležité? Jaká kapacita a výkon ohřívače jsou dostačující? Pomůžeme vám vybrat správně.

Typy ohřívačů

Při výběru ohřívače vody je třeba se nejprve zaměřit na typ ohřívače. Chcete plynový nebo elektrický? Průtokový nebo akumulační bojler?

Elektrický nebo plynový ohřívač vody

V případě elektrického bojleru vám postačí na jeho fungování jedna zásuvka. je praktičtější jako plynový varianta, protože se nemusíte zabývat přípojkami plynu a odvodem kapalin. Bez elektřiny však teplou vodu mít nebudete.

Malý elektrický ohřívač vody

V případě, že máte doma přípojku na zemní plyn a dokážete zajistit odvod spalin, plynový ohřívač vám dobře poslouží. Odvod spalin je obvykle zajištěn přes zeď, tzv. turbem.

Kombinovaný ohřívač vody

Pokudchcete na ohřívání vody ušetřit, popřemýšlejte nad kombinovaným bojlerem. Během topné sezóny tento typ pohání spirálu díky kotli, plynovému nebo na tuhé palivo. V případě, že kotel netopí, automaticky má bojler možnost ohřívat vodu díky elektrické spirále.

Průtokový nebo akumulační bojler

Průtokový bojler funguje na operační, tedy reakční bázi. Kotel vodu ohřívá v okamžiku, kdy jím prochází. Vhodnější je na místa, kde není příliš vysoká nebo nárazová spotřeba vody (ohřívání vody ke sprchování nebo koupání by se vám mohlo prodražit). Průtokový ohřívač vody využívá vyšší výkon, to znamená, že příkon, tedy spotřeba je vyšší. Příkon se pohybuje na hodnotě okolo 3 000 – 3 500 W.

Akumulační ohřívač vody ohřívá vodu do zásoby. Vzhledem k jeho šetrnost je nejvíce využíván v domácnostech av zařízeních, kde je spotřeba vody frekvenčně mnohem vyšší. Hodnota příkonu je na úrovni kolem 2 000 W, což značí menší spotřebu.

Objem bojleru

Jaká je spotřeba a frekvence využívání vody ve vaší domácnosti? Čím více lidí, tím větší by měla být kapacita kotle. Pro dva lidi je postačující objem bojleru kolem 80 l, čtyřčlenná rodina potřebuje minimálně 120 – 130 l objemu. Při výpočtu však počítejte s menší rezervou a raději si kupte kotel s o něco větším objemem.

Ovládaní elektrického bojleru

Termostat ohřívače vody

Ohřívání teploty si můžete zvolit podle svých preferencí, nenastavujte však termostat na více než 60 °C. Nastavením termostatu na nižší teplotu můžete ušetřit. doporučuje se nastavení teploty mezi 50 a 60 °C. Topné těleso (spirála) se nebude velmi zanášet vodním kamenem, ocení to i vaše peněženka.

Umístění bojleru

Když už máte zvolen objem, můžete přemýšlet nad tím, kam bojler umístíte. Nejvhodnější je umístit ohřívač vody v těsné blízkosti spotřebního místa, aby voda nemusela procházet dlouhou trasu a nevznikaly tepelné ztráty. Ty vznikají v případě, že je bojler umístěn více než 3 metry od odběrného místa. Protože ne vždy je možné mít bojler tak blízko odběrného místa, můžete to řešit o malé průtokovým ohřívačem, případně kvalitní izolací potrubí. Praktické je umístit bojler do koupelny, případně do kuchyně či spíže.

Znečistěný ohřívač vody

Pravidelná údržba

Jelikož ohřívač vody není levná investice, měli byste dbát na jeho pravidelnou údržbu, aby vám co nejdéle vydržel. Toto technické zařízení je aktivní každý den, proto nezřídka, nejen v případě oblastí s tvrdou podzemní vodou, bývá problémem vodní kámen. Při dlouhodobém používání bojleru s vodním kamenem dochází ksnižování efektivity ohřevu, ale také k celkovému poškozování celého ohřívače vody.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Bez teplé vody si mnozí z nás nedokáží život představit. Je nutná pro sprchování, mytí nádobí či rukou. Mnozí si mohou teplou sprchu dopřát právě díky ohřívači vody. Koupi nového bojleru odpovídá průzkum a zvažování všech pro a proti. Do redakce nám chodí na toto téma různé otázky, které jsme se rozhodli zodpovědět. Nejde o konečný seznam. Pokud máte další otázky, napište nám je do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Tlakový, zda beztlakový ohřívač vody? Který je lepší?

Každý z nich je vhodný pro různá místa v domácnosti. Tlakové ohřívače jsou zařízení s objemem větším než 50 l, které slouží k zásobování více odběrných míst. Jejich provoz je úsporný a poskytují možnost napojení na ústřední topení. Beztlakové ohřívače jsou charakteristické menším objemem a jsou vhodné na ohřívání vody pro 1 odběrné místo. Často se připojují přímo nad nebo pod umyvadlo či dřez.

Je pro mě vhodnější elektrický, plynový nebo kombinovaný ohřívač vody?

Každý z nich má své výhody i nevýhody. Elektrické jsou poměrně levné a bezpečné, jejich nevýhodou je pomalý ohřev. Plynové se mohou pochlubit nízkými provozními náklady, rychlým ohřevem, avšak jejich cena je vyšší, potřebujete přípojku na zemní plyn a zabezpečení odvodu spalin. Kombinované ohřívače se dají použít univerzálně a ohřev je možný i při výpadku proudu. Mínusem je vyšší pořizovací cena, ale také nutnost přístupu k více zdrojům energie.

Které značky ohřívačů patří k nejkvalitnějším?

Výrobou ohřívačů vody se nezabývá velmi mnoho výrobců. K nejznámějším a ověřeným značkám patří Tatramat, Dražice či Vaillant. Kvalitní bojlery však nabízejí i výrobci jako Mora, Eliza, AEG, Ferroli, Hakl, Q-termo, Tesy nebo Quantum.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Nejlepší elektrické ohřívače

Názov Hodnotenie Detail
Stiebel Eltron PSH 120 Trend   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Elíz Euro 120 SIK   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Mora EOM 80 PK   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Ariston Lydos Hybrid 100   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Dražice OKCE 125   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Ariston Velis Evo 50   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 12.06.2016
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek