Nejlepší ohřívače lahví 2024 – recenze, test, srovnání

Je pro vás neustále ohřívání lahví s mlékem hotovou noční můrou? Každá maminka či tatínek ví, že je to pořádná otrava, a to zejména tehdy, pokud krmíte i během noci nebo se musíte najednou postarat o několik hladových krků.

Jak vybrat ohřívač lahví?

Ohřívače lahví vám v tomto směru podstatně usnadní život. Podívejte se, jak a podle čeho vybrat ten správný.

Nejlepší ohřívače lahví

Názov Hodnotenie Detail
Lovi Ohřívač lahví   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
innoGIO Giowarm   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Baby Ono Honey Natural   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Philips Avent SCF358/00   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
TrueLife Invio BW Single   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
TrueLife Invio BW Double   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Ohřívače lahví – recenze

Při výběru jakéhokoliv elektronického spotřebiče je třeba přihlížet na důležité technické parametry, jeho funkce, výhody a nevýhody. Ohřívače lahví sice nestojí celý majlant, na druhé straně nejde ani o nejmenší investici. Proto jsme si posvítili na několik modelů za vás. Prostřednictvím našich recenzí vám představíte pár oblíbených produktů spolu s jejich největšími přednostmi a také případnými nedostatky.

Nač slouží ohřívače lahví

Ohřívače lahví slouží k ohřátí mléka, čaje, jiného nápoje nebo i pokrmů pro děti, což nám napovídá už jejich název. Každý rodič, který absolvoval pravidelné ohřívání mléka ví, že tato činnost se po chvilce stane, řečeno mírně, otravnou. Do ohřívače pouze vložíte láhev s mlékem či jiným nápojem, nastavíte si vhodný čas, nebo teplotu, a za několik minut můžete krmit. Určitě nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že každá pomoc a urychlení vašich rodičovských povinností jsou při malém dítěti obrovským plusem.

Proč si pořídit ohřívač lahví

Ohřívače lahví a dětské stravy vám v první řadě usnadní život. V závislosti na konkrétním typu zařízení můžete mléko nejen ohřát, ale i rozmrazit nebo uchovávat delší dobu při vámi stanovené teplotě. Některé ohřívače mají i funkci sterilizace lahví, dudlíků a jiné dětské výbavičky určené na krmení.

Ohřívač lahví slouží k ohřívání mléka a jiných pokrmů

Ohřívače jsou populární také kvůli jejich zdravotní stránce a bezpečnosti. Kvalitní modely na klasickém režimu ohřívají nápoje nebo jídlo na maximálně 40 °C, což je mezní teplota, při které začínají degradovat enzymy, vitamíny a jiné živiny. Jsou také nepochybně bezpečnější i pro vás. Voda nebo vodní pára se sice ohřívají na vyšší teploty, nikoli však na takové jako v obyčejném hrnci na sporáku.

Na jaké parametry přihlížet při výběru ohřívače

  • Rychlost ohřevu: To, jak rychle ohřejete tekutinu v lahvi, závisí na výkonu ohřívače. Čím vyšší, tím rychlejší ohřívání. Jakýsi průměr je ohřátí 150 ml tekutiny s pokojovou teplotou za 5 minut. Parní ohřívače fungují obecně rychleji než ty na principu vodní lázně, není to však pravidlem.
  • Velikost a tvar láhve: 150 – 200 ml láhve jsou nejběžnějšími modely, proto se vejdou bez problémů do většiny ohřívačů. Některé jsou však vhodné i pro ohřev objemnějších lahví. Důležitý je také jejich tvar. Dětské lahvičky jsou většinou rovné nebo oblé. Pokud používáte nějakou vychytávku, ověřte si dopředu, zda ji "natlačíte" do vašeho ohřívače.
  • Materiál láhve: Do většiny zařízení lze vložit láhve plastové i skleněné. Hlavně mezi levnějšími topidly se však najdou i výjimky. Tento údaj si proto ověřte už před nákupem. Užitečnou je i možnost ohřevu nebo rozmrazování jídla v sáčcích.
  • Velikost a váha: Když chcete mít zařízení postavené na jednom místě, můžete sáhnout i po těch těžších a větších. Pokud však zvyknete chodit například na chalupu a ohřívač si chcete brát s sebou, vybírejte si lehčí a menší modely, které nemají milion zbytečných doplňků.
  • Kontrolky a zvuková signalizace: Jednoznačně byste si měli vybrat ohřívač, který vás upozorní na ukončení režimu ohřívání nebo docházející vodu v zásobníku. U dražších modelů jde o samozřejmost, při těch levnějších však ne.
  • Bezpečnostní prvky: Velmi praktická je funkce automatického vypnutí ohřívače při prázdném zásobníku.
  • Režimy: Vyšší počet režimů vám poskytuje možnost přesnějšího ohřívání tekutiny.
  • Displej: Dražší modely zvyknou mít i displej. Není to nutnost, zároveň však zcela praktická funkce.
  • Uchovávání potravin: Tato funkce je extrémně nápomocná. Některé ohřívače dokáží udržovat tekutinu teplou jen po určitou dobu, většinou jsou to 2 – 3 hodiny. Některé mají však i speciální režim. Při něm je ohřívač zapnutý a tekutinu průběžně ohřívá během 10 hodin nebo vámi zvoleného času.

Základní a doplňkové funkce ohřívačů lahví

Základní modely elektrických ohřívačů slouží pouze k ohřevu tekutiny v láhvi. Mohou mít 1 až 4 režimy, přičemž ji každý z nich ohřívá na určitou teplotu. Většinou jde o rozmezí mezi 25 °C až 40 °C. Pokud už se však do tohoto pomocníka rozhodně zainvestovat, není na škodu popřemýšlet nad dražším, no multifunkčnějším zařízením. Mezi velmi užitečné funkce ohřívačů patří:

  • Rozmrazování tekutiny: Za poměrně krátký čas můžete rozmrazit mléko a jiné tekutiny, a to aniž by se z nich ztratily důležité živiny.
  • Ohřev jídla: V některých zařízeních můžete kromě lahví ohřívat i jídlo. Pozor, nejde o náhradu mikrovlnky. Steak pro dospěláka takto ohřát nemůžete. Dětskou výživu nebo kašičku ano.
  • Sterilizace: Sterilizátor a ohřívač v jednom je asi ta nejpraktičtější kombinace. Každou lahvičku nebo dudlík je potřeba pravidelně důkladně dezinfikovat.

Ohřívače lahví pro děti do auta a jiné druhy

Ohřívače lahví bychom mohli rozdělit do dvou větších skupin, a to na ty, které fungují na principu vodní lázně a ty, které nápoje ohřívají vodní párou. Dále si můžete vybrat ze zařízení elektrických, neelektrických, cestovních nebo těch, které jsou přednostně určeny pro domácí využití.

Ohřívač destkých lahví na principu vodní lázně

Ohřívače na principu vodní lázně

V těchto zařízeních je láhev ohřívána teplou vodou, která proudí přímo kolem ní. Ve srovnání s parními topidly jsou ty na principu vodní lázně o něco pomalejší. Nemějte strach, nemluvíme o žádných závratných časech. Elektrický ohřívač na 230 V ohřeje 200 ml tekutiny s pokojovou teplotou za přibližně 4 – 5 minut. Výhodou je hlavně rovnoměrný ohřev nápoje či jídla a také nižší teplota cirkulující vody. Díky tomu je téměř nemožné, aby se lahvička přehřála zvenčí. Popálit se tedy nemůže vaše dítě, ale ani vy při manipulaci s ohřívačem.

Ohřívače na principu vodní páry

Varná deska nebo jiné topidlo ohřívá vodu, která se nachází v samostatném prostoru, tedy ne přímo u láhvi. Tu ohřívá jen vodní pára. Tyto typy ohřívačů patří k podstatně rychlejším a mají menší spotřebu vody. Nevýhodou je vyšší teplota páry, která může přesáhnout i 40 °C. V důsledku toho může dojít k nadměrnému ohřátí vnější části láhve, vašemu popálení a ztrátě živin.

Obecně je parní ohřev lahví nebo jídla považován i za o něco méně rovnoměrný. Při těchto typech ohřívačů proto nápoj nebo pokrm vždy promíchejte, jeho teplotu zkontrolujte "ručně" a nezapomeňte na kontrolu toho, zda nejsou láhev nebo dudlík příliš horké.

Domácí elektrické ohřívače

Pod pojmem "domácí" elektrické ohřívače máme na mysli ty, které jsou určeny hlavně na domácí využití, tedy ne na cestování. Mohou fungovat na principu vodní lázně nebo vodní páry. Zapojíte je do klasické zásuvky s napětím 230 V (nepotřebujete žádné adaptéry). Ve srovnání s cestovními ohřívači bývají větší, těžší a zvyknou mít i různé doplňkové příslušenství.

Cestovní ohřívače lahví

Mají menší rozměr a váhu. Hlavní rozdíl však spočívá ve způsobu jejich napájení a i ohřívání. Fungují na 12 V, a to z důvodu, abyste je mohli připojit přímo na autobaterii. Namísto klasického mají kabel s koncovkou, kterou zapojíte do auto-zapalovače.

Cestovní ohřívač dětských lahví

Ohřívače lahví do auta nefungují na principu vodní lázně ani vodní páry, láhve ohřívají takříkajíc na sucho. Kvůli tomu je čas ohřevu podstatně delší, mluvíme o cca 20 minutách. Kompromisem jsou kombinované ohřívače, které lze napojit do klasické zásuvky i na autobaterii. Obecně bývají o něco méně výkonné. Při slabším napájení na 12 V je čas ohřevu také podstatně delší.

Neelektrické ohřívače

V podstatě jde o klasickou termosku, do které si doma nalijete teplou vodu. Když budete chtít ohřát mléko, vylijete ji do nádoby, která je součástí ohřívače, a láhev do vody ponoříte. Možná si říkáte, že mezi takovým ohřívačem a obyčejnou termoskou není žádný rozdíl. Ten spočívá hlavně v praktické stránce. Termoska a plastová nádoba na ohřívání láhve jsou poskládány pohromadě, takže s sebou nemusíte nosit deset samostatných "součástek".

Jak se o ohřívač starat

Konkrétní postup, jak pečovat o váš ohřívač, najdete přímo v přibaleném návodu. Vždy se držte právě těchto informací, protože jednotlivé typy zařízení mohou mít i odlišnou údržbu. Toto jsou jakési všeobecné základy, díky kterým vašemu ohřívači prodloužíte životnost a zároveň předejdete zbytečným poruchám.

  • Vodu ze zásobníku byste měli vylít po každém ohřevu. U některých ohřívačů se voda dolévá až poté, co na nich začne blikat kontrolka. Tak či onak, neměla by v zařízení stát příliš dlouho, aniž jste ho používali. Časem se v něm může usadit vodní kámen.
  • Po každém použití ohřívač důkladně otřete. Před jakýmkoli čištěním zařízení odpojte z elektřiny a počkejte, dokud vychladne.
  • K čištění používejte neagresivní čistící prostředky nebo vlhčené utěrky. Nevhodné jsou abrazivní přípravky a rozpouštědla.
  • Cca jednou za týden ohřívač propláchněte čistou vodou i zevnitř. Pokud je to možné, otřete ho také vlhkým hadříkem nebo houbou.

Nezapomeňte na pravidelné odvápňování

Jednou za čas byste měli váš ohřívač odvápnit pomocí speciálního přípravku nebo obyčejného octa. Jak často přesně najdete přímo v návodu. Pokud na tuto informaci nenatrefíte, odvápňujte ho stejně jako rychlovarnou konvici. Minimum je jedno odvápnění přibližně jednou za půl roku.

Ohřívač dětských lahví třeba odvápňovat minimálně jednou za půl roku

Jak na to:

  • Vyprázdněte ohřívač a vnitřek přetřete hadříkem.
  • Nalijte do něj jeden šálek octa, pokud použijete speciální odvápňovač, rozřeďte ho s vodou dle návodu.
  • Ocet nebo odvápňovač nechte působit 30 minut až 24 hodin – konkrétní čas závisí na tom, jak moc je ohřívač zanesen vodním kamenem.
  • Ocet vylijte, ohřívač několikrát vypláchněte čistou vodou a zevnitř otřete hadříkem.
  • Naplňte ho vodou a zapněte režim na normální ohřívání, nechte ho běžet alespoň 5 minut.
  • Vodu vylijte a ohřívač ještě jednou otřete zevnitř i zvenčí.

Možné poruchy ohřívačů lahví

Ohřívače lahví obecně nepatří k velmi poruchovým zařízením. Sem tam se však samozřejmě nějaká ta chybička může vyskytnout. Většinou jde o drobnosti, které dokážete odstranit sami. Větším problémem je porucha termostatu. Pokud se voda ohřívá jen na velmi nízkou teplotu nebo se neohřívá vůbec, zkontrolujte všechny kontrolky. Pokud některá z nich nesvítí, jde s největší pravděpodobností právě o nefunkční termostat. Ten si musíte nechat opravit v servisu.

Pozor, pokud je ohřívač v záruční době, měli byste se nejprve informovat o možnostech opravy přímo u prodejce či výrobce.

Druhou častou poruchou, která však není poruchou v pravém slova smyslu, je pomalejší ohřev tekutiny. To, jak rychle ohřívač ohřeje mléko, závisí na jeho teplotě. Například pokud výrobce uvádí, že 150 ml tekutiny s teplotou 5 °C se ohřeje za 5 minut, tento údaj vychází z předpokladu, že ve většině chladniček se udržuje teplota kolem 5 °C. Pokud je tedy vaše chladnička nastavená "silněji", ohřev bude trvat déle. Tento problém může někdy dokonce způsobit i to, že voda z vodovodu má jinou teplotu v létě a v zimě. Ohřev s chladnější vodou trvá přirozeně déle.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jste už téměř rozhodnutí, že ohřívač lahví je právě tím pomocníkem, který vám dokáže usnadnit vaše rodičovské povinnosti? Před konečným výběrem vám ještě odpovíme na nejčastější otázky, které zajímají rodiče.

Jaká je minimální a maximální teplota ohřevu?

Základní modely ohřívačů zvyknou mléko nebo potraviny ohřívat v rozmezí od 30 do 50 °C. Na dražších a pokrokovějších zařízeních, zejména na těch, které jsou zkombinovány i se sterilizátorem, si můžete teplotu nastavit do 70 až 90 °C.

Mohu pokrm v ohřívači přehřát – musím teplotu pokrmu před krmením zkontrolovat i "ručně"?

Při nesprávné zvoleném režimu nebo neodhadnutí doby ohřívání můžete pokrm klidně i prohřát. Ohřívač nedokáže přemýšlet za vás. V levnějších zařízeních, které nemají časovač nebo konkrétní režimy, musíte teplotu pokrmů odkontrolovat vždy jen vy sami (např. pomocí stopek). Ohřívače s režimy za vás sice odhadnou čas, ale i přesto pokrm vždy zkontrolujte i "ručně stručně".

Jaké láhve je možné ohřívat v ohřívačích?

Tento údaj si musíte najít přímo na konkrétním produktu. Obecně však platí, že v ohřívači můžete používat všechny klasické dětské láhve, které jsou vhodné na ohřívání mléka v hrnci s vodou. A to bez rozdílu, zda jsou vyrobeny ze skla nebo plastu. Důležitá je také velikost a tvar. Do většiny ohřívačů se bez problémů vejdou lahve o objemu 150 nebo 200 ml. Některé modely ohřejí i 330 ml a větší láhve.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 27.05.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek