Nejlepší ohřevné zásuvky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší ohřevné zásuvky
- Ohřevné zásuvky – recenze
- Bosch BIC510NSO
- Siemens BI630DNS1
- Miele ESW 7020
- Electrolux KBD4X
- Whirlpool W1114
- Co je to ohřevná zásuvka a jak funguje
- Jak vybrat ohřevnou zásuvku
- Cena ohřevných zásuvek + tipy na zajímavé produkty
- Jak používat ohřevnou zásuvku
- Údržba ohřevné zásuvky
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
"Vaření je můj život!" Pokud je tato věta i vaším životním mottem, určitě přemýšlíte nad tím, jak zdokonalit vybavení vaší domácí "profi" kuchyně. Máme pro vás jeden super tip, kterým je ohřevná zásuvka.
Funkce těchto spotřebičů se mohou jevit jako takový zbytečný luxus. Ano, nebudeme vám lhát, ohřevné zásuvky nejsou nezbytností, avšak ani zbytečností. Fungují na principu cirkulace teplého vzduchu, díky čemuž nádobí či pokrmy ohřívají velmi rovnoměrně a šetrně. Přemýšlíte nad takovou koupí? Poradíme vám, jak na to.
Nejlepší ohřevné zásuvky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Siemens iQ700 BI710C1B1 ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Teka VS 1520 GS ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Concept OZ4022 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
AEG KDK911423M ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Siemens iQ700 BI630CNS1 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Bosch BIC630NS1 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Ohřevné zásuvky – recenze
Pokud nemáte mnoho známých, kteří patří do kategorie vášnivých gurmánů, existuje jen malá pravděpodobnost, že jste se s nějakou ohřevnou zásuvkou setkali "živě". Podobné je to i s dostupnými online uživatelskými recenzemi. Ve zkratce, není jich příliš mnoho. Právě proto jsme si pro vás recenze několika ohřevných zásuvek připravili my.
Co je to ohřevná zásuvka a jak funguje
Ohřevné zásuvky na první pohled připomínají klasické zásuvky v kuchyňské lince. Na rozdíl od nich však mají trošku sofistikovanější využití. Jde o velmi praktický kuchyňský elektrospotřebič, ve kterém si můžete předehřát talíře, šálky či sklenice, ale i hotové pokrmy. Některé ohřevné zásuvky slouží i na ohřev hotového jídla, jsou tedy jakýmisi alternativními a šetrnějšími mikrovlnkami, v některých můžete potraviny rozmrazovat, nechat v nich nakynout těsto či vyzrát jogurt.
Velmi praktická je také možnost udržování teploty hotových jídel. Jen si to představte. Navaříte, jídlo vložíte do zásuvky a ono zůstane teplé tak akorát až do podávání oběda, přesně jako v restauraci. Podobné je to i s předehříváním nádobí. Něco takového se může jevit skutečně jako zbytečnost. Uvidíte, není to tak. Tak například káva. V každé dobré kavárně dostanete tento nápoj v předehřátém šálku. Důvod je prostý. Káva v první řadě nevychladne příliš rychle, v řadě druhém chutná lépe.
Stejné je to i s talíři. Byli byste překvapeni, o kolik déle zůstane pokrm teplý, pokud jej naservírujete na teplý talíř. K zahození nejsou ani další možnosti využití těchto spotřebičů. Tak například zmíněné kynutí těsta. Pokud potřebujete, aby bylo "nabobtnalé" co nejdříve, nemusíte se trápit jeho ukládáním na radiátor. Vložíte ho do zásuvky, nastavíte na nejslabší teplotu a už jen chvilku počkáte. Podobně praktické je i rozmrazování. V ohřevné zásuvce totiž nehrozí téměř žádné riziko, že se daná potravina začne vařit.
Pokud jste propadli takzvanému pomalému vaření, při kterém je daný pokrm připravován na nízké teplotě během několika hodin, ohřevnou zásuvku můžete využít i takovýmto způsobem. Jednoduše do ní naložíte připravený pokrm, teplotu nastavíte na cca 80 °C a můžete se pustit do dlouhého vaření.
Jak vybrat ohřevnou zásuvku
Při výběru ohřevné zásuvky je třeba zohlednit pouze několik základních parametrů, a to její kapacitu, funkce, design a spotřebu. Velmi důležitým faktorem je i místo, kam chcete tento spotřebič umístit. V našem návodu na výběr ohřevné zásuvky proto začneme právě její vhodným umístěním.
Jak a kde umístit ohřevnou zásuvku
Ohřevná zásuvka by měla být umístěna na praktickém a bezpečném místě, které máte, doslova, po ruce. Zásuvky jsou zpravidla vestavné, proto se instalují pod nebo nad nástěnnou troubu, popřípadě do vrchní části linky namísto klasické horní zásuvky. Při hledání místa pro tento spotřebič myslete hlavně na to, že se může nahřát na docela vysokou teplotu. Po otevření je tedy pořádně horký. Proto by se neměl nacházet na místě, na kterém se můžete nechtěně popálit.
Na to, kam a jak přesně chcete umístit ohřevnou zásuvku, myslete už při jejím výběru. Můžete totiž natrefit na krásný model, který má ideální vlastnosti, pokud jej však nebudete mít jako narvat do vaší kuchyně, bude vám nanic. Nepřehlédněte ani informaci o délce napájecího kabelu. Většinou má 150 až 200 cm.
Zde se zároveň dostáváme k dalšímu parametru, kterým je zapojení ohřevné zásuvky do elektřiny. Drtivá většina modelů je napájena "klasickým" proudem 220 – 240 V. Najdete na nich zmíněný napájecí kabel, který je nutné "zastrčit" do elektrické zásuvky. Z hlediska elektroinstalace byste si měli předem ověřit, zda se ve vaší kuchyni nachází vhodný okruh s příslušnými jističi, které vyžaduje instalace daného modelu. Tito informace byste měli najít přímo v návodu k použití vámi vybrané zásuvky.
Kapacita ohřevné zásuvky
O kapacitě ohřevné zásuvky rozhodují její rozměry, vnitřní objem a nosnost. Tradiční šířka ohřevných zásuvek se pohybuje okolo 59,4 až 59,6 cm, což je běžný rozměr klasické zásuvky v kuchyňské lince. Podobné je to i s jejich hloubkou. Abyste mohli tyto spotřebiče nainstalovat pohodlně i přímo do linky, zvyknou mít hloubku 54 cm. Natrefit však můžete i na "hlubší" kousky. Z hlediska rozměrů se tyto spotřebiče dají dále rozdělit do 2 kategorií podle výšky, a to na:
- Menší ohřevné zásuvky s výškou 14 až 15 cm
- Větší ohřevné zásuvky s výškou 29 až 30 cm
Do menších, resp. nižších zásuvek se většinou vejde přibližně 12 až 14 talířů s běžným rozměrem (průměr 25 – 26 cm) a až cca 60 maličkých espresso šálků. Do vyšších modelů toho nacpete už mnohem víc, např. až 150 šálků či 40 talířů. Samozřejmě, přesný počet kousků nádobí, který do zásuvky pohodlně natlačíte, závisí na jeho konkrétních rozměrech (výška, hloubka, šířka, průměr atd.).
Dalším parametrem, který však není při zásuvkách udáván vždy, je vnitřní objem. I ten souvisí s počtem talířů, šálků, sklenic či jiného nádobí, které v nich můžete ohřát na jedenkrát. Pro lepší představu, například taková ohřevná zásuvka Whirpool WD s rozměry 13,5 x 59,5 x 54,8 cm a nosností 25 kg, má objem 20 l a je určena pro ohřev cca 6 jídelních souprav.
Všechny výše jmenované parametry hovoří pouze o ohřevu prázdného – nenaplněného nádobí, které lze naskládat na sebe. Při ohřevu "naložených" talířů se však kapacita každé zásuvky podstatně zmenšuje. V tomto směru se zaměřte hlavně na nosnost, která se tradičně pohybuje od 15 až do 30 kg, a také na její vnitřní šířku a hloubku.
To, jak velkou zásuvku potřebujete, zjistíte nejlépe odměřením vašich talířů. Tak například, pokud plánujete ohřívat 4 naplněné talíře, položte je vedle sebe a změřte jejich pomyslný obvod. Pokud používáte klasické talíře s průměrem 25 – 26 cm, budete potřebovat kousek s vnitřní hloubkou a šířkou min. 50 – 51 cm.
Teplota a režimy
Od toho, v jakém rozmezí si můžete na dané ohřevné zásuvce nastavit teplotu, se odvíjejí i způsoby jejího využití. U většiny zásuvek je to rozmezí od 30 až 40 do 80 až 85 °C, což je zároveň zcela dostačující. Na nejnižší teplotě můžete ohřívat sklenice z jemného skla, rozmrazovat potraviny nebo nechat nakynout těsto.
Teplota kolem 40 – 50 °C je vhodná pro udržování teploty pokrmů a předehřívání keramických šálků či talířů. Nejvyšší teplotu okolo 80 °C využijete při rychlejším ohřívání jídla a také při pomalém vaření.
Funkce a režimy
Ohřevné zásuvky nepatří do kategorie spotřebičů, které zvyknou disponovat množstvím funkcí. Nejčastěji se setkáte s časovačem, který je zároveň velmi praktickým doplňkem.
- Časovač/automatické vypnutí: Určitě doporučujeme sáhnout po kousku s časovačem. Díky němu si můžete na zásuvce nastavit přesný čas ohřevu, po jehož uplynutí se zařízení automaticky vypne.
- Propojení se smart spotřebiči: Některé, hlavně dražší ohřevné zásuvky, můžete propojit i s dalšími elektrospotřebiči, nejčastěji s kávovarem. V praxi to funguje tak, že ohřev šálků se spustí automaticky v závislosti od přípravy kávy. Šálky tak budou teplé v tu správnou chvíli.
- Ventilátor: Výjimečně natrefíte i na kousky s ventilátorem, který stojí za ještě lepší cirkulací vzduchu uvnitř zásuvky.
Materiál a design
Ani v tomto směru si nemáte příliš z čeho vybírat. Většina ohřevných zásuvek se vyrábí z nerezavějící oceli. Tento materiál je zároveň dobrou volbou, protože se jednoduše udržuje, působí stylově a má dlouhou životnost. Z hlediska designu je to podobné. Ohřevné zásuvky mohou být stříbrné či černé, výjimečně natrefíte i na bílé kousky.
Povrchová úprava ohřevných zásuvek může být různá. Některé jsou ošetřeny například speciální vrstvou, na níž nezůstávají otisky prstů, na jiných najdete sklo. Různé materiály se mohou nacházet i v jejich nitru. Nejčastěji se setkáte také s nerezovou ocelí a speciálně tvrzeným sklem.
Ovládání a otevírání
Na ovládání ohřevné zásuvky většinou slouží kolečko nebo dotykový panel. O tom, který z těchto systémů bude vhodný právě pro vás, se musíte rozhodnout sami. Pokud sáhnete po kousku s panelem s tlačítky, všimněte si jeho umístění. Může se nacházet na přední, ale i na vrchní části zásuvky. Druhé zmíněné řešení je určitě o něco šikovnější, jelikož při nastavování teploty či příslušného režimu nemusíte klečet, nebo vytáčet hlavu.
Na výběr máte dále modely s plynulým nastavením teploty nebo ty s fixními režimy. V prvním případě máte více možností, v tom druhém však nemusíte spekulovat nad tím, kolik stupňů Celsia nastavit při ohřívání keramického či skleněného nádobí a potravin.
S ovládáním souvisí i způsob otevírání a zavírání ohřevné zásuvky. Drtivá většina těchto spotřebičů nemá ručku a je vybavena takzvaným pull and push systémem. Jde o systém, který umožňuje zásuvku otevřít i zavřít jednoduchým zatlačením na vyznačené místo. Samozřejmě, není vyloučeno, že natrefíte i na model s klasickou rukojetí.
Příslušenství
Skleněné či nerezové dno ohřevné zásuvky je sice nenáročné na údržbu, bohužel, tyto materiály nepatří k úplně protiskluzovým. Přece jen, skleněné či keramické nádobí soustředěno na takovém povrchu to nemusí v nejhorším případě přežít. Proto vám doporučujeme sáhnout po takovém kousku, který je vybaven protiskluzovou podložkou. Ta vám navíc údržbu zásuvky podstatně usnadní. Můžete ji totiž vybrat, umýt vodou se saponátem a otřetou vrátit zpět.
Dalším možným příslušenstvím, které bývá součástí ohřevných zásuvek, jsou rošty. Pomocí nich víte v zásuvce vytvořit jakési 2. patro, díky čemuž do nich natlačíte více nádobí (hlavně talířů).
Spotřeba ohřevných zásuvek
O spotřebě dané ohřevné zásuvky rozhodují najme její rozměry, resp. její kapacita. Menší zásuvky většinou "žerou" něco kolem 400 až 500 W, ty větší kolem 800 W, no a modely s různými pokročilejšími funkcemi a obrovskou kapacitou mohou mít spotrebuj i nad 1 000 W. Na tento parametr se zaměřte zejména tehdy, když chcete zásuvku využívat často a po delší dobu. Při občasném zapnutí na 30 minut vás spotřeba nemusí až tak trápit.
Cena ohřevných zásuvek + tipy na zajímavé produkty
Ohřevné zásuvky nejsou nejlevnější záležitostí. Ty levnější stojí něco kolem 7 000 – 10 000 Kč, ty dražší více než 25 000. Co rozhoduje o jejich ceně? Z našeho pátrání jsme usoudili, že je to především jejich kapacita, zčásti i množství funkcí, zejména časovač a teplotní rozmezí, a samozřejmě i konkrétní značka.
Při značkách ještě chvilku zůstaneme. Jelikož ohřevné zásuvky nepatří k úplně běžným kuchyňským spotřebičům, možná právě i vy přemýšlíte, kde takového pomocníka sehnat. Popravdě, zásuvky najdete v nabídce mnoha prodejců. My jsme si pro vás vybrali několik produktů, které nás zaujaly cenou, funkcemi nebo jinými zajímavými parametry.
Ohřevné zásuvky Whirlpool
Výrobce Whirlpool má v nabídce několik zajímavých ohřevných zásuvek, přičemž cena málokterých z nich nepřekračuje 12 000 Kč. I v tomto případě jde tedy o levnější kousky. Na výběr máte mezi zásuvkami ve stříbrném a černém provedení (stříbrné jsou levnější). Všechny z nich mají nosnost do 25 kg a jsou určeny k ohřevu cca 6 sad nádobí, což je ekvivalent k asi 20 talířům nebo 80 šálkům na espresso. Teplotu si na nich můžete nastavit v rozmezí od 30 do 85 °C nebo od 40 do 75 °C (paradoxně menší teplotní rozmezí se nachází na dražším modelu). Bohužel, ani v tomto případě nejde o zásuvky s časovačem.
Ohřevná zásuvka Miele ESW 6229X
Pro ty, kteří jsou odhodláni do ohřevné zásuvky zainvestovat o něco víc, jsme vybrali model ESW od Miele, který stojí něco kolem 30 000 Kč. Teplotní rozsah si na něm můžete nastavit od 40 do 85 °C, je určen k ohřívání až 12 sad nádobí, najdete na něm zapuštěnou ovládací lištu a velmi všestranné režimy (ohřívání nádobí/jídla, rozmrazování, kynutí těsta atd.). Specifickou vlastností ohřevné zásuvky od Miele je možnost jejího propojení se smart kávovarem a ovládání přes aplikaci.
Jak používat ohřevnou zásuvku
Ohřevné zásuvky můžete používat k ohřívání nádobí a pokrmů, rozmrazování potravin, kynutí těsta nebo pomalé vaření. Když sáhnete po modelu s příslušnými režimy, nemáte co řešit. Jednoduše si vyberete ten, který je určen na danou činnost, stisknete tlačítko nebo pootočíte kolečkem a máte hotovo. Pokud si však vyberete zásuvku, na které musíte teplotu nastavit ručně, držte se následujících rad.
- Kynutí těsta: max. 30 °C
- Rozmrazování potravin: 30 – 40 °C
- Kvašení jogurtů: 42 – 44 °C
- Ohřívání nádobí z tenkého skla: 40 – 50 °C
- Ohřívání nádobí z keramiky a tlustého skla (šálky, talíře...): 60 – 70 °C
- Udržování teploty pokrmů: 40 – 50 °C
- "Rychlé" ohřívání pokrmů: 70 – 80 °C
- Pomalé vaření: 70+ °C
Údržba ohřevné zásuvky
Jak jsme si řekli výše, ohřevné zásuvky jsou většinou vyrobeny z nerezavějící oceli, která je na údržbu poměrně nenáročná. Tyto spotřebiče si však přesto vyžadují jistou dávku pozornosti. V první řadě se vyhněte drátěnkám a agresivním čisticím prostředkům. Na umytí nerezavějící oceli byste měli používat pouze jemné hadříky, neabrazivní čisticí prostředky a teplou vodu, popřípadě speciální pomůcky a prostředky na tento materiál.
Z hlediska údržby je důležité také to, abyste zásuvku pravidelně kontrolovali. Neměly by v ní zůstávat zbytky jídla či rozlitá tekutina. Pokud náhodou dojde k jakékoliv poruše, kontaktujte profesionální servis. V tomto směru k ohřevné zásuvce přistupujte úplně stejně jako k jakémukoliv jinému elektrospotřebiči.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Pokud jste v našem návodu na výběr ohřevné zásuvky nenašli odpovědi na to, co zajímá vás, věříme, že se tak stane v následujících řádcích. Na závěr jsme si pro vás připravili odpovědi na časté otázky, které zvyknou "trápit" spotřebitelé.
Mohu ohřevnou zásuvku využít ještě nějak jinak?
Je nutné ohřevnou zásuvku zabudovat?
Dá se ohřevná zásuvka nainstalovat i do "staré" kuchyně?
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek