Nejlepší odsávačky hlenů 2024 – recenze, test, srovnání

Už před narozením potomka každý budoucí rodič nakupuje výbavu proto, aby ho nic nezaskočilo a byl na všechno připraven. Odsávačka hlenů, resp. soplíků by tedy rozhodně ve vaší výbavě chybět neměla. Někdy mohou totiž hleny v nosánku vašeho miminka pořádně potrápit. Jaké typy odsávaček na hlen známe? V čem se liší? Pomůžeme vám vybrat.

Odsávačka hlenů

Samozřejmě, v rámci výbavy pro vaše děťátko existují další věcičky a doplňky, které vám přijdou potřebnější než samotná odsávačka hlenů. No měli byste myslet na všechno a nespoléhat se na náhodu, že takovou věc nikdy potřebovat nebudete.

Nejlepší elektrické odsávačky

Názov Hodnotenie Detail
Canpol Babies Easy&Natural   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
BabyOno Elektrická nosní odsávačka   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Haxe NS1   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Mericare KA1001   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Nosiboo Go   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Plus Comfort   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší odsávačky na vysavač

Názov Hodnotenie Detail
Nosátko   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Baby Vac Arianna 2   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Benny Abakus   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Petite&Mars Happy Nose 0m+   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Odsávačky hlenů – recenze

Odsávačka hlenů, odsávačka soplíků, nosná odsávačka jsou synonyma pomocníka na odsávání hlenů. Nachlazení, rýma, a tedy i zahleněná nosní dutina jsou v raném věku běžné. Pravidelně čištění nosíku dokáže mamince usnadnit elektrická/na baterie, ale i ruční odsávačka soplíkov. Připravili jsme pro vás recenze oblíbených modelů, abyste si mohli vybrat nejlepší odsávačku hlenů. Pokud již máte s tímto pomocníkem zkušenosti, můžete se o ně podělit v komentářích. Pomůžete tak dalším maminkám při rozhodování.

Je odsávání hlenů potřeba?

Nachlazení, rýma či zahleněná nosní dutina jsou u miminka běžné a v raném věku se tomu s největší pravděpodobností nevyhne ani jedno batole. Tehdy je třeba nosík pravidelně čistit, protože miminko nedokáže pořádně dýchat ústy. Navíc hlen může zatékat i do ústní dutiny nebo může způsobit zánět středního ucha.

Hromaděním hlenu se vytváří v nosní dutině děťátka ideální prostředí pro rozmnožování bakterií. Tato živná půda následně může způsobit zmíněné komplikace nebo vyvolat další infekci. Je pravda, že dětičky příliš odsávání hlenů nemají rádi, ale věřte, že děťátku nijak neubližujete. Jde o absolutně bezbolestný proces. To, že dítě protestuje, je pouze signálem toho, že mu to není dvakrát pohodlné. Nebojte se tedy, vašemu miminku odsávačkou hlenů trauma nezpůsobíte. Koneckonců, děláte to pro jeho dobro.

Odsávání hlenů

Odsávačka není určena pouze pro novorozence a miminka. Odsávačku můžete použít i při dítěti starším než 3 roky. Nosní dutinu dítěte vyčistí rychle a účinně a vašemu dítěti se bude dýchat mnohem lépe. Větší děti si dokonce dokáží odsávačku v nose přidržet a mají z toho více zábavy než stresu.

Správný výběr odsávačky hlenů

Mnozí rodiče, kteří již zkušenosti s odsávačkou mají, preferují jeden, druhý nebo třetí typ odsávačky. Každému vyhovuje něco jiného. Hadičková, balónková, elektrická nebo odsávačka na vysavač. Samotné typy si následně popíšeme, ale můžete vidět, že výběr je skutečně bohatý.

Každý typ odsávačky hlenů s sebou přináší výhody i nevýhody, které při vašem výběru mohou ovlivňovat. Důležité je znát, na jakém principu jednotlivé odsávačky fungují a následně můžete zjišťovat, jaké s nimi mají lidé zkušenosti. Na výběr tedy máte několik druhů odsávaček. Nejčastěji se používá právě odsávačka hlenů na vysavač.

Hadičková – ruční odsávačka hlenů

Princip fungování hadičkových odsávaček si s velkou pravděpodobností pamatují ještě i naše babičky. Dnes jsou tyto odsávačky spíše nouzovým řešením, protože jsou méně efektivní a pro děťátko méně komfortní.

Hadičková – ruční odsávačka hlenů

Odsávání funguje na principu dvou hadiček, které jsou připevněny k nádobce s víčkem. Jedna hadička se vkládá do nosíku děťátka. Druhá hadička s rozšířeným koncem se vkládá do vašich úst. Následně již za pomoci sání vzduchu přes hadičku hlen odsáváte. Při údržbě stačí nádobku vypláchnout horkou vodou. Jejich cena je velmi příznivá, jsou kompaktní, snadno se používají. Na druhé straně mají i své nesporné nevýhody. Při nesprávné manipulaci mohou poranit samotnou nosní sliznici.

Výhody

  • Nízká cena
  • Kompaktnost
  • Snadné používání
  • Bez hluku

Nevýhody

  • Méně komfortní odsávání
  • Při neposedném dítěti těžko použitelné
  • Delší doba odsávání
  • Méně efektivní

Balónková odsávačka hlenů

Název zní poměrně hravě a opět platí, že odsávání hlenů za pomoci tohoto druhu odsávačky je velmi jednoduché. Hlavním strůjcem efektivity odsávání je balónek. Ten předtím, než zavedete nástavec do nosíku, stisknete. Následně balónek uvolníte a za pomoci podtlaku, který vytvořil vzduch v balónku, odsajete hlen.

Balónková odsávačka hlenů

Opět jde o velmi ekonomickou volbu za rozumnou cenu. Nicméně, jde spíše o nouzové řešení, neboť takové odsávačky nevyvinou dostatečný podtlak, aby uvolnily i hleny, které jsou hlouběji. S hustým soplíkom si tedy příliš neporadíte. Jako součást vaší výbavy na dovolenou či výlet určitě poslouží více než dobře.

Výhody

  • Nízká cena
  • Bez hluku
  • Bezpečné odsávání
  • Snadné použití

Nevýhody

  • Nepříliš efektivní při hustém hlenu
  • Delší doba odsávání

Elektrická odsávačka hlenů

Na trhu patří k nejoblíbenějším a jejich použití si pochvalují i ​​mnohé maminky. Především jsou elektrické odsávačky mnohem efektivnější než odsávačky ruční. Vůbec se přitom nemusíte bát, že půjde o odsávačku, kterou musíte zapojit do zástrčky. Buď si vyberete dobíjitelné odsávačky hlenů nebo odsávačky, které jsou na baterky.

Elektrická odsávačka hlenů

Takové odsávačky jsou výkonné, efektivní a zároveň nejsou příliš hlučné. Plastové tělo slouží jako nástavec na držení a zároveň jsou v něm baterie. Na tuto plastovou část obvykle nasazujete plastovou nádobu určenou na odsátý hlen. Na konci odsávačky je silikonový nástavec, který již slouží k samotné odsávání hlenu z nosu. Elektrické odsávačky jsou praktické, kompaktní a vhodné i na cesty.

Výhody

  • Nízká hlučnost
  • Výkonnost a efektivita (závisí na typu)
  • Kompaktní
  • Snadné používání

Nevýhody

  • Vyšší cena

Odsávačky hlenů na vysavač

Aktuálně se tento typ odsávaček stal největším trendem roku 2019. Přestože na druhé straně u dětí až takovou radost nevyvolávají, především kvůli hluku, který vysavač vydává. Jejich účinek však nelze popřít.

Odsávačka hlenů na vysavač

Vysavač je hlučný a dětem může odsávání znepříjemnit, ačkoli vždy je to individuální. Díky výkonu vysavače je však tento druh odsávačky nejefektivnější. Obrovskou výhodou je, pokud vlastníte vysavač, kde je možná regulace výkonu, a tedy síly tahu. Zda je soplík hustý nebo řídký, zařízení tohoto druhu si s ním hravě poradí.

Odsávačky určené na vysavač jsou v podstatě speciální nástavce, které se připevní na trubici vysavače. Dítě s vysavačem nepřichází do kontkatu! Nemusíte se tedy bát nějakých nečistot nebo bakterií. Odsávání je navíc rychlejší a údržba velmi jednoduchá. Proces je bezpečný, koncovky (nástavce) jsou přizpůsobeny tak, aby se nedaly zavést příliš hluboko do nosu a nedojde tak k poranění sliznice. Zároveň však silnější tah vysouší sliznici, a proto je vhodné před odsáváním sliznici zvlhčit. Cenově váš rozpočet výrazně nezatíží.

Výhody

  • Nízká cena
  • Efektivnost odsávání hlenů
  • Bezpečné odsávání
  • Rychlost odsávání

Nevýhody

  • Vysoká hlučnost (může působit odstrašujícím)
  • Nepraktické při cestování

Jak používat odsávačku?

Jako první je důležité říci, nač si dávat při odsávání pozor a až následně přejdeme ke správnému používání odsávačky. Hodně závisí i na tom, jaký druh odsávačky používáte, ale obecně platí tyto zásady, které byste měli dodržovat:

  • Pozor na poranění sliznice. K tomu může dojít zavedením nástavce odsávačky hlenů příliš hluboko do nosní dutiny.
  • Při odsávání kontrolujte zda dítko dokáže správně dýchat.
  • Neodsávejte hleny příliš často, způsobuje to vysoušení nosní sliznice.

Samotný postup správného odsávání hlenů není náročný, ale přece jen třeba myslet na to, že tento proces nemusí být vašemu děťátku příliš příjemný.

  • Před odsáváním sekret v nose vždy zřeďte za pomoci speciálních kapek (minerální, solné) do nosu. Odsávání tak půjde jednodušeji.
  • Je dobré, pokud při odsávání děťátko něco rozptyluje. Ideálně nějaká hračka nebo aktivita partnera, který ho baví.
  • Ideální je odsávat soplík před spaním, maximálně dvakrát do dne.

Jak si poradit bez odsávačky?

Odsávačka hlenů není to, co by preferovala každá maminka. V takovém případě nepomůže nic jiného než propláchnutí nosních dutin děťátka. To se provádí za pomoci kapek ve spreji. Jde o speciální kapky, minerální nebo solné. Kapky obsahují roztok minerální nebo mořské vody, které rozpouštějí sekret a následně za pomoci vatové tyčinky jej lze dostat ven.

Ruční odsávaní hlenů

Kapky však nejsou vhodné pro dlouhodobé používání. Pokud soplík neustupuje, věřte, že i samotný lékař vám doporučí pořídit si odsávačku hlenů, která vám zaručí efektivní výsledek. Navíc určitě nechcete, aby se vaše děťátko s plným nosíkem neustále trápilo.

Nejčastější otázky a odpovědi

Ohledně odsávačky hlenů máte řadu otázek, což je dobře. Přece jen třeba dbát na bezpečnost dítěte, na to, zda odsávačku skutečně využijete a kde všude se vám sejde. Nejčastější otázky ohledně výběru a použití odsávaček vám zodpovíme na tomto místě. Nejde o konečný seznam, budeme rádi, pokud své další otázky napíšete do komentářů pod článkem. Odpovíme na ně co nejdříve.

Jak se o odsávačku hlenů starat?

Vzhledem k tomu, že odsávačky soplíků přicházejí do kontaktu s hlenem, který může být plný choroboplodných zárodků, je třeba se o ně starat. Už před prvním použitím byste měli odsávačku sterilizovat, případně alespoň umýt v horké vodě. Odsávačku třeba po každém použití rozebrat a důkladně omýt, pokud je to možné, tak sterilizovat. Před dalším použitím by měla být odsávačka suchá. K čištění, tedy v případě, že to výroba neuvádí jinak, nepoužívejte alkohol ani dezinfekční roztoky.

Je odsávání pomocí odsávačky bezpečné?

Pokud ho děláte správně, odsávání tímto způsobem je bezpečné. Koncovku nestrkejte dítěti hluboko do nosu, dbejte i na to, aby se dítě při odsávání nehýbalo.

Která z odsávaček je lepší? Balónková, hadičková, elektrická nebo odsávačka na vysavač?

Každá z nich je vhodná, avšak závisí to od potřeb dítěte i od toho, kde a kdy budete odsávačku používat. Na slabší hleny je vhodnější balónková a hadičková odsávačka, při středním hlenu vám dobře poslouží elektrická odsávačka a u hustších hlenů je nejvhodnější odsávačka na vysavač. Na cesty doporučujeme elektrickou odsávačku, která je přenosná a nenáročná na manipulaci.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 15.01.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek