Nejlepší odolné telefony 2024 – recenze, test, srovnání

Odolné telefony využijete při pobytu v přírodě, ale také při kutilství. Jejich specifickými vlastnostmi jsou nadprůměrná výdrž baterie, odolnost vůči vodě, větru, nárazům a nečistotám. Dnešní smart odolné telefony disponují i ​​množstvím praktických funkcí, senzory, kvalitními fotoaparáty/kamerami, přehlednými i velkými displeji či výkonnými hardware řešeními, proto mohou klidně nahradit i klasický "městský" telefon.

Jak vybrat odolný telefon?

V našem návodu vám poradíme, jak takový odolný outdoorový telefon vybrat.

Nejlepší odolné telefony

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPhone 15 Pro (voděodolnost)   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
myPhone Hammer Boost   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Hammer Iron V   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Samsung Galaxy Xcover 5   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
UleFone Armor 18T   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Unihertz Tank 2   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Jak vybrat nejlepší odolný telefon

Kromě věcí, které si budete všímat při výběru klasického telefonu "do města", je při tom outdoorovém třeba zhodnotit několik specifických parametrů. K těm nejdůležitějším patří odolnost, výdrž baterie a praktické funkce, které využijete při pobytu v přírodě. Na vše důležité se podíváme v následujících řádcích.

Typy odolných telefonů nebo smart versus klasika

Na první pohled se může zdát, že odpověď na tuto otázku je jasná. Vždyť kdo by si už dnes kupoval tlačítkový telefon, že? V praxi je to však trochu jiné, protože outdoorové tlačítkové telefony ty smart často předbíhají v mnoha směrech. Samozřejmě, jsou vhodné pouze pro ty, kteří přežijí bez drtivé většiny pokročilých funkcí.

Tlačítkové odolné telefony

Tlačítkové odolné telefony mají zpravidla menší displej (cca do 3-4 palců), základní nebo žádný OS, podporují maximálně Bluetooth, pokud se na nich nachází fotoaparát, tak pouze ten zadní a jeho kvalita jen zřídka převyšuje 5 Mpx. Jejich interní úložiště nebývá větší než 32 GB, procesor je zpravidla 1-jaderný, operační paměť 1 – 3 GB (někdy i menší než 1 GB). Samozřejmě, většinou nedisponují žádnými pokročilými funkcemi (např. čtečka otisků prstů, senzory), a nepodporují GPS, Wi-Fi, LTE či jiné datové sítě.

Co tedy patří k jejich výhodám?

  • Hned první plus je cena. Tlačítkové odolné telefony stojí kolem 1 300 Kč. Pozor, natrefíte i na modely za 1 000 Kč, jejich koupi vám však nedoporučujeme. Ve většině případů jde o "bezejmenné" zařízení, při kterých vás zradí buď jejich odolnost, nebo výdrž baterie.
  • Tlačítkové odolné telefony jsou zpravidla vybaveny 1 500 až 2 000 mAh baterií, což není na první pohled hodně. V praxi však často předčí smart outdoorové modely s 5 000 mAh kapacitou, protože žádné z funkcí, které odebírají nejvíce energie, se v nich nenacházejí.
  • Odolnost z hlediska IP krytí nebývá podstatně větší než u smart zařízení, v praxi je to však opět jiné. Proč drtivá většina i zcela obyčejných tlačítkových telefonů přežije většinu smartphonů? Protože se na nich nemá co poškodit, resp. věcí, které se mohou poškodit, je mnohem méně.

Chytré odolné telefony

Chytré odolné telefony válcují ty tlačítkové z hlediska popularity i dostupnosti, což je logické. Určitě nechceme, aby tyto řádky vyzněly tak, že vás od koupě smart outdoorového kousku odrazovat. Tato alternativa má nespočet výhod. Toto srovnání slouží spíše na to, abyste před konečným rozhodnutím dobře zamysleli, jestli opravdu potřebujete utratit několik tisíc korun za outdoorový telefon, který budete v outdoorových podmínkách využívat jen na telefonování a smskování. Na smart modely se podíváme blíže v našem návodu.

Chytrý telefon s nerozbitným displejem

Výdrž baterie (udávaná versus reálná)

Kapacita dobrých smart outdoorových telefonů se pohybuje od 4 do 10 000 mAh (natrefíte na menší i na větší baterie, toto je jakýsi zlatý a dostatečný střed). Tlačítkové modely mají zpravidla poloviční kapacitu (od 1 500 do 2 000 mAh), což se však na jejich reálné výdrži nemusí vůbec projevit.

No a právě reálná výdrž telefonu vás musí zajímat nejvíce. Výrobce většinou při daném produktu uvádí výdrž baterie v tzv. Stand-By, tedy v pohotovostním režimu (mobil je zapnutý, vy na něm však nic neděláte). Tato čísla bývají nesmírně ohurujúce: 336 hod. (což jsou až 2 týdny) nebo 900+ hod. (to už mluvíme o výdrži delší než měsíc).

To, jak dlouho vydrží daný telefon nabitý při plném provozu, zjistíte nejlépe z recenzí. Nepsané pravidlo zní, že kvalitní kousek se 4 500 až 5 000 mAh baterií přežije při plném provozu max. 2 dny, avšak vcelku nápomocný je i zdravý selský rozum. Tak například, smart telefon CAT S41 má 5 000 mAh, tlačítkový CAT B26 pouze 1 500 mAh baterii. Který z nich podle vás vydrží déle v případě, že na něm budete naplno využívat všechny dostupné funkce? Na 99 % to bude na oko slabší CAT B26, protože jeho hardware i software žerou tak málo energie, že ji není možné vyčerpat.

Pozor, tato logika platí i při porovnávání smart modelů. Telefon se 4 000 mAh baterií, 4-jádrovým procesorem a 2 GB operační pamětí bude pomalejší z hlediska výkonu (určitě si na něm nezahrajete náročnější počítačovou hru), v praxi však zpravidla vydrží nabitý déle než ten s 5 000 mAh baterii, 8-jádrovým procesorem a 6 GB RAM.

Odolnost telefonu

Odolnost je parametr, který je při výběru outdoorových telefonů alfou a omegou. Určitě doporučujeme, abyste nespoléhali na údaj "odolný". Toto slovo naleznete u každého outdoorového kousku, což však automaticky neznamená, že vám může padnout ze skály nebo do potoka s 3 m hloubkou. Čím více z následujících vlastností bude mít vámi vybraný model, tím odolnější bude.

Nerozbitný mobil – konstrukce a materiál

Bohužel, nerozbitný telefon není možné definovat přes přesné parametry. Výjimečně lze u jednotlivých modelů najít informaci o vojenské normě Mil-spec či MIL. V obou případech jde o záruku odolnosti. Někteří výrobci uvádějí i přesnou výšku, ze které vám může telefon padnout na tvrdý povrch. Většinou jde o 1 až 1,8 m.

K odolnosti outdoorového telefonu přispívá i jeho konstrukce a použité materiály. Pokud je telefon již na první pohled robustní a pevný, jde o dobrý předpoklad, že bude skutečně odolný. Z materiálů nejčastěji natrefíte na plast a hliník. V obou případech jde o dobrou volbu.

INFO: Nerozbitný a nárazuvzdorný telefon je zpravidla ekvivalent.

K odolnosti přispívají i speciální zpevněné okraje (při pádu na okraj se telefony poškodí v zásadě nejvíce) a pogumovaný povrch. Ten je praktický i z hlediska pohodlného uchopení telefonu. V neposlední řadě nepřehlédněte informaci o typu ochranného skla na displeji. Zárukou kvality je v tomto případě Gorilla Glass.

Voděodolný telefon

O tom, zda je daný telefon voděodolný, rozhoduje jeho IP krytí – stupeň ochrany krytem. Za písmeny IP následují vždy 2 číslice, v případě vodotěsnosti vás bude zajímat ta druhá. Standardem u kvalitních outdoorových telefonů je minimální krytí IP68, což znamená, že jde o model, který je určen k trvalému ponoření, standardně do hloubky 3 m.

Voděodolný outdoorový telefon

Výrobci však často uvádějí IP krytí a samostatný údaj o max. hloubce a zejména době, během níž může telefon zůstat ponořený (zpravidla 1 – 3 hod.). Ty nejlepší odolné telefony mají krytí IP69K, což znamená, že jsou určeny k trvalému ponoření a odolné vůči zvýšenému tlaku i teplotě.

Prachotěsný telefon

I v tomto případě se zaměřte na IP krytí. Zmíněné IP68 znamená, že jde o stoprocentně prachotěsný produkt (tento stupeň krytí označuje číslice 6). Levnější outdoorové telefony mohou mít i horší odolnost vůči prachu a mechanickým nečistotám, určitě vám však nedoporučujeme kousky s krytím pod IP4X (odolnost vůči velmi drobným částečák pod 1 mm). Odolnost vůči prachu automaticky znamená, že do telefonu neproniknou ani větší nečistoty.

Důležité funkce a doplňky outdoorových telefonů

V následujících řádcích se podíváme právě na funkce a doplňky, které by vás měly zajímat jako prvořadé při hledání telefonu do divočiny, který vám může nejednou zachránit krk. Bez dramatizování, mnohé z následujících bonusů vám padnou vhod při obyčejném kempování či turistice.

Odolný telefon s termokamerou, měřením kvality ovzduší, barometrem...

  • Pokud najdete model s názvem odolný telefon s termokamerou, můžete ho využít k detekci teploty okolního prostředí, ale zpravidla také ke zhotovování zajímavých fotografií či videa. U některých telefonů můžete takové záběry i rovně streamovat. Termokameru využijete hlavně při kutilství v domácnosti. Můžete jí odhalit úniky tepla v izolaci, ale např. i ve stanu či karavanu.
  • Laser na měření vzdálenosti využijete hlavně při kutilství v domácnosti.
  • Měření kvality ovzduší je velmi praktická funkce. Pozor, daný telefon musí být vybaven příslušným senzorem. Toto měření lze provádět i v reálném čase, a pokud je k němu dostupná aplikace, můžete si na ní nastavit oznámení, které vás upozorní na nekvalitní vzduch ve vašem okolí.
  • Měření srdeční frekvence většinou funguje přes aplikaci
  • Barometr
  • Krokoměr
  • Olovnice
  • Tlačítko SOS – můžete si na něm předvolit jedno telefonní číslo, které telefon vytočí po jeho stisknutí
  • PTT vypínač, jehož prostřednictvím telefon proměníte na vysílačku, se nachází spíše na dražších modelech
  • Funkce Glove Touch slouží k tomu, abyste mohli dotykový telefon "obsluhovat" i v rukavicích
  • NFC čtečka na bezkontaktní platby
  • Čtečka otisků prstů na odemknutí telefonu

Odolný dual SIM telefon

Téměř všechny odolné telefony jsou zároveň i dual SIM. V praxi jde o to, že mají 2 sloty na nano SIM kartu. V telefonu si proto můžete nechat vaši "domovskou" SIM a k ní přidat i tu, kterou budete používat v zahraničí. Samozřejmě, tato funkce je výhodná i pro byznysmeny, kteří si nechtějí na dovolenou nosit 2 telefony a zároveň nechtějí nadobro vypnout ten firemní.

Outdoorový telefon s nerozbitným displejem

Výjimečněji můžete narazit i na podporu tzv. elektronické SIM karty. Do telefonu tedy nemusíte kartu reálné vkládat. Místo toho do něj nahrajete několik ESIM profilů (1 profil pro 1 SIM/číslo). Při výběru si všimněte počet ESIM profilů, které můžete do zařízení nahrát. Na některých telefonech je to až 7 či 8.

Hardware outdoorového telefonu

Hardware rozhoduje o plynulosti, rychlosti a celkovém výkonu systému outdoorového telefonu. Nejde o parametry, které by byly alfou a omegou. Pokud však hledáte hybrid, který vydrží drsný pobyt v přírodě, ale zároveň zastoupí klasický městský telefon, informace o hardware určitě nepřehlédněte. Avšak pozor, výkonnější hardware se nepochybně odrazí na rychlejším vybíjení baterie.

  • Procesor je srdcem každého telefonu. Při outdoorových modelů se nejčastěji setkáte s 4, 6 a 8-jadernými procesory s frekvencí od 1,3 do 2,8 GHz. Na telefonech s výkonnějšími procesory si např. můžete zahrát hru.
  • Operační paměť (RAM) rozhoduje také o plynulosti a rychlosti daného telefonu. Ty za cenu do 5 000 Kč mají zpravidla 2 GB RAM, ty za 12 000 Kč a více korun až 6 – 8 GB RAM.
  • Interní úložiště je paměť, do které lze ukládat různá data. Minimem při smart outdoorových modelech je 16 GB paměť. Paměť o velikosti 32 až 64 GB je jakýmsi zlatým středem, no a na těch nej modelech se většinou setkáte s až 128 GB pamětí. Na většině telefonů najdete i slot na paměťovou kartu, kterou interní úložiště zvětšíte.

Fotoaparát/kamera na outdoorovém telefonu

Telefony postupně vytlačují klasické fotoaparáty, no a protože při pobytu v přírodě budete chtít určitě co to vyfotit a natočit, určitě se zaměřte i na kvalitu a počet objektivů. Standardem je 1 přední kamera, která slouží na selfie, videohovory, popřípadě na odemykání přes detekci obličeje. Kvalita přední kamery na outdoorových telefonech jen málokdy překročí 8 Mpx, výjimečně však může mít až 16 Mpx. Ani v jednom případě nemluvíme o úplné TOP kvalitě, 16 Mpx je však již postačující parametr.

Při zadní kameře si všimněte počet objektivů. Základem je 1, o něco lepší jsou 2 a úplně nejlepší 3. V tomto případě můžete pořizovat i širokoúhlé fotografie. Rozlišení zadních kamer na outdoorových telefonech se pohybuje v rozmezí od 16 do 21 Mpx, kvalitnější fotoaparáty mají i 48 Mpx, což už je opravdu slušné číslo.

TIP: Nepřehlédněte ani údaje o funkcích, jako jsou automatické ostření, stabilizace obrazu či blesk.

Z hlediska kvality videa vás budou zajímat tyto parametry:

  • Rozlišení telefony ve střední třídě točí klasicky ve Full HD nebo Full HD+ rozlišení, ty nejlevnější pouze v HD, no a ty za 5 a více stovek v 4K (všimněte si i možnost přestavení kvality na nižší úroveň, např. na 720 nebo 480 p).
  • Clona – při lepších outdoorových telefonech se pohybuje okolo 2.0 až 2.0, což není k zahození, při těch méně kvalitních většinou údaj o cloně ani najdete. Clona je důležitá zejména při točení v zhoršených světlených podmínkách.
  • Počet snímků za sekundu nebo fps – stojí za plynulostí obrazu, standardem pro outdoorové modely je 30 fps.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Předtím, než se pustíte do googlení a hledání toho nej odolného telefonu, si přečtěte ještě několik odpovědí na často kladené otázky. Prozradíme vám, které značky patří k populárním a kde je hledat.

Chci odolný telefon s dobrým fotoaparátem. Kde mám hledat?

Modely s nadprůměrnou kvalitou fotoaparátů jsme našli např. u výrobce Caterpillar.

Které značky odolných telefonů patří k nejspolehlivějším a kde takové najít?

Odolné telefony Hammer, Caterpillar, Dooogee nebo iGET jsou obecně považovány za TOP. Na trhu existuje samozřejmě mnohem více dobrých značek. K prodejcem odolných telefonů, který mají opravdu širokou nabídku, patří určitě Alza a Heureka.

Mají všechny odolné telefony podporu Wi-Fi?

Smart zpravidla ano, ty tlačítkové ne. Při výběru si všimněte i podporu typu sítě (LTE atd.).

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.2%)
Datum publikování: 19.04.2021
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek