Nejlepší notebooky 2024 – recenze, test, srovnání

Stovky modelů notebooků na nás číhají z každého elektra. Podobají se jako vejce vejci. Jak si vybrat? Připravili jsme pro vás žebříček toho nejlepšího. Tento žebříček odrážejí výsledky světových i domácích testů, recenzí a hodnocení. Jelikož se trh rychle mění, tento žebříček pravidelně aktualizujeme.

Notebook

Před každým výběrem notebooku byste si měli ujasnit dvě nejzákladnější kritéria. Prvním z nich je účel, na který budete váš nový notebook používat. Podle toho si ujasníte, které parametry budete při výběru notebooku zohlednit nejvíce. Druhým kritériem je cena notebooku. Buď máte představu o přibližné částce, v jaké by měl notebook pohybovat, nebo máte přesně stanovenou horní hranici vašeho rozpočtu.

Tyto dva jednoduché kroky vám pomohou snížit množství notebooků, z nichž budete vybírat a odfiltrovat ty, které pro vás nejsou zajímavé.

Nejlepší pracovní notebooky*

(* Notebooky na běžné použití, prohlížení internetu, běžné hry, sledování videa, kancelářské programy)

Názov Hodnotenie Detail
Lenovo V15 G4   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
HP ProBook 455 G10   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Asus E510MA-EJ1308WS   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Apple MacBook Air   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Asus VivoBook 15   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dell Vostro 3520   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší herní notebooky

Názov Hodnotenie Detail
Asus Tuf Gaming F15   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Acer Predator Helios 18   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Gigabyte G5 2024   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
MSI Thin GF63 12VF-453XCZ   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
MSI Katana 15   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Asus Rog Strix G17   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší levné notebooky

Názov Hodnotenie Detail
HP 15-fd0921nc 8A893EA   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Asus Vivobook 15   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Lenovo IdeaPad   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Umax VisionBook N15R   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
HP 250 G8   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Lenovo V15 G4   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Jak vybrat notebook

Je to hraní, práce nebo je těch účelů více? Jinak totiž budete postupovat při výběru správného notebooku, pokud se budete na něm doma hrát nejnovější hry, jako když ho chcete používat pouze na práci a často s ním cestovat. Toto jsou dva extrémně rozdílné případy, kdy může být rozdíl v ceně jednotlivých notebooků i 50 000 Kč. V případě výběru "herní mašiny" budete klást největší důraz na výkon jednotlivých komponentů. Naopak, výdrž baterie vás pravděpodobně nebude až tak moc trápit, jako kdyby jste si notebook chtěli brát s sebou na dlouhé cesty.

Komponenty notebooku

V první řadě je třeba říci, z čeho všeho se takový notebook skládá. Běžný uživatel nejčastěji vnímá jen to, co vidí na první pohled. Kromě displeje a klávesnice však notebook v sobě ukrývá několik komponent, které zabezpečují jeho plynulý chod a od nichž závisí výkon samotného notebooku.

Komponenty v notebooku:

  • Procesor
  • Grafická karta
  • Operační paměť RAM
  • Disk

Co je to procesor a jak funguje

Procesor je mozkem celého notebooku a významně se podílí na jeho výkonu. Od něho totiž nejvíce záleží, jak rychle dokáže notebook splnit úkoly, které jste mu zadali. Můžeme říci, že obecně platí rovnice – čím více jader a větší frekvence, tím rychlejší je procesor a tudíž i jeho výkon. Toto však platí pouze pokud porovnáváme procesory vyrobené stejným technologickým výrobním procesem. V roce 2017 to byl 14nm výrobní proces. V roce 2018 začali s 10nm výrobním procesem.

Pracovní notebook

Na rozdíl od procesorů pro stolní počítače, kde se počet jader pohybuje od 2 do 18, jsou pro notebooky dostupné jen 2- až 4-jádrové procesory. Tyto však svým výkonem bohatě stačí i nejnáročnějším uživatelům. Dnes již většina z nich disponuje technologií Hyper-Threading, která dokáže virtuální zdvojnásobit počet fyzických jader v procesoru, čili například ze 4 udělá 8. Rozdíl ve výkonu mezi jednotlivými procesory se stejným počtem jader určuje frekvence procesorů – čím vyšší frekvence, tím větší výkon.

Čemu slouží grafická karta

Zjednodušeně se dá říci, že díky grafické kartě vidíte výsledek práce všech komponentů pracujících na pozadí, v podobě obrazu na displeji. Grafické karty dělíme na 2 základní typy: integrované a dedikované.

Integrovaná grafická karta je zabudována přímo v procesoru. Má nižší spotřebu, což má za následek delší výdrž baterie notebooku, ale i nižší výkon. Je proto vhodná zejména na jednoduché pracovní úkoly a dlouhé cesty. Přesným opakem je dedikovaná nebo samostatná grafická karta. Disponuje středně vysokým až velmi vysokým výkonem, což ocení zejména hráči počítačových her. Pro takový výkon však potřebuje velmi mnoho energie, což se odrazí na spotřebě a nízké výdrži baterie v notebooku.

Operační paměť RAM

Operační paměti jsou snad nejnenápadněji komponentem v notebooku a málokdo jim věnuje pozornost. Hrají však stejně důležitou roli ve výkonu notebooku než ostatní komponenty. Díky nim totiž dokáží notebooky efektivně pracovat s více daty najednou. Čím je vyšší kapacita operační paměti, tím větší množství programů můžete mít spuštěných najednou.

Práce na notebooku

Několik let dozadu jste v notebooku mohli najít ještě operační paměti s kapacitou například 128 MB nebo 256 MB, později to již bylo 512 MB nebo 1 GB. Dnes by už však nebyly ani zdaleka dostačující. V současnosti se jejich rozsah pohybuje od 2 do 64 GB, přičemž 2 GB představují úplný základ pro chod operačního systému v notebooku.

Disk – na velikosti záleží

Není to tak dávno, co jsme používali výraz pevný disk či hard disk (z angl. HDD - Hard Disk Drive). Dnes už však kromě nich používáme i tzv. SSD disky (z angl. SSD – Solid State Drive). Ať už pevný nebo SSD, disk je jakousi paměťovou jednotkou, do které si ukládáme libovolné soubory, jako například různé dokumenty, fotografie, filmy, hry a různé jiné. Čím má disk větší paměť nebo kapacitu, tím více souborů si do něj víme uložit. Kdysi byly v počítačích disky s takovou malou pamětí, že bychom dnes na něj nedokázali uložit ani jeden film ve formátu Full HD. Doba však pokročila a kapacitu disků počítáme nejen v gigabajtech, ale dokonce i v terabajtů. Aktuálně mají notebooky největší paměť disků 3 TB (1 TB = 1000 GB).

SSD disky přinesly revoluci mezi disky jejich několikanásobně vyšší rychlostí přenosu a čtení dat oproti starším pevným diskem. To se však odrazilo i na ceně a je to zřejmě jediný důvod, proč ještě úplně nevytiskly klasické pevné disky.

Velikost obrazovky

Když už znáte význam jednotlivých komponent, účel použití a cenu, kterou chcete investovat, můžete se pustit do výběru toho správného notebooku pro vás. Na začátek se rozhodněte, jaká velikost obrazovky vám vyhovuje. Výrazně tak zúžíte výběr, čímž si usnadníte a zrychlíte celý jeho proces. K dispozici máte velikosti od 8,9 palců do 18,4 palců, přičemž klasická a nejčastěji používaná je střední velikost 15,6 palců.

Kancelářsky notebook

Úhlopříčka se často udává v palcích, můžete si ji však jednoduše přepočítat na centimetry tak, že uvedený rozměr vynásobíte číslem 2,54. Výsledek, který dostanete je rozměr úhlopříčky v centimetrech, neboť 1 palec = 2,54 cm. Např.: 15,6 x 2,54 = 39,6 cm.

Při rozhodování však myslete na to, že spolu s větší úhlopříčkou narůstá i celková velikost notebooku, a tedy i jeho hmotnost. Při častém přenášení a cestování s notebookem může být jeho velikost a vysoká váha nepříjemným faktorem. Proto byste v tomto případě měli hledat notebooky s maximální velikostí 15,6 ". Naopak, při hraní vám může příliš malý displej spíše překážet. Zde by měla být velikost 15,6" minimem, který bude splňovat váš notebook.

Jaké parametry sledovat při výběru notebooku

Pokud jste již zúžily svůj výběr na základě velikosti úhlopříčky displeje, pokračujte přezkoumáním ostatních parametrů.

Procesor

Pokud plánujete na svém notebooku hrát náročné hry, sáhněte po výkonnějších procesorech se 4 jádry a technologií Hyper-Threading. Musíte však počítat s vyšší cenou. Vhodnými procesory pro tento účel jsou procesory značky Intel řady Core i5 a Core i7. Při běžném používání notebooku vám zase postačí notebook s 2-jádrovým procesorem, jehož cena bude nižší. V tomto případě jsou vhodné procesory od obou výrobců, jako Intel, tak i AMD. Doporučujeme však procesory značky Intel řady Core i3.

Grafická karta

Grafická karta je komponentem, od kterého se z velké části odvíjí nejen výkon notebooku, ale i jeho cena. Pokud hledáte notebook s nižší cenou a postačí vám průměrný výkon, sáhněte po notebooku bez samostatné grafické karty. Nahradí vám ji totiž grafická karta integrovaná přímo v procesoru.

Notebook na práci

Pokud však patříte k těm náročnějším uživatelům, jakými jsou například hráči videoher, dedikovaná grafická karta bude ve vašem notebooku nutnost. Pokud to s hraním myslíte vážně a chcete si nejnovější hry zahrát io 2 roky, dívejte pouze ty nejvýkonnější grafické karty. V současnosti se tyto čipy u výrobce GeForce označují jako GTX 950 a výše, nebo při novějších kartách GTX 1050 a výše.

Operační paměť RAM

Operační paměť RAM prožívá vrchol své slávy a ceny tohoto komponentu jsou na historickém maximu. Důvodem je, že se masivně začala používat i v mobilních zařízeních a výrobci nestíhají pokrýt poptávku trhu. Zbývá proto jen se s tím smířit a vybrat si vhodnou velikost "rámků" pro svůj notebook. K dispozici máte notebooky s velikostí RAM už od 2 GB, přesto doporučujeme vybrat paměť o minimální velikosti 4 GB. Vyžadují to neustále rostoucí nároky operačního systému Windows, jakož i jeho programů. Tento malý rozdíl bývá často hranicí mezi notebookem, který "seká" a notebookem s plynulým chodem.

Chcete-li notebook, od kterého budete očekávat zvládání trochu náročnějších úloh (například hraní her), minimální velikost operační paměti by měla být 8 GB. Často bývají notebooky určené na hraní vybaveny možností pozdějšího doplnění o další RAM modul. Nechte si to jako "zadní dvířka" a paměť si doplníte až když budete pociťovat snížení výkonu, nebo například pokud ceny modulů RAM opět klesnou.

Disk

Disk a jeho velikost určuje, kolik dat do něj budete moci ukládat. Kromě velikosti je však podstatným kritériem i jeho rychlost. Pokud vám to váš rozpočet dovoluje, hledejte notebooky, které mají v sobě SSD disk, nebo alespoň jeho hybridní alternativu. To je taková, která obsahuje pouze minimální velikost SSD disku (nejčastěji 8 GB) potřebného na chod operačního systému a zbytek paměti se skládá z pevného disku. Tato varianta je někdy rozumným kompromisem mezi cenou a výkonem. SSD disk totiž nesrovnatelně dokáže zrychlit nejen chod samotného operačního systému, ale všech aplikaci včetně her, které jsou v něm nainstalovány.Jediným háčkem je však vyšší cena. Proto pokud potřebujete velkou paměť pro ukládání množství dat a souborů, ale zároveň chcete co nejnižší cenu, sáhněte po notebooku s klasickým pevným diskem.

Notebook

Pro nejnáročnější je dostupná i kombinace obou disků současně při plné velikosti jejich paměti. Pokud se rozhodnete pro pevný disk, měl by disponovat kapacitou 500 GB až 1TB. Minimální velikost SSD disku by měla být 128 GB, ale ideálně 256 GB, což vám ještě nějaký ten rok postačí.

Displej

Displej a kvalita obrazu hraje velmi podstatnou roli v celkovém dojmu z notebooku. Nejen rozlišení, ale i technologie provedení displeje rozhodují o jeho výsledné kvalitě.

TN (Twisted-Nematic) displeje stále nacházejí uplatnění i přesto, že jde o starší verzi LCD panelů. Jejich nespornou výhodou jsou nízké cenové náklady na výrobu, vysoký jas a rychlá odezva, díky čemuž jsou oblíbené zejména u hráčů počítačových her. Nevýhodou jsou horší pozorovací úhly.

IPS (In-Plane-Switching) displeje narozdíl od předchozích v dražších noteboocích. Jde o novější technologii, která disponuje věrným zobrazením barev a širokými pozorovacími úhly. Nevýhodou pro hráče je nižší kontrast a pomalejší odezva.

VA (Vertical Alignment) displeje jsou jakýmsi kompromisem mezi TN a IPS displeji. Vyznačují se věrným zobrazením barev, vysokým kontrastem a širokými pozorovacími úhly. Přesto nejsou velmi rozšířené av noteboocích najdete tuto technologii jen velmi zřídka.

Rozlišení displeje by mělo být přímo úměrné jeho velikosti. Při klasické velikosti 15,6" doporučujeme Full HD rozlišení (1 920 x 1 080px), které je rozumným kompromisem mezi kvalitou a cenou. Pamatujte, že rozlišení si můžete vždy snížit v systému, pokud je to náhodou třeba, ne však naopak.

Typy displeje dále rozlišujeme na lesklý nebo matný, někdy nazývaný jako antireflexní. Při lesklém typu displeje vás potěší pestřejší barvy, při matném zase lepší viditelnost během cestování s notebookem, protože netrpí odlesky okolního světla.

Konečné rozhodnutí při výběru notebooku

Postupováním krok za krokem podle našich rad byste v tomto okamžiku měli mít vybrán notebook, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud to tak není av hledáčku máte stále několik modelů, mezi nimiž se neumíte rozhodnout, pomohou vám následující rady.

Všimněte si výbavu notebooků, jako například množství a typ USB portů, přítomnost čtečky otisků prstů pro rychlejší přihlašování se do systému či podsvícenou klávesnici pro práci ve tmě. Dalším důležitým kritériem pro mnohé je výdrž baterie. Ty nejlepší notebooky dokáží pracovat až 12 hodin bez nutnosti nabíjení.

Herní notebook

Věnujte větší pozornost provedení notebooku. Lépe se vám bude pracovat s notebookem vyrobeným z kvalitních a odolných materiálů jako s notebookem vyrobeným z plastu. Pro někoho mohou být rozhodujícím faktorem i barevné provedení, které model notebooku nabízí.

Operační systém v notebooku je věcí subjektivní preference každého uživatele. Nejprodávanějšími jsou notebooky s operačním systémem Windows 10, zejména kvůli jejich relativně nízké ceně a vysoké kompatibilitě s ostatními zařízeními. Podporují také množstvím programů a her, které si do Windows 10 můžete nainstalovat.

Operační systém MAC OS najdete jen v zařízeních od značky Apple. Oblíbené jsou zejména díky jejich vysoké spolehlivosti, ale zařízení této značky jsou oproti ostatním značně dražší. Dalšími operačními systémy, které nenajdete v noteboocích velmi často, jsou Linux, Chrome OS, Android či starší verze operačního systému Windows 8 a Windows 7. 
Rozhodněte se pro značku, která má lepší reference od uživatelů na internetu či od vašich známých nebo pro takovou, se kterou máte dobrou osobní zkušenost například se servisem nebo řešením reklamace její výrobku.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Notebook je dnes součástí téměř každé domácnosti. Používá se na práci, hraní her, komunikaci na sociálních sítích, sledování filmů, programování atd. Vybrat si správný notebook je podle mnohých i s ohledem na množství parametrů, které je třeba sledovat, náročné. Chceme vám s výběrem pomoci co nejvíce, proto jsme se rozhodli odpovědět na nejčastější otázky ohledně výběru notebooku. Pokud chcete vědět ještě něco, klidně nám napište do komentářů.

Je vhodnější matný nebo lesklý displej?

Záleží na tom, kde a jakým způsobem budete notebook používat. Matný displej je vhodnější pro práci v terénu nebo používání na terase kavárny. I při ostrém světle bude totiž text čitelný. Lesklý displej se chová skoro jako zrcadlo, mohou vám překážet odrazy, která na něm bude vidět. Pokud budete mít notebook umístěn tak, že na něj nebude dopadat přímé světlo, odmění vás živými barvami a ostrým obrazem.

Jaká je obvyklá výdrž baterie?

Obvykle se výdrž notebooků pohybuje mezi 3 až 8 hodinami. Vliv na ni má kapacita baterie (z kolika článků se skládá) i spotřeba notebooku. Životnost baterie se postupně snižuje. Už po 2 letech může mít notebook o třetinu kratší výdrž jako v době jeho pořízení.

Podle čeho si mám vybrat materiál notebooku?

Tento parametr rozhoduje o odolnosti notebooku. Notebooky se vyrábějí nejčastěji z plastu. Zejména ty levnější však nemusí časté přenášení vydržet. Pokud hledáte notebook na doma, případně do kanceláře, který bude stále na jednom místě, plast není překážkou. Chcete-li notebook se sebou nosit všude, upřednostněte modely z odolných slitin kovu, které co to vydrží.

Nejlepší notebooky

Názov Hodnotenie Detail
Lenovo V15 G4   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
HP ProBook 455 G10   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Asus E510MA-EJ1308WS   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Apple MacBook Air   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Asus VivoBook 15   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dell Vostro 3520   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Seznam článků

Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Životnost vašeho chytrého telefonu, notebooku, smarthodinek i jiné elektroniky závisí na mnoha faktorech, ke kterým se řadí i správné nabíjení. Jde o činnost, kterou děláme zcela automaticky a nad kterou se moc nezamýšlíme, avšak právě nabíjení má významný vliv na to, jak dlouho vám technika... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje zážitek z hraní her. Tuto hlučnost způsobuje především ventilátor, který se spustí, pokud se  procesor počítače příliš nahřeje a teplota nebezpečně stoupá. Jak si... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším případě, se zařízením něco stane. Zálohování fotografií je však důležitým způsobem uchovávání vzpomínek a cenných momentů, proto na něj rozhodně není třeba zapomínat.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 03.03.2017
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek