Nejlepší nástěnné klimatizace 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší nástěnné klimatizace
- Nástěnné klimatizace – recenze
- Daikin Sensira FTXF35A+RXF35A
- Whirlpool SPIW 318L
- Samsung AR35
- Samsung Wind Free Comfort
- Jak vybrat klimatizaci
- Rozdělení klimatizací
- Kam umístit klimatizaci v bytě nebo domě
- Kam umístit klimatizaci na vnější stěnu
- Chladicí výkon klimatizace versus velikost místnosti
- Výpočet chladicího výkonu nástěnné klimatizace
- Chladicí výkon versus typ místnosti
- Chladicí výkon versus počet osob v domácnosti
- Energetická účinnost nástěnné klimatizace
- Další důležité parametry při výběru nástěnné klimatizace
- Hlučnost nástěnné klimatizace
- Průtok vzduchu
- Funkce a doplňky klimatizací
- Nástěnné klimatizace s vytápěním, čističkou a odvlhčovačem
- Chladivo do nástěnné klimatizace
- Údržba nástěnné klimatizace
- Cena a oblíbení výrobci
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Léta jsou stále teplejší, klasický ventilátor proto mnohým nestačí. Pokud se během teplého období roku nevíte zchladit, popřemýšlejte nad koupí klimatizace.
V našem návodu na výběr vám prozradíme, podle čeho vybrat nejlepší nástěnnou klimatizaci do domu i do bytu, jak pro ni vybrat to nejlepší místo a jak o ni správně pečovat.
Nejlepší nástěnné klimatizace
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Daikin Sensira FTXF35E+RXF35E ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Midea MSAF5-09HRDN8-QE ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Gree Pular WIFI ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Kaisai KWX-12KRHI + KWX-12KRHO ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Olimpia Splendid Unico Air 8 HP ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Sinclair Ray SIH+SOH-18BIR ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Nástěnné klimatizace – recenze
Výběr nástěnné klimatizace je do velké míry individuální. Musíte při něm zohlednit velikost prostoru, počet osob, které obývají vaši domácnost, ale i orientaci vašeho bytu. Pokud se při výběru nových spotřebičů do domácnosti orientujte raději podle recenzí či uživatelských zkušeností, několik jsme si jich pro vás připravili i my.
Jak vybrat klimatizaci
Nástěnná klimatizace je trvalým řešením, protože se instaluje přímo do zdi. Přes ni prochází až do exteriéru, její instalace proto vyžaduje i stavební úpravy. Navíc, pokud se jednoho dne rozhodnete klimatizaci vyměnit či přemístit, nebude to nejjednodušší.
Při výběru klimatizace na stěnu proto není nutné sledovat pouze konkrétní typ zařízení, ale i na další faktory, jako je výběr místa na stěně či výběr vhodné místnosti. Velmi důležitým parametrem je velikost vašeho příbytku, resp. dané místnosti, a počet osob, které ji obývají. V následujících řádcích vás postupně provedeme všemi důležitými kroky a parametry, které musíte při výběru klimatizace zohlednit.
Rozdělení klimatizací
Rozdělení klimatizací je velmi jednoduché. Známe klimatizace mobilní a ty nástěnné. Náš článek bude věnován právě druhému zmiňovanému typu těchto zařízení, se kterými se setkáte i pod názvy splitové nebo multisplitové. Nejde však pouze o rozdílný název, ale i trochu rozdílné využití těchto klimatizací.
Splitové nástěnné klimatizace
Splitové nebo monosplitové klimatizace jsou tvořeny 2 hlavními částmi – vnější kondenzační a vnitřní chladicí jednotkou. Venkovní jednotka je s tou vnitřní propojena prostřednictvím zatepleného potrubí. V potrubí se nachází speciální chladicí kapalina. Ta ochlazuje nasátý teplý vzduch. Klimatizace tedy nefungují tak, že nasávají chladnější vzduch z exteriéru. Venkovní kondenzační jednotka v sobě ukrývá kompresor.
Multisplitové nástěnné klimatizace
Multisplitové nástěnné klimatizace fungují na zcela stejném principu. Jsou však určeny k použití ve více místnostech. V překladu, pokud chcete vzduch ochlazovat co nejefektivněji v každé z místností ve vašem příbytku, vystačíte si s více vnitřními, ale pouze jednou vnější jednotkou.
Kam umístit klimatizaci v bytě nebo domě
Výběr vhodného místa v bytě/domě patří k prvním důležitým krokům výběru. Nástěnná klimatizace by měla být umístěna co nejblíže středu stěny a minimálně ve 2 m výšce od podlahy. Nemusí být stoprocentně uprostřed, roh místnosti je však vysloveně nevhodný. Takové umístění klimatizaci umožní nejefektivnější a nejrovnoměrněji chlazení vzduchu v celé místnosti.
Důležitý je také prostor v okolí nástěnné klimatizace. Nábytek, závěsy, větší dekorace či rostliny, to vše může bránit v dostatečném cirkulování vzduchu. Klimatizace se tak stane neefektivní, což se odrazí na vašem pohodlí, ale i financích. V překladu, čím méně překážek bude stát v cestě vzduchu, který je nasáván klimatizací, tím bude jeho ochlazování efektivnější.
Kam umístit klimatizaci na vnější stěnu
Při výběru vhodného místa nezapomeňte ani na vnější stěnu vašeho příbytku, a to jak v bytě v paneláku, tak i v rodinném domě. Vnější stěna je nezbytná pro instalaci klimatizační jednotky. Komín vedoucí těsně u zdi, strom rostoucí v její bezprostřední blízkosti nebo jiné překážky vám podstatně zkomplikují montáž. Proto je dobré vybírat takovou stěnu, která je "volná" zevnitř i zvenčí.
V zásadě je lepší klimatizaci nainstalovat na severní, ne na jižní stranu domu nebo bytu. Problémem je zejména venkovní klimatizační jednotka. Pokud bude vystavena přímému slunečnímu záření, chlazení bude méně efektivní.
Tloušťka stěny
Tloušťka stěny má přímý vliv na výběr konkrétní nástěnné klimatizační jednotky. Modely, které jsou určeny k instalaci do stěn s tloušťkou do cca 21 cm, obsahují objímku, která má chladicí otvory podél boční a zadní strany.
Na instalaci do hrubší stěny se většinou využívají klimatizační jednotky s objímkou bez chladicích otvorů (ochlazený vzduch do nich přichází pouze zepředu). Tento parametr se může zdát jako nepodstatný. Pravda je však opakem. Měli byste se na něj soustředit jako na jeden z prvních. Klimatizační jednotky totiž využívají různé typy objímek, výměna jednoho modelu za druhý proto nemusí být možná.
Chladicí výkon klimatizace versus velikost místnosti
Toto je jeden z velmi důležitých, pokud ne rovnou ten nejdůležitější parametr při vašem výběru. Chladící výkon klimatizace je udáván ve W nebo kW (poměrně často i v BTU). Vaším cílem je vybrat takovou klimatizaci, jejíž chladící výkon bude co nejvíce korespondovat s podlahovou plochou dané místnosti.
Pokud sáhnete po poddimenzovaném zařízení, proděláte na jeho provozních nákladech. Klimatizace nebude stíhat chladit nasátý vzduch. Jelikož ji však nastavíte na určitou teplotu, rozdíly se bude snažit neustále vyrovnávat, což se odrazí na vyšší spotřebě elektřiny. Naopak, dobrým řešením není ani nadměrně výkonná klimatizace. V takovém případě se bude zbytečně zapínat a vypínat, čímž také neušetříte.
Problémem používání příliš silné klimatizace je také efektivita chlazení vzduchu. Ten bude nasáván a ochlazován příliš rychle, v důsledku čehož z něj nebude odstraněna přebytečná vlhkost.
Výpočet chladicího výkonu nástěnné klimatizace
Obecně platí, že na plochu 10 m² připadá 1 kW chladicího výkonu klimatizace. Správný chladicí výkon lze vypočítat i v metrech krychlových a wattech – 1 m³ = 40 až 60 W. Informace o tom, do jakých velkých místností je určen daný model klimatizace, byste měli najít přímo v jejím popisu či návodu k použití. Výrobci a prodejci však ne vždy prozrazují úplně celou pravdu. Proto vám doporučujeme, abyste si tyto výpočty udělali vždy i sami.
Jak vypočítat podlahovou plochu místnosti
Chcete-li získat co nejlepší chladící výkon klimatizace, měli byste daný prostor změřit pěkně, ručně-stručně. Pod pojmem prostor máme na mysli tzv. podlahovou plochu dané místnosti v m², do které nainstalujete vaši klimatizaci.
Pokud plánujete prostřednictvím 1 vnitřní klimatizační jednotky ochlazovat vzduch ve více místnostech, musíte, logicky, počítat i s jejich rozlohou. Takové řešení není úplně nejhorší. Dokonce se dá říci, že klimatizace jsou tímto způsobem využívány v mnoha domácnostech.
Čtvercové a obdélníkové místnosti
Tento výpočet je velmi jednoduchý. Potřebujete zjistit délku každé ze stěn a naměřené hodnoty vynásobit. Např. pokud má pokoj 5 x 5 m, její podlahová plocha představuje 25 m².
Trojúhelníkové místnosti
Nejprve změřte délku 2 stěn, které tvoří 90-stupňový úhel. Naměřené hodnoty navzájem vynásobte a následně vydělte dvěma. Např. pokud mají stěny 5 a 6 m, výpočet bude vypadat následovně: 5 x 6 = 30, 30/2 = 15. Podlahová plocha dané místnosti je tedy 15 m².
Místnosti s netradičním tvarem
Vypočítat podlahovou plochu místnosti s netradičním tvarem je trošku náročnější, avšak ne nemožné. V první řadě musíte danou místnost rozdělit na menší trojúhelníkové a obdélníkové plochy. Následně vypočítáte podlahovou plochu z každé z nich a výsledky spočítáte. Konečný výsledek bude představovat podlahovou plochu celé místnosti. Pro lepší pochopení uvádíme příklad:
- Místnost jste rozdělili na 2 trojúhelníky a 2 obdélníky
- Každý z trojúhelníků má 4 m²
- Každý z obdélníků má 3 m²
- Výpočet: 2 x 4 + 2 x 3 = 14
- Daná místnost má rozlohu 14 m²
Chladicí výkon versus typ místnosti
Nástěnné klimatizace jsou obecně vhodné pro použití v malých až středně velkých místnostech, jako jsou obýváky, ložnice, kuchyně, jídelny, kanceláře či dětské pokoje. Pokud hledáte zařízení na ochlazení vzduchu v hale či jiném velkém a otevřeném prostoru, poohlédněte se raději po jiných řešeních.
V první řadě musíte pochopit, že oteplování vzduchu v jednotlivých místnostech ve vaší domácnosti není stejné. Tento parametr je přitom při výběru klimatizace na základě vhodného chladicího výkonu důležitý stejně jako rozměry místnosti.
- Při instalaci klimatizace do kuchyně byste měli její chladící výkon "zvýšit" alespoň o 1,7 kW. Toto je však pouze obecné doporučení. Je důležité, abyste reálně zhodnotili, jak často ve vaší kuchyni vaříte, kolik spotřebičů, které generují teplo, se v ní nachází atd. Vzduch v kuchyni s 1 sporákem a troubou se bude totiž ohřívat mnohem pomaleji než v kuchyni s 10 spotřebiči vytvářejícími teplo.
- Pokud jste si nechali zateplit dům/byt, máte kvalitní okna nebo je dána místnost přirozeně chladnější (severní strana, stromy, které stíní okna...), můžete sáhnout po klimatizaci s chladicím výkonem, který je nižší o 10 až 15 %.
- V místnostech, které jsou orientovány na jižní stranu nebo do nich pouze jednoduše stále svítí slunce, zvolte klimatizaci s 15 až 20 % silnějším chladicím výkonem.
Chladicí výkon versus počet osob v domácnosti
Určit správný chladící výkon klimatizace v obývacím pokoji či kanceláři již není tak jednoznačné. Vše totiž závisí na počtu osob, které se zvyknou v dané místnosti zdržovat. Rozhodující je i část dne a celková doba jejich pobytu. Chladicí výkon standardních nástěnných klimatizací je udáván pro provoz v místnosti, v níž se nacházejí 2 osoby. Na každou další osobu je třeba počítat s o cca 180 W silnějším chladicím výkonem.
Energetická účinnost nástěnné klimatizace
Nejlevnější klimatizace nemusí být vždy ta skutečně nejlevnější. Je hezké, že ušetříte několik stovek korun při koupi. Provozní náklady však mohou v konečném důsledku tyto ušetřené penízky překročit i stonásobně. Abyste si vybrali klimatizaci, která vás nezruinuje, stačí, abyste si přepočítali návratnost z hlediska ročních nákladů za elektrickou energii.
Energetická účinnost se vyjadřuje prostřednictvím EER (chladicí faktor) nebo COP (topný faktor u modelů s funkcí vytápění). Zjednodušeně, jde o poměr mezi příkonem a výkonem (spotřebou el. energie a chladicím výkonem klimatizace). Čím lepší je poměr mezi těmito dvěma veličinami, tím úspornější je dána klimatizace. Lepší = vyšší. Obecně platí, že klimatizace s hodnotou EER nad 3,4 patří mezi energeticky nejúčinnější.
Energetická třída nástěnné klimatizační jednotky
Na energetickou účinnost klimatizace mají vliv i energetické třídy. V minulosti šlo o zařazení do tříd od A po G. A třída byla energeticky nejúspornější, G zas ta energeticky nejnáročnější. Za střední třídu byla považována třída D, která je dnes, téměř u všech spotřebičů, ta nejnižší.
Do třídy A se dostali pouze spotřebiče se spotřebou, která byla nižší o více než 45 % ve srovnání se střední třídou, do třídy B zas ty se spotřebou nižší o 25 až 44 %. Dnešní technologie se však podstatně posunuly směrem vpřed. Právě proto mezi energetické třídy přibyly i další, s nimiž se v současnosti setká nejčastěji. Jde o třídy A+, A++ a A+++.
- Třída A+ je v porovnání s třídou A úspornější asi o 25 %
- Třída A++ má v porovnání s třídou A+ asi o 25 % nižší spotřebu
- Při nejvyšší třídě A+++ je to stejné, při porovnání s třídou A++ je o 25 % energeticky účinnější
Klimatizace z nejnižší energetické třídy
Klimatizace z nejnižší energetické třídy budou označeny písmeny A, B, C nebo D (na spotřebiče z tříd E, F a G dnes, v podstatě, už ani netrefíte). Jde o nejlevnější klimatizace, které však z hlediska provozních nákladů většinou nejsou nejúspornější. V nižší energetické třídě se nacházejí především starší modely. Určitě vám však doporučujeme hledat ve vyšších energetických třídách, a pokud již v té nejnižší, tak určitě v třídě A. Roční spotřeba klimatizace z třídy A v průměru představuje 800 kW.
Klimatizace ze střední energetické třídy
Střední energetická třída je u elektrických spotřebičů označovaná zkratkou A+, popřípadě A++ (v závislosti na energetické účinnosti předešlých modelů). Zde najdete už docela slušné klimatizační jednotky, které za svou schopnost šetřit elektřinou nemusí vůbec stydět. Dali by se označit také jako nejlepší z hlediska poměru mezi cenou a výkonem/úsporou. Klimatizace z třídy A+ za rok spotřebuje cca 600 kW, ta z třídy A++ cca 400 kW.
Klimatizace z nejvyšší energetické třídy
Pokud si na štítku všimnete značení A+++, natrefili jste na tu nejefektivnější klimatizaci z hlediska její spotřeby, která za rok představuje pouze něco kolem 300 kW. Ruku v ruce s třídou A+++ jdou i pokrokové funkce a kvalitnější provedení, opět však platí, že nejde o neměnné pravidlo.
Další důležité parametry při výběru nástěnné klimatizace
Hlučnost, průtok vzduchu, základní a doplňkové funkce. To jsou další důležité parametry, které byste při výběru té nejlepší nástěnné klimatizace neměli přehlížet. Pokud si vyberete příliš hlučný model, nebudete při něm moci spát. Víte, že jednoho dne budete přemýšlet nad koupí odvlhčovače či čističky vzduchu? Tak nad tím popřemýšlejte už nyní a ušetřete koupí klimatizace s těmito funkcemi.
Hlučnost nástěnné klimatizace
Jakýkoliv spotřebič, který při svém chodu vydává zvuk, může být obtěžující, no a protože klimatizace bude puštěna nepřetržitě (minimálně v létě), určitě nepřehlédněte údaj o její hlučnosti. V první řadě si nezaměňujte údaje na energetickém štítku. Jeden z nich hovoří o hlučnosti vnitřní, druhý o hlučnosti venkovní jednotky.
Hlučnost většiny modelů se pohybuje v rozmezí od 55 do 70 dB. Pro lepší představu, při běžném rozhovoru na vzdálenost okolo 1 m povídáme s hlučností okolo 60 dB. Stejně hlučný je např. i holicí strojek. 70 dB je už docela dost. Jde o ekvivalent k rušné dopravě pod okny či lidskému křiku. Klimatizace s hlučností 70 dB jsou proto maximem, které budete schopni snést. Na trhu jsou však dostupné i extra tiché modely, které nemají více než 40 – 50 dB.
Průtok vzduchu
Tento údaj není uveden při každé klimatizaci, v praxi jej však nemusíte nutně znát. Průtok vzduchu souvisí s chladicím výkonem. Je uváděn v m³ za hodinu (většinou jde o několik stovek m³). Tento parametr není žádnou vědou. Čím více vzduchu je dána klimatizace schopna nasát v průběhu hodiny, tím výkonnější bude.
Průtok vzduchu má vliv i na to, jak rychle po zapnutí klimatizace pocítíte její první chladivé účinky. Kousky s vyšším průtokem jsou, logicky, rychlejší. Poslední oblastí, která souvisí s tímto parametrem, je údržba klimatizace. Pokud si vyberete zařízení s příliš nízkým průtokem vzduchu, bude se rychleji zanášet nečistotami.
Funkce a doplňky klimatizací
Poté, co si na základě výše jmenovaných parametrů vyberete vhodný typ klimatizace, nepřehlédněte ani údaje o jejich funkcích. Dražší modely jsou zpravidla vybaveny více funkcemi, které spotřebiteli, doslova, usnadňují život, šetří jeho peněženku, zjednodušují ovládání a zvyšují celkovou efektivitu ochlazování vzduchu.
- Displej: Nachází se na novějších modelech. Podstatně usnadňuje ovládání, můžete však bojovat s jeho poruchami.
- Dálkové ovládání: Všimněte si způsob jeho napájení a dosah.
- Časovač: Slouží k tomu, aby se klimatizace zapnula ve vámi nastaveném čase. Běžně se setkáte s 24-hodinovým nebo týdenním časovačem. V druhém případě si provoz klimatizace můžete nastavit rozdílně na jednotlivé dny v týdnu.
- Prachový filtr: Jde o vyjímatelný a omyvatelný filtr na zachycování hrubých nečistot.
- Funkce samočištění: Klimatizaci je třeba pravidelně čistit od nečistot, které se v ní zachycují z nasátého vzduchu. Funkce samočištění vám tedy podstatně zjednoduší údržbu.
- Regulace chladicího výkonu: Některé klimatizace fungují pouze na principu ON/OFF. Dají se tedy pouze vypnout a zapnout, přičemž chladí stále stejně. Toto řešení je nepohodlné, ale i neekonomické. Mnohem lepší volbou jsou klimatizace s režimy, jako economy, night, komfortní spánek, turbo atd. Výkon klimatizace můžete takto přizpůsobit aktuální teplotě ve vašem příbytku.
- Způsob regulace: Regulace chladicího výkonu může být plynulá nebo nastavitelná pouze prostřednictvím zmíněných režimů. Plynulé regulování je považováno za lepší alternativu.
- Tichý režim: Klimatizaci můžete, doslova, ztišit na hodnoty pod 30 – 20 dB. Tato funkce je užitečná zejména v noci.
- Wi-Fi: Klimatizace s Wi-Fi můžete ovládat prostřednictvím aplikace i na dálku. Zvyknou se označovat jako Smart klimatizace.
- Autodiagnostika: Při poruše spustíte test klimatizace. V některých případech vám funkce autodiagnostiky ušetří náklady na zbytečné opravy.
- Ventilátor: Některé klimatizace jsou vybaveny ventilátorem, pomocí kterého je ochlazený vzduch efektivněji "rozháněn" po místnosti. Pokud se na daném modelu ventilátor nachází, všimněte si údaje o způsobu jeho regulace. Ta může být automatická nebo manuální. Důležité je také to, aby se daly lopatky na ventilátoru nastavit do požadované polohy. Jinak vám může chladný vzduch foukat rovnou do obličeje.
Nástěnné klimatizace s vytápěním, čističkou a odvlhčovačem
Klimatizace už dávno neslouží jen na ochlazování vzduchu. Mohou splňovat funkci odvlhčovačů, čističek či dokonce topných těles. Pokud se rozhodnete pro koupi zařízení, která má některé z těchto využití, při výběru budete muset zohlednit ještě několik parametrů navíc.
Klimatizace s funkcí odvlhčování
Funkcí odvlhčování jsou vybaveny mnohé novější modely klimatizací. Určitě jde o dobrou volbu. Nadměrná vlhkost totiž ovlivňuje přímo i teplotu vzduchu v místnosti. Nadměrně vlhké prostory navíc nejsou příliš zdravé. Jsou živnou půdou pro plísně, bakterie a jiné patogeny, které stojí za vznikem alergií, ekzémů či jiných zdravotních problémů.
Odvlhčovací výkon klimatizací se zpravidla pohybuje kolem 1 až 2 l za hodinu. To není, zejména ve srovnání s originálním odvlhčovačem vzduchu, úplně nejvíc. Klimatizace s funkcí odvlhčování jsou proto vhodné jen do menších nebo méně vlhkých místností.
Klimatizace s funkcí vytápění
Klimatizace, které jsou schopny místnost i vytopit, nezastoupí klasický radiátor či krb. Jsou slabší/méně výkonné a jejich chod při vytápění stojí více, než chod klasického radiátoru. Ve chvílích, kdy potřebujete místnost vytopit opravdu rychle, však toto řešení není na škodu.
Při koupi klimatizace s funkcí vytápění se zaměřte na údaj o jejím topném výkonu. Ten bývá většinou o něco vyšší než výkon chlazení (např. zařízení s chladicím výkonem 3,5 kW bude mít topný výkon nad 4 kW). Myslete na to, že pokud je daný model určen k chlazení menší místnosti, určitě nebude disponovat extrémně vysokým topným výkonem. To platí i naopak. V neposlední řadě se zaměřte na funkce vytápění. Důležité jsou možnosti jeho regulace a tzv. Turbo režim, který slouží k extrémně rychlé vyhřátí prostoru.
Klimatizace s funkcí čištění vzduchu
Klimatizace s funkcí čištění vzduchu je velmi šikovným řešením, které ocení zejména alergici či lidé s dýchacími problémy. Čistší vzduch je však pozitivní pro všechny. V tomto případě musí být klimatizace vybavena speciálními filtry, např. HEPA, plazmovým či uhlíkovým. Často natrefíte i na klimatizace s ionizátorem, který mě za úkol vylepšit kvalitu vzduchu. Rozhodující je také počet filtrů "skrytých" v těle daného zařízení.
Chladivo do nástěnné klimatizace
Všechny takříkajíc "pravé" klimatizace fungují pouze s použitím chladicí tekutiny nebo plynu. Toto je zároveň parametr, který vám pomůže odlišit ochlazovač vzduchu od originální klimatizační jednotky. Údaj o tom, jaká tekutina/plyn je určena pro použití s daným produktem, musí být uveden v návodu k obsluze nebo jeho popisu. Zároveň vám prozradí i to, o jaké kvalitní zařízení jde.
Nejběžněji používaným typem chladiva v moderních klimatizačních jednotkách jsou přípravky z kategorie HFC (fluorované uhlovodíky a jejich směsi), např. R23, R32, R125, R134a, R152a, R143, R407c, R404a, R410a, R417a, R507. Jsou nehořlavé, netoxické, mají vysokou efektivitu chlazení a představují poměrně nízkou ekologickou zátěž.
Starší klimatizace využívali chladivá z kategorie CFC (plně halogenované uhlovodíky) a HCFC (částečně halogenované uhlovodíky). Tyto chladivá se dnes již nevyrábějí. Zakázaná je však jen jejich výroba, ne prodej. Proto není vyloučeno, že i v současnosti narazíte na klimatizace s tímto typem chlazení. Problémem je jejich možná toxicita a neekologickosť (zejména dopad na ozonovou vrstvu). K chladivům z těchto kategorií patří např. R11, R12, R113, R114, R115, R13 (jde o zcela zakázané freonové směsi CFC) nebo R23, R32, R125, R134a, R152a, R143, R407c, R404a, R410a, R417a a R507 (HCFC).
Údržba nástěnné klimatizace
Všechny typy klimatizací vyžadují pravidelnou údržbu v podobě čištění a dezinfekce. Tyto úkony můžete zrealizovat sami nebo se obrátit na profesionální servis. Klimatizace do sebe nasává vzduch, který obsahuje i drobné nečistoty (např. prach, pyl) a mikroby, přičemž podstatná část této "špíny" se zachycuje v jejím nitru. Čištění klimatizace byste měli provádět minimálně 1, ideálně až 2krát za rok, nebo když zaznamenáte některé z následujících "úkazů".
- Nepříjemný zápach podobný tomu z kanalizace (extrémně zanesená klimatizace může zapáchat opravdu nesnesitelně)
- Tvorba námrazy
- Kapání z klimatizace
- Vyšší spotřeba elektřiny
- Zhoršený chladící výkon
- Slabší proudění vzduchu
- Nečistoty poletující ve vzduchu
- Pocit zhoršeného dýchání při zapnuté klimatizaci (zejména v noci)
Jak vyčistit a vydezinfikovat nástěnnou klimatizaci
Nejde o náročný proces, pokud si však nevěříte, můžete oslovit specializovaný servis. Profesionální čištění splitové klimatizace (1 venkovní + 1 vnitřní jednotka) vás vyjde na cca 1 200 Kč. Pokud používáte multisplitový model, čištění vás bude stát cca 700 Kč za vnější a dalších 700 Kč za každou vnitřní jednotku.
Čištění můžete zrealizovat i sami. Pamatujte, že takto z klimatizace odstraníte především větší nečistoty, jako je prach, pyl či jiné částečky, které běžně poletují ve vzduchu. Na její vyčištění od virů, bakterií, spór plísní a dalších mikrobů musíte přistoupit k dezinfekci.
- Klimatizaci odpojte od zdroje elektřiny.
- Odstraňte její vnější kryt. Na tento úkon budete potřebovat šroubovák a možná i další nářadí (v závislosti na typu zařízení).
- Po odstranění krytu byste měli vidět chladicí cívky nebo tzv. žebra, které musíte vyčistit od prachu a jiných zachycených nečistot. Použijte pevnější štětec nebo speciální hřeben na klimatizace.
- V menších klimatizacích nelze manipulovat s hřebenem či štětcem. V takovém případě vnitřek klimatizace pouze důkladně vysajte vysavačem. Vysavač však určitě použijte i při větších zařízeních.
- Na cívky/žebra naneste speciální čistící přípravek na klimatizace. Postupujte podle informací na obalu daného přípravku. Většinou jej však necháte chvilku působit a následně cívky vydrhnete pomocí kartáče.
- Předtím, než do klimatizace nanesete čistící prostředek, byste měli zkontrolovat její odvod kondenzátu. Do klimatizace nalijte min. 1,5 l vody. Pokud stíhá odtékat, tedy pokud nezpozorujete kapání z klimatizace, je vše v pořádku.
- Pokud použijete přípravek, který musí na cívkách chvíli působit, mezitím vyčistěte lopatky ventilátoru (pokud se na klimatizaci nachází). Nezapomeňte na vzduchové filtry. Vysajte je a umyjte pod vodou. Při extrémním znečištění filtrů popřemýšlejte nad jejich výměnou.
- Nezapomeňte utřít kryt a další části viditelně znečištěné prachem.
- Klimatizaci "složte" dohromady, pusťte ji a nechte chvilku běžet, aby se postupně očistila od čistícího přípravku.
Už jsme to několikrát zmínili. Klimatizaci je třeba i vydezinfikovat. Tento krok uděláte spolu s nanesením speciálního čistícího přípravku na nástěnné klimatizace. Nicméně pouze pokud sáhnete po takovém prostředku, který má i dezinfekční vlastnosti. Dezinfekci však můžete provést i bez čištění. Otevřete vnitřní klimatizační jednotku a nastříkejte ji vámi vybraným dezinfekčním prostředkem. Ten nechte působit cca 15 min. Následně klimatizaci spusťte a nechte "odtéci" přebytečnou vlhkost.
Pro čištění venkovní klimatizační jednotky budete potřebovat kompresor se stlačeným vzduchem a pistoli. Nejprve z ní odstraňte hrubé nečistoty, jako je např. listí. Následně pomocí pistole vystříkejte tenké prostory mezi jednotlivými žebry. Kromě čištění a dezinfekce byste měli klimatizaci jednou za čas zkontrolovat i po technické stránce (motor, rozvody klimatizace atd.). Na tyto úkony si však raději najděte odborníka.
Cena a oblíbení výrobci
Nejlevnější nástěnné klimatizace můžete vlastnit od cca 10 000 Kč. V případě koupě samostatné vnitřní jednotky k multisplitových modelu počítejte s investicí kolem 7 000 Kč. Za průměrné cenové rozpětí u kvalitních, ale stále dostupných zařízeních, se dá považovat 12 000 až 15 000 Kč. Dražší nástěnné klimatizace stojí od 25 000 Kč výše. Ty jsou však většinou určeny k použití ve větších místnostech/prostorách s rozlohou nad 50 m².
Ze značek nástěnných klimatizací doporučujeme sáhnout například po:
- Japonská klimatizace Daikin je naším prvním doporučením. Jde o kvalitní a výkonné zařízení, které mají dlouhou životnost a většinou i velmi příjemný design. Zároveň jde o jedno z nejúspornějších řešení, neboť tyto klimatu spadají do energetických tříd A+ nebo A+++.
- Klimatizace Sinclair jsou cenově dostupnou alternativou. Specifikem této značky je, že ovládání klimatizací Sinclair je většinou možné i prostřednictvím dálkového ovladače.
- Klimatizace Toshiba si běžný smrtelník pořídí zpravidla pouze v akci. Jsou totiž o něco dražší. Jde o velmi výkonné a technologicky propracované klimatizace, které mají vcelku nízkou spotřebu, jednoduché ovládání a jsou vhodné do bytových i komerčních prostor.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na co se zaměřit při prohlížení energetického štítku, potřebujete se dobrat i k informacím o příkonu a napájení klimatizace nebo vám postačí údaj o jejich chladícím výkonu? Na ty, ale i další často kladené otázky spotřebitelů vám odpovíme v následujících odstavcích.
Co se musí nacházet na energetickém štítku nástěnné klimatizace?
Co je to BTU při nástěnných klimatizacích?
Je třeba, abyste si při koupi klimatizace všimli údaje o jejím příkonu a napájení?
Co zahrnuje přípravu na klimatizaci a jak dlouho trvá montáž klimatizace?
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek