Nejlepší monitory dechu 2024 – recenze, test, zkušenosti

Monitory dechu začali nabírat na popularitě zejména po medializovaných případech syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Stávají se proto výbavou i zdravých novorozenců, kteří se při porodu nesetkali s žádnými komplikacemi. Jeho přítomnost v dětské postýlce nebo na plence dává rodičům pocit bezpečí a v případě neočekávané situace ví miminku zachránit život.

Jak vybrat monitor dechu?

Na trhu je několik druhů monitorů dechu, které se od sebe liší svými funkcemi i vybavením dodávaným při koupi. Pomůžeme vám zorientovat se, na co monitor dechu slouží, pro koho je vhodný, jaké typy existují a prozradíme také to, na co si dávat při koupi pozor. Pro snadnější výběr jsme pro vás připravili krátké recenze produktů, které vedou v žebříčcích prodejnosti a mezi rodiči jsou populární.

Nejlepší monitory dechu

Názov Hodnotenie Detail
Jablotron Nanny BM02   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Babysense 7   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Hisense Babysense 2 Pro   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Snuza Hero MD   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Milian PRO 1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Angelcare AC027   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Monitory dechu – recenze

Monitory dechu jsou zdravotní pomůckou, která může zachránit život vašeho dítěte. Při koupi tohoto produktu byste proto měli zvážit jeho parametry, funkce, kvalitu a spolehlivost. Cena monitoru by při rozhodování neměla hrát nejpodstatnější úlohu, spíše se zaměřte na praktické využití. Abyste měli rozhodování o něco lehčí, přinášíme vám několik recenzí na monitory dechu od ověřených výrobců.

Co je monitor dechu

Monitor dechu je přístroj, který slouží se sledování respirační aktivity miminka. Je to jakýsi hlídač dechu dítěte, který vydá hlasitý zvukový alarm v případě, že s dechem dítěte něco děje. Monitor dechu si netřeba zaměňovat s elektronickou chůvou. Nesnímá totiž vydávané zvuky ani obraz, ale jen dech, resp. pohyb (zdvih bříška a hrudníku během nádechu).

Monitor dechu tedy hlídá dechovou frekvenci miminka a upozorňuje na její náhlý pokles pod normu nebo úplný útlum. Přístroj je primárně určen pro předčasně narozené miminka nebo ty, které měly již při narození dechové či srdeční problémy. Nápomocný je však i rodičům zdravého a v normálním termínu narozeného dítěte. Rodiče mají díky použití monitoru dechu větší pocit bezpečí a jistoty, že je jejich miminko v pořádku.

Na co slouží monitor dechu

Jak vyplývá z názvu přístroje, primární funkcí monitoru dechu je sledovat dech miminka během spánku. Sledování se děje pomocí senzorických desek, které přenášejí zachyceny údaje do kontrolní jednotky. Pokud je zaznamená jakákoliv abnormalita, buď že se dech zastavil, nebo má dítě z nějakého důvodu obtížné dýchání (zkracuje se počet nádechů za minutu), přístroj vás na to okamžitě upozorní hlasitým zvukovým signálem a u některých modelů i světelným signálem.

Deskový monitor dechu pro kojence

Pro koho je vhodný monitor dechu?

Monitory dechu se primárně používají při předčasně narozených dětech nebo u miminek, které se narodily s nějakým onemocněním. Většinou jde o onemocnění spojené s problémy s dýcháním nebo se srdcem. Využívat je však můžete i při zdravých dětech, které přišly na svět v termínu. Po monitoru dechu sáhněte tehdy, když chcete mít větší jistotu, že u vaší ratolesti nedojde k bezdůvodnému a neočekávanému zastavení dýchání.

Nejčastějším důvodem pro pořízení tohoto přístroje je obava rodičů ze syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). U dětí se může nečekaně projevit do prvního roku jejich života, avšak za nejkritičtější období se považuje věk od dvou do šesti měsíců. Pojmem SIDS se označuje jakékoliv úmrtí dítěte, které bylo zdravé a zemřelo náhle bez zjištění zjevné příčiny.

Monitory dechu jsou oblíbené i u prvorodiček, které díky němu cítí větší jistotu. Je však třeba dodat, že přístroj SIDS nezabrání, pouze vás včas upozorní, že vaše dítě je v ohrožení. Pak je už na rodičích, aby rychle jednali a zachránili tím život miminka. Doporučuje se okamžitě vytočit 155 a kým přijde záchranná zdravotní služba, začít s resuscitací. Monitory dechu se dají využít i při větších dětech, které jsou například po úrazu hlavy a po očkování.

Typy monitorů dechu

Na trhu se setkáte s více typy monitorů dechu. Ty se dělí na deskové, které se umísťují pod matraci do postýlky, a plenkové monitory, které se připnou na plenu tak, aby se dotýkaly bříška miminka. Známe i kombinované monitory dechu, které jsou zároveň elektronickou chůvou, a monitory určené pro dvojčata. V následujících řádcích se blíže podíváme na jednotlivé typy.

Deskový monitor dechu v dětské postýlce

Deskový monitor dechu

Deskový monitor dechu patří k nejrozšířenějším a používají ho i v nemocnicích. Jde o monitor dechu, který se vkládá do postýlky, resp. pod matraci, proto nedochází k žádnému kontaktu s dítětem. Dítě má volnost v pohybu a monitor ho nijak neomezuje.

Při deskovém monitoru získáte vyhodnocovací jednotku a snímací podložku. Zpravidla je v balení jedna podložka, ale u některých modelů jsou výrobci štědřejší a dají vám v základě dvě. Pokud vám podložky nestačí, například z důvodu, že vaše miminko má velkou postýlku nebo vyrostlo, víte si snímací desky dokoupit.

Snímací podložka, která se vkládá pod matraci, by měla mít v parametrech výrobku uvedeno, jaká hrubá může být matrace, aby přístroj správně fungoval. U nedonošených miminek nebo těch, které mají nízkou váhu, se monitor může podložit pod prostěradlo, měření dechu je tak přesnější.

Výhodou dvou snímacích desek je pokrytí větší plochy postýlky, případně to, že jednu podložku máte umístěnou v postýlce a druhou například v kočárku, nemusíte tak desky neustále přenášet. Stačí přesunout jen vyhodnocovací jednotku.

V případě, že monitor nezaznamená žádný pohyb (nádech) nebo dojde k nepravidelnostem v dýchání, spustí se zvukový alarm. Některé modely jsou kromě zvuku vybaveny světelnou signalizací, která zdůrazní, že dítě je v ohrožení života.

Monitor dechu na plenu

Plenkový monitor dechu dává rodičům větší svobodu při přenášení dítěte. Jde tedy o mobilní monitor, který se miminku připne pomocí klipu na plenku. Monitor se umísťuje z přední strany tak, aby se dotýkal bříška. Flexibilní senzor následně snímá pohyby a zaznamenává i sebemenší pohyb bříška miminka. Jelikož ke svému fungování nepotřebuje žádné kabely, snadno se přenáší i instaluje, avšak miminku mohou překážet a omezovat ho v pohybu.

Monitor dechu na plenu

Výhodou plenkových monitorů oproti deskovým je vibrační funkce, kterou nabízí mnoho výrobců. Ta se aktivuje tehdy, když přístroj zjistí nepravidelné dýchání nebo zástavu dýchání. Samozřejmě, i plenkový monitor dechu vás při nepravidelném dýchání upozorní hlasitým zvukovým signálem.

Monitory na plenu jsou vhodné zejména tehdy, když víte, že budete s miminkem často cestovat, resp. ho přenášet, například z postýlky na gauč, do kočárku nebo do manželské postele, kde budete spát spolu s ním. Nezapomínejte, že pokud jdete s kočárkem nebo miminko vezete v autě, monitor dechu je nespolehlivý, protože může zaznamenávat pohyby (otřesy) vozidla.

Monitor dechu na plenu se stává nevýhodným, pokud je dítě větší a dokáže se už obracet nebo se aktivněji pohybuje. Dítě, které se převrátí, může monitor dechu totiž uvolnit a ten vám bude signalizovat plané poplachy.

Monitor dechu pro dvojčata

Monitor dechu pro dvojčata je shodný s klasickým deskovým monitorem. Rozdíl je v počtu desek, které jsou v balení. Výrobci dávají dvě až čtyři desky, které jsou připojeny k vyhodnocovací jednotce. Pro správné fungování monitoru je důležité, aby děti spali odděleně, každé ve své postýlce. V případě, že máte pro dvojčata jen jednu společnou postel, vhodnější je zvolit si plenkový monitor dechu.

Kombinovaný monitor dechu

Kombinovaný monitor dechu je vlastně monitor s elektronickou chůvičkou. Na českém trhu jich není příliš mnoho a je třeba počítat i s jejich vyšší pořizovací cenou. Kromě pohybu a dechu miminka tedy toto zařízení přenáší pomocí vysílačky i zvuk nebo u dražších modelů i video. Před koupí třeba zvážit, zda je takový monitor nutný a zda by vám nestačil jen klasický monitor dechu, případně pouze klasická elektronická chůvička.

Kombinovaný monitor dechu

Jak vybrat monitor dechu

Před koupí monitoru dechu si třeba zvážit, zda chcete klasický deskový nebo monitor na plenu. Ten druhý vám dává větší svobodu v možnosti přenášení monitoru, avšak první je spolehlivější a při mnoha modelech navíc certifikován jako zdravotní pomůcka. Podíváme se na funkce a parametry, které byste měli sledovat. Podstatnými parametry při koupi jsou: počet podložek v balení, certifikace, zdravotní nezávadnost, hlasitost zvukového alarmu, vizuální kontrolka, způsob napájení a podobně.

Počet podložek v balení

Při deskových monitorech je podstatným parametrem počet snímacích desek v balení. Jde o podložky, které se umísťují pod matraci tak, aby zabraly co největší plochu postýlky. Před koupí se tedy podívejte rozměr podložky, případně se poohlédněte po modelech, které mají v základním balení dvě desky. Ty jsou vhodné, když dítě vyroste a je nutná větší snímací plocha. Dvě senzorické desky vám navíc dovolí pohodlnější přesouvání miminka. Kvalitní a pokročilejší modely nabízejí také čtyři podložky v balení, ale ty jsou určeny dvojčatům. Pokud tedy máte jen jedno dítě, postačí vám monitor s jednou nebo dvěma podložkami.

Zdravotní certifikace

Kvalitní a spolehlivý deskový monitor dechu by měl mít certifikaci. Tyto přístroje jsou kvalifikovány jako zdravotní pomůcky. Pokud narazíte na monitor bez zdravotní certifikace, je vhodné sáhnout po jiném výrobku a neriskovat bezpečnost vašeho miminka.

Akustický alarm

Základní funkcí každého monitoru dechu je akustický alarm, který rodiče upozorní, pokud je něco v nepořádku s dechem miminka. Při zvukovém signálu třeba sledovat i jeho hlasitost. Alarm by měl být dostatečně hlasitý, abyste ho slyšeli i během spánku a v případě ohrožení dítěte věděli rychle zasáhnout. Důležitá je také doba spuštění alarmu, některé přístroje mají přednastavené, po kolika sekundách nečinnosti dechu se alarm spustí, jiné umožňují manuální nastavení podle aktuálních potřeb rodičů.

Dítě v postýlce

Vizuální kontrolka

Větší monitorů dechu, které jsou dostupné na našem trhu, kombinuje zvukový a vizuální alarm. Díky tomu jste upozorněni nejen zvukovým, ale i světelným signálem. Jednotka začne blikat nebo svítit. Světelné kontrolky také signalizují, že je dech miminka v pořádku. Zpravidla platí, pokud kontrola bliká, dech miminka je v pořádku a když svítí, něco se děje. Jednoduše tak víte vizuálně zkontrolovat své miminko i bez toho, abyste vstali z postele.

Napájení monitoru

Při monitorech dechu není využíváno klasické napájení z elektrické zásuvky, důvodem je zejména bezpečnost dítěte. Napájení se děje pomocí tužkových (alkalických) baterií typy AA 1,5 V. Monitor dechu, který má jen jednu senzorickou podložku, si často vystačí se dvěma bateriemi, ale pokud máte připojeno více podložek, třeba budou čtyři baterie. Ideální je, pokud má váš monitor dechu indikátor nabití, resp. kontrolku stavu baterií, díky tomu jste upozorněni a víte, že baterie je třeba vyměnit.

Způsob propojení

Monitor dechu se skládá ze snímací podložky a kontrolní jednotky, která se k podložce připojuje. Propojení může být realizováno dvěma způsoby a nejčastěji se využívá klasické pomocí kabelu. Při výběru je dobré sledovat, jakou délku kabelu výrobce nabízí v balení a zda dosáhne tam, kam potřebujete. Obvykle najdete v balení kabel s délkou 5 metrů, který postačuje.

Modernějším řešením, které se týká dražších přístrojů, je bezdrátové propojení. V tomto případě není nutné řešit délku kabelu, ale dosah přístroje. Připojení se totiž provádí pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth.

Funkce zpětného přehrání

K funkcím navíc, které nabízejí některé značky, patří možnost zpětného přehrání. To je v délce několika minut (většinou do délky 10 minut). Tato funkce je vhodná, když se spustí alarm, ale po příchodu rodičů je dítě v pořádku. Zpětné přehrání tedy umožní zjistit, zda došlo k selhání přístroje a špatnému vyhodnocení dechu nebo skutečně došlo k zástavě dechu, který se však po spuštění alarmu znovu obnovil.

Monitor dechu a dětská chůvička v jednom

Vibrace

Funkce vibrací se týká plenkových monitorů dechu. Vibrace se spustí, když přístroj nezaznamená žádný břišní pohyb. Díky nim lze miminko probrat z hlubokého spánku a zároveň se nadechnout.

Instalace monitoru dechu

Monitor dechu je jednoduché zařízení, které nevyžaduje složitou instalaci. Spolehnout se můžete na návod, který by měl být přiložen ke každému výrobku, ale pro jistotu vám uvedeme, jak ho instalovat.

Instalace monitoru dechu závisí na jeho typu. Deskové a kombinované monitory dechu se dávají pod matraci. Jak jsme již naznačili výše, před používáním je důležité zjistit, jakou maximální tloušťku může mít matrace. U monitorů dechu od izraelské společnosti Hisense je namístě podotknout, že monitory nejsou vhodné pod pružinové matrace.

Snímací deska by měla být v postýlce umístěna tak, aby zabrala co největší plochu pod miminkem. Pokud jste měli v balení jen jednu podložku a miminko vám vyrostlo, vhodné je dokoupit si další snímací desku, díky které pokryjete celou plochu postýlky.

Instalace plenkových monitorů dechu je ještě jednodušší. Monitor stačí pomocí klipu připnout na plenku. Umisťuje se na přední straně tak, aby se dotýkal bříška a ideální je, pokud je na úrovni pupku.

Kalibrace monitoru dechu

Zakoupený monitor je správně nastaven od výrobce a není třeba jej kalibrovat. Tento úkon se doporučuje provést až po dvou letech. Pokud jste však koupili monitor z bazaru, přístroj by měl předtím, než ho začnete používat, projít kalibrací. Servisní kontrolu přístroje, resp. jeho kalibraci, je nejvhodnější vložit do rukou výrobci, pak si můžete být jisti, že kalibrace byla provedena správně. Stejně si dejte monitor dechu nakalibrovat i v případě, pokud jste ho měli někde delší dobu uskladněn a nyní jej chcete použít při vašem druhém dítěti.

Kontrola spícího dítěte

Ceny a oblíbené značky monitorů dechu

Ceny kvalitních monitorů dechu začínají od částky 2 000 Kč. V internetových obchodech natrefíte na několik modelů, které se liší typem i funkcemi. Aktuálně patří k nejprodávanějším monitorem dechu Jablotron Nanny Bm02 a Babysense 2 Pro od společnosti Hisense. K nejlevnějším modelům na trhu patří monitor dechu Baby Control Digital BC 200 s jednou senzorovou podložkou, který si můžete pořídit za přibližných 2 400 Kč.

Jelikož by měl být monitor bezpečný a ideálně s certifikátem, vyplatí se do něj investovat a sáhnout po osvědčených výrobcích. K prodávaným a kladně hodnoceným monitorům dechu patří modely od značek Hisense, Jablotron, Angelcare či Baby Control. Za nejlepší monitor dechu považují spotřebitelé Hisense Babysense 2 Pro, stejně dobře si vede i jeho předchůdce Babysense 1 Pro.

Monitory dechu najdete také v bazarech nebo na portálech věnovaných maminkám. Můžete se tedy poohlédnout, zda některá z maminek prodává monitor dechu, který už nepotřebuje, protože její dítě vyrostlo. Před koupí použitého monitoru si zkontrolujte jeho funkčnost a to, zda není poškozen. Po koupi monitoru z druhé ruky je doporučeno provést kalibraci.

Půjčení monitoru dechu

Pokud nechcete do monitoru dechu příliš investovat, resp. ho nechcete kupovat, můžete se informovat o jeho zapůjčení. Monitor dechu vám zapůjčí v několika nemocnicích i lékárnách po celé České republice.

Podmínkou na vypůjčení monitoru dechu je uzavření smlouvy o výpůjčce zdravotní pomůcky. Monitor si musíte půjčit na dobu minimálně 6 měsíců. Právě první půl rok života dítěte bývá totiž nejkritičtější a v tomto věku dochází k syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS).

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Monitor dechu je jednoduché zařízení, jehož primární funckiou je sledování dechu vašeho miminka. Sahají po něm zejména rodiče předčasně narozených dětí nebo dětí s nějakou nemocí. Stále častěji se však stává tento přístroj populárním i u zdravých dětí, protože maminky mají díky monitoru větší jistotu, že je s jejich dítětem vše v pořádku. Pokud ještě stále přemýšlíte, zda by byl monitor dechu vhodný i pro vaše miminko, zkuste se podívat na odpovědi na nejčastěji kladené otázky spotřebitelů, kteří přemýšlejí nad nákupem.

Může se monitor dechu nainstalovat do postele, ve které spí miminko společně s rodiči?

Deskový monitor by měl být umístěn pouze tam, kde je samotné dítě. Instalace do společné postele se nedoporučuje, protože přístroj by nepracoval správně a snímal by i pohyby rodičů. Ve společné posteli můžete využít plenkový monitor, protože ten je připnutý přímo na plence miminka a snímá pohyby jeho bříška.

Co dělat v případě planých poplachů?

K planým poplachům může docházet tehdy, když je zařízení špatně nainstalováno, případně má dítě v postýlce příliš hrubý matraci. Planý poplach může vyvolat i otočení dítěte mimo dosah snímací desky. Řešením je správná instalace, změna nevhodného matrace, případně dokoupení další podložky, díky které pokryjete celou plochu postýlky.

Je vhodné koupit monitor dechu z druhé ruky?

Chceteli při koupi monitoru dechu ušetřit, můžete se poohlédnout po bazarech, případně se zeptat vašich známých, zda mají takový přístroj na prodej. Před koupí si však zařízení pořádně zkontrolujte, zda není poškozeno a zda funguje tak, jak by mělo. Před samotným používáním je důležitá i jeho kalibrace, kterou vykoná výrobce. Po těchto úkonech by s přístrojem neměl být žádný problém, a tak je vhodný i monitor dechu z druhé ruky.

Dokdy používat monitor dechu?

Monitor dechu se doporučuje používat do prvního roku života vašeho dítěte. Pokud si monitor nechcete zakoupit, ale si ho jen vypůjčit, ideální je, pokud ho používáte alespoň dokud vaše dítě dovrší 6 měsíců. Právě období do šesti měsíců je nejkritičtější z hlediska náhlého a nečekaného úmrtí, kterému nepředcházela žádná zjevná choroba (SIDS).

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 19.08.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek