Nejlepší meteostanice s hodinami, barometrem, Wi-Fi i kamerou 2024 – recenze, test, srovnání

Meteostanice jsou v současné době poměrně běžnou součástí výbavy mnoha domácností. Díky nim získáváme okamžitý přehled nejen o aktuální teplotě venku a uvnitř domu, ale také o tlaku či vývoji počasí na nejbližší dny. Pokud sháníte kvalitní meteostanici, držte se našich rad a tipů.

Wi-Fi meteostanice do domácnosti

Výběr meteostanice začněte tím, že si definujete své požadavky a potřeby. Bude vám stačit zařízení, které zobrazuje předpověď počasí a nanejvýš vnitřní a venkovní teplotu, nebo upřednostníte meteostanici, která zobrazí i hodnotu atmosférického tlaku, graf jeho vývoje či například vnější a vnitřní vlhkost?

Nejlepší meteostanice

Názov Hodnotenie Detail
GoGEN ME 3900   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Emos E5111   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sencor SWS 4100 B   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Sencor SWS 2850   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Hyundai WS 2331   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Garni 525   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Meteostanice – recenze

Meteostanice je vhodnou volbou pro každého, kdo chce vědět co nejvíce o aktuálním počasí a atmosférických podmínkách. Pokud se ve všech údajích, které je třeba při výběru sledovat, nevyznáte, mohou vám při rozhodování se pomoci i naše recenze. Vyzkoušeli jsme 5 oblíbených modelů a o své zkušenosti s nimi se podělíme.

Počet senzorů pro měření teploty a vlhkosti

Měření teploty již nabízí drtivá většina domácích meteostanic. Zařízení dokáží měřit dvojí teplotu – jednak tu v místě, kde se nachází samotná meteostanice, a také vnější na místě, kde je umístěno čidlo (to u některých stanic dokáže měřit i vlhkost). Tyto čidla už jsou zpravidla bezdrátové, přičemž jejich dosah může být různý, od 25-30 m až po 100 m. Běžně jsou k odběru meteostanice se třemi čidly, ale najdou se i modely, které disponují až pěti senzory pro měření vlhkosti a teploty.

Dosah měřících senzorů

Existují 3 druhy měřících senzorů. Drátové, jejichž používání je na ústupu, zabudované do meteostanice (pro měření vnitřní teploty a dalších údajů) a bezdrátové, které ve většině případů slouží k měření venkovní teploty a dalších údajů.

Domácí meteostanice – dosah senzorů

Při bezdrátových senzorech je důležitý jejich dosah. Napoví vám, do jaké vzdálenosti ho můžete od meteostanice umístit. Vzdálenost ve volném prostoru se pohybuje od 30 do 150 m. Dosah senzoru snižuje jakákoliv překážka, ať už stěna, živý plot nebo stromy.

Podsvícení displeje

Některé meteostanice (zejména ty vybavené větším displejem) osvětlení displeje nemají, jiné jsou osvětleny pomocí LED technologie či EL backlite neboli rovnoměrným podsvícením displeje (zeleně nebo modře).

Stále podsvícení je zatím možné dosáhnout pouze pomocí napájení adaptérem, ale touto funkcionalitou nedisponuje mnoho meteostanic.

Velikost a typ displeje

Tento parametr může být až překvapivě důležitý, například při rozhodování, kam meteostanici umístíte. Zařízení s větším displejem jsou vhodné zejména na stěnu do chodeb či obýváků, ty s menším displejem, které zároveň mají zabudovaný i budík, si můžete položit například na noční stolek a hned po probuzení se můžete na displeji pohodlně podívat a vidět aktuální stav počasí. V těchto případech by byl velký displej zbytečný. Velikost displeje ovlivňuje spotřebu, měli byste si zvolit zlatou střední cestu, tedy ani příliš malý a ani příliš velký displej. Tak bude zachována dobrá čitelnost údajů a spotřeba nebude vysoká.

Velikost a podsvícení displeje meteostanice

Meteostanice mohou mít následující typy displejů:

  • LCD displeje – vyznačují se nízkou spotřebou, disponuje jimi většina meteostanic. Problémem u nich je, že nesvítí, pokud si budete chtít prohlédnout údaje v noci, budete potřebovat osvětlení nebo podsvícení, a tedy napájení. Diody mají velký odběr, baterie by je napájet nezvládli.
  • LED displeje – meteostanice s LED displejem je napájena ze sítě, zobrazení je barevné a přehledné, displej svítí aktivně.
  • TFT displeje – jas a kontrast je na nich nastavitelný, obraz velmi jemný. Tyto displeje jsou obvykle větší a potřebují napájení ze sítě.
  • Inverzní displeje – tmavé pozadí s bílými číslicemi a údaji.
  • VA displeje – inverzní barevný displej vyznačující se vysokým kontrastem, dobrou čitelností a širokými pozorovacími úhly.

Napájení meteostanice

Meteostanice mohou být napájeny pomocí baterií nebo přes adaptér. Baterie se objevují obvykle při levnějších modelech. Jde o jednoduchý způsob napájení, jeho výhodou je, že není nutná blízkost zásuvky. Nevýhodou zas nutnost pravidelného dokupování a měnění baterií. Dražší meteostanice fungují díky zapojení do sítě přes adaptér. Spotřeba je vyšší a potřebná je blízkost zásuvky, avšak zobrazení a zpracování dat je kvalitní. Meteostanice by měla signalizovat slabé baterie, abyste je mohli včas vyměnit, případně vás upozornit na blížící se konec životnosti baterií.

Atmosférický tlak a východ slunce – zajímají vás?

Vývoj atmosférického tlaku se dá sledovat na speciálním sloupcovém grafu – pokud jím je stanice vybavena. Graf zobrazuje vývoj za 12 nebo 24 hodin. Takto vybavené meteostanice disponují i ​​pamětí, která naměřené hodnoty zaznamenává a ze které je lze zpětné "vytáhnout". Je třeba dodat, že naměřené hodnoty představují absolutní tlak neboli tlak na místě, kde se meteostanice nachází. Pokud chcete, aby vaše meteostanice dokázala předpovídat vývoj počasí, bez snímače atmosférického tlaku se neobejdete.

Meteostanice do domácnosti

Co se týče východu a západu slunce (ale také zobrazení fází měsíce), zde je nutné předem zjistit, zda se dá stanice nastavit na Českú republiku. V případě možnosti nastavení na jiné, ačkoli relativně blízké evropská města, by mohlo dojít k nežádoucímu časovému posunu, kdy by se čas východu a západu slunce nezobrazoval vzhledem k poloze krajiny správně.

Moderní meteostanice střední a vyšší třídy však již nabízejí přesné nastavení délky a šířky, kterými se dá lokalizovat v zásadě jakékoliv místo na Zemi.

Multifunkčnost

V případě meteostanic se odráží nejen v tom, že zařízení dokáže naměřit hodnoty od teploty přes čas, vlhkost, tlak až po rychlost větru, ale také v tom, že naměřené údaje dokáže analyzovat a přenést je do mobilního zařízení. Taková funkcionalita se dá očekávat zejména od meteostanic vyšší kategorie, tedy od poloprofesionální až profesionální zařízení. Některé mohou sloužit i jako budík.

Které hodnoty tedy meteostanice dokáží monitorovat? Obvykle jsou to tyto:

  • Teplota – jde o parametr, který je při meteostanicích nejdůležitější. Řekne vám, jaká je teplota vzduchu venku a většina meteostanic vám prozradí i teplotu uvnitř. Obvykle se udává ve stupních Celsia (°C).
  • Čas – meteostanice přijímá z vysílače centrální jednotný čas, měl by být tedy přesný. Některé modely zobrazují i ​​měsíc a rok.
  • Relativní vlhkost vzduchu – tedy to, kolik vody je ve vzduchu, se udává v procentech.
  • Tlak vzduchu – souvisí s nadmořskou výškou, teplotou a vlhkostí vzduchu, tlak vám napoví, zda se nebude měnit počasí.
  • Rychlost a směr větru – meteostanice vám řekne, jak rychle vítr fouká i to, kterým směrem (sever, jih, východ, západ).
  • Úhrn srážek – údaj, který hovoří o množství vody, které naprší na jednotku plochy.
  • Rosný bod – je to teplota, při které je vzduch nasycený vodní párou a ta se začne srážet.
  • UV záření – údaj, který vám prozradí množství UV záření dopadajícího na Zemi.
  • Další hodnoty – meteostanice vám mohou říci, kdy bude východ a západ Slunce zda to, jaká je fáze měsíce. Některé vám prozradí, jaká je pocitová teplota, teplota pociťována při větru.

Rozsah měření

Důležité nejsou jen měřené veličiny, ale i přesnost a rozsah měření. Rozmezí měřených hodnot a citlivost měření by měly být co nejvyšší, aby byla dosažena co největší přesnost měření. Rozsah měřených teplot se liší pro vnitřní (menší rozsah) a vnější prostředí (větší rozsah). Rozsah měření vnitřních teplot je cca -10 až 50 °C, rozsah měření venkovních teplot se pohybuje obvykle od -20 až do 60 °C. Vybírejte tedy podle toho, kde žijete. V nížinách jsou teploty -30 °C vzácné, na horách je však není problém dosáhnout. Proto si raději volte meteostanice se spodní hranicí měření co nejnižší.

Rozsah a přesnost měření meteostanice

Lepší přístroje dokáží zaznamenat změnu teplotu s přesností na 0,1 °C, starší či levnější se mohou mýlit až o 1 °C. Pokud vám na přesnosti záleží, zajímejte se o citlivost ovlivňující přesnost předpovědi.

V případě vlhkosti vzduchu je rozsah měření přibližně od 20 do 90 % a citlivost 1 – 5 %. Opět platí, že čím větší rozsah a čím lepší citlivost, tím přesnější výsledek dostanete. Nejideálnější je rozsah měření 1 – 99 % a citlivost 1 %.

Připojení meteostanice k počítači

Touto možností disponují pouze profesionální meteostanice. Počítač slouží jako záznamové zařízení. Počasí můžete díky tomu sledovat v delších časových úsecích, jednotlivé údaje si můžete ukládat, vyhodnocovat je nebo porovnávat.

Množství meteostanic má paměť, čili není potřeba permanentní připojení k počítači, data stačí jednou za čas uložit. Připojení může být řešeno přes USB nebo přes Bluetooth.

Ovládání bývá jednoduché

Meteostanice nejsou složité zařízení, čemuž odpovídá i jednoduchost ovládání. Je třeba je umět zapnout/vypnout, u levnějších modelů je třeba ruční nastavení některých parametrů, příp. přepínání zobrazení. Nejde o nic složitého, pro jistotu si však ovládání vyzkoušejte předem (pokud máte tu možnost) a volte meteostanici, která má intuitivní a přehledné ovládání.

Domácí meteostanice s pokročilými funkcemi

Cenové rozpětí

Na základě (ne)přítomných funkcí, kvality provedení, prestiže značky a různých kombinací těchto a dalších faktorů se cena meteorologických stanic pohybuje od 400 – 600 Kč do 8 000 – 9 000 i více Kč. Ve vysokých cenových hladinách se pohybují výsostně profesionální zařízení, schopné komunikovat s webovými aplikacemi a přenášet naměřené údaje do PC. Oblíbené značky domácích meteostanic jsou Sencor, OneConcept, TFA, ale i Emos, Hama, Garni či Ventus.

Problémem levnějších meteostanic může být zejména nepřesné měření teploty, proto si před koupí konkrétní stanice rozhodne nejdříve přejděte diskusní fóra a recenze, jestli se tento problém náhodou netýká i vámi vybraného zařízení.

Jak nainstalovat domácí meteostanici

Řídící jednotka meteostanice by měla být umístěna nastojato na poličce nebo na stěně. Měřicí senzory (čidla) třeba umístit ven tak, aby byly co nejméně ovlivněny okolím.

  • Teploměr nainstalujte na severní stranu domu do stínu nebo polostínu, kde na něj nebude svítit přímo slunce, aby nebyly výsledky zkreslené.
  • Senzory vlhkosti a atmosférického tlaku lze v podstatě umístit kamkoliv, důležité je pouze to, aby nebyly ničím zakryty.
  • Větrné činidlo třeba nainstalovat minimálně jeden až dva metry od země, vhodné je umístění na střechu.
  • Srážkoměr, který měří množství vody, instalujte na rovné místo bez stromů a zástavby. Nesmí být ničím zakrytý ani na něj nesmí stékat voda po stěně či z okapu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Meteostanice v mnoha domácnostech nahrazuje klasické teploměry. Je to přirozené, protože tato zařízení dokáží kromě teploty změřit i tlak vzduchu, vlhkost, řeknou vám, kolik je hodin atd. Parametry jsou při výběru velmi důležité, ne vždy vám však poskytnou odpovědi na základní otázky. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky ohledně meteostanic.

Třeba domácí meteostanici nějak nastavit?

Ano, je to nutné. Obvykle je třeba po prvním zapnutí nastavit nadmořskou výšku a zadat tlak vzduchu v hPa. Některé domácí meteostanice vyžadují i souřadnice, tedy zeměpisnou délku a šířku.

Jaké měřící senzory mají domácí meteostanice a kam je umístit?

Nejčastěji mají domácí meteostanice 3 sondy – pro měření barometrického tlaku, venkovní teploty a vlhkosti. Umístit je třeba min. 1 m nad zemí tak, aby jim nic nestálo v cestě.

Jaké jsou největší výhody meteostanic?

Výhodou meteostanic je jejich poměrně přesné měření meteorologických údajů pro danou lokalitu. Plusy jsou také bezdrátové připojení senzoru, přesný čas díky rádiovému připojení a malé prostorové nároky.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 27.01.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek